Jump to content

[Optimus 2X] GPS fix (Moνο για Froyo 2.2)


zarras1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβαζοντας το σχετικο thread στο xda στην αρχη πιστεψα οτι προκειται για μουφα, το δοκιμασα oμως και εμεινα :blink: .

Ετσι ειπα να τα μαζεψω και εδω στα ελληνικα, μαζι με μερικες φωτο απο τα αποτελεσματα που εβγαλα, γιατι ειμαι της αποψης οτι "αν δεν το δοκιμασεις/μετρησεις μη πιστευεις τπτ"

 

 

Oδηγιες:

Μερος 1ο

1. Kατεβαζουμε το .zip αρχειο απο εδω

2. Το κανουμε install με το ClockWorkMod

Eναλλακτικα μπορουμε να ανοιξουμε το .zip και να παρουμε το αρχειο gps.conf

τοποθετωντας το στο /system/etc αφου αλλαξουμε τα δικαιωματα σε r/w.

 

Μερος 2ο

1. Μπαινουμε στο hidden menu του LG

2. Επιλογη "GPS test"

3. Επιλογη "System settings"

4. Επιλογη "MORL protocol" (επιλεγμενο το User plane)

5. Επιλογη "SULP settings" και SLP server settings, εκει δημιουργουμε ενα νεο server (με το κουμπι menu και μετα add):

  • Name: οτι θελουμε
  • slp address: supl.nokia.com
  • port: 7275
  • TLS set & cert: κενα

6. Eπιλεγουμε το νεο server

7. ενα βημα πισω (back) και ενεργοποιηση του SLP auto provision.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Hidden menu

1. Δημιουργουμε μια συντομευση στο desktop

2. Επιλογη "Activities"

3. Scrollαρουμε προς τα κατω και βρισκουμε το "com.lge.hiddenmenu"

4. Το ανοιγουμε και επιλεγουμε "hidden menu"

5. Μετα τη δημιουργια του, το τρεχουμε και μπαινουμε το hidden menu

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

Οι δοκιμες εγιναν στο ...balkoni mou test lab, με το GPS Test

Στην 1η εικονα ειναι χωρις το patchακι, default.

Στην 2η εικονα ειναι με το .zip (μερος 1ο)

Στην 3η εικονα ειναι με το .zip και τη ρυθμιση στο hidden menu

 

http://img268.imageshack.us/img268/6725/20110513105531.jpg

 

νομιζω αξιζει :lol:

 

Original posts & credits:

XDA thread 75Markus

Modaco thread Conceptics

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρακτικά "κλέβουμε" τα δεδομένα θέσης των δορυφόρων από τη ΝΟΚΙΑ; Αυτό φαντάζομαι έχει αποτέλεσμα μονο με το Assisted ενεργοποιημένο.

 

Το Hidden menu για να το κάνουμε συντόμευση το κάνεις λίγο πιο λιανά; Από stock (rooted) γίνεται ή θέλει custom rom;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά "κλέβουμε" τα δεδομένα θέσης των δορυφόρων από τη ΝΟΚΙΑ; Αυτό φαντάζομαι έχει αποτέλεσμα μονο με το Assisted ενεργοποιημένο.

 

Το Hidden menu για να το κάνουμε συντόμευση το κάνεις λίγο πιο λιανά; Από stock (rooted) γίνεται ή θέλει custom rom;

 

Να σου πω εγω εκανα το ιδιο αλλα με τους LG δορυφορους(Δεν εβαλα της NOKIA).Στο hidden menu μπορεις να μπεις και γραφοντας στο dialer αυτο "1809#*990#".Απλα δε δουλευει σε ολες τις rom(να πω την αληθεια δε καταλαβα αν εχει να κανει με τη rom ή με τον dialer...)

Link to comment
Share on other sites

Για τα κορεατικα μοντελα 'η με 2.2.1 'η προπαραγωγης πιανει το κοπλο με το 1809#*990#

αλλιως θελει αυτο που εγραψα πιο πανω.

