Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι σου παρουσίαζαν?

 

Όλα τα παρακάτω είχαν pink spot camera οπότε προσθεσέ το και αυτό, αν και πλέον δεν το θεωρώ τόσο μεγάλο πρόβλημα.

1ο ---> Yellow Tint ακραίο, όπως στην πρώτη φωτό του thread. Τα επόμενα 2 που δοκίμασα ευτυχώς δεν το είχαν.

2o --->Καμένα πίξελ

3ο ---> Το πρόβλημα με τον δακτύλιο που γράφει και ο ktm_21 στην προηγουμενη σελίδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1078058

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα τα παρακάτω είχαν pink spot camera οπότε προσθεσέ το και αυτό, αν και πλέον δεν το θεωρώ τόσο μεγάλο πρόβλημα.

1ο ---> Yellow Tint ακραίο, όπως στην πρώτη φωτό του thread. Τα επόμενα 2 που δοκίμασα ευτυχώς δεν το είχαν.

2o --->Καμένα πίξελ

3ο ---> Το πρόβλημα με τον δακτύλιο που γράφει και ο ktm_21 στην προηγουμενη σελίδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1078058

 

Με έχεις ξεπεράσει παλικάρι μου.Νόμιζα ότι ήμουν ο πιο γκαντέμης στις αγορές μιας και ότι αγοράζω το αλλάζω και ειδικά σε κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Με έχεις ξεπεράσει παλικάρι μου.Νόμιζα ότι ήμουν ο πιο γκαντέμης στις αγορές μιας και ότι αγοράζω το αλλάζω και ειδικά σε κινητά.

 

χαχαχ... εγω δεν έχω αλλάξει ποτέ ξανά κινητό οπότε θα έλεγα πως μάλλον δεν είμαι εγώ το πρόβλημα , αλλά αυτό που γράφει ο φίλος :

 

και εμένα με ενδιαφέρει το κινητό αλλά πολλά προβλήματα διαβάζω ρε γμτ και σε ξένα forum
Link to comment
Share on other sites

χαχαχ... εγω δεν έχω αλλάξει ποτέ ξανά κινητό οπότε θα έλεγα πως μάλλον δεν είμαι εγώ το πρόβλημα , αλλά αυτό που γράφει ο φίλος :

 

Τι να σου πω σε εμενα δεν έχω δει κάτι να μου παρουσιάζει εκτος του gps που δεν ξέρω εάν είμαι απαιτητικός και μου δημιουργεί την εντύπωση ότι δεν κλειδώνει γρήγορα.

Το αγόρασα από το πλαίσιο και ήμουν από τους πρώτους που το πήρα με online παραγγελια.Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα τύχης.Κάποτε αγόρασα 2 συσκευές omnia lite, το ένα τις γυναικας μου είχε καλύτερη οθόνη και κλείδωνε πιο γρήγορα το gps του.Εγώ λοιπόν άλλαξα το δικό μου 2 φορες αλλα πάλι η οθόνη στις γυναικας μου και το gps κλείδωνε πιο γρήγορα.Το ίδιο συναινεί και σε σύγκριση με 3 "ιφονε" 3gs στο θέμα gps, το ένα κλείδωσε σε 15δευτερα και τα αλλα κάνανε πάνω από λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς επιτυχώς αλλάξει Samsung GS2 στο Πλαίσιο για καμένο pixel?

Το έχω 9 μέρες, το παρατήρησα 3 μέρες μετά την αγορά...

 

Το Πλαίσιο λέει ότι δεν υπάρχει εγγύηση για καμένο pixel, η Samsung Hellas καλύπτει από 3 και πάνω.

Προφανώς τώρα το μάτι μου πάει κάθε φορά αυτόματα στο pixel αυτό και σπάζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς επιτυχώς αλλάξει Samsung GS2 στο Πλαίσιο για καμένο pixel?

Το έχω 9 μέρες, το παρατήρησα 3 μέρες μετά την αγορά...

 

Το Πλαίσιο λέει ότι δεν υπάρχει εγγύηση για καμένο pixel, η Samsung Hellas καλύπτει από 3 και πάνω.

Προφανώς τώρα το μάτι μου πάει κάθε φορά αυτόματα στο pixel αυτό και σπάζομαι!

 

Λες για αυτό κάτω αριστερά? Αυτό νομίζω πως το έχουν όλοι και εμφανίζετε μόνο όταν είσαι στο ίντερνετ... Αν σκρολαρεις εξαφανίζετε και ξανά εμφανίζετε όταν πάρεις το δάχτυλο σου από τν οθόνη...

