Jump to content

[ROM] official wind 2.2 froyo zip (clockworkmod flashable)


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον θέλει να έχει την official wind 2.2 rom σε zip, ώστε να μπορεί να την flashάρει με clockworkmod:

 

- official wind 2.2 rom (~142MB system) MD5: 803E5618940F29DA8B54DA4E1EE93036

 

Official σημαίνει πως δεν έχει hardware acceleration, δεν μπορεί να γίνει overclock, δεν έχει ολοκληρωμένη υποστήριξη για ext partitions και πολλά ακόμα. Αλλά από την άλλη, έχει την καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

 

ΜΟΝΟ για gen2 συσκευές.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Kudos

 

Aυτή το κάνει και Gen2 αυτόματα ?

 

δεν είναι TPT, δεν είναι windows... επομένως, όχι... Είναι ΜΟΝΟ για gen2 συσκευές και δεν κάνει μετατροπή σε gen1->gen2...

 

Έχω κάνει complile τον kernel των gen1 ξανά από source της zte, και έχω και τα kernel modules, οπότε θα μπορούσε να γίνει port η official rom για gen1 συσκευές μαζί με overclock. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω πλέον gen1 συσκευή να το δοκιμάσω, και αν γίνει λάθος, η συσκευή μπορεί να καεί χωρίς να μπορεί να επισκευαστεί. Αν αισθάνεται κανείς με gen1 τολμηρός, μπορώ να στείλω

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Kogos το Hardware acceleration δεν <<ανοίγει>> με "πείραγμα" στο build.prop ή με το Blade Buddy?:rolleyes:

 

Αλήθεια, το Flashάρισμα GEN 2 Rom σε GEN 1 κινητό (ή αντίστροφα) τι επιπτώσεις έχει στο κινητό?

Edited by Mitsos_The_Great
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το hw accel ανοιγει με πειραγμα του prop. Και το blade buddy ακριβως αυτη την αλλαγη κανει.

 

Αν φλασαρεις gen2 rom σε gen1 θα συμβουν 2 πραγματα. Δεν θα φορτωθουν τα modules του kernel γιατι ειναι διαφορετικα και θα εχεις boot loop. Συγχρονως, επειδη και το baseband ειναι διαφορετικό, το κινητο θα προσπαθει να διαβασει τον κερνελ απο λαθος σημειο, οποτε μετα απο καποια reboot μπορει και να καει κυριολεκτικα το κινητο

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

142MB system!!! Οπότε όσοι έχουν κάνει repartition σε 128MB ή 136MB το system, να μην το δοκιμάσουν, χωρίς να πράξουν τα δέοντα. Έτσι δεν είναι;

 

edit: το blade buddy δεν πειράζει το build.prop. Δημιουργεί ένα αρχείο local.prop στον /data με της ανάλογες τιμές.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

142MB system!!! Οπότε όσοι έχουν κάνει repartition σε 128MB ή 136MB το system, να μην το δοκιμάσουν, χωρίς να πράξουν τα δέοντα. Έτσι δεν είναι;

 

ναι ναι. η stock rom έχει πολλά σκουπίδια που αυξάνουν το μέγεθος τραγικά.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το hw accel ανοιγει με πειραγμα του prop. Και το blade buddy ακριβως αυτη την αλλαγη κανει.

 

Αν φλασαρεις gen2 rom σε gen1 θα συμβουν 2 πραγματα. Δεν θα φορτωθουν τα modules του kernel γιατι ειναι διαφορετικα και θα εχεις boot loop. Συγχρονως, επειδη και το baseband ειναι διαφορετικό, το κινητο θα προσπαθει να διαβασει τον κερνελ απο λαθος σημειο, οποτε μετα απο καποια reboot μπορει και να καει κυριολεκτικα το κινητο

 

Δηλαδή ούτε στο Clockworkmod δεν θα υπάρχει πρόσβαση?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαιρετω το φορουμ !

Παιδια χρειαζετε να στειλω το blade για επισκευη γιατι με το παραμικρο μου κανει διαρκεις επαννεκινησεις ! Το εχω κανει 2.2 με TPT ! Μηπως γνωριζετε αν υπαρχει τροπος να φλασαρω την official rom της wind (με κλειδωμενη την μνημη στα 256mb) καθως κ το FTM χωρις να χρειαζετε να χρησιμοποιησω την μεθοδο απο τα windows , ετσι ωστε να το δεχτουν απο το service !

 

Ευχαριστω εκ των προτερων !

Link to comment
Share on other sites

official wind 2.1 κάνει για GEN1 συσκευές (οπότε πρέπει πρώτα να την κάνεις gen1) και γίνεται flash με CWM

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου κ την πολύτιμη βοήθεια σου :-) !!!!

Εντός των ημερών θα το στείλω για επισκευή αν κ μετά όσα εχω διαβάσει με κάνουν ιδιαίτερα επιφυλακτικό!

Ευελπιστώ να πάνε όλα καλά κ να μην αντιμετωπίσω δυσκολίες, αλλά όπως κ να έχει εχω ήδη εξοπλιστεί με υπομονή κ επιμονή !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kogos πριν λίγο δοκίμασα να εγκαταστήσω την ρομ που μου εδωσες έχοντας κάνειτο κινητό gen1 αλλα μου εγραψε το ακολουθω μηνυμα :

Amend scripting does not supported .......

