Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:!:Το Zenithink C91 έχει δικό του θέμα μιας και γίνεται μεγάλη συζήτηση. Ότι αφορά το συγκεκριμένο tablet, μπορείτε να απευθύνεστε εκεί.

Zenithink C91

 

:!:Για επιλογή νέου tablet μπορείτε είτε να ανοίγετε νέο θέμα στο forum Επιλογή συσκευής, σύμφωνα με τους κανόνες του forum, είτε να χρησιμοποιείτε το υπάρχον θέμα Αγορά tablet, τι να προτιμήσω; που έχει μεταφερθεί στο παραπάνω forum.

 

:!:Στο παρών θέμα θα γίνονται συζητήσεις που αφορούν τα καταστήματα για κινέζικα/μη επώνυμα tablets. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εδω εισαι http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331765 ..απλα εγινε συγχωνευση.

ευχαριστω.ομως εγω με ποιο τροπο επρεπε να γνωριζω οτι τα μηνυματα μου αποκοπηκαν και μεταφερθηκαν σε αλλο θεμα; το μηνυμα που ενημερωνει οτι ανοιχτηκε ειδικο θεμα για το zenithink καταχωρηθηκε μετα την απορια που εξεφρασα .

ο.κ. παντως με συγχωρειτε για το λανθασμενο συμπερασμα μου, τελος το off topic

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεια σας,

κατ´αρχας δεν ξερω αν ποσταρω στο σωστο ποστ,αν οχι ζητω συγνωμη απο τους mod.

Μου εχει συμβει το εξης.Στις 10/01/2012 εκανα παραγγελια απο Κινα ενα tab ,το οποιο ειχε αριθμο τρακινγκ που στον ελεγχο μου εδινε αποχωρηση απο Κινα στις 20/01.Μετα απο αναμονη και αρκετα μειλ με τον πωλητη στις 43 μερες ανοιξα dispute για φουλ refund στο PayPal, δωσανε αλλες 20 μερες να βρω λυση με τον πωλητη,δεν βρηκαμε και στις 19 μερες εκανα claim και μετα απο λιγες μερες στις 15/03/2012 βγηκε αποφαση και μου επεστρεψαν τα χρηματα.Τα χρηματα βρισκονταν στο λογαριασμο μου στο PayPal σε δολλαρια και αν τα επιστρεφαν στην καρτα μου σε ευρω λογω ισοτιμιας και μετα απο τοσες μερες εχανα περιπου 10 ευρω, οποτε στις 27/03 εκανα παραγγελια ενα αλλο tablet απο αλλου με αποστολη EMS που περιμενω να παραλαβω μεσα στην επομενη εβδομαδα.Ολα καλα.Σωστα?

Ελα ομως που σημερα 30/03 βρισκω ειδοποιητηριο απο Ελτα για το πρωτο δεμα και μειλ απο τον πρωτο πωλητη να μου λεει "το πακετο ειναι στην πολη σας,οταν το παραλαβετε καντε μας εσεις τωρα refund τα χρηματα μας".

Η ερωτηση ειναι τι κανω σε τετοια περιπτωση? Εχει ξανατυχει σε κανενα σας?

Οποιαδηποτε πληροφορια η απαντηση ειναι καλοδεχουμενη.:)

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεια σας,

κατ´αρχας δεν ξερω αν ποσταρω στο σωστο ποστ,αν οχι ζητω συγνωμη απο τους mod.

Μου εχει συμβει το εξης.Στις 10/01/2012 εκανα παραγγελια απο Κινα ενα tab ,το οποιο ειχε αριθμο τρακινγκ που στον ελεγχο μου εδινε αποχωρηση απο Κινα στις 20/01.Μετα απο αναμονη και αρκετα μειλ με τον πωλητη στις 43 μερες ανοιξα dispute για φουλ refund στο PayPal, δωσανε αλλες 20 μερες να βρω λυση με τον πωλητη,δεν βρηκαμε και στις 19 μερες εκανα claim και μετα απο λιγες μερες στις 15/03/2012 βγηκε αποφαση και μου επεστρεψαν τα χρηματα.Τα χρηματα βρισκονταν στο λογαριασμο μου στο PayPal σε δολλαρια και αν τα επιστρεφαν στην καρτα μου σε ευρω λογω ισοτιμιας και μετα απο τοσες μερες εχανα περιπου 10 ευρω, οποτε στις 27/03 εκανα παραγγελια ενα αλλο tablet απο αλλου με αποστολη EMS που περιμενω να παραλαβω μεσα στην επομενη εβδομαδα.Ολα καλα.Σωστα?