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν έχασα κάποιο επεισόδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν σας αλλάζουν κινητό για καμένο pixel,πείτε οτι το κινητό σβήνει μόνο του εκεί που μιλάτε,δοκιμασμένη λύση.Δυστυχώς για τα αυτονόητα πρέπει να καταφεύγουμε σε κουτοπονηριές

Πάντως το pink spot στη κάμερα το είχε και το Wave

Edited by oug
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε σκέφτηκα έγκαιρα το DOA του Πλαισίου, που είναι μόνο 7 μέρες (επίσης δεν είχα σκεφτεί να θέσω το pixel και τα παρακάτω ως αιτιολογία DOA). Το pixel παρεπιπτόντως είναι δεξιά, 3/4 από πάνω.

 

Πέρα από αυτό, έχω παρατηρήσει να μου ζητάει PIN της SIM στα καλά καθούμενα (reboot?).

Αφήστε που μου έχει κάνει τα πλέον κουλά ενώ είναι υποτίθεται κλειδωμένο στην τσέπη μου.

Μάλλον ξεκλειδώνει από κάποιο τυχαίο συνδυασμό κινήσεων και αναμέσα στα άλλα μου έχει:

 

  • Καλέσει στο άσχετο κάποιο contact μου 3 τη νύχτα
  • Απεγκαταστήσει το Fruit Ninja και το Angry Birds, τα έψαχνα μετά και έλεγα WTF?

 

Είναι πολύ αξιόλογο κατά τα άλλα, αλλά για τόσο καινούρια (και ακριβή) συσκευή, αρχίζω και εκνευρίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς δε σκέφτηκα έγκαιρα το DOA του Πλαισίου, που είναι μόνο 7 μέρες (επίσης δεν είχα σκεφτεί να θέσω το pixel και τα παρακάτω ως αιτιολογία DOA). Το pixel παρεπιπτόντως είναι δεξιά, 3/4 από πάνω.

 

Πέρα από αυτό, έχω παρατηρήσει να μου ζητάει PIN της SIM στα καλά καθούμενα (reboot?).

Αφήστε που μου έχει κάνει τα πλέον κουλά ενώ είναι υποτίθεται κλειδωμένο στην τσέπη μου.

Μάλλον ξεκλειδώνει από κάποιο τυχαίο συνδυασμό κινήσεων και αναμέσα στα άλλα μου έχει:

 

  • Καλέσει στο άσχετο κάποιο contact μου 3 τη νύχτα
  • Απεγκαταστήσει το Fruit Ninja και το Angry Birds, τα έψαχνα μετά και έλεγα WTF?

 

Είναι πολύ αξιόλογο κατά τα άλλα, αλλά για τόσο καινούρια (και ακριβή) συσκευή, αρχίζω και εκνευρίζομαι.

 

Κακώς που δεν το πήγες αμέσως πίσω μόλις διαπίστωσες το πρώτο πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει.

 

Απλά σκεφτείτε το πόσο μπερδεμένα είναι τα πράγματα:

  • Το DOA δε σημαίνει ντε και καλά DOA
  • Για 1 pixel ούτε η εταιρεία δε στο αλλάζει, αλλά αν θες το βαφτίζεις DOA;
  • Τυχαία reboots και λοιπές μυστήριες συμπεριφορές άντε να τις αποδείξεις. Εύκολα μένεις χωρίς κινητό μια εβδομάδα, μέχρι να αποφανθεί το service ότι σε αυτούς δεν έβγαζε κανένα πρόβλημα, λυπούμαστε πολύ κτλ.
  • Εδώ αναγκάζεσαι να κάνεις διαπραγματεύσεις για να πετύχεις επιστροφή, αντί απλά να το επιστρέψεις χωρίς πολλά πολλά, όπως μπορεί να κάνει π.χ. ο Αμερικάνος ή Άγγλος καταναλωτής.

 

Γι' αυτό σκέφτομαι αν κάνω κάτι να επικοινωνήσω με Samsung Global.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό σκέφτομαι αν κάνω κάτι να επικοινωνήσω με Samsung Global.

