Jump to content

Απογραφή πληθυσμού 2011


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ παιδιά είμαι απογραφέας.. Ευτυχώς πρόλαβα και τέλειωσα σήμερα... Μας περιμένει όμως κι άλλη δουλειά δυστηχώς... Και τα λεφτά που παίρνουμε είναι 1,70 ευρώ ανά σπίτι και 1,30 ευρώ ανά άτομο... τρίχες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε 'μενα δεν εχει ερθει κανεις:cry:

 

αν εχετε διπλα τζαμια...??!! tzizes

 

Μέχρι σήμερα ήταν η προθεσμία...

Για αυτό λέω ότι το τελικό νούμερο θα είναι τελείως πλασματικό.

 

Και σε μένα ο απογραφέας, πέντε λεπτά έκατσε, είπε πως δεν ρωτά περιττές ερωτήσεις ! :D

 

Και εγώ παιδιά είμαι απογραφέας.. Ευτυχώς πρόλαβα και τέλειωσα σήμερα... Μας περιμένει όμως κι άλλη δουλειά δυστηχώς... Και τα λεφτά που παίρνουμε είναι 1,70 ευρώ ανά σπίτι και 1,30 ευρώ ανά άτομο... τρίχες.

Αν απογράφεις πυκνοκατοικημένη περιοχή, κάπως παλεύονται...

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα ήταν η προθεσμία...

Για αυτό λέω ότι το τελικό νούμερο θα είναι τελείως πλασματικό.

 

Και σε μένα ο απογραφέας, πέντε λεπτά έκατσε, είπε πως δεν ρωτά περιττές ερωτήσεις ! :D

 

 

Αν απογράφεις πυκνοκατοικημένη περιοχή, κάπως παλεύονται...

 

 

Μπα.. σου δίνουν συγκεκριμένα με όριο σπίτια... 90-150 maximum. (μαζί με καταστήματα που δεν απογράφονται και ακατοίκητα κτίρια που είναι λίγα λεφτά)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παιδιά είμαι απογραφέας.. Ευτυχώς πρόλαβα και τέλειωσα σήμερα... Μας περιμένει όμως κι άλλη δουλειά δυστηχώς... Και τα λεφτά που παίρνουμε είναι 1,70 ευρώ ανά σπίτι και 1,30 ευρώ ανά άτομο... τρίχες.

 

Φίλε εσυ μάλλον θα ξέρεις ισχύει οτι αν δεν απογραφείς θα πάρεις πρόστιμο που μπορεί να φτάνει μέχρι 20.000 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τιμωρούνται όσοι δεν ψηφίζουν...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εσυ μάλλον θα ξέρεις ισχύει οτι αν δεν απογραφείς θα πάρεις πρόστιμο που μπορεί να φτάνει μέχρι 20.000 ευρώ ?

 

Δεν ισχύει τίποτα τέτοιο και απορώ ποιος βγάζει αυτές τις φήμες.. Επειδή και εγώ συνάντησα περιπτώσεις που δεν ήθελαν να απογραφούν και πήρα τηλέφωνο την επόπτριά μου και την ρώτησα για κυρώσεις.. Και μου λέει ότι δεν ισχύει τίποτα τέτοιο...

Το μόνο που ξέρω είναι ότι επειδή εγώ είχα αναλάβει έναν μικρό οικισμό σε έναν μικρό δήμο (Μαραθώνα) με βοήθησε πολύ ο αντιδήμαρχος να τους απογράψουμε όλους και αυτοί που δεν ήθελαν, αλλά κάτι μου είπε ότι όσοι δεν έχουν τη βεβαίωση ότι απογράφηκαν, δεν θα πάρουν κάποιες επιδοτήσεις που έπαιρναν από το δήμο κτλ... Αλλά και πάλι αυτό πιστεύω ότι είναι στη βούληση του δήμου.

