Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι το Default γιατί και τώρα που το δοκίμασα να μπω στο μενού αυτό είναι ακριβώς το ίδιο.. : Edited by thanasis_991
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλιστα... Ναι, είναι το default και για το λόγο αυτό δεν εχεις επιλογη για φλας. Εμπαινες σε αυτό με volume+ , σωστά? Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια έμπαινε με πατημένα το menu - volume+ - power. :) Μόνο με volume+ και power δεν έκανε τίποτα..
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με την CM 7.1

Καθε φορα που η κληση διαρκεια αρκετα λεπτα 2-10++ το κινητο κλεινει και δεν κανει τιποτα. Πρεπει να βγαλω μπαταρια και να την ξαναβαλω.

Επισης ο αισθητηρας δεν λειτουργει. Δηλαδη αν ειμαι σε κληση κοντα στο αυτι δεν σβηνει η οθονη εκτος απο καποιες σπανιες φορες που σβηνει αλλα στην συνεχεια δεν ανοιγει(πρεπει να πατησω καποιο κουμπι).

Link to comment
Share on other sites

Η cm7.1 είναι πολύ παλιά πλέον. Είναι λίγο δύσκολο να βρεις κάποιον να την έχει ακόμα γθα να σε βοηθήσει. Θα σου πρότεινα να βάλεις cm7.2 ή κάποια cm10/10.1 που έχουν όλα αυτά τα προβλήματα λυμένα.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβα και δεν συνεχισα να την χρησιμοποιω.

Αντιμετωπιζω πολλα προβληματα ομως με τις αλλες. Συγκεκριμενα καθε ROM που ειναι βασισμενη σε Jelly Bean δεν μπαινει δειχνοντας αυτο το error

" assert failed : getprop("ro.product.device") == "blade" || getprop("ro.build.product") == "blade"

E: error in /sdcard/blade_ΟΝΟΜΑ_ΤΗΣ_ROM_.zip

(Status 7)

Installation Aborted. "

Οπως και η CM10.1

Καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Το σφάλμα που σου εμφανίζει σημαίνει ότι δεν είναι blade, ή τουλάχιστον δεν είναι συμβατό blade με τις rom που πας να βάλεις. Δοκίμασε να βάλεις την επίσημη rom, μετά cwm και μετά μια jb rom.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας παιδιά

Έχω εδώ και 2 χρόνια το ZTE-BLADE και επειδή μόλις τελείωσε η εγγύηση του απ'τη Wind έλεγα να του αλλάξω ROM

Θα μπορούσατε να με παραπέμψετε σε κάποια (μαζί με οδηγίες)

Τα χαρακτηριστικά είναι:

ZTE-BLADEV1.0.0B01

2.2.2

P729B01

Kernel: 2.6.32.9-perf

 

ΥΓ σταμάτησε να δουλεύει το πλήκτρο "home", αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι μετά την αλλαγή της ROM

 

(ωχ, βγήκε το μήνυμα 2 φορές ενώ εμένα μου βγήκε να ξαναστείλω γιατί "κάτι δεν πήγε καλά" Συγνώμη)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

φοραω την Blade mix 2.3 απο το καλοκαιρι του 2011.δν την αλλαξα γιατι θεωρω οτι με καλυβε και πραγματικα ειναι ομορφη και κατα εμε σταθερη και λειτουργικη.

 

στο προβλημα τωρα, ενω μου δειχνει οτι εχω σημα.οταν παω να κανω καποια κληση ,βγαζει κανονικα την οθονη οπου θα την εκανε(με ονομα,φωτο,τηλ κτλ) αλλα πριν κανει μπιπ-μπιπ κανει τερματισμο κλησης.

το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι οτι οταν παει καποιος να με παρει,τοθ γραφει οτι ειναι απενεργοποιημενο.

το προβλημα λυνετε οταν το βαλω σε off mode(κατασταση αεροπλανου,ή οπως αλλιως λεγετε) και μετα ξανα σε κανονικη λειτουργεια.ενναλακτικα επανεκκινηση,αλλα μεχρι να κανει reboot ξημερωσαμε.

 

Το προβλημα ειναι οπως το περιεγραψα παραπανω. Θυμαμαι οτι το εκανε απο παλια αλλα διωρθονωταν μονο του μεσα στο 5λεπτο χωρις να το καταλαβω καν.μου το λεγανε αυτοι που με περνανε,αλλα γενικα πολυ σπανια.που και που δν μπορουσα ουτε εγω να παρω,αλλα με την 2-3 φορα εφτιαχνε.

