Jump to content

[GPS] Τι να αγοράσω?


type
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον πολλά ζητάω, οπότε κατεβάζω τις απαιτήσεις μου κάτω από 5" (από 4,3" έως 4,7") και επαναδιατυπώνω το ερώτημα:............

 

σε αυτά τα λεφτά, η καλυτερη επιλογή είναι πιστεύω πως ειναι το mls 4800c με ευρωπαϊκούς χάρτες. είναι φθηνό, έχει πολλές δυνατότητες (λόγω καλής ram) και ενημερωμένους χάρτες κυρίως για Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oι Ευρωπαικοί χάρτες όμως που περιλαμβάνονται στο MLS δεν είναι τόσο πρόσφατοι και δεν υπάρχουν γενικά ενημερώσεις όσο αναφέρεται :cry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Η αλήθεια είναι πως πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα Forthnet και είδα από κοντά το Ginius Driver - Don’t Panic Edition G1-1000 το οποίο πλησιάζει στα χαρακτηριστικά του iGO 8.3 που έχω δουλέψει και που αρέσει, είναι 5" και κοστίζει κάτω από 150 ευρώ. Ποιοτικά το βρήκα μέτριο και υποδεέστερο από συσκευές επώνυμες (Tom-Tom, Navigon, Becker, Garmin). Από χάρτες δεν ξέρω τι λέει, μιας και διάβασα σε άλλα φόρουμ πως χάνει λίγο τις οδούς και δείχνει παράλληλους δρόμους....(?)

 

Βασικά με ενδιαφέρει να δείχνει στην αρχική οθόνη παράλληλα με την καθοδήγηση και τα παρακάτω:

 

α) Ταχύτητα

β) ΚΜ που απομένουν

γ) Συνολικά ΚΜ διαδρομής

δ) Χρόνος που απομένει για άφιξη

ε) Συνολικός χρόνος διαδρομής

στ) Μέτρα για επόμενη στροφή (και φωνητικά να ακούγεται)

 

Διάβασα στο site της εταιρίας πως έχει δωρεάν αναβαθμίσεις χωρίς περιορισμό, ισχύει?? Κάθε πότε κάνει αναβαθμίσεις χαρτών η G.I??

 

Από Ευρωπαϊκούς χάρτες που θέλω (ειδικά για Βαλκάνια σίγουρα να έχουν πολύ καλή κάλυψη!) τι γίνεται??

 

Παίρνει άλλο Software πλοήγησης η συσκευή (με κάρτα MicroSD)?

 

Τέλος, ποιοτικά η συσκευή είναι αξιόπιστη??? Σήμα πιάνει εύκολα και δεν το χάνει??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω και πολλά για το don't panic αλλά δεν ενθουσιάστηκα και πολύ όταν έπαιξα το demo του.

η συσκευή επίσης νομίζω πως δεν διαθέτει ευρωπαΙκούς χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 110 euros για το MLS 4800 που έχει στο you.gr είναι άκρως ελκυστικά ;)
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 110 euros για το MLS 4800 που έχει στο you.gr είναι άκρως ελκυστικά ;)

 

Τόσο κάνει παντού, είναι φιξ τιμή της MLS

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 110 euros για το MLS 4800 που έχει στο you.gr είναι άκρως ελκυστικά ;)

 

γενικά αυτή η συσκευή για αυτά που προσφέρει , η τιμή του είναι πολύ καλή ειδικά αν ξέρεις να εκμεταλευτείς τη συσκευή 100%

Link to comment
Share on other sites

ειδικά αν είχε και το talk&drive θα ηταν τελειο αλλά με αυτη τη τιμή ζητάω πολλά μάλλον...:)

παίζει και διαγωνισμός της mls εδώ

 

χρονια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω ότι υπάρχει πρόβλημα με τους χάρτες. Θα τους περάσεις σε εξωτερική κάρτα. Το θέμα είναι πως αν θέλεις να είσαι νόμιμος πρέπει να αγορασεις ολόκληρο το πακέτο Ευρώπης (τρία δισκακια) το οποίο κοστίζει ~100+ ευρω. Αυτή ήταν τουλάχιστον η τιμη πριν ένα χρόνο. Κανε ένα τηλ στην mls να είσαι σίγουρος.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε athanaso77 καλή χρονιά,

επειδή σε εμπιστεύομαι στις κριτικές σου, θά'θελα να μου πεις:

1) αν η συγκεκριμένη συσκευή είναι γρήγορη στον επαναϋπολογισμό διαδρομών,

2)αν έχει καλή ανάλυση,

3) αν η μπαταρία της είναι αφαιρούμενη και

3) αν μπορείς να της εγκαταστήσεις διάφορα προγράμματα , ώστει να επιλέγεις ποιο θα χρησιμοποιήσεις κάθε φορά

 

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Προτείνω να πάρεις ένα "ανοιχτό", επώνυμο και να του βάλεις εσύ όποια και όσα προγράμματα πλοήγησης θέλεις.

 

Συστήνω ανεπιφύλακτα αυτό... http://www.ebay.co.uk/itm/WayteQ-x960BT-Pure-Satellite-navigation-no-software-/140575248675?pt=UK_AudioTVElectronics_GPSSystems_GPSSystems&hash=item20baf01123#ht_2112wt_888

 

Καλή ποιότητα κατασκευής.

