Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντε να δουμε και κανενα icecream

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αντε να δουμε και κανενα icecream

 

Αυτό δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα.. πως θα το δούμε; :lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα.. πως θα το δούμε; :lol:

 

Εφόσον λογικα θα το εχει το nexus 3 (2 cores) after summer και τελη 2011, λογικα θα υπαρξει και υποστήριξη για το SGS2, αν οχι επίσημη λογικα ανεπίσημη (βλ. XDA) :)

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λογικα θα το εχει το nexus 3 (2 cores) after summer και τελη 2011, λογικα θα υπαρξει και υποστήριξη για το SGS2, αν οχι επίσημη λογικα ανεπίσημη (βλ. XDA) :)

 

Πριν βγει η επίσημη 2.3.3 στο SGS οι ανεπίσημες 2.3.3 από τους Devs ήταν το πολύ μέτριες. Αυτό που λες δεν είναι τόσο εύκολο..

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Πριν βγει η επίσημη 2.3.3 στο SGS οι ανεπίσημες 2.3.3 από τους Devs ήταν το πολύ μέτριες. Αυτό που λες δεν είναι τόσο εύκολο..

 

Δεν λεω οτι θα ναι εύκολο καμια σχέση. Εξαλου αν περιμενουμε κατι τετοιο απο 2012 και μετα για τα αλλα κινητα που δεν ειναι for google developers branded (βλ. nexus series).

Απλα αν το εχει το nexus 3 που λογικα απο οτι λενε οι φημες θα ειναι διπύρηνο, καποια στιγμη θα το παρει το sgs2(που εχει τα ιδια specs official or unofficial.

H κινητάρα που εχουμε εχει δρομο πολυ ακομα με πολλα Mods και roms και kernels και οτι αλλο θες .. :D

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αντε να δουμε και κανενα icecream

 

Ακόμα δεν το πήρατε και ζητάτε icecream; :wacko:

 

Χαρείτε τη συσκευή με ότι έχετε και ότι με το καλό έρθει όταν και αν έρθει ευπρόσδεκτο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι να κάνεις όνειρα.

Κουβέντα να γίνεται ..

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

λεμε, οταν βγει η 2.3.4 ποσο καιρο θα κανει να την δουμε εδω σε update κανονικα? :O

Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει καμία 2.2.1 στην Ελλάδα και από τι θυμάμαι κυκλοφόρησαν περίπου το Δεκέμβρη. Για το SGS.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

λεμε, οταν βγει η 2.3.4 ποσο καιρο θα κανει να την δουμε εδω σε update κανονικα? :O

δυστυχώς θα σε στενοχωρήσω φίλε μου. Βλέποντας από το sgs1 όπου όλη η ευρώπη έχει πάρει ηδη 2.3.3, και εδώ ελλάδα δεν έχει δοθεί ακόμα ούτε καν η 2.2.1, μακάρι να βγω ψεύτης αλλά σας βλέπω για χριστούγεννα.

Εγώ πάντως όταν θα έχω τα χρήματα, θα πάρω την συσκευή από έξω. Γιατί βλέποντας ότι έχουν βάλει και counter, δεν το ρισκάρω με odin. Εκτός και αν βρεθεί λύση και σε αυτό από xda οπότε αλλάζει το πράγμα.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

τώρα να πω πως δεν φρικάρω με αυτά που διάβασα?

φταίμε και εμείς?

δεν στέλνουμε κανένα ομαδικό mail εδώ και εξωτερικό σε samsung, με όλους που έχουν samsung s1/s2 galaxy κλπ και να τους πούμε τι θα γίνει θα πάρουμε καμία αναβάθμιση όπως όλοι οι Ευρώπη η να μποϊκοτάρομαι από οικογένεια συγγενείς και φίλους να μην παίρνουν γενικός samsung προϊόντα γιατί πολύ απλά μας φτύνουν!

γιατί αν από το s1 δεν τι να πω είναι σαν να λέμε και ευχαριστώ από πάνω!!!

χαλαστικα!

Link to comment
Share on other sites

τώρα να πω πως δεν φρικάρω με αυτά που διάβασα?

φταίμε και εμείς?

δεν στέλνουμε κανένα ομαδικό mail εδώ και εξωτερικό σε samsung, με όλους που έχουν samsung s1/s2 galaxy κλπ και να τους πούμε τι θα γίνει θα πάρουμε καμία αναβάθμιση όπως όλοι οι Ευρώπη η να μποϊκοτάρομαι από οικογένεια συγγενείς και φίλους να μην παίρνουν γενικός samsung προϊόντα γιατί πολύ απλά μας φτύνουν!

γιατί αν από το s1 δεν τι να πω είναι σαν να λέμε και ευχαριστώ από πάνω!!!