 

και κατι ακομα εγραφε κ στο τελος ελεγε instalation aborted.

Ψαχνοντας βρηκα κ περασα μια ρομ της wind που βρηκα στο modaco αλλα η συγκεκριμενη δεν μου κλειδωσε την μνημη στα 256!

Καμια ιδεα ?

Ευχαριστω εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kogos πριν λίγο δοκίμασα να εγκαταστήσω την ρομ που μου εδωσες έχοντας κάνειτο κινητό gen1 αλλα μου εγραψε το ακολουθω μηνυμα :

Amend scripting does not supported .......

 

και κατι ακομα εγραφε κ στο τελος ελεγε instalation aborted.

Ψαχνοντας βρηκα κ περασα μια ρομ της wind που βρηκα στο modaco αλλα η συγκεκριμενη δεν μου κλειδωσε την μνημη στα 256!

Καμια ιδεα ?

Ευχαριστω εκ των προτερων .

 

Πρώτα απ'όλα ανέβασε κάπου και δώσε λινκ της official 2.1 wind rom να την έχουμε. Το μήνυμα σφάλματος σου το έβγαλε γιατί είχε φτιαχτεί παλιά και είναι ασύμβατο με πιο πρόσφατα CWM.

 

Δεν είναι εύκολο να κλειδώσεις τα 256 σε 2.1. Θα πρέπει να βρεις στο ιντερνετ ένα TPT που να κλειδώνει τα 256 και μετά να περάσεις τη rom. Αν δεν θες όμως να ταλαιπωρηθείς, μπορείς να κάνεις το επίσημο update της wind 2.2, το οποίο θα σου κλειδώσει 256, θα σου κάνει το κινητό gen2 και θα έχει την επίσημη 2.2 rom με FTM, σαν μην το "πείραξες" δηλαδή ποτέ το κινητό και απλά έβαλες την επίσημη αναβάθμιση της wind. Για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να μπορείς να μπεις σε FTM, οπότε θα πρέπει να φλασάρεις πρώτα το stock recovery. Το επίσημο update της wind δεν δουλεύει για tpt gen2 συσκευές, οπότε πρέπει το κινητό σου να είναι gen1 ή windows gen2

 

edit: τώρα είδα το παλιότερο μήνυμά σου που αναφέρεις πως δεν ήθελες να χρησιμοποιήσεις μέθοδο windows. Το επίσημο wind update χρησιμοποιεί windows και καθαρίζει τα πάντα, και κλειδώνει και τη μνήμη, οπότε με τίποτα δεν θα μπορούν να δουν αν έχεις πειράξει το κινητό με customm roms. Αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις windows μέθοδο, θα πρέπει να τους πας το κινητό gen1 256 με android 2.1, που θα δυσκολευτείς να βρεις tpt αρχεία για να σε γυρίσουν σε gen1 με 256.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα ανέβασε κάπου και δώσε λινκ της official 2.1 wind rom να την έχουμε.

 

Μπορειτε να την κατεβασετε απο το λινκ :

http://files.podtwo.com/roms/stock/zte/blade/WIND_P729BV1.0.0B05-NO_RECOVERY-update_signed.zip

 

Το κατα ποσο official ειναι δεν το γνωριζω οποτε καποιος που ξερει ας ενημερωσει .

 

Δεν είναι εύκολο να κλειδώσεις τα 256 σε 2.1. Θα πρέπει να βρεις στο ιντερνετ ένα TPT που να κλειδώνει τα 256 και μετά να περάσεις τη rom. Αν δεν θες όμως να ταλαιπωρηθείς, μπορείς να κάνεις το επίσημο update της wind 2.2, το οποίο θα σου κλειδώσει 256, θα σου κάνει το κινητό gen2 και θα έχει την επίσημη 2.2 rom με FTM, σαν μην το "πείραξες" δηλαδή ποτέ το κινητό και απλά έβαλες την επίσημη αναβάθμιση της wind. Για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να μπορείς να μπεις σε FTM, οπότε θα πρέπει να φλασάρεις πρώτα το stock recovery. Το επίσημο update της wind δεν δουλεύει για tpt gen2 συσκευές, οπότε πρέπει το κινητό σου να είναι gen1 ή windows gen2

 

edit: τώρα είδα το παλιότερο μήνυμά σου που αναφέρεις πως δεν ήθελες να χρησιμοποιήσεις μέθοδο windows. Το επίσημο wind update χρησιμοποιεί windows και καθαρίζει τα πάντα, και κλειδώνει και τη μνήμη, οπότε με τίποτα δεν θα μπορούν να δουν αν έχεις πειράξει το κινητό με customm roms. Αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις windows μέθοδο, θα πρέπει να τους πας το κινητό gen1 256 με android 2.1, που θα δυσκολευτείς να βρεις tpt αρχεία για να σε γυρίσουν σε gen1 με 256.

 

Βλεποντας πως δεν υπαρχει αλλος τροπος αυτο θα κανω , θα περασω την επισημη αναβαθμιση της wind 2.2 μεσω windows . Σε ευχαριστω πολυ για ολα :-) !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] official wind 2.2 froyo zip (clockworkmod flashable)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...