Πολύ καλό πομπό FM Transmitter

Πολύ καλό δέκτη GPS

Άψογη λειτουργία Bluetooth

Πολύ καλή φωτεινότητα σε ισχυρή ηλιοφάνεια που με την βοήθεια του προαιρετικού sun protector γίνεται άψογη

Δυνατός ήχος

Πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά

Τρέχει άψογα το Primo 1.2 με ταυτόχρονη λειτουργία του music player, του FM Transmitter, του Bluetooth και με το πρόγραμμα σε πλήρη μορφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας

 

Συγγνώμη που βάζω πάλι την ίδια ερώτηση αλλά έχω κάποιες διαφορετικές απορίες.

Είμαι οδηγός ταξί κ θέλω να αγοράσω gps και από ότι καταλαβαίνετε είναι για επαγγελματική χρήση.

Κοιτούσα το http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/GPS/PNA-Car-Navigation/MLS-Talk-Drive-50-SLA-5-0-Map-of-Greece-33-ML-520-152.htm για το λόγο ότι του μιλάς, αλλά από άλλα χαρακτηριστικά δεν έχω ιδέα και θέλω την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ το mls talk&drive 500....η λειτουργία που του μιλάς είναι όντως πολύ βολική....

γενικά εσύ θέλεις μία συσκευή που να έχει καλούς χάρτες και να κάνει καλές δρομολογήσεις....

για τις μεγάλες πόλεις (κυρίως αθήνα που μένω εγώ) μπορώ να πω πως τα mls είναι πάρα πολύ αξιόπιστα στο θέμα χαρτών

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μιλάς είναι αρκετά σημαντικό και ασφαλές. Φαντάσου πόσο διαφορετικό κια γρήγορο είναι να λες τη διεύθυνση αντί να την πληκτρολογείς. Επίσης, το MLS destinator talk & Drive που έχω κι εγώ είναι πολύ απλό και εύχρηστο και έχει πολλά σημεία ενδιαφέροντος το οποίο με έχει βοηθήσει σε διάφορες περιστάσεις, πχ όταν έψαχνα βενζινάδικο σε άγνωστη περιοχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το έχει εδώ προσφορά 199 ευρώ.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια βόλτα σήμερα στα μαγαζιά και είδα ότι υπάρχουν 2 mls 50sl το ένα είναι το 50slA και το άλλο το 50 sl ξέρετε τις διαφορες;Εχουν και στην τιμή.

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/GPS/PNA-Car-Navigation/MLS-Talk-Drive-50-SLA-5-0-Map-of-Greece-Europe-33-ML-520-155.htm

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/GPS/PNA-Car-Navigation/MLS-Talk-Drive-50-SLA-5-0-Map-of-Greece-33-ML-520-152.htm

Ποιο από τα δυο λέτε;

Link to comment
Share on other sites

το πιο ακριβό έχει και χάρτες ευρώπης οπότε αν νομίζεις πως θα το χρειαστείς στο εξωτερικό τότε καλύτερα να πάρεις αυτό, θα σε σώσει πολλές φορές
Link to comment
Share on other sites

από ότι είδα κιόλας κάποιες συσκυές mls πήραν και ανάβαθμιση χαρτών αυτές τις μέρες....άντε,να κάνουμε testing λίγο και σε καμία επαρχία
Link to comment
Share on other sites

από ότι είδα κιόλας κάποιες συσκυές mls πήραν και ανάβαθμιση χαρτών αυτές τις μέρες....άντε,να κάνουμε testing λίγο και σε καμία επαρχία

 

όντως βγήκαν αναβαθμίσεις... tnx για την ενημέρωση...:happy:

Link to comment
Share on other sites

τι να το κάνει το navigon... πλέον ούτε τεχνική υποστήριξη δεν έχει στην Ελλάδα και θα πληρώνει για αναβαθμίσεις χαρτών
Link to comment
Share on other sites

H garmin εξαγόρασε διεθνώς την Νavigon. :) Σύμφωνα με ότι είναι γνωστό αν ψάξει κανείς, για το service των συσκευών που έχουν πουληθεί στην Ελλάδα μέσω του μέχρι πρόσφατα επίσημου διανομέα Νortec ,οι κάτοχοι Navigon θα πρέπει να απευθύνονται στον αντιπρόσωπο της Garmin, Digital Tracer Electronics, στο τηλέφωνο 210-9840144 . Eίναι άγνωστο όμως αν για λόγους εσωτερικού ανταγωνισμού δούμε νέα προιόντα της Νavigon στην Ελληνική αγορά από τον ίδιο αντιπρόσωπο.Η υποστήριξη χαρτών πάντως συνεχίζεται κανονικά διεθνώς αφού δεν αφορά τοπικά προβλήματα διανομής. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Special χαρακτηριστικά σε πολύ καλή τιμή.

http://www.ebay.co.uk/itm/5-GPS-4GB-UK-Europe-Map-SpeedCam-128MB-SDRAM-Sun-Shade-/280543017378?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D3264725233059901026

 

Μπορείς να βάλεις ό,τι πρόγραμμα θέλεις.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...