Jump to content

[ROM] MIUI


suspect21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια σύντομη καθοδήγηση για το πως κάνω efsbackup?

Κατέβασα το .zip , το έκανα install απο CWM recovery, μετα?

Αφού το έκανες πρέπει να σου δημιούργησε στην sd_card έναν φάκελο backup που μέσα έχει τον φάκελο efs. Αυτόν κράτα τον όπως είναι στο PC σου σε περίπτωση που το χρειαστείς.

 

 

Εγώ την πέρασα από JVS μία φορά (παρόλο που σε έναν οδηγό έλεγε δύο φορές γιατί την πρώτη περνιόταν το νέο cwm και μετά έπρεπε να περάσεις τα υπόλοιπα αρχεία από το zip) και έκανε επανεκκίνηση μόνο του και συνέχισε το install. Δεν με ικανοποίησε όμως, μου πέταξε και αρκετά fc σε κάποια φάση και ξενέρωσα. Ο launcher ήταν όμορφος που iphonize χωρίς μενού κλπ, αλλά στις ρυθμίσεις σαν να είχε ολίγον lag την ώρα του scroll. Δε μου άρεσε που ήταν και άσπρο γενικότερα παντού, έβαλα άλλα θέματα αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο. Παρα μόνο κάτι κινέζικες μπούρδες που σε συνδυασμό με την Ελληνική μετάφραση δεν εμφάνιζαν σωστά κάποιους ελληνικούς χαρακτήρες. Και σε όλη αυτή την προσπάθεια να την φέρω στα γούστα μου, μου φάνηκε αρκετά αργή :wacko: Μπορεί να μην είχε μπει κάτι σωστά, αλλα εγώ στο τέλος απελπίστηκα και τράβηξα το recovery της cm7 επί τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής μερικά όμορφα.

Σου έρχεται μήνυμα και σκάει ένα συνεφάκι απο το notification center ωστε να απαντήσεις απο εκεί χωρίς να ανοίγεις την εφαρμογή μηνύματα.

Αν βάλεις να ακούσεις μουσική και έχεις μέσα και lyrics (πχ αν έχεις κατεβάσει κάτι απο mp3 downloader) σου βγάζει και τα lyrics ο player. Ωραίο!

Αν σε κάποια εφαρμογή πατήσεις πολλές φορές το back σε ρωτάει αν θες όποτε πατάς πολλά back να τερματίζει την εφαρμογή.

Αναπαραγωγή .avi απο τον player δεν γίνεται, θέλει mobo. Παρόλα αυτά όσα βίντεο αναπαράγει ο player το κάνει ομαλά. Δηλαδή απλά του λείπει ο codec.

Ο Browser είναι ακριβώς ανάμεσα σε αυτόν της Samsung και της CM7. Τρώγεται.

Του έτρεξα guerrilla Bob (βαρύ σχετικά παιχνίδι, για Nvidia Tegra) το έτρεξε απροβλημάτιστα (θυμάμαι την CM να μου κάνει κάποια σπασιματάκια)

Γενικά μια καλή εναλλακτική!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

RDS

Videocall(3G native)

TV-out

 

αυτά μείναν για να κάνω super donation στα παλικάρια της MIUI...

 

Δεν έχεις παρά να ελέγχεις από καιρό σε καιρό το changelog της cyanogen. Όταν τα δεις εκεί σε λίγο θα τα δεις και στην miui :lol:.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις παρά να ελέγχεις από καιρό σε καιρό το changelog της cyanogen. Όταν τα δεις εκεί σε λίγο θα τα δεις και στην miui :lol:.

 

Ε ναι! :)

Αν και το πάνε με βήματα χελώνας, αλλά ΟΚ,

CyanogenMOD, MIUI και Juwe's(v1.9 επί εποχής Froyo JS8) είναι ό,τι καλύτερο έχει φορέσει ο Γαλαξίας μου.

 

Όσον αφορά την αυτονομία, το έχω 1 ώρα ανοιχτό και έχω κάνει 1 κλήση 1 λεπτού και 2 sms,

και η μπαταρία ακόμα στο 100%.

Είμαστε σε καλό δρόμο, από τον 2° κύκλο φόρτισης κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έκανες πρέπει να σου δημιούργησε στην sd_card έναν φάκελο backup που μέσα έχει τον φάκελο efs. Αυτόν κράτα τον όπως είναι στο PC σου σε περίπτωση που το χρειαστείς.

 

 

Εγώ την πέρασα από JVS μία φορά (παρόλο που σε έναν οδηγό έλεγε δύο φορές γιατί την πρώτη περνιόταν το νέο cwm και μετά έπρεπε να περάσεις τα υπόλοιπα αρχεία από το zip) και έκανε επανεκκίνηση μόνο του και συνέχισε το install. Δεν με ικανοποίησε όμως, μου πέταξε και αρκετά fc σε κάποια φάση και ξενέρωσα. Ο launcher ήταν όμορφος που iphonize χωρίς μενού κλπ, αλλά στις ρυθμίσεις σαν να είχε ολίγον lag την ώρα του scroll. Δε μου άρεσε που ήταν και άσπρο γενικότερα παντού, έβαλα άλλα θέματα αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο. Παρα μόνο κάτι κινέζικες μπούρδες που σε συνδυασμό με την Ελληνική μετάφραση δεν εμφάνιζαν σωστά κάποιους ελληνικούς χαρακτήρες. Και σε όλη αυτή την προσπάθεια να την φέρω στα γούστα μου, μου φάνηκε αρκετά αργή :wacko: Μπορεί να μην είχε μπει κάτι σωστά, αλλα εγώ στο τέλος απελπίστηκα και τράβηξα το recovery της cm7 επί τόπου.

