Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire S


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανερχομαι να σας τα ξαναζαλισω παλι με την εφαρμογη "htc likes" που ειχα γραψει σε παλαιοτερο post οτι ετσι απλα,μια μερα των ημερων,εξαφανιστηκε απο το κινητο.Εφαγα ολο τον τοπο στο internet να την κατεβασω αλλα δεν την βρηκα πουθενα.Οποτε κατεληξα σε εναν φιλο μου που εχει το ιδιο κινητο και μου την εστειλε με bluetooth.

Προσπαθω να την κανω εγκατασταση,παταω εγκατασταση στην οθονη που βγαζει,βγαζει την μπαρα που εγκαθιστα κ καλα την εφαρμογη και μετα μου λεει οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη.

Μετα θυμηθηκα οτι η εν λογω εφαρμογη λογικα θα ηταν στον φακελο /system/app/ .Προσπαθησα με το file eplorer να την κανω εγκατασταση στον παραπανω φακελο αλλα παλι δεν γινεται.Μηπως πρεπει να αλλαξω τα δικαιωματα στην εφαρμογη αυτη,και αν ναι ποια δικαιωματα πρεπει να της δωσω για να δουλεψει?Γνωριζει κανεις πως να την εγκαταστησω?

 

χαχαχα join the club φιλε μου....καλο χρυσο το κινητακι ερωτευσιμο δεν λεω αλλα με τον εσωτερικο χωρο θα χεις προβλημα.εγω κ που το εκανα ρουτ δεν ειδα προκοπη.μονη ελπιδα πλεον ειναι που θα αλλαξω rom μιας και το sense δεσμευει πολυ χωρο..με βαρια καρδια θα το κανω μιας κ ειμαι λατρης του sense αλλα δυστυχως δεν γινεται αλλιως.

 

υ.γ. το Link2sd λειτουργει μονο οταν εισαι root.

Και εγω το εχω κανει root αλλα προκοπη να πω την αληθεια ψιλοειδα.Εχω κατεβασει πολλες εφαρμογες και η εσωτερικη μνημη του κινητου βρισκεται λιγο πολυ στο 50 %,περιπου στα 75 mb ελευθερα εχω.Για αυτο προς το παρον δεν αλλαζω rom.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως ακόμα και με custom rom, να έχετε υπόψιν ότι ακόμα και μικρότερη να είναι η rom από την επίσημη, δε θα δείτε παραπάνω χώρο για την εγκατάσταση εφαρμογών. Τα partitions είναι καθορισμένα, οπότε πρεπει να κάνετε reallocation στο χώρο που καταλαμβάνει το κάθε partition, ανάλογα βέβαια και με το χώρο που χρειάζεται η rom και η cache ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε φιλε fotaras85 γιατι εσενα λογικα το ρουτ θα στο εκανε ο χαρι ποτερ.δεν εξηγειται αλλιως.εχεις αφησει την μαμισια ρομ?αν ναι πως γινεται να εχεις σχεδον το μισο χωρο ελευθερο;εγω καμια 10αρια εφαρμογες εχω κ η μνημη εφτασε στα 10 mb.αν δεν εχεις την μαμισια ρομ θα ηθελα πολυ να μαθω ποια εχεις να παω να την βαλω κ γω δλδ!!!!!:lol:
Not everyone understands house music..it's a spiritual thing..a body thing..a soul thing..
Link to comment
Share on other sites

Alexskyspirit,ναι την μαμισια rom εχω και δεν ενδιαφερομαι να την αλλαξω.Αν θα εβαζα καποια αλλη θα ηταν μονο για να ειναι καπως πιο "ελαφρια" για το κινητο και εφοσον ειχε καλυτερη καταναλωση στην μπαταρια.

Τωρα για το root δεν μου το εκανε ο χαρι ποτερ,μονος μου το εκανα με τις οδηγιες που υπαρχουν εδω στο thread,αφου πρωτα ξεκλειδωσα τον bootloader.Μετα εβαλα και το link2sd για να περναω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης.Οτι κανει ολος ο κοσμος δηλαδη,οτι εκανα και σε ενα X10 mini pro που ειχα πριν το HTC.

Απο το link2sd που κοιταζω τωρα,εχω κατεβασει γυρω στις 65 εφαρμογες και ο ελευθερος χωρος της εσωτερικης μνημης ειναι 82 mb.Ευχαριστως να τραβαγα και ενα screenshot για του λογου το αληθες,αλλα δεν εχω βρει εφαρμογη που να το κανει αυτο.

