Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια γεια σας,εχω το Zenithink ZT280-C10 / Zepad C91 εχει δοκιμασει κανεις Huawei E1750 3G USB Modem για συνδεση στο ιντερνετ??αν ναι ,εντυπωσεις??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια γεια σας,εχω το Zenithink ZT280-C10 / Zepad C91 εχει δοκιμασει κανεις Huawei E1750 3G USB Modem για συνδεση στο ιντερνετ??αν ναι ,εντυπωσεις??

 

καλησπέρα. επειδη σκεφτομαι να το παρω μπορεις να μου πεις εντυπωσεις? απο gps τι λεει? ειναι καλο? ποια εφαρμογη πλοηγησης χρησιμοποιεις?

βρηκα και σε προηγουμενα post οτι ειναι καλο. Η μονη μου απορια ειναι για το gps, αν δουλευει καλα και αν εχετε βαλει καμια εφαρμογη τυπου IGO,NAVIGON κτλ. Παιζουν σε ολοκληρη την οθονη γιατι απο οτι ειδα το igo primo android σηκωνει μεχρι 800Χ480

Edited by mkam
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση τα κινέζικα tablet διαβάζουν usb k εξωτερικό σκληρό?(γτ ετσι μου ειπαν) συγκεκριμένα έχω αυτό http://www.merimobiles.com/Teclast_P76ti_1_5GHz_HDMI_8GB_7inch_5_points_Multi_p/meri0709.htm (εννοείτε με ανταπτωρα γιατί αυτό έχει micro usb)

 

Συγγνωμη για το ασχετο της ερωτησης μου,αλλα μηπως μπορεις να πεις την εμπειρια σου με αυτο το tablet;; Εισαι ευχαριστημενος;

 

 

@Funk ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, το σκεφτομαι σοβαρα!

Edited by Ginnie
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το ασχετο της ερωτησης μου,αλλα μηπως μπορεις να πεις την εμπειρια σου με αυτο το tablet;; Εισαι ευχαριστημενος;

 

 

@Funk ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, το σκεφτομαι σοβαρα!

 

Φίλε μου εγώ για την χρήση που το θέλω είμαι τέλειος ικανοποιημένος (ιντερνετ και ταινίες) το έχω Ίδη 3ις μέρες και είμαι κομπλέ!!!

 

Ξανακάνω την ερώτηση που έκανα ποιο πριν …

 

Μια ερώτηση τα κινέζικα tablet διαβάζουν usb k εξωτερικό σκληρό?(γτ ετσι μου ειπαν) συγκεκριμένα έχω αυτό http://www.merimobiles.com/Teclast_P76ti_1_5GHz_HDMI_8GB_7inch_5_points_Multi_p/meri0709.htm (εννοείτε με ανταπτωρα γιατί αυτό έχει micro usb)

Edited by astek
Link to comment
Share on other sites

το ταμπλετ φιλε μου δεν το χρησημοποιω για gps,ουτε το εχω δοκιμασει.για οικιακη χρηση που το θελω..(παιχνιδακια και καμια ταινια)ειναι πολυ καλο.γρηγορο στο ινετρνετ.μια χαρα για τα λεφτα του.αν ειχε και dd3 μνημη θα ητανε σουπερ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ για την χρήση που το θέλω είμαι τέλειος ικανοποιημένος (ιντερνετ και ταινίες) το έχω Ίδη 3ις μέρες και είμαι κομπλέ!!!

 

Ξανακάνω την ερώτηση που έκανα ποιο πριν …

 

Μια ερώτηση τα κινέζικα tablet διαβάζουν usb k εξωτερικό σκληρό?(γτ ετσι μου ειπαν) συγκεκριμένα έχω αυτό http://www.merimobiles.com/Teclast_P76ti_1_5GHz_HDMI_8GB_7inch_5_points_Multi_p/meri0709.htm (εννοείτε με ανταπτωρα γιατί αυτό έχει micro usb)

 

Φλασάκια, ποντίκια, πληκτρολόγια.. διαβάζουν τα περισσότερα.