@Tsaglis, ειναι ανεξαρτητο απο ρομ. το shortcut το κανεις με τον ιδιο τροπο πχ που βαζεις και τα widgets στα homescreens, απλα αντι για widget διαλεγεις να κανεις ενα shortcut

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγω εκανα το ιδιο αλλα με τους LG δορυφορους(Δεν εβαλα της NOKIA).Στο hidden menu μπορεις να μπεις και γραφοντας στο dialer αυτο "1809#*990#".Απλα δε δουλευει σε ολες τις rom(να πω την αληθεια δε καταλαβα αν εχει να κανει με τη rom ή με τον dialer...)

Αυτό τον κωδικό τον ήξερα. Το να κάνω συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας δεν κατάφερα!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Για τα κορεατικα μοντελα 'η με 2.2.1 'η προπαραγωγης πιανει το κοπλο με το 1809#*990#

αλλιως θελει αυτο που εγραψα πιο πανω.

@Tsaglis, ειναι ανεξαρτητο απο ρομ. το shortcut το κανεις με τον ιδιο τροπο πχ που βαζεις και τα widgets στα homescreens, απλα αντι για widget διαλεγεις να κανεις ενα shortcut

 

Thanks

Με γλιτωσες απο πειραματισμο.

Απλα να επισημανω πως δεν εχουν ολοι οι launcher αυτη τη δυνατοτητα.(πχ ο go launcher δεν εχει shortcut σε ολα τα apks)

 

Ααα πιστευω πως το test lab να ειναι εξουσιοδοτημενο για τετοιου ειδους δοκιμες ετσι...?Αλλιως θα θεωρήσω το ολο τεστ αναξιοπιστο...!:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

μόνο σε μένα δεν δουλεύει ?? :( τίποτα ακόμα θέλει γύρω στο λεπτό για να βρεί τοποθεσία

 

είμαι με TK-ROM 0.6

Link to comment
Share on other sites

μόνο σε μένα δεν δουλεύει ?? :( τίποτα ακόμα θέλει γύρω στο λεπτό για να βρεί τοποθεσία

 

είμαι με TK-ROM 0.6

 

εκανες reboot ????

 

παιδια ημουνα τοσο καιρο με το PAchaki μονο και δεν μου κλειδωνε και γενικα σε Cold Start αργουσε !!!!

 

εκανα τα παρα πανω και REbOOT εννοειτε αμεσως και κλειδωσε 9 δορυφορους μεσα στο Σπιτι !!!!! που με το Ζορι και με πολυ Ωρα μου κλειδωνε 4 με το PAtch και πολλες φορες δεν κλειδωνε καν !!!!!!

 

1000 !!!! μπραβω τρομερο τοπικ ΄)

 

κλειδωμα δορυφορων μεσα σε κλειστω χορο σε 4-5 δευτερολεπτα με 7-9 δορυφορους..... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!!!!!!!!!!

sector:superman: ! Nubia M2 !
Link to comment
Share on other sites

Thanks

Απλα να επισημανω πως δεν εχουν ολοι οι launcher αυτη τη δυνατοτητα.(πχ ο go launcher δεν εχει shortcut σε ολα τα apks)

 

ωπ, δεν το γνωριζα αυτο thnx 4 info :)

Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

ναι σε οποιαδηποτε ρομ δουλευει
Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγω εκανα το ιδιο αλλα με τους LG δορυφορους(Δεν εβαλα της NOKIA).Στο hidden menu μπορεις να μπεις και γραφοντας στο dialer αυτο "1809#*990#".Απλα δε δουλευει σε ολες τις rom(να πω την αληθεια δε καταλαβα αν εχει να κανει με τη rom ή με τον dialer...)

Τι ρυθμίσεις έβαλες για LG δορυφόρους?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλα εγω.Ειχε ηδη LG και απλα το επελεξα.(Βy default ειχε επιλεγμενο το Google)

Αν κατάλαβα καλά μόλις μπω στο κρυφο μενου θα είναι ήδη οι LG δορυφόροι.Σε σχεση με τους Νοκια έχουν κάποιο μείον?Ρωτάω για το αν υπάρχει λόγος να βάλουμε τους ξένους ή να κρατήσουμε τους LG.

Link to comment
Share on other sites

Καλα καταλαβες!Οσο για το ποιοι "δορυφοροι" ειναι καλυτεροι δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχω δοκιμασει τους nokia.Καποια στιγμη θα "παιξω" με το ολο θεμα για να δω...
Link to comment
Share on other sites

Καλα καταλαβες!Οσο για το ποιοι "δορυφοροι" ειναι καλυτεροι δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχω δοκιμασει τους nokia.Καποια στιγμη θα "παιξω" με το ολο θεμα για να δω...