Δεν φταιει η μαμισια rom,καποιο λαθος θα εχεις κανει στην διαδικασια του root,δεν εξηγειται αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Alexskyspirit,ναι την μαμισια rom εχω και δεν ενδιαφερομαι να την αλλαξω.Αν θα εβαζα καποια αλλη θα ηταν μονο για να ειναι καπως πιο "ελαφρια" για το κινητο και εφοσον ειχε καλυτερη καταναλωση στην μπαταρια.

Τωρα για το root δεν μου το εκανε ο χαρι ποτερ,μονος μου το εκανα με τις οδηγιες που υπαρχουν εδω στο thread,αφου πρωτα ξεκλειδωσα τον bootloader.Μετα εβαλα και το link2sd για να περναω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης.Οτι κανει ολος ο κοσμος δηλαδη,οτι εκανα και σε ενα X10 mini pro που ειχα πριν το HTC.

Απο το link2sd που κοιταζω τωρα,εχω κατεβασει γυρω στις 65 εφαρμογες και ο ελευθερος χωρος της εσωτερικης μνημης ειναι 82 mb.Ευχαριστως να τραβαγα και ενα screenshot για του λογου το αληθες,αλλα δεν εχω βρει εφαρμογη που να το κανει αυτο.

Δεν φταιει η μαμισια rom,καποιο λαθος θα εχεις κανει στην διαδικασια του root,δεν εξηγειται αλλιως.

 

 

να σε ρωτησω ρε φωτη κατι;δλδ εφαρμογες του τυπου facebook χαρτες youtube κτλ τις εχεις στην καρτα;;;;και εγω εχω το link2sd.οι παραπανω εφαρμογες που σου πα δεν μπορω να τις παω στην καρτα.και εγω με το τροπο που εγραφε ενας εδω μεσα εκανα ρουτ με bootloader.σου λεω 10 εφαρμογες εχω αντε 15 κ η μνημη μονιμως 20-10 mb.εχω απηυδησει οπως καταλαβαινεις.:O

Not everyone understands house music..it's a spiritual thing..a body thing..a soul thing..
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω ρε φωτη κατι;δλδ εφαρμογες του τυπου facebook χαρτες youtube κτλ τις εχεις στην καρτα;;;;και εγω εχω το link2sd.οι παραπανω εφαρμογες που σου πα δεν μπορω να τις παω στην καρτα.και εγω με το τροπο που εγραφε ενας εδω μεσα εκανα ρουτ με bootloader.σου λεω 10 εφαρμογες εχω αντε 15 κ η μνημη μονιμως 20-10 mb.εχω απηυδησει οπως καταλαβαινεις.:O

Κι όμως γίνεται να μετακινήσεις πλέον με το Link2SD τις εφαρμογές του Facebook, GMail, Maps και Youtube... αλλά όχι στην κάρτα μνήμης...

Τις μεταφέρεις στη ROM.. Συγκεκριμένα πατάς πάνω στην εφαρμογή παρατεταμένα μέχρι το Popup και μετά απλά επιλέγεις να γίνει μετατροπή σε εφαρμογή συστήματος...

Πιθανότατα να σου γράψει ότι κόλλησε το HTC Sense αλλά its OK... δεν έχει πρόβλημα...

 

Πρόσεξε το εξής όμως... Αν αναβαθμίσεις την εφαρμογή θα πρέπει να πας στο Link2SD και να πατήσεις στην αναβαθμισμένη έκδοση παρατεταμένα και να επιλέξεις να ενσωματωθεί στο σύστημα ξανά... ;)

 

Τώρα αν προκαλεί κάτι ή πόσο χώρο έχει εκεί δεν ξέρω... (πάντα με δική σας ευθύνη το κάνετε)

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογες αυτες που λες ειναι εγκατεστημενες στην καρτα μνημης.Τουλαχιστον ετσι μου δειχνει.Δεν τις περασα εγω,το εχω ρυθμισει το link2sd ετσι ωστε οποιες εφαρμογες κατεβαζω να τις περναει αυτοματα στην καρτα μνημης.Οποτε μολις κατεβασα τις αναβαθμισεις των εφαρμογων που μου λες,λογικα θα τις περασε τοτε.

 

1)Το να ξεκλειδωσεις τον bootloader δεν σημαινει οτι εισαι root,ετσι?

Ξεκλειδωνεις πρωτα τον bootloader και μετα κανεις την διαδικασια για το root.Ειναι ξεχωριστες διαδικασιες η μια απο την αλλη αλλα ειναι και οι δυο απαραιτητες.Απλα για να κανεις root πρεπει πρωτα να ξεκλειδωσεις τον bootloader.

 

2)Το οτι εκανες την διαδικασια root,δεν σημαινει παντα οτι ηταν επιτυχης.Στο x10 mini pro που ειχα κανει root,την πρωτη φορα δεν το πετυχα,ενω νομιζα οτι ημουν root.Κοινως,εκανα μια τρυπα στο νερο!Εφαρμογη με το ονομα superuser εχεις στο μενου σου?Αν οχι,τοτε δεν ειναι root το κινητο σου.

