Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, είχα παραγγείλει απο το ipadalternative το tablet ainol novo9

η παραγγελία έγινε 19-2-2013

24-2-2013 Despatched to overseas (Country code: GR)

1-3-2013 Arrived at overseas (Country code: GR)

 

(11 ημέρες καθόλου άσχημα)

 

ΑΠΟ ΕΛΤΑ

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

1-3-2013 08.31 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 24-2-2013 13.59 IPS

 

 

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι απο τη στιγμή που τα ΕΛΤΑ το βρίσκουν σημαίνει ότι πέρασε το πακέτο όλα τα στάδια δηλαδή τελωνεία κλπ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest iPadAlternative
1 question please:

To have a valied warranty for my venus what do I have to do?

The warranty card is in Chinese and have no receipt from you.

Thanks

 

Hi, it comes with 1 years manufacturers warranty. Any problems at all than let me know, thanks

 

Is there any update on that please?

 

I will have to make a voucher up for you if you didn't receive your gifts, thanks

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Guest iPadAlternative

http://www.ipadalternative.com/910-thickbox/xiaomi-mi-2.jpg

http://www.ipadalternative.com/913-thickbox/xiaomi-mi-2.jpg

 

MANUFACTURER - Xiaomi

MODEL - Xiaomi Mi2

STYLE - Bar

COLOR - Black, White, Blue and Pink Available. State your desired color in your order form

CARRIER - Unlocked (without contract)

OPERATING SYSTEM Android 4.1 OS

 

SCREEN SIZE - 4.0 - <4.3 Inch

DISPLAY RESOLUTION - 720P display

PROCESSOR - 1.5GHz quad-core Snapdragon S4 Pro APQ8064

CONNECTIVITY TECHNOLOGY - GSM, HSPDA, UMTS, WCDMA

NETWORK BAND - GSM 850/900/1800/1900 MHz & 3G WCDMA 850/1900/2100 MHz

BACK CAMERA - 8.0 Mega Pixel

FRONT CAMERA - 2MP

CAMERA FEATURES - Auto focus, digital zoom

MESSAGE - SMS, MMS, Email

MUSIC PLAYER - FLAC、APE、MP3、OGG、AMR、AAC

VIDEO PLAYER - AVI、MP4、3GP、MOV、MKV、FLV

GAMES - Support Android games: Angry Birds and more

FM RADIO - Yes

RAM - 2GB

ROM - 16GB/ 32GB

EXTERNAL MEMORY - Support microSD card, up to 32GB

BATTERY - Standard battery, Li-ion 1930 mAh

TALKING TIME - 4-6 hours

STANDBY TIME - 300 - 400 hours

BLUETOOTH - Yes

3G NETWORK - Yes

WI-FI - Yes

GPS - Yes

EARPHONE JACK - 3.5 mm

PRODUCT DEMENSION - 125*63*11.9mm

PRODUCT WEIGHT - 145g

LANGUAGE - Ask for your language to be installed

OTHER FEATURES - Alarm clock, To-do, Calculator, Memo, Mail, Google Map, Facebook, Twitter, Gmail, Google Talk, Android Market, Recorder, Calendar...

PACKAGE CONTENTS - 1x Xiaomi Phone, 1x Charger, 1x USB cable, 1x Headphones, 1x Manual

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι οι τύποι, προφανώς γουστάρουν να χάνουν τα λεφτά τους, γιατί νομίζω με τον τρόπο που στελνουν χωρίς τρακινγκ νάμπερ δεν έχουν καν insurance, σωστά; :p

κι οι άλλοι με singapore post στελνουν, κι είναι φθηνότεροι

Ίσως, αλλά έχουν και ΟΕΜ προϊόντα, να τα λέμε αυτά :rolleyes:

Pandawill, banggood βρύθουν τα forums με καταγγελίες για ΟΕΜ προϊόντα (μπορεί να μη σου πάθει και τίποτα, αλλά δεν παύει να είναι ΟΕΜ).

Ειδικά στο tabletsrepublic, το forum για τους Pandawill customers έχει πολύ πόνο...

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι του φορουμ δεν ξερω ποσοι εχετε παρει email απο merimobiles αλλα μου εστειλε ενα κουπονι με κωδικο lucky7 και ειναι μεχρι αυριο με 7% εκπτωση.Οποιος ενδιαφερεται να αγορασει κατι ας το χρησιμοποιησει να μην παει χαμενο.
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είχα παραγγείλει απο το ipadalternative το tablet ainol novo9

η παραγγελία έγινε 19-2-2013

24-2-2013 Despatched to overseas (Country code: GR)

1-3-2013 Arrived at overseas (Country code: GR)

 

(11 ημέρες καθόλου άσχημα)

 

ΑΠΟ ΕΛΤΑ

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

1-3-2013 08.31 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 24-2-2013 13.59 IPS

 

 

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι απο τη στιγμή που τα ΕΛΤΑ το βρίσκουν σημαίνει ότι πέρασε το πακέτο όλα τα στάδια δηλαδή τελωνεία κλπ?

