Jump to content

[GPS] Τι να αγοράσω?


type
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το don't panic από ότι κατάλαβα είναι το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί τώρα τους χάρτες της GI; Γιατί νομίζω ότι η GI σταμάτησε να δίνει τους χάρτες της στην MLS που έχει το destinator.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Αυτό το don't panic από ότι κατάλαβα είναι το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί τώρα τους χάρτες της GI;

 

Αυτό ακριβώς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις αν οι χάρτες που έχει είναι ανάλογου επιπέδου με του destinator; Από ότι θυμάμαι η GI είχε σταματήσει να αναβαθμίζει τους χάρτες του destinator προς το τέλος του 2008 αρχές 2009. Φαντάζομαι ότι αυτοί που δίνει για το don't panic θα είναι πιο πρόσφατοι.

 

Επίσης αν ξέρεις, σαν πρόγραμμα πως είναι το don't panic σε σχέση με το destinator; Για το τελευταίο κανέναν δεν έχω ακούσει να κάνει κολακευτικά σχόλια (όλοι για τους χάρτες της GI το είχαν), όμως εμένα με βόλευε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι χάρτες είναι καλύτεροι του destinator, είναι ότι πιο καινούργιο από GI.

 

Και σαν πρόγραμμα φυσικά είναι μακράν ανώτερο του απαρχαιωμένου destinator.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά όχι το καλύτερο. Χάρτες πολύ καλοί, αλλά υπάρχουν και καλύτερα προγράμματα.

Δείτε και Garmin (με χάρτες Autodrive+Navteq μαζί) πχ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι ότι αφού το destinator και οι χάρτες του με κάλυπταν μια χαρά μέχρι τώρα, θα ήθελα να τους έχω μέσα στο μηχανάκι. Αφού το don't panic είναι καλύτερο σαν πρόγραμμα απο το destinator και οι χάρτες του τουλάχιστον το ίδιο καλοί, κι αυτό θα με καλύπτει. Άρα κοιτάζω για ένα μηχανάκι που να έχει αυτό το πρόγραμμα και ίσως αν είναι ξεκλείδωτο ή ξεκλειδώνει με κάποιο τρόπο να του προσθέσω και κάποιο άλλο καλύτερο πρόγραμμα.

 

@babis200sx τα garmin από όσο ξέρω δεν ξεκλειδώνουν. Άρα δεν καλύπτεται η παραπάνω προϋπόθεση. Άλλωστε νομίζω ότι μπορώ να βάλω το πρόγραμμα πλοήγησης της garmin στο κινητό μου αν χρειαστεί. Τουλάχιστον αυτό είχα διαβάσει όταν το αγόρασα, δεν ασχολήθηκα όμως να το κάνω γιατί με κάλυπτε το destinator και το nokia maps.

 

Τι λέτε για το Turbo-X i50; Αυτό βέβαια δεν έχει το don't panic, αλλά την προηγούμενη έκδοση το Ginius driver. Έχουν μεγάλες διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

@babis200sx τα garmin από όσο ξέρω δεν ξεκλειδώνουν. Άρα δεν καλύπτεται η παραπάνω προϋπόθεση. Άλλωστε νομίζω ότι μπορώ να βάλω το πρόγραμμα πλοήγησης της garmin στο κινητό μου αν χρειαστεί. Τουλάχιστον αυτό είχα διαβάσει όταν το αγόρασα, δεν ασχολήθηκα όμως να το κάνω γιατί με κάλυπτε το destinator και το nokia maps.

 

Τι λέτε για το Turbo-X i50; Αυτό βέβαια δεν έχει το don't panic, αλλά την προηγούμενη έκδοση το Ginius driver. Έχουν μεγάλες διαφορές;

 

Δεν βρίσκω (προσωπικά) τον λόγο να είναι προϋπόθεση αγοράς ενός PNA το να ξεκλειδώνει. Το λογικό είναι να παίρνουμε μια συσκευή και να δουλεύει (όσο περισσότερο γίνεται..) όπως θέλουμε, out-of-the-box.

Γιατί λοιπόν να μην πάρεις μία πάρα πολύ καλή συσκευή όπως πχ το Garmin 3790T, ή κάποιο φθηνότερο της εταιρείας, ή ένα Navigon 70 Premium πχ που είναι πολύ καλύτερα του Turbo-X που ανέφερες?