Ελα ομως που σημερα 30/03 βρισκω ειδοποιητηριο απο Ελτα για το πρωτο δεμα και μειλ απο τον πρωτο πωλητη να μου λεει "το πακετο ειναι στην πολη σας,οταν το παραλαβετε καντε μας εσεις τωρα refund τα χρηματα μας".

Η ερωτηση ειναι τι κανω σε τετοια περιπτωση? Εχει ξανατυχει σε κανενα σας?

Οποιαδηποτε πληροφορια η απαντηση ειναι καλοδεχουμενη.:)

Νικος

πακετο τρελο σου εκατσε.δυστυχως δεν ειναι δικαιο να μην του τα επιστρεψεις οπως στα επεστρεψε κι αυτος...

Link to comment
Share on other sites

πακετο τρελο σου εκατσε.δυστυχως δεν ειναι δικαιο να μην του τα επιστρεψεις οπως στα επεστρεψε κι αυτος...

 

Τι εννοεις? Αν παραλαβω και υπογραψω θα μου τραβηξουν τα χρηματα απο την καρτα μου μεσω PayPal αυτοματα.Ετσι δεν ειναι? Ομως εγω εχω ηδη κανει αλλη παραγγελια,την οποια εχω πληρωσει και περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Αν παραλαβω και υπογραψω θα μου τραβηξουν τα χρηματα απο την καρτα μου μεσω PayPal αυτοματα.Ετσι δεν ειναι? Ομως εγω εχω ηδη κανει αλλη παραγγελια,την οποια εχω πληρωσει και περιμενω.

 

αυτοματα; οχι δεν νομιζω να μπορει να γινει κατι τετοιο. για πιο σιγουρη απαντηση ας σου απαντησουν οι γνωστες, αλλα φοβαμαι οτι δεν βρισκεσαι στο καταλληλο νημα...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Αν παραλαβω και υπογραψω θα μου τραβηξουν τα χρηματα απο την καρτα μου μεσω PayPal αυτοματα.Ετσι δεν ειναι? Ομως εγω εχω ηδη κανει αλλη παραγγελια,την οποια εχω πληρωσει και περιμενω.

 

καλημέρα

μην ανησυχείς για τα χρήματα σου, κανείς δεν μπορεί να στα τραβήξει, εκτός και αν είναι hacker. το ηθικό και πρέπων κατά τη γνώμη μου είναι να ξαναπληρώσεις τον πρώτο πωλητή. Αν μπείς στην σελίδα του pay pal κάπου έχει επιλογή send money, δίνεις το email/paypal λογαριασμό του κινέζου και το αντίτιμο και είσαι οκ. αν δεν θες το δευτερο τάμπλετ είτε ακυρώνεις την παραγγελία (αν δεν το έχει στείλει φυσικά) είτε το πουλάς εδώ ελλάδα.

Αν θές, πές μας από ποιο κινέζικο κατάστημα έκανες την πρώτη παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

μην ανησυχείς για τα χρήματα σου, κανείς δεν μπορεί να στα τραβήξει, εκτός και αν είναι hacker. το ηθικό και πρέπων κατά τη γνώμη μου είναι να ξαναπληρώσεις τον πρώτο πωλητή. Αν μπείς στην σελίδα του pay pal κάπου έχει επιλογή send money, δίνεις το email/paypal λογαριασμό του κινέζου και το αντίτιμο και είσαι οκ. αν δεν θες το δευτερο τάμπλετ είτε ακυρώνεις την παραγγελία (αν δεν το έχει στείλει φυσικά) είτε το πουλάς εδώ ελλάδα.

Αν θές, πές μας από ποιο κινέζικο κατάστημα έκανες την πρώτη παραγγελία.

 

Εχεις απολυτο δικαιο οσο αφορα το ηθικο και πρεπον, αν θελω να παραλαβω το πρωτο ταμπλετ:)

Τι γινεται αν θελω τελικα το δευτερο, το οποιο ουτως η αλλως ειναι ηδη καθ οδον για Ελλαδα?

Η πλατφορμα(καταστημα) ειναι κατι σαν το ebay και λεγεται dhgate.

Link to comment
Share on other sites

Ένα post στο κατάλληλο θέμα αρκεί. Μην ρωτάς τα ίδια πράγματα σε διαφορετικά θέματα.

 

Από ποια καταστήματα παρήγγειλες τα tablets? Με τί μέθοδο τα έστειλαν? Από ποια σελίδα είχες κάνει έλεγχο ότι έφυγε από Κίνα το πρώτο tablet?

Μετά παρακολουθούσες το tracking number από την σελίδα των ΕΛΤΑ? Από εκεί μπορείς να δεις πότε μπήκε Ελλάδα.