 

 

Aπό την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην απογραφεί κάποιος.. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ το πιο σημαντικό.. Ότι από την απογραφή εξαρτάται και η χρηματοδότηση του δήμου σας. (από το πόσα ατομα δηλαδή βλέπουν στην απογραφή).. όσοι δεν απογράφονται κακό στο δήμο τους κάνουν. ΕΞάλλου τα χαρτιά αυτά δεν πάνε ούτε σε εφορία ούτε σε πολεοδομία ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει τίποτα τέτοιο και απορώ ποιος βγάζει αυτές τις φήμες.. Επειδή και εγώ συνάντησα περιπτώσεις που δεν ήθελαν να απογραφούν και πήρα τηλέφωνο την επόπτριά μου και την ρώτησα για κυρώσεις.. Και μου λέει ότι δεν ισχύει τίποτα τέτοιο...

Το μόνο που ξέρω είναι ότι επειδή εγώ είχα αναλάβει έναν μικρό οικισμό σε έναν μικρό δήμο (Μαραθώνα) με βοήθησε πολύ ο αντιδήμαρχος να τους απογράψουμε όλους και αυτοί που δεν ήθελαν, αλλά κάτι μου είπε ότι όσοι δεν έχουν τη βεβαίωση ότι απογράφηκαν, δεν θα πάρουν κάποιες επιδοτήσεις που έπαιρναν από το δήμο κτλ... Αλλά και πάλι αυτό πιστεύω ότι είναι στη βούληση του δήμου.

 

 

Aπό την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην απογραφεί κάποιος.. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ το πιο σημαντικό.. Ότι από την απογραφή εξαρτάται και η χρηματοδότηση του δήμου σας. (από το πόσα ατομα δηλαδή βλέπουν στην απογραφή).. όσοι δεν απογράφονται κακό στο δήμο τους κάνουν. ΕΞάλλου τα χαρτιά αυτά δεν πάνε ούτε σε εφορία ούτε σε πολεοδομία ούτε τίποτα.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οτι είναι καλό η απογραφή για τον δήμο σου αλλα ρώτησα γιατι αργησαμε να απογραφούμ εμείς και κάπου το διαβασα αυτο και την επομένη έψαχνα να απογραφω ! Τελοσπάντων σε ρώτησα για να ενημερωθώ και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !

Link to comment
Share on other sites

Aπό την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην απογραφεί κάποιος.. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ το πιο σημαντικό.. Ότι από την απογραφή εξαρτάται και η χρηματοδότηση του δήμου σας. (από το πόσα ατομα δηλαδή βλέπουν στην απογραφή).. όσοι δεν απογράφονται κακό στο δήμο τους κάνουν. ΕΞάλλου τα χαρτιά αυτά δεν πάνε ούτε σε εφορία ούτε σε πολεοδομία ούτε τίποτα.

 

Το νόμισμα έχει δύο όψεις, εγώ πχ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να απογραφεί κάποιος, δεν κάνω πλάκα.

Το θέμα σηκώνει πολύ ανάλυση και συζήτηση και επειδή δεδομένα θα ξεφύγουμε εκτός Ο.Π.Χ, καλύτερα να το αφήσουμε έτσι..

Ο καθένας πράττει όπως νομίζει. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη συλλογική προσπάθεια του κράτους που έχει τον δικό της σκοπό.

Πότε περίπου θα ανακοινωθούν τα επίσημα στατιστικά δεδομένα της απογραφής;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eίχαν πεί από τέλη Σεπτεμβρίου :)

 

Εμένα μέχρι τέλη Ιουλίου μου έλεγαν στο mail.. γι αυτό ρωτάω :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου έστειλαν τυποποιημένη απάντηση ,μπορεί να γίνει και σταδιακά.Το παραπάνω πάντως είχε αναφερθεί στο ραδιόφωνο σε ερώτηση ακροατή.

