Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τα XP ηταν σχεδον αδυνατον να γινει ροοτ με το superoneclick,την aurora την ειχα(αλλος την περασε)και δεν μου αρεσε η διαρκεια της μπαταριας και η ποιοτητα των φωτο-βιντεο,γιαυτο λεω μπας και υπαρχει τιποτα καλυτερο,ας πουμε η elora π.χ.

 

Τώρα σε "έπιασα"! :p

Ναι όντως ποιότητα των φωτο δεν έχει τόσο καλή...Η διάρκεια μπαταρίας με καλύπτει.

Όσο αφορά την elora δεν θα δεις διαφορά ! Μόνο ότι έχει άλλα εικονίδια :p

[ROM] Elora 1.10.30 - 2012-10-30

Elora is a hybrid rom.

Main Features:

Aurora 4.1 base + Elite Rom's audio, video and music features + Touchwiz interface + advanced performance

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο εναν μηνα στο σερβις σημερα μου εστειλαν σχεδον καινουργιο τηλεφωνο και λεω σχεδον καινουργιο γιατι τα αλλαξαν σχεδον ολα,πλακετα, dititaizer,και οθονη,σκατα συναρμολογηση εκαναν ομως γιατι το πανω καπακι δεν κλεινει απ΄την μια μερια καλα και σιγα μην τους το ξαναστειλω να περιμενω ξανα εναν μηνα!

)

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ που το πήρα από το service..μα καλά δεν ξέρουν να συναρμολογήσουν ένα καπάκι?εκεί στα ξαφνικά χωρίς λόγο ξεκουμπώνει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! προσπαθω να περασω την συγκεκριμενη Kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1912714 αλλα ματαια.. ανοιγω το zip file με το cwm το κινητο κανει επανεκκινηση αλλα παιρνω μηνυμα E: signature verification failed installation aborted.. τι δεν κανω σωστα?? το κινητο φοραει official 2.3.5 και ειναι rooted.. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να περασω το CWM και εχω κολησει ασχημα,εκανα ροοτ την συσκευη και δεν μπορω να βρω τον φακελο που λεει στο βημα 6,που στο καλο ειναι αυτος ο φακελος ?

5) Με το remount βρείτε από την λίστα το .cust_backup/image και κάντε το Mount σε R/W.

6) Με τον root explorer βρείτε το αρχείο που κατεβάσατε και κάντε τον αντιγραφή/επικόλληση στον ίδιο φάκελο που κάνατε Mount σε R/W στο προηγούμενο βήμα αντικαθιστώντας το υπάρχον recovery.img(αν υπάρχει)!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να περασω το CWM και εχω κολησει ασχημα,εκανα ροοτ την συσκευη και δεν μπορω να βρω τον φακελο που λεει στο βημα 6,που στο καλο ειναι αυτος ο φακελος ?

5) Με το remount βρείτε από την λίστα το .cust_backup/image και κάντε το Mount σε R/W.

6) Με τον root explorer βρείτε το αρχείο που κατεβάσατε και κάντε τον αντιγραφή/επικόλληση στον ίδιο φάκελο που κάνατε Mount σε R/W στο προηγούμενο βήμα αντικαθιστώντας το υπάρχον recovery.img(αν υπάρχει)!

 

Δεν ξέρω για τον root explorer αλλά ο es που έχω εγώ έχει επιλογή για εμφάνιση αρχείων με . μπροστά.Μήπως κάτι αντίστοιχο έχει και ο root?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! προσπαθω να περασω την συγκεκριμενη Kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1912714 αλλα ματαια.. ανοιγω το zip file με το cwm το κινητο κανει επανεκκινηση αλλα παιρνω μηνυμα E: signature verification failed installation aborted.. τι δεν κανω σωστα?? το κινητο φοραει official 2.3.5 και ειναι rooted.. Ευχαριστω!