Ίσως η καλύτερη λύση είναι αυτή που σου πρότειναν στο άλλο θέμα, να μην το παραλάβεις ώστε να το επιστρέψουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα post στο κατάλληλο θέμα αρκεί. Μην ρωτάς τα ίδια πράγματα σε διαφορετικά θέματα.

 

Από ποια καταστήματα παρήγγειλες τα tablets? Με τί μέθοδο τα έστειλαν? Από ποια σελίδα είχες κάνει έλεγχο ότι έφυγε από Κίνα το πρώτο tablet?

Μετά παρακολουθούσες το tracking number από την σελίδα των ΕΛΤΑ? Από εκεί μπορείς να δεις πότε μπήκε Ελλάδα.

Ίσως η καλύτερη λύση είναι αυτή που σου πρότειναν στο άλλο θέμα, να μην το παραλάβεις ώστε να το επιστρέψουν πίσω.

 

1. DHgate

2.China Post Air Mail

3.RA*********CN 2012 departure from outward office of exchange GREECE 2012-01-20

4.Τρι 27 Μάρ 2012 08:14:02 πμ EEST ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

Εχεις απολυτο δικαιο ευχαριστω ολους για τις απαντησεις:):)

Νικος

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα απο merimobiles και μου εστειλαν το δεμα και το email με tracking number το Σαββατο 31/1. Βαζω απο το Σαββατο μεχρι σημερα το tracking number στο site της YANWEN γιατι συμφωνα με τα πρωτα γραμματα του tracking number (ΥΝxxxxxxxxxCN) με αυτην εγινε η αποστολη, αλλα δεν μου βγαζει τιποτα. Εχει συμβει και σε κανενα αλλο;

Ειναι δηλαδη θεμα αργής ανανεωσης της σελιδας της YANWEN, η δεν εχει σταλει ακομα;

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να γίνεται ενημέρωση στο σύστημα μετά από 4 εργάσιμες ημέρες, όπως γίνεται και με την μέθοδο singpost.
Link to comment
Share on other sites

Aν θελησω να αγορασω ενα smartq, να προτιμησω το site της εταιριας (smartqme.com) ή το pandawill ; Στο site της εταιριας δινει δυο επιλογες μεταφορικα, Hong Kong Registered Mail 34$ και Hong Kong DHL Express 35$, ποια απο τις επιλογες ειναι η προτιμοτερη ; Ενδεχεται να χρεωθουν επιπλεον στο τελωνειο ;
Link to comment
Share on other sites

Aν θελησω να αγορασω ενα smartq, να προτιμησω το site της εταιριας (smartqme.com) ή το pandawill ; Στο site της εταιριας δινει δυο επιλογες μεταφορικα, Hong Kong Registered Mail 34$ και Hong Kong DHL Express 35$, ποια απο τις επιλογες ειναι η προτιμοτερη ; Ενδεχεται να χρεωθουν επιπλεον στο τελωνειο ;

 

Mε DHL κατά πάσα πιθανότητα θα μπλέξεις και θα πρέπει να πληρώσεις τα κερατιάτικα τους. Απόφυγε την.....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την μέθοδο DHL, καλό θα ήταν να αποφύγεις και το pandawill. Προσωπικά δεν το θεωρώ αξιόπιστο.

Υπάρχει και στο merimobiles όπου πολλοί χρήστες από το forum έχουν μείνει ευχαριστημένοι. Ίδια τιμή έχει με το pandawill.

http://www.merimobiles.com/SmartQ_TEN3_9_7_inch_Dual_Core_1GB_RAM_High_Resolu_p/meri0612.htm

 

Με registered mail και ems συνήθως δεν τα ελέγχουν στο τελωνείο.

Από την σελίδα smartqme πατώντας προσθήκη στην κάρτα μου βγάζει ως μέθοδο αποστολής μόνο την DHL με τιμή 50 δολάρια!

 

Επίσης κάνοντας αναζήτηση μπορείτε να βρείτε εκπτωτικά κουπόνια για διάφορα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την μέθοδο DHL, καλό θα ήταν να αποφύγεις και το pandawill. Προσωπικά δεν το θεωρώ αξιόπιστο.

Υπάρχει και στο merimobiles όπου πολλοί χρήστες από το forum έχουν μείνει ευχαριστημένοι. Ίδια τιμή έχει με το pandawill.

http://www.merimobiles.com/SmartQ_TEN3_9_7_inch_Dual_Core_1GB_RAM_High_Resolu_p/meri0612.htm

 

Με registered mail και ems συνήθως δεν τα ελέγχουν στο τελωνείο.

Από την σελίδα smartqme πατώντας προσθήκη στην κάρτα μου βγάζει ως μέθοδο αποστολής μόνο την DHL με τιμή 50 δολάρια!