 

ευχαριστώ

όχι. δεν πρόκειται να μάθεις σε τι φάση είναι γιατί δεν δουλεύει το online tracking των ελτα, οπότε περίμενε το ειδοποιητήριο ή πάρε τηλέφωνο

 

Ίσως, αλλά έχουν και ΟΕΜ προϊόντα, να τα λέμε αυτά :rolleyes:

Pandawill, banggood βρύθουν τα forums με καταγγελίες για ΟΕΜ προϊόντα (μπορεί να μη σου πάθει και τίποτα, αλλά δεν παύει να είναι ΟΕΜ).

Ειδικά στο tabletsrepublic, το forum για τους Pandawill customers έχει πολύ πόνο...

το merimobiles ανέφερα όμως

Link to comment
Share on other sites

το merimobiles ανέφερα όμως

 

κι οι άλλοι με singapore post στελνουν, κι είναι φθηνότεροι

 

Δεν το κατάλαβα.

Εξαρτάται όμως, το meri δεν είναι παντού φθηνότερο, ενώ έχει πολύ πιο ακριβά (+$20) το Singpost.

 

FYI και με Freeshipping να παραγγείλεις από iPadAlt, έχει tracking (θυμήθηκα πάλι τους στόκους της TinyDeal), απλά κάνει 5-6 μέρες ακόμη.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα.

Εξαρτάται όμως, το meri δεν είναι παντού φθηνότερο, ενώ έχει πολύ πιο ακριβά (+$20) το Singpost.

 

FYI και με Freeshipping να παραγγείλεις από iPadAlt, έχει tracking (θυμήθηκα πάλι τους στόκους της TinyDeal), απλά κάνει 5-6 μέρες ακόμη.

Σε σχέση με το ipadalternative, το merimobiles μόνο στο xiaomi mi2 το δα ακριβότερο. Επίσης το Singapore post το έχει 8-16$ και το EMS 16-22$ :!:. Kai φυσικα στο free shipping με china post εννοείται ότι δίνουν tracking number

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το ipadalternative, το merimobiles μόνο στο xiaomi mi2 το δα ακριβότερο. Επίσης το Singapore post το έχει 8-16$ και το EMS 16-22$ :!:. Kai φυσικα στο free shipping με china post εννοείται ότι δίνουν tracking number

 

Υπάρχουν διακυμάνσεις στις τιμές.

HK post το iPadAlt στα freeshipping με tracking.

 

Οι τύποι στο TinyDeal έστειλαν China post χωρίς tracking, γιαυτό και παιδεύομαι τώρα.

Ποτέ ξανά! Δεν αξίζει για τόσο μικρή διαφορά τόση ταλαιπωρία.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα ΕΛΤΑ θα μας τρελλάνουν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι ακριβώς συμβαίνει?

στο site του singpost όταν βάζω το Tracking Number μου βγάζει οτι το δεμα έφτασε εχθές

1-3-2013 Arrived at overseas (Country code: GR)

στο site των ΕΛΤΑ μου φράφει

Ο κωδικός αντικειμένου δεν είναι έγκυρος.

Παρακαλώ επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.

 

ενώ στο site ΕΛΤΑ Courier μου γράφει

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1-3-2013

ΩΡΑ 08.31

ΠΕΡΙΟΧΗ IPS

 

τι ακριβώς συμβαίνει? όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα ΕΛΤΑ θα μας τρελλάνουν μπορεί κάποιος να βοηθήσει τι ακριβώς συμβαίνει?

στο site του singpost όταν βάζω το Tracking Number μου βγάζει οτι το δεμα έφτασε εχθές

1-3-2013 Arrived at overseas (Country code: GR)

στο site των ΕΛΤΑ μου φράφει

Ο κωδικός αντικειμένου δεν είναι έγκυρος.

Παρακαλώ επικοινωνήστε με την Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πελατών.

 

ενώ στο site ΕΛΤΑ Courier μου γράφει

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 1-3-2013

ΩΡΑ 08.31

ΠΕΡΙΟΧΗ IPS

 

τι ακριβώς συμβαίνει? όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη

 

Αναβάθμισαν την web εφαρμογή στα ΕΛ.ΤΑ και προφανώς ακόμα δυσλειτουργεί.