 

Καλή τύχη σου εύχομαι. Ρίξε μια ματιά πάντως σε αυτό το θέμα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απλά σκεφτείτε το πόσο μπερδεμένα είναι τα πράγματα:

  • Το DOA δε σημαίνει ντε και καλά DOA
  • Για 1 pixel ούτε η εταιρεία δε στο αλλάζει, αλλά αν θες το βαφτίζεις DOA;
  • Τυχαία reboots και λοιπές μυστήριες συμπεριφορές άντε να τις αποδείξεις. Εύκολα μένεις χωρίς κινητό μια εβδομάδα, μέχρι να αποφανθεί το service ότι σε αυτούς δεν έβγαζε κανένα πρόβλημα, λυπούμαστε πολύ κτλ.
  • Εδώ αναγκάζεσαι να κάνεις διαπραγματεύσεις για να πετύχεις επιστροφή, αντί απλά να το επιστρέψεις χωρίς πολλά πολλά, όπως μπορεί να κάνει π.χ. ο Αμερικάνος ή Άγγλος καταναλωτής.

 

Νομίζω ότι εσύ τα βλέπεις δύσκολα τα πράγματα. Επειδή έχουν περάσει πολλές συσκευές από τα χέρια μου και από σχεδόν όλες τις εταιρίες... πάντα μου αντικαθιστούσαν συσκευή (τα μεγάλα γνωστά καταστήματα) όταν επέστρεφα την ίδια μέρα ακόμα και για ένα καμμένο pixel.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εσύ τα βλέπεις δύσκολα τα πράγματα. Επειδή έχουν περάσει πολλές συσκευές από τα χέρια μου και από σχεδόν όλες τις εταιρίες... πάντα μου αντικαθιστούσαν συσκευή (τα μεγάλα γνωστά καταστήματα) όταν επέστρεφα την ίδια μέρα ακόμα και για ένα καμμένο pixel.

 

Συμφωνώ. Θα έπρεπε να το είχες πάει για DOA. Να δοκιμάσεις την τύχη σου...

 

Πάντως όντως είναι αρκετά τα προβλήματα που βγάζουν τα SGS2 κάτι το οποίο είναι στενάχωρο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μεσα στο samsung apps εχει ενα Camera update firmware για το Galaxy s2.

Το εκανα. Ξερετε κατι περισσοτερο για αυτο?

TCe
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εσύ τα βλέπεις δύσκολα τα πράγματα. Επειδή έχουν περάσει πολλές συσκευές από τα χέρια μου και από σχεδόν όλες τις εταιρίες... πάντα μου αντικαθιστούσαν συσκευή (τα μεγάλα γνωστά καταστήματα) όταν επέστρεφα την ίδια μέρα ακόμα και για ένα καμμένο pixel.

 

Θα είμαι πιο ψιλιασμένος next time, γιατί δε μου έχει τύχει καμμένο pixel στο οτιδήποτε μέχρι τώρα και δεν είδα το πρόβλημα παρά 3-4 μέρες μετά, οπότε επιστροφή την ίδια μέρα δεν έπαιζε. Πήρα τηλέφωνο τόσο στο Πλαίσιο όσο στη Samsung και εν ολίγοις είπαν ότι δε γίνεται κάτι.

 

Οπότε ή επικοινωνώ με Samsung Global ή μαθαίνω να αγνοώ το ρημάδι το pixel...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια μεσα στο samsung apps εχει ενα Camera update firmware για το Galaxy s2.

Το εκανα. Ξερετε κατι περισσοτερο για αυτο?

 

Τίποτα το αξιοσημείωτο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι καποιο μελος πριν περιπου 4-5 μερες ειχε παρατηρησει εναν δακτυλιο στην οθονη του. Εχω ενα τετοιο θεμα με εναν αρκετα αμυδρο/θαμπο (αλλά απο τη στιγμη που το βρηκα το ματι πεφτει συχνα εκει) ασπρο-γκρι δακτυλιο στο πανω δεξι μερος της οθονης.

 

Το ειχα αναφερει ξανα αλλά δεν ειδα καποιος αλλος να αντιμετωπιζει τετοιο θεμα. Σε γκρι φοντο οπως εκεινο που καναμε το τσεκαρισμα για την κιτρινη οθονη, με λιγη δυσκολια μεν, αλλά διακρινονταν.

 

Εχει κανεις αλλος τετοιο θεμα? Το θεωρω αρκετα ανουσιο για να το επιστρεψω απο τη στιγμη που δεν υπαρχει κανενα αλλο θεμα με το κινητο αλλά οταν το βλεπω με εκνευριζει. Κατα τα άλλα το κινητο πεταει.