χαλαστικα!

αν κάποιος φτιάξει ένα κείμενο διαμαρτυρίας και βάλουμε όλοι τα ονόματα μας (και το imei της συσκευής μας αν θέλετε), και το στείλουμε στην samsung worldwide σίγουρα κάτι θα βγει.

Το έχουμε πει αρκετές φορές και στο τόπικ του sgs1. Αν κάποιος γνωρίζει να συντάξει ένα κείμενο, εγώ είμαι μέσα σ' αυτή την διαδικασία !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

ναι κάποιος που ξέρει καλά αγγλικά και έχει όρεξη ας βοηθήσει να το κάνουμε!!!, παρακαλώ!!! :(

 

δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσουμε σε άλλη χώρα που βγαίνουν άμεσα αναβαθμίσεις και να έχει και ελληνικά?... μπα ε? :X

 

edit

το λέω αν υπάρχει κάποιος τρόπος γιατί η δικιά μου λέει EUR δεν χάνω εγγύηση αν υπάρχει τρόπος να βάλω official από άλλη χώρα EUR από kies!

Edited by tp!
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σήμερα το απογευμα 2 custom ROM απο XDA.

 

1. Cognition S2 v1.03 based on XWKE7 ( μεσω CWM και wipe data)

Την είδα ελαχιστα μια που της ελειπαν 2-3 πραγματακια σε σχεση με την stock και την αλλαξα σχετικά γρήγορα.

Δεν είχε το social HUB που με ειχε βολεψει αρκετα, το οποίο και δεν επανερχονταν μεσω Titanium backup .

Ειχε και διαφορετικό "συρταρι" εφαρμογών (με το καθετο scroll), στο οποιο κλασσικα δεν μπορεις να κανεις folder και custom τοποθετηση εικονιδίων όπως στο touchWiz.... φυσικα ο launcher αλλαζει .....

Είναι rooted εξ αρχής με CWM και εχει και μια δίκη της εφαρμογη [Cog Apps Installer] για εγκατασταση χρησιμων εφαρμογών Facebook Flash Player, Gmail, Google Docs, Google Maps, Google Voice κα... που απο την αρχή της ελειπαν....

 

Το θεμα είναι ότι με το titanium backup δεν επανήλθαν όλα οπως θα ήθελα και κυρίως τα δεδομενα των εφαρμογών και το στησιμο του touchwiz, widgets klp, και αρα θα ηθελε αρκετη δουλεια παλι να στηθει ξανα από την αρχή....

 

Οι εφαρμογες λειτουργουσαν όλες κανονικότατα παντως μετα το titanium backup.

 

Το θεμα είναι όταν πήγα να γυρισω σε back up που ειχα παρει από XWKE2 μεσω CWM που ειχα αρχικα δεν γίνοταν ....

Ετσι ξαναγύρισα σε stock XWKE2 και μετα root και το back up επανήλθε κανονικα

 

2. Lite'ning Rom v1.3 based on XWKE8 (μεσω ODIN)

 

Είναι επίσης rooted εξ αρχής με CWM + Busybox + ελληνικα παντου

Χωρις να διαφερει αρκετα απο την stock, εχει 2-3 καλουδια παραπανω + νεωτερο KERNEL.

Google talk με video

battery mod

quick reboot

Google voice translation (απαιτει internet)

ενα ομορφο εφε στο σβήσιμο της οθονης στο lockscreen

power menou πιο πλουσιο

και καποιες βελτιωσεις σε καμερα και διαχειριση μνημης (κατα τα λεγομενα του developer)

 

αλλα το τελειο ειναι ότι καθως περναει μεσω ODIN και ενω δεν ειχα κανει wipe data, με την νεα ROM το κινητο επανηλθε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το αφήσα σε επίπεδο εφαρμογων, δεδομενων, widget κλπ...

Στο kies Air και στον browser φαινεται λιγο πιο σπιρτοζική.... ενω τα κλασικο πρασινοAndroid αντικασταθηκε από το εντονο μπλε

 

[ATTACH]20934[/ATTACH] [ATTACH]20935[/ATTACH] [ATTACH]20936[/ATTACH] [ATTACH]20937[/ATTACH] [ATTACH]20940[/ATTACH]

 

και μια που ο counter ειναι ήδη στο 4 to usb Jig πρεπει να ερθει γρηγορα.....:)

Edited by kfrei
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βλέποντας ότι έχουν βάλει και counter, δεν το ρισκάρω με odin. Εκτός και αν βρεθεί λύση και σε αυτό από xda οπότε αλλάζει το πράγμα.

Με USB JIG μηδενίζεται Αντώνη. :)

τώρα να πω πως δεν φρικάρω με αυτά που διάβασα?

φταίμε και εμείς?