 

Το Garmin τώρα βγήκε για iPhone (Ελλάδα όχι ακόμα..) και για Android πιστεύω θα αργήσουμε να το δούμε δυστυχώς λόγω της συμφωνίας με την Asus..

 

Καλός ο χάρτης της GI, αδιαμφισβήτητα, αλλά πλέον η ψαλίδα έχει κλείσει από τις άλλες εταιρείες και σε αρκετά μέρη την αφήνουν και πίσω ίσως. Οπότε μην μένουμε σε λογικές που ισχύαν πριν 5-7 χρόνια: "Θα πάρω Destinator γιατί έχει χάρτες GI."

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το πρόβλημα το αν ξεκλειδώνει ή όχι. Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως βρεθώ με μια συσκευή η οποία δε θα καλύπτει τις ανάγκες μου και δε θα μπορώ να κάνω τίποτα γι' αυτό.

 

Όταν πήρα το προηγούμενο gps, με το πρόγραμμα που είχε δεν μπορούσα να κάνω τίποτε απολύτως στην Κομοτηνή που μένω. Είχε ένα κεντρικότατο μονόδρομο ως διπλής κατεύθυνση και δρομολογούσε όλες τις διαδρομές από το σπίτι μου (στα δυτικά της Κομοτηνής) προς το κέντρο και ανατολικά λάθος. Αν δεν έμπαινα εδώ στο forum να δω ότι μπορώ να βάλω το destinator, θα το είχα πετάξει.

 

Επίσης δε θα ξεχάσω πριν από 2 χρόνια, η οικογένεια της γυναίκας μου θα έχαναν τη βάπτιση του παιδιού μας, γιατί ερχότανε κονβόϊ από Θεσσαλονίκη και ο πρώτος είχε gps. Μόνο που το πρόγραμμά του δεν είχε την οδό μου, αλλά μόνο μια πλατεία με το ίδιο όνομα και μας ψάχνανε εντελώς λάθος. Η πλάκα είναι ότι το gps του είχε και το destinator μέσα, αλλά κανείς δεν του είχε πει να χρησιμοποιεί αυτό. Φυσικά το destinator είχε και την πλατεία και την δική μου οδό και μάλιστα την είχε από πολύ νωρίτερα, όταν ακόμη ήταν χωματόδρομος με 3 σπίτια όλα κι όλα.

 

Και αυτό που λέω δεν ήταν 5-7 χρόνια πίσω, αλλά μόνο 2. Φυσικά μπορεί στο μεταξύ οι άλλοι χάρτες να έχουν βελτιωθεί. Μπορεί να είναι και καλύτεροι. Όμως αφού έχω το σίγουρο, γιατί να ρισκάρω;

 

Γι' αυτό ψάχνω κάποιο μηχανάκι το οποίο ας έχει κάποιο άλλο πρόγραμμα, αρκεί να μπορώ να βάλω destinator ή ginius ή don't panic. Ή αλλιώς κάποιο μηχανάκι με ginius ή don't panic στο οποίο αν θέλω μπορώ να δοκιμάσω και κάποιο καλύτερο πρόγραμμα. Μ' αυτό το σκεπτικό είπα για το Turbo-X i50. Απλά αυτό έχει το Ginius driver και δεν ξέρω μήπως είναι πολύ κατώτερο από το don't panic.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για το Turbo-X i50; Αυτό βέβαια δεν έχει το don't panic, αλλά την προηγούμενη έκδοση το Ginius driver. Έχουν μεγάλες διαφορές;

καλύτερα άστο, η συσκευή δεν λέει και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει πολλά από άποψη χαρακτηριστικών ή ποιότητας κατασκευής ή τι άλλο;

 

Κάποια πρόταση για κάποιο καλύτερο με βάση το σκεπτικό που αναλύω παραπάνω όμως;

 

Και τέλος πάντων παίζει να είναι χειρότερο από το RYE 3503 που είχα; Κι αυτό κινέζικο ήτανε.