 

ok τελικα καταφερα και την περασα.. αλλα στην εκδοση kernel στις ρυθμισεις βλεπω αυτη που ειχα.. εχοντας περασει και το cpu master δεν μου δειχνει αλλες συχνοτητες.. Επισης στο Rom manager στο flash clockwork mod recovery μου δειχνει μονο ascend2 k u8160 παρολο που εχω βαλει το image 5.0.2.7 Τι γινεται γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη??? Plz help!!!!

Edited by stavros_mini
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι καινουργιος στο forum εχω το ideos x5 u8800 και προσφατα εκανα εγκατάσταση την aurora v_4.1 το κινητο για καποιο λογο κολαει αρκετα και δεν ξερω τον λογο να βάλω και το update που υπαρχει για την 4.1 η την 5 αααα και επισης να για να βάλω το update xρειαζεται καποια αλλη διαδικασια? η όπος εβαλα και την 4.1

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι καινουργιος στο forum εχω το ideos x5 u8800 και προσφατα εκανα εγκατάσταση την aurora v_4.1 το κινητο για καποιο λογο κολαει αρκετα και δεν ξερω τον λογο να βάλω και το update που υπαρχει για την 4.1 η την 5 αααα και επισης να για να βάλω το update xρειαζεται καποια αλλη διαδικασια? η όπος εβαλα και την 4.1

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!

 

όπως έβαλες την 4.1.Οταν λες κολλάει τι εννοείς?λαγκαρει στο μενου?βαλε 4.1 με το τελευταίο update 1a νομίζω

Link to comment
Share on other sites

όπως έβαλες την 4.1.Οταν λες κολλάει τι εννοείς?λαγκαρει στο μενου?βαλε 4.1 με το τελευταίο update 1a νομίζω

και στο menu και στις εφαρμογες εκανα ενα rebbot και καπως εστρωσε οκ θα δοκιμασω και το update και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

και στο menu και στις εφαρμογες εκανα ενα rebbot και καπως εστρωσε οκ θα δοκιμασω και το update και βλεπουμε

 

Αμα δεν στρώσει δοκίμασε να την ξαναπερασεις.κανε όμως και τα wipe πριν

Link to comment
Share on other sites

@giangkos

Κατεβασε cpu no frills και εκει που λεει διαχειρηστης καντο ondemand

 

τι θα αλλαξει με να το κανω ondemand και σε τι ταχυτητες να το ρυθμισω ??

Link to comment
Share on other sites

τι θα αλλαξει με να το κανω ondemand και σε τι ταχυτητες να το ρυθμισω ??

 

Το είχα και εγώ στο default και μου κόλλαγε ειδικά αφου ξεκλείδωνα το κινητό και έμπαινα μενού.

Το άλλαξα σε ελάχιστη ταχύτητα 368 MHz και μέγιστη 1 GHz (κάποια στιγμή το είχα και 1,8 και δεν είχα κανένα πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. εχω βαλει την aurora ics και θελω να κανω downgrade σε καποια miui αλλα δε μπορω (οταν την περναω, το κινητο ολο προσπαθει να φορτωσει αλλα κολλαει και ξαναξεκιναει.)

Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να πας από aurora σε miui χωρίς wipe data/cache. Επίσης δε μπορείς να βάλεις ρομ με kernel 2.6.32 σε συσκευή με επίσημη 2.3 ως βάση.
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να πας από aurora σε miui χωρίς wipe data/cache. Επίσης δε μπορείς να βάλεις ρομ με kernel 2.6.32 σε συσκευή με επίσημη 2.3 ως βάση.

 

wipe data/cache εκανα.