τωρα ομως,εδω και 2 μερες,μου το κανει και δν φτιαχνει μεχρι να κανω την διαδικασια που πειεγραψα.

 

ξερει κανεις τιποτα?μηπως ηρθε ο καιρος για αλλαγη ρομ?(ή μαλλον κινητου :( ) αν ξερει κανεις καμια πολυ σταθερη ρομ,ας το πει.αλλα θα προτιμουσα να μην την αλλαξω.

 

προς giolanta1981
χωρις να ειμαι ειδικος,και υποψιν οτι εχω να ασχοληθω πανω απο 1,5 χρονο με ρομ.θα σου προτεινα την balde mix2.3 που φοραω και εγω. Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα κάποια android 4.2.2, όπως cm10.1 και pacman. Οι περιασότερες από τις άλλες είναι ξεπερασμένες και δεν υποστηρίζονται.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

τελικα περασα την Pacman.φαινετε να δουλευει μια χαρα,και διωρθωθηκε και το προβλημα που ειχα με τις κλησεις.(αυτο το swagga baby δεν καταλαβα τι ειναι και το αφαιρεσα απο την μπαρα) .

προσπαθουσα να βαλω την cm 10.1 αλλα κολλουσε λιγο,μαλλον λογω των gapps αλλα ισως τελικα ξερω πως να το φτιαξω,οποτε αν αξιζει περισσοτερο απο την pacman πειτε μ να την βαλω.

 

ενα θεματα που εντοπισα ειναι το wifi οτι δν κλεινει οταν απενεργοποιειτε η οθονη,παρολα αυτα δεν τελειωνει καθολου μπαταρια. :confused:

 

εχω ομως ενα προβλημα ομως με την οθονη οταν κανω/δεχομαι κλησεις.οταν το σηκωσω για να μιλησω απενεργοποιειτε και δν μπορω να την ενεργοποιησω. αν φοραω handsfree δεν υπαρχει προβλημα,αλλα δν ειναι λυση αυτη. οποιος ξερει κατι ας μου το πει.

(το προβλημα φτιαχτηκε με 'Calibrate proximity sensor ) τωρα δουλευει τελεια νομιζω :D

ευχαριστω.

Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

1)Το google search(news) δεν δουλευει,ενω ειναι ενσωματωμενο στα gapps. απο το store ειδα οτι μου γραφει οτι η συσκευη μου δεν ειναι συμβατη με αυτη την εφαρμογη. ενω το μονο που βλεπω οτι ισως εφταιγε ειναι η εκδοση αλλα λεει 4.1+ κ εχω 4.1.2 .

 

2)και ακομα ενα,(για καποιους ισως δν ειναι προβλημα)

το wifi δεν κλεινει ποτε?γενικα οκ,το θελουμε ανοιχτο και οταν κλειδωνει το κινητο,αλλα προσωπικα,θελω να εχω την επιλογη να το επιλεξω εγω αν μενει ή οχι ανοικτο,κ μετα απο ποση ωρα να κλεινει.

 

3)οταν συνδεω ακουστικα οι ειδοποιησεις ακουγονται απο αυτα μονο.παλια ακουγοντουσαν και απο το speaker.και αυτο για τους περισσοτερους δν ειναι προβλημα αλλα θα ηταν ωραια να μπορω να επιλεξω.χρησιμοποιησα το soundabout αλλα η επιλογη Notification to speaker δν ειχε αποτελεσμα.εχει ομως ενα widget που επιλεγεις on/off headset και βολευει λιγο.

 

4)ενω αλλαζω απο τη rom manager το lockscreen target δν δουλευει,σαν να μην το αποθηκευει(προσπαθω να βαλω το toggle ring/silent,αλλα και αλλο να βαλω παλι δν δουλευει).το παραδοξο ειναι οτι τον αριθμο των target τον κραταει.

 

5) οτι π.χ στη χρηση μπαταριας, τα γραμματα(π.χ το wifi ειναι ενεργοποιημενο) βρίσκετε πανω στο χρονο.αλλα και με αλλη ρομ ειδα οτι γινετε αυτο,φταει η ελλειψη χωρου στην οθονη λογικα,αλλα θα μπορουσε να γραφει το ενεργοποιημενο απο κατω.αν γυρισεις πλαγια την οθονη ειναι οκ.