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι οτι καποιο μελος πριν περιπου 4-5 μερες ειχε παρατηρησει εναν δακτυλιο στην οθονη του. Εχω ενα τετοιο θεμα με εναν αρκετα αμυδρο/θαμπο (αλλά απο τη στιγμη που το βρηκα το ματι πεφτει συχνα εκει) ασπρο-γκρι δακτυλιο στο πανω δεξι μερος της οθονης.

 

Το ειχα αναφερει ξανα αλλά δεν ειδα καποιος αλλος να αντιμετωπιζει τετοιο θεμα. Σε γκρι φοντο οπως εκεινο που καναμε το τσεκαρισμα για την κιτρινη οθονη, με λιγη δυσκολια μεν, αλλά διακρινονταν.

 

Εχει κανεις αλλος τετοιο θεμα? Το θεωρω αρκετα ανουσιο για να το επιστρεψω απο τη στιγμη που δεν υπαρχει κανενα αλλο θεμα με το κινητο αλλά οταν το βλεπω με εκνευριζει. Κατα τα άλλα το κινητο πεταει.

 

Αφού το θεωρείς ανούσιο να βλέπεις τον δακτύλιο σε ένα κινητό εξακοσίων ευρώ κάθε φορά που γράφεις μηνύματα ή είσαι σε γκρί φόντο γιατί μπαίνεις στον κόπο να γράψεις γι'αυτό? Κάντε το κοροιδο και αφήστε να να μας πουλάνε ελαττωματικές συσκευές ενώ τις έχουμε χρυσοπληρώσει . Δεν πειράζει. Θα συνηθίσουμε και τον δακτύλιο και την κίτρινη οθόνη και τα καμένα πιξελ και θα μας αρέσει και η ροζ κάμερα στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το θεωρείς ανούσιο να βλέπεις τον δακτύλιο σε ένα κινητό εξακοσίων ευρώ κάθε φορά που γράφεις μηνύματα ή είσαι σε γκρί φόντο γιατί μπαίνεις στον κόπο να γράψεις γι'αυτό? Κάντε το κοροιδο και αφήστε να να μας πουλάνε ελαττωματικές συσκευές ενώ τις έχουμε χρυσοπληρώσει . Δεν πειράζει. Θα συνηθίσουμε και τον δακτύλιο και την κίτρινη οθόνη και τα καμένα πιξελ και θα μας αρέσει και η ροζ κάμερα στο τέλος.

 

Καταλαβαινω το υφος σου αλλά η σκεψη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που αποτελει το μονο μικρο ψεγαδι στο κινητο (πχ δεν καταφερα να δω τις κιτρινινες που αναφερθηκαν, ουτε εχω καμενα πιξελ, ουτε υπερθερμαινεται ακομη και οταν το ζοριζω με τα παντα ανοιχτα), το να μπω στη διαδικασια να το αλλαξω μπορει να μου φερει άλλα απροοπτα πιο σημαντικα.

 

Την ερωτηση την κανω κυριως για να δω εαν υπαρχουν παρομοια θεματα σε άλλους κατοχους. Ειχε αναφερθει μια περιπτωση η οποια απ' οσο ειχα καταλαβει ειχε σοβαρο προβλημα με εντονο δακτυλιο στην οθονη του.

 

EDIT: Βλεπω οτι κι εσυ ειχες αναφερει καποιο παρομοιο θεμα στο δικο σου τηλεφωνο.. Πως ηταν περιπου ο δακτυλιος? Το αλλαξες ξανα?

Edited by nick_ts157
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το υφος σου αλλά η σκεψη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που αποτελει το μονο μικρο ψεγαδι στο κινητο (πχ δεν καταφερα να δω τις κιτρινινες που αναφερθηκαν, ουτε εχω καμενα πιξελ, ουτε υπερθερμαινεται ακομη και οταν το ζοριζω με τα παντα ανοιχτα), το να μπω στη διαδικασια να το αλλαξω μπορει να μου φερει άλλα απροοπτα πιο σημαντικα.

 

Την ερωτηση την κανω κυριως για να δω εαν υπαρχουν παρομοια θεματα σε άλλους κατοχους. Ειχε αναφερθει μια περιπτωση η οποια απ' οσο ειχα καταλαβει ειχε σοβαρο προβλημα με εντονο δακτυλιο στην οθονη του.