 

3)Εβαλες το link2sd,ολα καλα.Δευτερο partition στην καρτα μνημης εκανες για να περνας τις εφαρμογες εκει?Χωρις δευτερο partition δεν δουλευει το link2sd.

 

Υ.Γ. : Βρηκα μια εφαρμογη που λεει οτι τραβαει screenshot αλλα τριχες κατσαρες τραβαει.Αλλιως θα σου ανεβαζα μια φωτογραφια του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. : Βρηκα μια εφαρμογη που λεει οτι τραβαει screenshot αλλα τριχες κατσαρες τραβαει.Αλλιως θα σου ανεβαζα μια φωτογραφια του κινητου.

Κατέβασε το Screenshot UX Trial... Μαμεί και δέρνει και αξίζει και να το αγοράσεις!!!

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Για ΝΑ ξεκλειδώνεις το

Boot loader πρέπει ΝΑ πάρεις κωδικό από το site της HTC με ΤΟ εμει της συσκευής σου σωστά; αμέσως λοιπόν χάνεις και την εγγύηση ασχέτως αν μετά ΚΑΝΕΊΣ root η όχι το κινητό καλά λέω; θέλω να ελευθερώσώ χώρο από ΤΗΝ μνήμη του κινητού μόνο 150 MB έχει :mad:

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως γίνεται να μετακινήσεις πλέον με το Link2SD τις εφαρμογές του Facebook, GMail, Maps και Youtube... αλλά όχι στην κάρτα μνήμης...

Τις μεταφέρεις στη ROM.. Συγκεκριμένα πατάς πάνω στην εφαρμογή παρατεταμένα μέχρι το Popup και μετά απλά επιλέγεις να γίνει μετατροπή σε εφαρμογή συστήματος...

Πιθανότατα να σου γράψει ότι κόλλησε το HTC Sense αλλά its OK... δεν έχει πρόβλημα...

 

Πρόσεξε το εξής όμως... Αν αναβαθμίσεις την εφαρμογή θα πρέπει να πας στο Link2SD και να πατήσεις στην αναβαθμισμένη έκδοση παρατεταμένα και να επιλέξεις να ενσωματωθεί στο σύστημα ξανά... ;)

 

Τώρα αν προκαλεί κάτι ή πόσο χώρο έχει εκεί δεν ξέρω... (πάντα με δική σας ευθύνη το κάνετε)

 

φιλε δεν το ειχα δει χιλια ευχαριστω...εκανα ηδη το φεησμπουκ κ η μνημη μεγαλωσε κατα 10mb.τωρα δεν νομιζω να συναντησω προβλημα.κατα τα αλλα ειμαι ρουτ κανονικα εχω κ την εφαρμογη superuser.μου το εκανε ενας εμπειρος οχι εγω !!!:lol:

Not everyone understands house music..it's a spiritual thing..a body thing..a soul thing..
Link to comment
Share on other sites

Alexskyspirit,ναι την μαμισια rom εχω και δεν ενδιαφερομαι να την αλλαξω.Αν θα εβαζα καποια αλλη θα ηταν μονο για να ειναι καπως πιο "ελαφρια" για το κινητο και εφοσον ειχε καλυτερη καταναλωση στην μπαταρια.

Τωρα για το root δεν μου το εκανε ο χαρι ποτερ,μονος μου το εκανα με τις οδηγιες που υπαρχουν εδω στο thread,αφου πρωτα ξεκλειδωσα τον bootloader.Μετα εβαλα και το link2sd για να περναω τις εφαρμογες στην καρτα μνημης.Οτι κανει ολος ο κοσμος δηλαδη,οτι εκανα και σε ενα X10 mini pro που ειχα πριν το HTC.

Απο το link2sd που κοιταζω τωρα,εχω κατεβασει γυρω στις 65 εφαρμογες και ο ελευθερος χωρος της εσωτερικης μνημης ειναι 82 mb.Ευχαριστως να τραβαγα και ενα screenshot για του λογου το αληθες,αλλα δεν εχω βρει εφαρμογη που να το κανει αυτο.

Δεν φταιει η μαμισια rom,καποιο λαθος θα εχεις κανει στην διαδικασια του root,δεν εξηγειται αλλιως.

 

με μαμισια ρομ με ροοτ και 17 εφαρμογες και το igo (μόνο 20mb )έχω ελεύθερα 80mb

:!:
Link to comment
Share on other sites

Ποιο καλό παιδί θα μου κάνει root στο κινητό;;:)ΚΕΡΝΑΩ πίτσα η σουβλάκια!!:p:D αν είναι ΚΑΙ κοντά πετρούπολη ακόμα καλύτερα!