Κάλεσέ τους τη Δευτέρα στην εξυπηρέτηση πελατών για να μάθεις, αν και είναι πολύ πιθανό να παραλάβεις μέχρι τότε.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διακυμάνσεις στις τιμές.

HK post το iPadAlt στα freeshipping με tracking.

 

Οι τύποι στο TinyDeal έστειλαν China post χωρίς tracking, γιαυτό και παιδεύομαι τώρα.

Ποτέ ξανά! Δεν αξίζει για τόσο μικρή διαφορά τόση ταλαιπωρία.

δεν διαφωνώ, αλλά το meri είναι οικονομικότερο απ το ipadalt σχεδόν σ όλα, έχει 8$ το singapore post σχεδόν σ όλα, και πάμφηνα (16-22$) την EMS, που το ipadalt δεν έχει EMS, επομένως δεν βρίσκω λόγο να επιλέξει κανείς το ipadalt, όταν το merimobiles είναι εξίσου αξιόπιστο

Link to comment
Share on other sites

[...]

τι ακριβώς συμβαίνει? όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη

ξαναλέμε, ότι το online tracking των ελτα δεν λειτουργεί εδώ και μέρες
Link to comment
Share on other sites

δες και merimobiles. όπου ειναι φθηνότερο απ τα 3 αυτά

 

 

SG=SinGapore post

 

Καλησπέρα!!

Το παρείγγειλα χθες το μεσημέρι!! :):) Τελικά προτίμησα από ipadalternative και δεν το μετάνιωσα καθόλου μέχρι στιγμής! Μιλούσα παράλληλα με τον jammie στο online chat για κάποιες διευκρινήσεις, ο οποίος ήταν πάρα πολύ ευγενικός κ εξυπηρετικός κ επίσης είπε ότι θα μου βάλει κ τα δωράκια του φεβρουαρίου (ας το ελπίσουμε αλλά οκ δε χάθηκε κ ο κόσμος). Σήμερα μου έστειλαν email ότι έχει ήδη φύγει, απλά όπως είπε κ o jammie να περιμένω κάνω 2 μέρες για να φανεί το online tracking στο site της singapore post... οπότε εν αναμονή!!!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας κ ξαναμιλάμε όταν θα φτάσει το tabletακι :):)

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ, αλλά το meri είναι οικονομικότερο απ το ipadalt σχεδόν σ όλα, έχει 8$ το singapore post σχεδόν σ όλα, και πάμφηνα (16-22$) την EMS, που το ipadalt δεν έχει EMS, επομένως δεν βρίσκω λόγο να επιλέξει κανείς το ipadalt, όταν το merimobiles είναι εξίσου αξιόπιστο

 

Εγώ πάλι όποτε παρήγγειλα από meri είχα θέματα με καθυστερήσεις, γιατί ποτέ δεν έστειλε κάτι πιο γρήγορα απ'ότι στο iPadAlt.

Με Singpost (+5$) όπως το στέλνουν από iPadAlt, κατά μέσο όρο, ένα δέμα φτάνει σε 8-10 ημέρες (+2 για Χίο που είμαι, αποκλειστικά λόγω ΕΛ.ΤΑ), ενώ όταν λένε ότι κάτι έγινε shipped, έχει φύγει. Σε meri, είχα 3 κακές εμπειρίες - πολύ πριν ανακαλύψω το iPadAlt - όπου εμφάνιζαν προϊόντα σε stock ενώ ήταν pre-sale (PiPO U1, Ainol Fire και το UG802), παρά τις διαβεβαιώσεις από online ότι ήταν σε stock. Τα έχω γράψει εδώ παλαιότερα (σελίδα 56 αν θυμάμαι καλά). Μάλιστα, άλλαξαν την κατάσταση τότε των προϊόντων από "in stock" σε "pre-sell" 2 ημέρες μετά την παραγγελία μου, κάτι που με εκνεύρισε ακόμα περισσότερο. To δε refund γινόταν στην καλύτερη σε 15 ημέρες και αφού με είχαν πρήξει με μηνύματα (αυτή η Crystal δεν παίζεται) αντιπροτείνοντας άλλα πράγματα (μέχρι και φουλάρια)! Από τότε, τέλος το meri για εμένα. Για το Panda δε το συζητώ καν, αυτοί έτσι δουλεύουν.