Στο δικό μου (Ly-F1) δοκίμασα εξωτερικό δίσκο (portable 2.5 ιντσών) ο οποίος παίρνει ρεύμα από την usb, αλλά μάλλον δεν δίνει αρκετό ρεύμα και δεν μπορεί να τον διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, δεν θα επαιρνα tablet που δεν εχει arm επεξεργαστη.

Εδω κινητο με arm6 εχω, και παλι καποιες δεν μου παιζουν. Οχι να εχω συσκευη που δεν εχει καν arm, και να καθομαι καθε λιγο και λιγακι να ασχολουμαι αν η εφαρμογη που θελω ειναι συμβατη με τη συσκευη μου.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Παντως, δεν θα επαιρνα tablet που δεν εχει arm επεξεργαστη.

Εδω κινητο με arm6 εχω, και παλι καποιες δεν μου παιζουν. Οχι να εχω συσκευη που δεν εχει καν arm, και να καθομαι καθε λιγο και λιγακι να ασχολουμαι αν η εφαρμογη που θελω ειναι συμβατη με τη συσκευη μου.

 

Οι συσκευές που έχουν τον Allwinner A10, είναι σχεδίασης Cortex 8 που είναι ARM. Σε Onda vi10 elite που έχω, δεν μου έχει τύχει να δοκιμάσω μια εφαρμογή και να μην μου παίζει....:)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ,αποφασισμενη πια να παρω το Ainol Novo Knight Paladin κι αφου εκανα την εγγραφη μου στο merimobiles, ειπα να κανω εναν τελευταιο ελεγχο στα tablet κι επεσα σto JXD S7600 που εχει την ιδια τιμη (κατεβασμενη απο μια αρχικα ανωτερη τιμη απο το Paladin) Οποτε το ερωτημα ειναι ,στα ιδια χρηματα , ποιο αποτελει πιο συμφερουσα αγορα;

 

http://www.merimobiles.com/Ainol_NOVO_Knight_Paladin_Ice_Cream_Sandwich_4_0_p/meri0734.htm

 

VS

 

http://www.merimobiles.com/JXD_S7600_7_inch_5_Point_Capacitive_Touchscreen_p/meri4105.htm

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ,αποφασισμενη πια να παρω το Ainol Novo Knight Paladin κι αφου εκανα την εγγραφη μου στο merimobiles, ειπα να κανω εναν τελευταιο ελεγχο στα tablet κι επεσα σto JXD S7600 που εχει την ιδια τιμη (κατεβασμενη απο μια αρχικα ανωτερη τιμη απο το Paladin) Οποτε το ερωτημα ειναι ,στα ιδια χρηματα , ποιο αποτελει πιο συμφερουσα αγορα;

 

http://www.merimobiles.com/Ainol_NOVO_Knight_Paladin_Ice_Cream_Sandwich_4_0_p/meri0734.htm

 

VS

 

http://www.merimobiles.com/JXD_S7600_7_inch_5_Point_Capacitive_Touchscreen_p/meri4105.htm

 

Ainol Novo Paladin : CPU MIPS - Συμβατότητα με Android εφαρμογές : Απειροελάχιστη

 

JXD S7600 : CPU ARM Cortex - Συμβατότητα με Android εφαρμογές : Απόλυτη

Link to comment
Share on other sites

Ainol Novo Paladin : CPU MIPS - Συμβατότητα με Android εφαρμογές : Απειροελάχιστη

 

JXD S7600 : CPU ARM Cortex - Συμβατότητα με Android εφαρμογές : Απόλυτη

 

Οποτε να υποθεσω δεν τιθεται καν ερωτημα για το ποιο θα παρω ε; :-P

Link to comment
Share on other sites

Οποτε να υποθεσω δεν τιθεται καν ερωτημα για το ποιο θα παρω ε; :-P

 