Γιατί φρικάρεις; Αυτό το ξέρουνε μέχρι και οι πέτρες στο forum. Ευτυχώς δεν έχουμε τέτοια προβλήματα εδώ, απλά φλασάρουμε με Odin και τέλος. :)

 

ενα ομορφο εφε στο σβήσιμο της οθονης στο lockscreen

Crt off animation. Λέγεται έτσι από το εφέ που έκαναν οι παλιές τηλεοράσεις και το έχουνε πάρει από το Nexus S που μπήκε από την Google.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Με USB JIG μηδενίζεται Αντώνη. :)

 

 

To counter μηδενίζεται αλλά αυξάνεται ένας άλλος counter - πόσες φορές χρησιμοποιήθηκε το jig (by chainfire) και το ψάχνουν now να δουν πως μηδενίζετε και αυτός.

Τώρα για το αν στην Sammy Hellas θα το κοιτάξουν αυτό, αλλουνού papa ευαγγέλιο..

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

To counter μηδενίζεται αλλά αυξάνεται ένας άλλος counter - πόσες φορές χρησιμοποιήθηκε το jig (by chainfire) και το ψάχνουν now να δουν πως μηδενίζετε και αυτός.

Τώρα για το αν στην Sammy Hellas θα το κοιτάξουν αυτό, αλλουνού papa ευαγγέλιο..

 

Για έναν περίεργο λόγο αμφιβάλω πως γνωρίζουν την ύπαρξη του :lol:

Πάντως αν εντοπίσεις κανένα update για το ζήτημα μην ξεχάσεις να ποσταρεις :)

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για έναν περίεργο λόγο αμφιβάλω πως γνωρίζουν την ύπαρξη του :lol:

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάζουν όταν παραλαμβάνουν μια συσκευή για service (αν αληθεύει η ύπαρξη του φυσικά).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Το θεμα είναι ότι με το titanium backup δεν επανήλθαν όλα οπως θα ήθελα και κυρίως τα δεδομενα των εφαρμογών και το στησιμο του touchwiz, widgets klp, και αρα θα ηθελε αρκετη δουλεια παλι να στηθει ξανα από την αρχή....

 

Οι εφαρμογες λειτουργουσαν όλες κανονικότατα παντως μετα το titanium backup.

 

Το θεμα είναι όταν πήγα να γυρισω σε back up που ειχα παρει από XWKE2 μεσω CWM που ειχα αρχικα δεν γίνοταν ....

Ετσι ξαναγύρισα σε stock XWKE2 και μετα root και το back up επανήλθε κανονικα

 

Επαναφορά widgets στις home screen δεν μπορείς να κάνεις με κανένα εργαλείο....Μέσω CWM είχες πάρει ουσιαστικά κάτι σαν image και όχι απλό backup, οπότε λογικό όταν έχεις custom ROM και διαφορετική απο ΚΕ2 να μην μπορείς να κάνεις επαναφορά...Για αυτό όταν γύρισες σε ΚΕ2 η επαναφορά σου λειτούργησε μια χαρά μέσω CWM...Επίσης δεν πρέπει να παίρνεις bakcup απο προγράμματα συστήματος...Μόνο απο εφαρμογές που έχεις βάλει εσύ...;)

 

δυστυχώς θα σε στενοχωρήσω φίλε μου. Βλέποντας από το sgs1 όπου όλη η ευρώπη έχει πάρει ηδη 2.3.3, και εδώ ελλάδα δεν έχει δοθεί ακόμα ούτε καν η 2.2.1, μακάρι να βγω ψεύτης αλλά σας βλέπω για χριστούγεννα.

Εγώ πάντως όταν θα έχω τα χρήματα, θα πάρω την συσκευή από έξω. Γιατί βλέποντας ότι έχουν βάλει και counter, δεν το ρισκάρω με odin. Εκτός και αν βρεθεί λύση και σε αυτό από xda οπότε αλλάζει το πράγμα.

 

Δεκτό οτι δεν θες να μπλέξεις με εγγυήσεις λόγω counter απ τη μια, αλλά κρίμα να μην βάλεις κάποια πολύ αξιόλογη custom ROM που θα βγεί στο άμεσο μέλλον (πολύ κόσμος απο XDA έχει δηλώσει ενδιαφέρον. Η ίδια η samsung έδωσε το SGS II στην cyanogen ομάδα για να αρχίσει τα δικά της...!!! Και εκτός απο αυτούς θα βγούν σίγουρα φοβερές ROM και kernels…..)Όπως και στο SGS έχουν βγεί κάποιες custom ROM που πραγματικά κάνουν τη διαφορά σε σχέση με stock 2.2.1 ή 2.3.3.