 

αυτα για την ωρα.γενικα πολυ ευχαριστημενος,νομιζω οτι αξιζει η pacman. αν γνωριζει καποιος,καποια λυση σε αυτα ας την πει,λογικα και στην cm10.1 θα ισχυουν καποια.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω μόνο πως η pacman σταμάτησε να υποστηρίζεται, επομένως κι εγώ δεν την έχω πλέον για να σε βοηθήσω. Υπάρχει πλέον η rootbox στη θέση της, που συνέχισε από εκεί που σταμάτησε η pacman.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω μόνο πως η pacman σταμάτησε να υποστηρίζεται, επομένως κι εγώ δεν την έχω πλέον για να σε βοηθήσω. Υπάρχει πλέον η rootbox στη θέση της, που συνέχισε από εκεί που σταμάτησε η pacman.

 

οκ ευχαριστω.δεν το ηξερα οτι ειχε σταματησει.θα περασω την αλλη μια απο αυτες τις μερες.

Link to comment
Share on other sites

περασα τελικα εχθες την rootbox.ολα φαινονται καλα. οκ το θεμα με τα ακουστικά και το wifi παραμενουν,αλλα ετσι κι αλλιως δν περιμενω να λυθουν γιατι αλλωστε πιο πολυ βελτιωσεις ειναι παρα προβλημα.(ειμαι απο τους λιγους που το βλεπουν αναποδα:lol:)

 

ενα θεματακι που ειχα με τη μνημη λυθηκε τελικα απο μερικεσ προσπαθειες(βασικα ηθελε reboot) με το Mount2sd.

 

υγ, αν θεωρειτe καλυτερη την cm δν εχω προβλημα να την βαλω.δν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που εβαλα την rootbox.

Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χαίρεται. Συνδέω το blade στο pc, και συνεχώς κάθε 10 seconds μου βγάζει να ξανακάνω την σύνδεση. Είμαι κάπως ψιλονούμπ με τα κινητά, λογικά drivers θέλει; Πού και πώς βρίσκω;
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα αν υποθεσω οτι εισαι στοκ?χωρις ροοτ και τιποτα? (αν δεν εισαι εγω θα αλλαζα ρομ μηπως εφτιαχνε)

για drivers διαβασε εδω μηπως σε βοηθησουν 1 & 2 αλλα googlare το και θα σου βγαλει πολλα. μπορει να βρεις και στο σιτε της zte.

 

αλλα πριν προχωρησεις σε κατι τετοιο,δοκιμασε με μερικα αλλα Usb(ειχα το ιδιο θεμα με την φορτιση ομως).επισης μηπως αλλαξες προσφατα τα windows ή οποιο λειτουρικο χρησιμοποιησεις(αν και εγω απο xp Πηγα στα 8 και δεν εχω θεμα)?

Link to comment
Share on other sites

Στοκ είναι, έχω κάνει 2-3 επαναφορές εργοστασιακών ρυθμίσεων, και μην έχοντας καλώδιο δεν του είχα ξεκλειδώσει καν την ραμ τόσο καιρό. Και αυτό είναι που με καίει, να του βάλω καμιά ρομ, να ξεκλειδώσει η ραμ, μπας και δω άλλο κινητό. :p Αυτό που λες στην παρένθεση, δεν χρειάζομαι καλώδιο για να περάσω κάποια ρομ; Λειτουργικό δεν έχω αλλάξει καθόλου εδώ και 2-3 χρόνια που έχω το λάπτοπ.
Link to comment
Share on other sites

βασικα εννοουσα αν εισαι custom να αλλαζες ρομ που και ξερεις πως και ειναι και ευκολο.τωρα αν θες να μπεις στη διαδικασια κανε το,δεν ειναι τιποτα σπουδαιο(μην μου πεις να σου πω πως,εχουν περασει 2 χρονια και δεν θυμαμαι αλλα υπαρχουν οδηγοι και σε αυτο το foroum και στο Modaco(απο οπου θα βρεις και ποια ρομ θα βαλεις).

το κινητο θα αλλαξει τελειως παντως με αλαλγη ρομ. ενας φιλος μου το ειχε στοκ και εγω ειχα βαλει custom και ηταν αλλο κινητο.