 

Η αγορά τους χωρά όλους. Για εμένα είναι προτιμότερο να δίνω κάτι παραπάνω και να υπάρχει αξιοπιστία/ταχύτητα (και εγγύηση ότι δεν είναι ΟΕΜ) και μετά έρχεται η τιμή. Από τη στιγμή που πληρώνω και παίρνουν τα χρήματά μου, θέλω να είναι το συντομότερο δυνατόν εδώ το προϊόν (και να μην είναι ΟΕΜ) και σε αυτόν τον τομέα το iPadAlt είναι κορυφή (συν ότι ζήτησαν παρουσία εδώ, το οποίο είναι πολύ θετικό). Το ίδιο ισχύει και για eBay sellers, είναι συνήθως ακριβότεροι αλλά υπάρχει εγγύηση και δεν έχω χάσει ποτέ χρήματα (πάλι θυμήθηκα την Tinydeal).

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισαν την web εφαρμογή στα ΕΛ.ΤΑ και προφανώς ακόμα δυσλειτουργεί.

Κάλεσέ τους τη Δευτέρα στην εξυπηρέτηση πελατών για να μάθεις, αν και είναι πολύ πιθανό να παραλάβεις μέχρι τότε.

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όποτε παρήγγειλα από meri είχα θέματα με καθυστερήσεις, γιατί ποτέ δεν έστειλε κάτι πιο γρήγορα απ'ότι στο iPadAlt. Με Singpost (+5$) όπως το στέλνουν από iPadAlt, κατά μέσο όρο, ένα δέμα φτάνει σε 8-10 ημέρες[...]

Για την εξυπηρέτηση είναι θέμα τύχης, εγώ δεν είχα πρόβλημα, αλλά σίγουρα άλλοι μπορεί να είχαν. Κι απο merimobiles με singapore post τόσο κάνει η αποστολή, και για μένα μεγάλο συν είναι τα φθηνά μεταφορικά για ems, που βγαίνει φθηνότερα απ όλους συνολο. Και προσωπικά δεν θα πλήρωνα 10-20 ευρώ παραπάνω για να σταλθεί 1-2 μέρες νωρίτερα πχ

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ, αλλά το meri είναι οικονομικότερο απ το ipadalt σχεδόν σ όλα, έχει 8$ το singapore post σχεδόν σ όλα, και πάμφηνα (16-22$) την EMS, που το ipadalt δεν έχει EMS, επομένως δεν βρίσκω λόγο να επιλέξει κανείς το ipadalt, όταν το merimobiles είναι εξίσου αξιόπιστο

 

Εγω έχω παραγγείλει 6 φορές απο merimobiles chinapost 0€ και εχω παραλάβει σε 2 1/2 με 3 βδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

Για την εξυπηρέτηση είναι θέμα τύχης, εγώ δεν είχα πρόβλημα, αλλά σίγουρα άλλοι μπορεί να είχαν. Κι απο merimobiles με singapore post τόσο κάνει η αποστολή, και για μένα μεγάλο συν είναι τα φθηνά μεταφορικά για ems, που βγαίνει φθηνότερα απ όλους συνολο. Και προσωπικά δεν θα πλήρωνα 10-20 ευρώ παραπάνω για να σταλθεί 1-2 μέρες νωρίτερα πχ

 

EMS όμως έχεις αυξημένες πιθανότητες για εκτελωνιστικά κόστη, αν και είναι μικρά βέβαια.

Σε ό,τι αγόρασα πάντως, η διαφορά ήταν μικρή, καμία σχέση με 10-20 Ευρώ παραπάνω.

 

Όπως και να έχει, ο καθένας είναι ελεύθερος να αγοράζει απ'όπου θέλει, αρκεί να μιλάμε για τα ίδια γνήσια (όχι ΟΕΜ) πράγματα.

Και το λέω διότι προτείνονται sites με ΟΕΜ τα οποία συγκρίνει κανείς με sites που πωλούν γνήσια, οπότε δημιουργούνται στρεβλώσεις αντίληψης.

Γιατί και τα Κινέζικα έχουν τις μαϊμούδες τους ;)

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Guest iPadAlternative
Is there any iPadAlternative special offer for Xiaomi Mi-2??

 

Hi, I have spoken with the manufacturer. It is an expensive phone, but the specs are of high quality! We are in talks now to make the price a little cheaper but this phone is one of the best.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τους παραζαλίσαμε και τό'κλεισαν!!!

κι είπαν να τους πρήζουμε στο τηλέφωνο :p

Link to comment
Share on other sites

Aπο πεμπτη μου εδωσαν tracking number στο merimobiles και ακομα στην singapore post δεν δειχνει τιποτα!Ποσες μερες κανει να φανει;
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Aπο πεμπτη μου εδωσαν tracking number στο merimobiles και ακομα στην singapore post δεν δειχνει τιποτα!Ποσες μερες κανει να φανει;

2-3 εργάσιμες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...