Υπάρχει και η περίπτωση να περιμένεις τον Απρίλιο που θα βγουν νεα διπύρηνα οπότε θα πέσουν αυτά που έχουν Α10

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η περίπτωση να περιμένεις τον Απρίλιο που θα βγουν νεα διπύρηνα οπότε θα πέσουν αυτά που έχουν Α10

 

Πες μου οτι θα δουμε τα σημερινα tablet των 100 ευρω, σε τιμες των 50 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε να υποθεσω δεν τιθεται καν ερωτημα για το ποιο θα παρω ε; :-P

 

Σωστά υποθέτεις :)

 

Όσο για τα διπύρηνα tablets, νομίζω ότι μετά τον Μάιο τουλαχιστον θα έχουμε άποψη για το ποιόν τους.

 

Μέχρι να βγούνε κανονικά και μέχρι να επιβεβαιωθέι ότι το ICS τρέχει σωστά με 2 πυρήνες και ότι άλλες αλλαγές/προσθήκες μπορεί να έχουν, έχουμε ακόμα δρόμο......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η περίπτωση να περιμένεις τον Απρίλιο που θα βγουν νεα διπύρηνα οπότε θα πέσουν αυτά που έχουν Α10

 

Αν ηταν για μενα θα περιμενα κι ισως να εδινα κατι παραπανω , αλλα εχω μια μαμα που απο τη στιγμη που της εξηγησα τι εστι tablet,με εχει φαει να το παραγγειλω! :-P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

4 μηνες παρακολουθω το νημα και συμμετεχω ωστε να καταληξω ποιό ταβλετ να παρω.

Κουράστηκα! Πολυ ωραίες και χρησιμες οι συζητησεις μας αλλά ο σκοπός μου πάει να ξεχαστεί!

Αποφασισα λοιπόν να μην το κουρασω άλλο.

Θέλω ενα οικονομικό 10άρι (οπωσδήποτε 10άρι ή 9άρι, οχι πιο κατω). Καιρό τώρα χαλβαδιαζω το Zenithink ZT280-C10 / Zepad C91 10.1 inch ICS 4.0.3 στα 170 δολάρια --> 130 ευρώπουλα.

Αξιζει ή να δώσω 10-20 παραπάνω για κατι που ειναι πολυ καλυτερο ?

Έχω βάλει αυτο το συγκεκριμενο ταβάνι : 150-160 ευρώ μαξ.

Φοραει arm A9 , μηπως πρέπει να παω σε Α10? Διότι θέλω μεν κατι οικονομικο αλλα να δουλευει κιόλας! Το zenithink στο review βιντεάκι βλεπω και δεν εχει καθολου ομαλο scroll η οθόνη οταν σερνει το δαχτυλο, έχει δηλαδή κακη ανταπόκριση.Έτσι ειναι ή μου φαίνεται?

Μήπως πρέπει να περιμενω να ερθει ο Απρίλιος που θα βγουν τα νεα διπύρηνα και θα πεσουν οι τιμές των παλαιότερων μοντέλων, όπως λεει και ο φίλος radiactivetoy ?

Link to comment
Share on other sites

:) ο Α10 δεν είναι η συνέχεια του Α9, είναι ένας Α8 βασικά

Ευχαριστώ.

Σχετιακ με το zenithink που με ενδιαφερει ποια ειναι η γνωμη σου ? Να το τσιμπήσω ή να δωσω 10-20 ευρω παραπανω για να παρω κατι το οποιο θα ειναι αρκετα ανωτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Σχετιακ με το zenithink που με ενδιαφερει ποια ειναι η γνωμη σου ? Να το τσιμπήσω ή να δωσω 10-20 ευρω παραπανω για να παρω κατι το οποιο θα ειναι αρκετα ανωτερο ?