Οταν όμως το κράτος δεν έχει χρήματα για άλλες πιο βασικές ανάγκες,η λογική λέει μάλλον θάναι αρκετά αργότερα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Tα επισημα αποτελεσματα απο την απογραφη(πλυθησμος στατιστικα κ.τ.λ.) εχουν ανακοινωθει επισημα?Αν ναι δωστε ενα link.
Link to comment
Share on other sites

Tα επισημα αποτελεσματα απο την απογραφη(πλυθησμος στατιστικα κ.τ.λ.) εχουν ανακοινωθει επισημα?Αν ναι δωστε ενα link.

 

Είχαν πεί εξαρχής ότι μόνο κάποια αποτελέσματα για τον μόνιμο πληθυσμό σε κάποιες περιοχές θα ανακοινωθούν μέσα στο καλοκαίρι,

ενώ μετά από ενάμιση χρόνο θα έχουμε τα πρώτα αναλυτικά στοιχεία.:)

Link to comment
Share on other sites

Είχαν πεί εξαρχής ότι μόνο κάποια αποτελέσματα για τον μόνιμο πληθυσμό σε κάποιες περιοχές θα ανακοινωθούν μέσα στο καλοκαίρι,

ενώ μετά από ενάμιση χρόνο θα έχουμε τα πρώτα αναλυτικά στοιχεία.:)

 

λογικα αθηνα θεσσαλονικη θα βγουν 1α...για περιοχες αθηνας και τετοια το κοβω σε κανα χρονο....με υπολογιστες δεν τα μετρανε?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν έχουν υπολογιστές, αλλά αν έχουν άτομα να περάσουν τα στοιχεία μέσα.:X

Βέβαια μην ξεχνάμε ότι η Στατιστική αρχή έχει βέβαια πιό φλέγοντα θέματα επικαιρότητας να ασχοληθεί,όπως τα οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει που μου ελεγαν ότι προηγούνται οι φοιτητές και οι συντιαξιούχοι στην απογραφή του πληθυσμού για να τους ενισχύσουν οικονομικά..

 

Λίγο άσχετο, αλλά ξέρει κανείς αν παίρνουν αυτήν την περίοδο συνεργάτες? Για την Στατιστική Αρχή αναφέρομαι...

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Στην στατιστική Αρχή επίσημα παίρνουν μέσω ΑΣΕΠ .Ανεπίσημα τα γνωστά :X με συμβάσεις.

 

Τα χρήματα για την απογραφή τα δίνει η ΕΕ ,γιατί έχει αναφερθεί ότι γίνεται (ή θα γίνει) μέσα στο 2011 και σε άλλες χώρες.

Λογικά όμως η ΕΕ για να δώσει χρήματα,θέλει και τα αποτελέσματα...ελα όμως που δεν θα υπάρχουν σύντομα ; :cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Tα επισημα αποτελεσματα απο την απογραφη(πλυθησμος στατιστικα κ.τ.λ.) εχουν ανακοινωθει επισημα?Αν ναι δωστε ενα link.

 

Eιχαν πει μεσα στον Ιουνιο τα πρωτα αποτελεσματα αλλα ακομα τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τα προσωρινά αποτελέσματα προκύπτει ότι οι πέντε Δήμοι με τη μεγαλύτερη πληθυσμιακή πυκνότητα (μόνιμοι κάτοικοι ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο) είναι οι Δήμοι Καλλιθέας (21.067,6), Ν. Σμύρνης (20.740,6), Αθηναίων (16.830,4), Θεσσαλονίκης (16.703,3) και Νέας Ιωνίας (15.109,)

 

Oh my Lord...! Που ζω...!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ναι Καλλιθεα!

 

παντως ο πληθυσμος δεν βλεπω να εχει ανεβει καθολου απο την τελευταια απογραφη (2001)

 

και τοτε 11 μυρια ειμασταν...

 

 

ενω τη δεκαετια 1991-2001 ειχαμε ανεβει απο τα 9-φευγα στα 11...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...