 

Επίσης κάνοντας αναζήτηση μπορείτε να βρείτε εκπτωτικά κουπόνια για διάφορα καταστήματα.

 

Δεν εχει ιδια τιμη αυτο που με ενδιαφερει (smartq T20), το merimobiles το χει 60 δολαρια ακριβοτερο. Πειτε μου οσοι ξερετε απο προσωπικη εμπειρια οσοι ξερετε, ποσο καιρο παιρνει συνγθως η παραδοση ; Και αν χρειαστει εκμετταλευση της εγγυησης, πως αξιοποιειται αυτη ; Δηλαδη, το service ειναι μονο στην Κινα ;

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία μηνύματα που αφορούσαν την επιλογή tablet μεταφέρθηκαν εδώ:

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;

Link to comment
Share on other sites

παιδια κλαησπερα

 

ξερει κανεις να μου απαντηση αν τα κινεζικα ταβλετ μπορουν να δουνε την micro sd class10 16 GB ?????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια τέτοια εχω στο Teclast P76ti και δουλευει αψογα... τωρα για ολα τα κινέζικα δεν μπορώ να σου πω αλλα λογικά παιζουν!!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Κινέζικα tablet: Χρήση και απορίες

 

Λίγη προσοχή με τα θέματα. Με μία μικρή αναζήτηση μπορείτε να απευθύνεστε στα κατάλληλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παράγγειλα σημερα από merimobiles την ταμπλέτα icoo d70w advanced 16 gb. Την επέλεξα για το 1,5 ghz επεξεργαστη που λέει οτι εχει και το 1 gb RAM & android 4 με λιγότερο από 130 ευρώ. Ξερει κανενας κάτι γι αυτή? Τι να περιμένω? ελπίζω να είναι ταχυτερη από την superpad 3 που είχα (την οποια πουλάω!)

και να κολάει λιγότερο... :O

Ξερει κανενας αν υποστηρίζει πλήρως το Android market?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτά τα ψάχνουν πριν κάνουν την αγορά! :rolleyes:

Με τα χαρακτηριστικά που έχει δε νομίζω να έχει κολλήματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα σημερα από merimobiles την ταμπλέτα icoo d70w advanced 16 gb. Την επέλεξα για το 1,5 ghz επεξεργαστη που λέει οτι εχει και το 1 gb RAM & android 4 με λιγότερο από 130 ευρώ. Ξερει κανενας κάτι γι αυτή? Τι να περιμένω?

υπαρχουν πολλα video reviews για το συγκεκριμενο tablet, μπορεις να τα δεις παρακατω (θα συμφωνησω κι εγω ομως με τον φιλο εδω διπλα, πρωτα το "ψαχνουμε" καλα το πραμα και μετα το παραγγελνουμε ...) :) (μην ανησυχεις ομως, το συγκεκριμενο φαινεται να ειναι πολυ καλο απο τα λιγα που ειδα)

http://www.youtube.com/results?search_query=d70w&oq=d70w&aq=f&aqi=&aql=&gs_nf=1&gs_l=youtube-psuggest.12...0.0.0.1643.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ μία αναζήτηση πριν ποστάρω, αλλά βλέπω ότι όσα βίντεο υπάρχουν για το icoo d70w, έχουν να κάνουν με το Ultimate το οποίο δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο με το advanced.

Πάντως μία εικόνα για το tablet την έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα σημερα από merimobiles την ταμπλέτα icoo d70w advanced 16 gb. Την επέλεξα για το 1,5 ghz επεξεργαστη που λέει οτι εχει και το 1 gb RAM & android 4 με λιγότερο από 130 ευρώ. Ξερει κανενας κάτι γι αυτή? Τι να περιμένω? ελπίζω να είναι ταχυτερη από την superpad 3 που είχα (την οποια πουλάω!)

και να κολάει λιγότερο... :O

Ξερει κανενας αν υποστηρίζει πλήρως το Android market?

 

Να περιμένεις σίγουρα ότι δεν πρόκειται να τρέχει στο 1.5Ghz. To πιθανότερο είναι ότι θα είναι στα 1.008Ghz το οποίο και πάλι είναι overclocked αφού η μέγιστη συχνότητα ρολογιού στους Cortex A8 είναι 800Μhz.

 

To σύνηθες είναι ότι η ταχύτητα που αναγράφεται στους επεξεργαστές των tablets είναι το άθροισμα της CPU και GPU.

 

Κατά τ'άλλα το μηχάνημα πιστεύω ότι θα πετάει γεινκώς, κρίνοντας από την εμπειρία μου με άλλα tablets με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

Για το market δεν γνωρίζω, αλλά και αν δεν το υποστηρίζει πλήρως ενδεχομένως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιο market fix άλλου tablet με τον ίδιο επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...