 

EDIT: Βλεπω οτι κι εσυ ειχες αναφερει καποιο παρομοιο θεμα στο δικο σου τηλεφωνο.. Πως ηταν περιπου ο δακτυλιος? Το αλλαξες ξανα?

 

Εκτός από το παιδί τον είχα παρατηρήσει και εγώ τον δακτύλιο και το επέστρεψα πίσω για αντικατάσταση DOA. Eίναι τρομερά ενοχλητικό, ιδιαίτερα στα μηνύματα και δυστυχώς δεν φεύγει με τον χρόνο όπως διάβασα σε ξένα forum.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το παιδί τον είχα παρατηρήσει και εγώ τον δακτύλιο και το επέστρεψα πίσω για αντικατάσταση DOA. Eίναι τρομερά ενοχλητικό, ιδιαίτερα στα μηνύματα και δυστυχώς δεν φεύγει με τον χρόνο όπως διάβασα σε ξένα forum.

 

Το ειχα δει το λινκ. Εκεινη η περιπτωση εκανε μπαμ, ηταν σαν κανονικο δαχτυλιδι πανω στην οθονη. Αν κι εσεις ειχατε προβλημα τετοιας εκτασης, τοτε λογικο να το επιστρεψατε αμεσως. Φοβαμαι οτι σηκωνω σκονη χωρις λογο, αλλά ξερεις πως λειτουργει η ανασφαλεια ειδικα για μια τετοια συσκευη που κατα τα άλλα ειναι αψογη :p

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δει το λινκ. Εκεινη η περιπτωση εκανε μπαμ, ηταν σαν κανονικο δαχτυλιδι πανω στην οθονη. Αν κι εσεις ειχατε προβλημα τετοιας εκτασης, τοτε λογικο να το επιστρεψατε αμεσως. Φοβαμαι οτι σηκωνω σκονη χωρις λογο, αλλά ξερεις πως λειτουργει η ανασφαλεια ειδικα για μια τετοια συσκευη που κατα τα άλλα ειναι αψογη :p

Πως ακριβώς εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα; είναι άμεσα ορατό ή πρέπει να υπάρχουν ειδικές συνθήκες;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα; είναι άμεσα ορατό ή πρέπει να υπάρχουν ειδικές συνθήκες;

 

Φωτεινοτητα στο 10% και αποκλειστικα σε γκρι φοντο για να φανει στο μεγιστο εφοσον υπαρχει. Σε ολες τις υπολοιπες τιμες φωτεινοτητας θελει να το γνωριζεις για να το διακρινεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως ακριβώς εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα; είναι άμεσα ορατό ή πρέπει να υπάρχουν ειδικές συνθήκες;

 

Δεν ξέρω αν είσαι κάτοχος της συσκευής ή υποψήφιος κάτοχος. Αν ισχύει το πρώτο πάντως δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις για το πρόβλημα από τη στιγμή που δεν το βλέπεις εξαρχής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα και εγώ το δικό μου σήμερα.Στην αρχη λίγο προβληματίστηκα γιατί το αυτοκόλητο που το σφραγίζει ήταν εις τριπλούν. 2 φορές έμοιαζε κομμένο και την τρίτη ήταν οκ. Το ανοιξα μεσα ήταν όλα σφραγισμένα χωρίς να έχουν κάποιες δαχτυλιές κτλ..Τωρα τι να πω...Ο θεος και η ψυχή τους..(της samsung)

Στο θέμα μας...Το κινητό έχει την κιτρινίλα και τη ροζ καμερα.Το πρώτο θέλει πολύ προσοχή γιαν ατο δεις αρα οκ, το δευτερο ελπίζω σε λύση. Αλλά δεν έχει τα άλλα της οθόνης. Τελικά η προηγουμενη οθόνη είχε πολλά θεματα.Σε προηγούμενο μου ποστ σας ειχα ρωτησει αν βλέπετε καποια νερακια-καθετες γραμμες, στο γκρι φοντο.Νομιζα οτι είναι της αμολεντ αν την κοιταξεις προσεχτικα.. Η καινουρια ομως δεν έχει νερακια μεσα κτλ.Αρα είχα και άλλο θεμα που δεν ηξερα!!! ΕΥτυχως η νεα ειναι πιο καλή με την πρώτη ματια. ΝΑ δω και τα υπόλοιπα θεματα κ βλεπω(ακουστικά που λέτε κάποιοι κτλ). Αντε να δούμε..να πανε ολα καλα.!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...