Προς το παρόν έχω κολλήσει καθ΄ότι δεν είμαι γνώστης του θέματος.Εγκαταστάθηκε το ClockWorkMod αλλά πώς θα κάνω την εγκατάσταση του zip file?Δεν βρίσκω το ClockWorkMod.Aν θελήσω να το βγάλω το ClockWorkMod από που γίνεται αυτό?

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Αφου μπεις σε recovery(με κλειστο το κινητο παταμε το power και το volume up μεχρι να γραψει android ή παταμε reboot in recovery απο την εφαρμογη ROM manager) πας στο install zip from sdcard διαλεγεις το zip που θες και μεατα reboot.Αν δεις στην υπογραφη μου ειναι παρομοια διαδικασια με το "Πώς να εγκαταστήσουμε μια Custom Rom στο LG 2X".
Link to comment
Share on other sites

Αφου μπεις σε recovery(με κλειστο το κινητο παταμε το power και το volume up μεχρι να γραψει android ή παταμε reboot in recovery απο την εφαρμογη ROM manager) πας στο install zip from sdcard διαλεγεις το zip που θες και μεατα reboot.Αν δεις στην υπογραφη μου ειναι παρομοια διαδικασια με το "Πώς να εγκαταστήσουμε μια Custom Rom στο LG 2X".

Ok ευχαριστώ.Θέλει μελέτη το πράγμα.Για να βγει αρκεί η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

Ασε το βρήκα.Το γράφεις παρακάτω.Τώρα το είδα!!!

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα ,επειδη ειμαι νιατο εδω παιδια ,δεν καταλαβα καλα αυτο με το hidden menu ,το εχω κατεβασει σε zip ,αυτο με τη συντομευση ,το ξεζιπαρουμε και το κανουμε η το κανουμε και αυτο install me clwrd ?? τις ρυθμισεις δηλαδη αυτες τις κανω αφου το εγκαταστησω ??

Συγνωμη αν σας ζαλιζω ,δεν το εχω καταλαβει καλα ...ευχαριστω προκαταβολικα,,,,

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

το κανεις install απο το CWM, και στη συνεχεια κανεις αυτα που λεει στο αρχικο ποστ
Ευχαριστω το Θεο και την ομαδα του Myphone.gr που συμπεριελαβαν την επιλογη "Ignore user" στο cp... Priceless!!! :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα ,επειδη ειμαι νιατο εδω παιδια ,δεν καταλαβα καλα αυτο με το hidden menu ,το εχω κατεβασει σε zip ,αυτο με τη συντομευση ,το ξεζιπαρουμε και το κανουμε η το κανουμε και αυτο install me clwrd ?? τις ρυθμισεις δηλαδη αυτες τις κανω αφου το εγκαταστησω ??

Συγνωμη αν σας ζαλιζω ,δεν το εχω καταλαβει καλα ...ευχαριστω προκαταβολικα,,,,

 

Δεν ξεζιπάρεις τίποτα. Το πετάς όπως είναι στην κάρτα σου και το φλασάρεις μέσω clockworkmod όπως και μια cooked rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχάριστο πολύ παιδιά ,θα το εφαρμόσω .....:)

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που επεμβαινω σε ξενα χωραφια, καθοτι κατοχος του Desire, αλλα βοηθαει και σε αλλες συσκευες αν αλλαξω το supl_host στο gps.conf απο supl.google.com σε supl.nokia.com ? Θελω να πω ειναι καπως universal αυτο το tip στο android ή μονο για τα LG ? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συγγνωμη που επεμβαινω σε ξενα χωραφια, καθοτι κατοχος του Desire, αλλα βοηθαει και σε αλλες συσκευες αν αλλαξω το supl_host στο gps.conf απο supl.google.com σε supl.nokia.com ? Θελω να πω ειναι καπως universal αυτο το tip στο android ή μονο για τα LG ? Ευχαριστω.

 

https://market.android.com/details?id=com.Double.FasterFix&feature=search_result

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Optimus 2X] GPS fix (Moνο για Froyo 2.2)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...