 

γνωμη μου ειναι να παρεις καποιο με IPS οθονη (σαν αυτην του ipad) , αλλα θα πρεπει να πας κοντα στα 200-240 δολαρια

δεν εχω δει 10αρι με IPS κατω απο 200 δυστυχως

 

Κατα τα αλλα τα χαρακτηριστικα αυτου που δειχνεις ειναι μια χαρα

Δλδ arm cpu και 1gb ram ειναι ειδανικα και να κοιταξεις να μην παρεις κατι με λιγοτερο απο 1gb ram

 

Τωρα για συγκεκριμενη προταση, δυστυχως δεν εχω κατι γιατι και εγω τωρα θα το ψαξω, μιας και αρχικα ελεγα να παρω 7αρι (το οποιο και ειχα βρει), αλλα τωρα μαλλον καταληγω σε κατι μεγαλυτερο, αν βρω κατι μεχρι 150-170ευρω

Οποτε αν βρεις κατι ενδιαφερον μεχρι 220-250$ σφηρα :P

Link to comment
Share on other sites

http://www.merimobiles.com/SANEI_N90_9_7_Inch_IPS_Android_4_0_3_16GB_1G_RAM_p/meri4069.htm#

 

Αυτό ψαχνετε.. το προτείνει κάποιος που ξέρει..

Link to comment
Share on other sites

ή αυτά!!!

http://www.merimobiles.com/Onda_VI40_ICS_4_0_1GB_RAM_16GB_9_7_inch_IPS_p/meri0746.htm

http://www.merimobiles.com/Gemei_G9_ICS_4_0_3_1GB_RAM_16GB_9_7inch_IPS_1_2GHz_p/meri4083.htm

οι απόψεις διίστανται γιατί το sanei από κάμερες δε λέει τόσα...απλά έχει bluetooth που δεν έχουν τα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Η μπροστά κάμερα του Sanei είναι ίδια με των Gemei - Onda. Η πίσω υστερεί.

 

Το Sanei του merimobiles δεν αναφέρει bluetooth στα χαρακτηριστικά του.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά μήπως υστερεί ότι το πίσω μέρος του είναι πλαστικό ενώ του gemei onda μεταλλικό?

μη μας πέσει από τα χέρια και σπάσει ακόμα δε το πήραμε...

ακόμα δεν έχω καταλήξει αλήθεια θεωρώ ότι και το onda και το gemei είναι κορυφαία τα βίντεο τους

δείχνουν ότι το gemei έχει καλυτερα χρώματα αλλά μπορεί να είναι παραπλάνηση καθώς έχουν ίδια

χαρακτηριστικά οθόνης. όποιο και από ρα 2 να διαλέξετε πάντως πιστεύω είναι καλό.

αλήθεια κάποιος εδώ μέσα που να έχει και το onda ή to gemei και να μας πει ένα γρήγορο review

πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα δεν υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά μήπως υστερεί ότι το πίσω μέρος του είναι πλαστικό ενώ του gemei onda μεταλλικό?

μη μας πέσει από τα χέρια και σπάσει ακόμα δε το πήραμε...

 

Ξεκινώντας με το αξίωμα ότι το tablet δεν πρέπει να μας πέσει ποτέ κάτω, το πλαστικό σε σχέση με το μεταλλο ενδέχεται να υπερτερεί σε κάποιες περιπτώσεις/πτώσεις(πάντα με την προυπόθεση ότι το εσωτερικό του tablet είναι πολύ καλά συναρμολογημένο) διότι ως πιο μαλακό και "εύκαμπτο" υλικό μπορεί να απορροφήσει μέρος της ενέργειας από την πτώση, να ραγίσει ή να σπάσει μεν αλλά να προστατεύσει το εσωτερικό από το δυνατό ταρακούνημα που θα μπορούσε να προκαλέσει κάποια αποσύνδεση/ζημία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...