Επίσης αν το πάρεις απο εξωτερικό έχω την εντύπωση οτι αν είσαι στην εγγύηση και πάθει κάτι το κινητό, πρέπει να το επιστρέψεις στο μαγαζί που το πήρες και αυτοί είναι υποχρεωμένοι να στο γυρίσουν επισκευασμένο ή αλλαγμένο που σημαίνει μεγαλύτερη αναμονή λόγω εξωτερικού:confused:...

Edited by giannisr
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά widgets στις home screen δεν μπορείς να κάνεις με κανένα εργαλείο....Μέσω CWM είχες πάρει ουσιαστικά κάτι σαν image και όχι απλό backup, οπότε λογικό όταν έχεις custom ROM και διαφορετική απο ΚΕ2 να μην μπορείς να κάνεις επαναφορά...Για αυτό όταν γύρισες σε ΚΕ2 η επαναφορά σου λειτούργησε μια χαρά μέσω CWM

 

Σωστά, απλα υπάρχουν κάποιοι launcher που μπορεις να "σωσεις" (export) τις ρυθμίσεις και τα widgets , όπως ο ADWlauncher EX, ή ProPlus νομιζω. Ο SPD 3D το κανει σιγουρα παντως μετα το titanium Backup (δοκιμασμενο) ..... Δυστυχως ο touchWiz δεν το κανει

 

...Επίσης δεν πρέπει να παίρνεις bakcup απο προγράμματα συστήματος...Μόνο απο εφαρμογές που έχεις βάλει εσύ...;)

 

και όμως σε παλαιότερες μου συσκευες μετα από αλλαγή ROM (η οποία βασίζεται σε ίδια εκδοση Android) εγινε αψογα επαναφορα των ρυθμισεων και δεδομενων ( ήχοι κλησεις, mail, passwords, ξυπνητηρια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

 

το λέω αν υπάρχει κάποιος τρόπος γιατί η δικιά μου λέει EUR δεν χάνω εγγύηση αν υπάρχει τρόπος να βάλω official από άλλη χώρα EUR από kies!

 

To EUR δεν έχει σχέση με άλλες χώρες, ούτε με Ευρώπη. Είναι καθαρά και μόνο Ελληνικό. Δεν υπάρχει "αλλη χώρα EUR".

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, απλα υπάρχουν κάποιοι launcher που μπορεις να "σωσεις" (export) τις ρυθμίσεις και τα widgets , όπως ο ADWlauncher EX, ή ProPlus νομιζω. Ο SPD 3D το κανει σιγουρα παντως μετα το titanium Backup (δοκιμασμενο) ..... Δυστυχως ο touchWiz δεν το κανει

 

και όμως σε παλαιότερες μου συσκευες μετα από αλλαγή ROM (η οποία βασίζεται σε ίδια εκδοση Android) εγινε αψογα επαναφορα των ρυθμισεων και δεδομενων ( ήχοι κλησεις, mail, passwords, ξυπνητηρια κλπ)

 

Σου είπα για widgets γιατί ούτε ο launcher pro ,ούτε ο ADW launcher σώζει τα widgets αυτά καθεαυτά...Τους έχω δουλέψει και τους δύο και δεν επαναφέρουν σωστά κανένα widget. Επαναφέρουν μόνο τα περιγράμματα των widget, οπότε δώρο άδωρο....Τουλάχιστον εγώ δεν έχω καταφέρει ποτέ να κάνω σωστή επαναφορά widget με αυτούς τους 2 launchers...:wacko:

Για τις επαναφορές ρυθμίσεων που λές, καλώς τα έκανες επαναφορά γιατί γίνονται χωρίς πρόβλημα. Όμως δεν είναι αυτά τα προγράματα συστήματος...Τέτοια θα είναι τα προγράματα τα οποία βρίσκονται πχ στο /system/app...;)

Link to comment
Share on other sites

Με USB JIG μηδενίζεται Αντώνη. :)

 

Γιατί φρικάρεις; Αυτό το ξέρουνε μέχρι και οι πέτρες στο forum. Ευτυχώς δεν έχουμε τέτοια προβλήματα εδώ, απλά φλασάρουμε με Odin και τέλος. :)

 

Crt off animation. Λέγεται έτσι από το εφέ που έκαναν οι παλιές τηλεοράσεις και το έχουνε πάρει από το Nexus S που μπήκε από την Google.

 

Γελάνε και οι πέτρες μαζί μας εγώ ξέρω :)

Λοιπόν κάτι πρέπει να κάνουνε αλλιώς μαζί με τα 600 ευρώ πρέπει να τους λέμε και ευχαριστω που μας επέτρεψαν να το αγοράσουμε.

Κείμενο διαμαρτυρίας όπως είπαμε εγώ περιμένω.

Μην είμαστε κορόιδα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...