παντως να ξερεις οτι custom ισως σου κανουν τιποτα κολληματακια,επανεκκινησεις,οχι πολλα αλλα ειναι πιθανο.δηλαδη μπορει να αλλαξεις 2-3 φορες μεχρι να βρεις πια θες,μπορει και απο την πρωτη να βαλεις καλη. Παλια για πανω απο ενα χρονο ειχα μια green blade mix(καπως ετσι νομιζω λεγοταν) παρα πολυ σταθερη και ομορφη,αλλα πλεον ειναι πολυ παλια,εχει σταματησει να υποστιριζετε κτλ μου εβγαλε ενα πορβλημα και την αλλαξα. ειδα οτι πλεον υπαρχουν και για μας ρομ android 4.0-4.2.2. εβαλα διαφορες,ωραιες,ευχρηστες,αλλα ωρες ωρες κολλουσαν,ειδικα αν φορτωνες το κινητο. :( τωρα εχω μια cm 9 eco.αρκετα σταθερη,αλλα οχι τοσο τελεια οσο θα ηθελα,(αν μου ελεγες ομως στοκ ή custom.custom θα επελεγα αμεσως).

 

οταν λες δεν εχεις καλωδιο,ο φορτιστης σου δεν ειναι αποσπωμενος?δεν εχει usb?η εστω στη κουτα δεν σου δωσανε καλωδιο? anyway παρε ενα,αλλα αφου λες οτι το συνδεεις με το Pc,πως το συνδεεις?αφου λες οτι δεν εχεις καλωδιο/

Link to comment
Share on other sites

Ναι χθες πήρα, και είχε αυτό το πρόβλημα της επανασύνδεσης. Η φόρτιση δουλεύει χωρίς διακοπές όσο το βάζω στο pc, αλλά συνεχώς μου βγάζει το μνμ για σύνδεση με τον pc για μεταφορά αρχείων. Δεν νομίζω να 'ναι γενικά μηχανικό το πρόβλημα (δλδ να κουνιέται το καλώδιο ή απλά να αποσυνδέεται από την θύρα συνεχώς). Και όσο δεν λύνεται αυτό, rom καινούρια γιοκ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι χθες πήρα, και είχε αυτό το πρόβλημα της επανασύνδεσης. Η φόρτιση δουλεύει χωρίς διακοπές όσο το βάζω στο pc, αλλά συνεχώς μου βγάζει το μνμ για σύνδεση με τον pc για μεταφορά αρχείων. Δεν νομίζω να 'ναι γενικά μηχανικό το πρόβλημα (δλδ να κουνιέται το καλώδιο ή απλά να αποσυνδέεται από την θύρα συνεχώς). Και όσο δεν λύνεται αυτό, rom καινούρια γιοκ.

 

τοτε δεν ξερω τι φταει,εγω δεν θυμαμαι να εχω χρησιμοποιησει το καλωδιο για να φλασαρω νεα ρομ(δεν θυμαμαι για να το ροοταρω ομως,λογικα οχι) θα βγαλει της sd και θα περασεις οτι θες σε αυτην μεσω car reader. δεν χρειαζετε το Usb.το ιδιο και για το Back up.θα το κανεις και μετα θα βαλεις την καρτα στο pc και θα αντιγραψεις το αρχειο..

 

φανταζομαι οτι ουτε για το ροοτ θα θελει usb.πιστευω οτι αν εχεις ενα card reader θα κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Προχτες το κινητο μου εκλεισε απο

μπαταρια. Οταν το φορτισα και το ξανανοιξα,

πατωντας το volume up πιανει μαζι και το back

button, πραγμα εντελως εκνευριστικο! Πώς να το

επαναφερω; φοραει rls7....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Προχτες το κινητο μου εκλεισε απο

μπαταρια. Οταν το φορτισα και το ξανανοιξα,

πατωντας το volume up πιανει μαζι και το back

button, πραγμα εντελως εκνευριστικο! Πώς να το

επαναφερω; φοραει rls7....

 

ειδα που εγραψες και στο αλλο θεμα,αλλα δεν εχω ιδεα.αν σου φαινετε θεμα λογισμικου αλλαξε μια ρομ.

προσωπικα πιο πολυ σαν να κολλανε τα κουμπια που φαινετε,οποτε θα πρεπει να πας να στο φτιαξουν,αλλα δν νομιζω να αξιζει.

 

αν ειναι περιμενε μηπως το διαβασει και κανεις αλλος να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...