Αυτο με το κερνελ μπορεις να μου το εξηγησεις, αν δε σου ειναι κοπος;

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ρομ που είχαν βγει μέχρι την κυκλοφορία της επίσημης 2.3.5(αυτές που έχουν τον 2.6.32 kernel) είχαν ως βάση την επίσημη 2.2(froyo) ρομ. Επειδή η huawei άλλαξε τη διαρρύθμιση το χώρου της συσκευής(και πιθανόν και άλλα στοιχεία) στη 2.3.5, αυτό δημιούργησε ασυμβατότητα με την προηγούμενη επίσημη έκδοση(και όλες τις custom roms που βασίζονταν σε αυτή). Έτσι λοιπόν οποιαδήποτε custom ρομ έχει 2.6.32 kernel χρειάζεται να έχει η συσκευή πρώτα περασμένη την επίσημη 2.2 ρομ για να λειτουργήσει σωστά. Αντίστοιχα όλες οι νεότερες custom roms(με kernel 2.6.35 ή νεώτερο) χρειάζονται να έχει πρώτα αναβαθμιστεί η συσκευή σε 2.3 επίσημη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1369296

Μόνο προσοχή, αν έχεις επίσημη 2.3 νεότερη της Β518, έχει κλειδωμένη τη ροζ οθόνη, οπότε θα πρέπει πρώτα να φλασάρεις τον ξεκλείδωτο bootloader -οδηγίες εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1457490

Επίσης, δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να βάλεις το φάκελο dload στην εσωτερική μνήμη(όπως λέει στο link). Σε μένα μια χαρά είχε λειτουργήσει η αναβάθμιση όσες φορές την είχα κάνει από την sd.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία εβδομάδα η γυναίκα μου παραπονιεται για κολήματα και χαλια μπαταρία. Σκέφτομαι να το rootαρω για να κανω calibration. Το κινητο εχει την αρχική έκδοση απο wind. Υπάρχει κάτι καλύτερο σε απόδοση και σταθερότητα(έστω και custom) που να αξίζει να βάλω? Απ'οτι είδα στις πρώτες σελίδες για root χρησιμοποιείτε το z4root ετσι?
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία εβδομάδα η γυναίκα μου παραπονιεται για κολήματα και χαλια μπαταρία. Σκέφτομαι να το rootαρω για να κανω calibration. Το κινητο εχει την αρχική έκδοση απο wind. Υπάρχει κάτι καλύτερο σε απόδοση και σταθερότητα(έστω και custom) που να αξίζει να βάλω? Απ'οτι είδα στις πρώτες σελίδες για root χρησιμοποιείτε το z4root ετσι?

 

Με την 2.2 ναι

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, με την Aurora 4.1a υπαρχει καποιος τροπος να πεφτει σε sleep ο επεξεργαστης με σβηστή την οθονη?

Εχω βαλει profile στο setcpu με κλειστη την οθονη να τρεχει στα 300κατι MHz, αλλα παρολ αυτα η αποδοση της μπαταριας δεν ειναι ικανοποιητικη και στο μενου "Μπαταρια" βλεπω οτι συχνα πυκνα με την οθονη απενεργοποιημενη τρεχει σε "Κανονικη Λειτουργια" (= οχι sleep).

 

Εχετε παρομοια προβληματα? Να την ξαναπερασω απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, με την Aurora 4.1a υπαρχει καποιος τροπος να πεφτει σε sleep ο επεξεργαστης με σβηστή την οθονη?

Εχω βαλει profile στο setcpu με κλειστη την οθονη να τρεχει στα 300κατι MHz, αλλα παρολ αυτα η αποδοση της μπαταριας δεν ειναι ικανοποιητικη και στο μενου "Μπαταρια" βλεπω οτι συχνα πυκνα με την οθονη απενεργοποιημενη τρεχει σε "Κανονικη Λειτουργια" (= οχι sleep).

 

Εχετε παρομοια προβληματα? Να την ξαναπερασω απο πανω?

μήπως φταίει καμιά εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, το κανει απο απολυτως καθαρο με φρεσκια εγκατασταση.

Ετσι κι αλλιως ουτε 10 εφαρμογες δεν του εχω εγκαταστησει, και ειναι ολες μακροχρονια "εμπιστες".

 

Δεν ειναι φυσιολογικο να ειναι 30 λεπτα με σβηστη οθονη και να εχει χασει 3% μπαταρια, σε 2G δικτυο και με κλειστα τα δεδομενα/gps/bt/wifi, μην τρελαθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...