Edited by phph
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το Turbo-X i50, το να χαλάσει δεν είναι μεγάλο θέμα (εκτός κι αν σου χαλάσει τη στιγμή που το χρειάζεσαι πάρα πολύ), γιατί έχει 2 χρόνια εγγύηση από το πλαίσιο. Πιο πολύ φοβάμαι μην έχει μάπα οθόνη (είτε να μην ανταποκρίνεται σε εντολές ή να έχει θέμα με χρώματα - αντανακλάσεις), μήπως δεν έχει καλό σήμα, δυνατό και καθαρό ηχείο κλπ. Τέτοια πράγματα που σε μια επώνυμη συσκευή δεν περιμένεις να σε προβληματήσουν.
Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερουν πολυ τα gps της turbo-x. Εχει κανεις εμπειρια με αυτα; Με ενδιαφερει πολυ, σε περιπτωση που χασω μια στροφη, να ανταποκρινεται γρηγορα στον επαναπροσδιορισμο της διαδρομης.
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το Turbo-X i50, το να χαλάσει δεν είναι μεγάλο θέμα (εκτός κι αν σου χαλάσει τη στιγμή που το χρειάζεσαι πάρα πολύ), γιατί έχει 2 χρόνια εγγύηση από το πλαίσιο. Πιο πολύ φοβάμαι μην έχει μάπα οθόνη (είτε να μην ανταποκρίνεται σε εντολές ή να έχει θέμα με χρώματα - αντανακλάσεις), μήπως δεν έχει καλό σήμα, δυνατό και καθαρό ηχείο κλπ. Τέτοια πράγματα που σε μια επώνυμη συσκευή δεν περιμένεις να σε προβληματήσουν.

 

Δυστυχώς στο Turbo-X σίγουρα θα σε προβληματήσουν ,εκτός από το πρόγραμμα πλοήγησης που δίνει και την υποστήριξη του:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα .

ήθελα να αγοράσω για το αυτοκίνητο ένα gps και επειδή μας έχει χτυπήσει άσχημα η κρίση, το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 70€.Δε με πειράζει ας είναι και κινέζικο...Αναμένω απαντήσεις αν κάποιος, τελευταία με το ποσό αυτό έχει αγοράσει κάτι και αξίζει τον κόπο ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

εγώ το πιο φθηνό gps που έχω αγοράσει (εξαιρούνται η gps εφαρμογες σε smartphone) είναι το mls 4800. έχει πολλές δυνατότητες και με έχει βολέψει πολύ μεσα στην αθήνα. γρήγορο και με καλές οδηγίες.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο smartphone? εγώ έχω τώρα το mls και με καλύπτει απόλυτα. Απλά καλό είναι να έχεις έναν φορτιστή αυτοκινήτου γιατί η μπαταρία τελειώνει γρήγορα. Στα σημαντικά συν του είναι ο γρήγορος επαναυπολογισμός της διαδρομής μιας και συνχά είμαι απρόσκετος και δεν ακολουθώ τις οδηγίες :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .ήθελα να αγοράσω για το αυτοκίνητο ένα gps και επειδή μας έχει χτυπήσει άσχημα η κρίση, το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 70€.Δε με πειράζει ας είναι και κινέζικο...Αναμένω απαντήσεις αν κάποιος, τελευταία με το ποσό αυτό έχει αγοράσει κάτι και αξίζει τον κόπο ?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Η γνώμη μου είναι κάνε λίγο υπομονή και μάζεψε χρήματα για κάτι καλύτερο.Μπορείς να κοιτάξεις εδω για τιμές : http://www.skroutz.gr/c/1013/syskeves-gps.html?keyphrase=gps , και στις προσφορές από τα φυλλάδια των ηλεκτραγορών.

 

Kάνε όμως πρώτα μια αναζήτιση να δείς ποιά μηχανήματα έχουν καλό χάρτη για την περιοχή σου και αν ξεκλειδώνουν εύκολα (για να μπορείς να έχεις περισσότερες επιλογές σε προγράμματα πλοήγισης από το εγκατεστημένο), και τέλος πήγαινε κάπου από κοντά να δείς τι σε βολεύει σαν χειρισμό.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις smartphone σκέψου τη λύση να χρησιμοποιήσεις το gps που πιθανόν να έχει.

αν όχι, στο ebay με 70€ βρίσκεις μηχάνημα που φυσάει και βάζεις ό,τι πρόγραμμα θέλεις.