 

:( δεν βρήκα κανένα να βοηθήσει οπότε αύριο με βλέπω να προσπαθώ να το κάνω μόνος μου :eek: ελπίζω να μην :banghead: μετά :D εχω διάβασει αρκετά στο ΦΌΡΟΥΜ αλλά και στο YouTube έχει αρκετά για root του wildfire

Για να δούμε :confused:

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς πως ρυθμιζω το set cpu (ειμαι root).που πρεπει να το βαλω να αποδιδει σωστα το τηλεφωνο;
Not everyone understands house music..it's a spiritual thing..a body thing..a soul thing..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά γνωρίζει κανείς πως ρυθμιζω το set cpu (ειμαι root).που πρεπει να το βαλω να αποδιδει σωστα το τηλεφωνο;

 

Κάνε τις δοκιμές σου να δεις πόσο αντέχει ο επεξεργαστής σου. Απλά τις πρώτες φορές μην ενεργοποιήσεις το set on boot ούτως ώστε αν κολλήσει να επανέλθει στις φυσιολογικές τιμές μετά από επανεκκίνηση. Απαιτείται βέβαια και ο κατάλληλος kernel που να υποστηρίζει το overclocking.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης, συμπληρώνοντας αυτό που είπε ο Γιάννης παραπάνω, να πω ότι καλύτερα να κάνεις αλλαγές με μικρό βήμα (πχ από 600 Mhz στην αμέσως επόμενη επιτρεπόμενη συχνότητα) κι όχι απότομες αλλαγές!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα. Εγκαθιστώ το Link2sd και μεταφέρω εφαρμογές στη κάρτα μνήμης αλλά όταν κάνω επανεκίνηση το σύστημα δεν βλέπει αυτές τις εφερμογές. Γιατί ???? Τι κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

:cry::cry:Προσπαθησα να κανω Root αλλα δύστυχος δεν τα εχω καταφερει:(

Ενω μου λεει οτι ολα οκ δεν μπορω να βρω την εφαρμογη του superuser:angry:

ακομα εχασα ολες της εφαρμογες απο την καρτα

Γμτ αφου ειμαι ασχετος τι με ετρωγε ο κ@Λ@Σ μου:angry:

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάμε το low voice και το power button αν διαλέξουμε το.recovery τι ακριβώς κάνει;

Εχω κάνει unlock τον bootloader αλλά δεν μπορώ να κατέβασω το αρχείο που λέει ο φίλος στην αρχή του post ,για να κάνω επιτέλους το root :mad:

 

 

Ps:off topic εχω κάνει λάθος και εχω 2 διαφορετικούς λογαριασμούς πως μπορεί κάποιος να σβήσει τον έναν;; psilos72 +lokigr δεν θέλω το psilos72 .:confused:

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λάβει απάντηση εδώ για το πρώτο που ρωτάς. Θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις το ίδιο πράγμα σε πολλά μέρη ταυτόχρονα ;) Επίσης ποιο ακριβώς αρχείο έχει πρόβλημα;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις λάβει απάντηση εδώ για το πρώτο που ρωτάς. Θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις το ίδιο πράγμα σε πολλά μέρη ταυτόχρονα ;) Επίσης ποιο ακριβώς αρχείο έχει πρόβλημα;

 

:Oσυγνωμη αλλα αργησαν λιγο για αυτο εγραψα και στους αρχαριους(ειμαι φαίνεται??)

το προβλημα ειναι εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3937124#post3937124

δεν μπορω να κατεβασω το WFS Manager μου δειχνει 404 Error:mad:

εχω κανει λογιν αλλα τιποτα που αλλου μπορω να καταβασω το αρχειο αυτο??

Edited by Psilos72
Link to comment
Share on other sites

Aπ'ότι είδα το link έχει πρόβλημα και το παιδί στο xda είπε ότι θα το ξαναφτιάξει. Διαφορετικά ίσως μπορείς να βρείς κάτι στο google ;)

Ωστόσο επειδή δεν ξέρω προσωπικά τι ακριβώς πρέπει να κάνεις ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με συγκεκριμένη έκδοση του προγράμματος, θα σου πρότεινα να περιμένεις...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα και εγω θα περιμενω :)

Ο bootloader που εχω ξεκλειδωσει τι κανει ακριβως??:rolleyes:

πειραζει να τον αφησω ξεκλείδωτο ?

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο bootloader που εχω ξεκλειδωσει τι κανει ακριβως??:rolleyes:

 

Στο πρώτο post υπάρχουν πληροφορίες.

 

πειραζει να τον αφησω ξεκλείδωτο ?

 

Όχι εκτός και αν χρειαστεί να κάνεις χρήση της εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...