τα ίδια μηχανήματα σε ελλάδα έχουν διπλάσια τιμή.

όσο για τα κινέζικα που λες, μη το ψάχνεις. όλα κινέζικα είναι. τώρα αν πας σε navigon και tom tom εκεί αλλάζει και η τιμή.

 

αν δεν έχεις πρόβλημα με αγορά από ebay... να σου προτείνουμε μερικά

 

Έχεις κάποιο smartphone? εγώ έχω τώρα το mls και με καλύπτει απόλυτα. Απλά καλό είναι να έχεις έναν φορτιστή αυτοκινήτου γιατί η μπαταρία τελειώνει γρήγορα. Στα σημαντικά συν του είναι ο γρήγορος επαναυπολογισμός της διαδρομής μιας και συνχά είμαι απρόσκετος και δεν ακολουθώ τις οδηγίες :)

 

πόσο σου κρατάει η μπαταρία και σε τι ρύθμιση φωτεινότητας;

Link to comment
Share on other sites

και εω για iphone συνιστώ το mls destinator. στις δύσκολες στιγμές μέσα στα στενάκια της αθηνας με έχει βοηθήσει πολύ. ευτυχώς που έχει και εύχρηστο menu και γίνονται όλα στιγμιαία.

εγώ το iphone το έχω συνέχεια σε φορτιση μεσα στο αμαξι οποτε δεν ξερω ποσο κραταει η μπαταρια του με navigation

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η αυτονομία ,αλλά και πως λειτουργεί κάτι σε συνδιασμό.Ξεχνάτε ότι δεν γίνεται να έχει την ίδια αντοχή και αξιοπιστία σε συνεχή χρήση

μια λειτουργία συσκευής που βασικά είναι κινητό τηλέφωνο,από με μια μεμονωμένη συσκευή μόνο για αυτή την χρήση.:)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα τα pna είναι πιο "σωστές" συσκευές. σε smartphone ίσως να είναι πιο βολικά.

Όσον αφορά το ebay, κινέζικο με κινέζικο έχει διαφορά. Το θέμα είναι να έχεις και κάποια υποστήριξη.

Π.χ. δεν θα πήγαινα με τίποτα σε Turbo-x γιατί είναι κινεζιά μεγάλη με μηδαμινή υποστήριξη άσχετα με το αν η τιμή του είναι λίγο χαμηλότερη συγκριτικά με άλλα μοντέλα. Δεν μπορεί να έχεις την ίδια ποιότητα με εταιρίες που είναι στον χώρο τόσο χρόνια και πουλάνε μόνο gps. the choice is yours!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

smartphone δεν έχω, από την έρευνα που έκανα διεπίστωσα ότι πληρώσεις παίρνεις.Αν κάποιος πρόσφατα έχει αγοράσει από το ebay και έχει μείνει ευχαριστημένος ας αναφέρει πιοό είναι αυτό (nif) ? Από ότι διεπίστωσα όλα πάσχουν από τη μκρή αυτονομία στην μπαταρία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά tubo-x για κανένα λόγο, δε το εμπιστεύομαι σε τίποτα και δε θα παιρνα ποτέ τίποτε από εκεί. όμως όντως ένα pna είναι πιο βολικό. το καλοκαίρι χρησιμοποιούσα ipad για gps και μου χε σπάσει τα νεύρα που δεν είχα που να το βολέψω μέσα στο αμάξι. Όταν γύρισα από διακοπες μου έδωσε ένας φίλος για κάνα μήνα ένα talk and drive και για την ώρα με έχει βολέψει. Δεν έχω βρει το χρόνο να το πάω κάπου ψαγμένα για να δοκιμάσω τους χάρτες και τη δρομολόγηση αλλά μια χαρά μου φαίνεται για την ώρα.

 

Από ότι διεπίστωσα όλα πάσχουν από τη μκρή αυτονομία στην μπαταρία.

Αφού θα το έχεις στο ρεύμα συνέχεια, δεν είναι και τόσο σημαντικό πρόβλημα.

Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή και φθηνή πρόταση είναι και το MIO MOOV M300. Γνώμη μου, να κάνεις λίγη υπομονή και να πάρεις ένα MLS.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...