 

Εγώ έβαλα τον κερνελ που ήθελε με το οντιν,instal zip την ρομ μετα, fix permissions και voila! Ουτε δεύτερη εγκατάσταση ούτε τίποτα. Όλα ρολαρουν πενα. Το μόνο που άλλαξα είναι το μοντεμ που έβαλα της jvs.

Ουτε κατά διάνοια λαγκ σπασιμο αργοπορία. Δεν θα το ανεχόμουν αυτό εννοείτε! Εξάλλου περιμένω να βρω κάτι για να περασω tornado jvt. Όπως ήμουν με tornado jvr gold δεν έβρισκα λόγο να την αλλάξω και να παω σε jvt!

 

Πάντως τα θέματα μετράνε στη miui! Αλλάζεις οτι θέλεις και το καλύτερο είναι οτι μπορείς να διαλέξεις οτι θέλεις απο κάθε θέμα και το φέρνεις ακριβώς στα μέτρα σου! (και όλα αυτά χωρίς reboot καν :) )

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τον κερνελ που ήθελε με το οντιν,instal zip την ρομ μετα, fix permissions και voila! Ουτε δεύτερη εγκατάσταση ούτε τίποτα. Όλα ρολαρουν πενα. Το μόνο που άλλαξα είναι το μοντεμ που έβαλα της jvs.

Ουτε κατά διάνοια λαγκ σπασιμο αργοπορία. Δεν θα το ανεχόμουν αυτό εννοείτε! Εξάλλου περιμένω να βρω κάτι για να περασω tornado jvt. Όπως ήμουν με tornado jvr gold δεν έβρισκα λόγο να την αλλάξω και να παω σε jvt!

 

Πάντως τα θέματα μετράνε στη miui! Αλλάζεις οτι θέλεις και το καλύτερο είναι οτι μπορείς να διαλέξεις οτι θέλεις απο κάθε θέμα και το φέρνεις ακριβώς στα μέτρα σου! (και όλα αυτά χωρίς reboot καν :) )

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Κάποια στιγμή θα το ξανακάνω όπως εσύ να δω αν θα έχει διαφορά. Τα θέματα μετράνε απο την άποψη ότι παίρνεις ένα πραμα από το ενα θεμα, κάτι άλλο από άλλο θέμα και αλλάζεις τα πάντα, αλλά στα θέματα δεν είδα κανένα που να με ικανοποιούσε (άσε που σερνόταν και ο σέρβερ. Έκανε κάνα 3λεπτο να κατεβάσει 5ΜΒ θέμα και μου έσπασε τα νεύρα) και όπως είπα με την Ελληνική μετάφραση σε μερικά θέματα είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα το ξανακάνω όπως εσύ να δω αν θα έχει διαφορά. Τα θέματα μετράνε απο την άποψη ότι παίρνεις ένα πραμα από το ενα θεμα, κάτι άλλο από άλλο θέμα και αλλάζεις τα πάντα, αλλά στα θέματα δεν είδα κανένα που να με ικανοποιούσε (άσε που σερνόταν και ο σέρβερ. Έκανε κάνα 3λεπτο να κατεβάσει 5ΜΒ θέμα και μου έσπασε τα νεύρα) και όπως είπα με την Ελληνική μετάφραση σε μερικά θέματα είχα πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω τι παίζει με την μετάφραση. Δεν έχω βαλει ελληνικά και δεν πρόκειται να βάλω.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με την μετάφραση. Δεν έχω βαλει ελληνικά και δεν πρόκειται να βάλω.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Κι εμένα δε με πειράζει να είναι το μενου στα Αγγλικά, ίσα ίσα που το προτιμάω (λόγω αίσχος Ελληνικών μεταφράσεων κλπ) αλλά με την μετάφραση μπήκε και Ελληνικη γλώσσα στο πληκτρολόγιο android και αυτό ήθελα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δε με πειράζει να είναι το μενου στα Αγγλικά, ίσα ίσα που το προτιμάω (λόγω αίσχος Ελληνικών μεταφράσεων κλπ) αλλά με την μετάφραση μπήκε και Ελληνικη γλώσσα στο πληκτρολόγιο android και αυτό ήθελα περισσότερο.

 

Εγκατέστησα το swype που είχε παραθέσει κάποτε ο stinger στο θρεντ της cm7. Μόνο swype δουλεύω.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να προστεθεί radio στα επόμενα update το μόνο μου παράπονο.. :worry:

 

Ναι όντως έχει στην τελευταία έκδοση το έβαλαν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

εχω την 1.10.14 και παρατηρησα οτι δεν μπορει να συνδεθει με bluetooth με το pc μου. εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα με την ιδια εκδοση?

ειπαμε iphonιασμα αλλα οχι κι ετσι.. για να στειλω ενα αρχειο 25kb απο το pc στο κινητο,το εστειλα με mail..! (δεν εχω καλωδιο εδω κοντα)

Link to comment
Share on other sites

Για Fm radio.με rds δοκιμαστε spiritfm.

 

Κι εμένα δε με πειράζει να είναι το μενου στα Αγγλικά, ίσα ίσα που το προτιμάω (λόγω αίσχος Ελληνικών μεταφράσεων κλπ) αλλά με την μετάφραση μπήκε και Ελληνικη γλώσσα στο πληκτρολόγιο android και αυτό ήθελα περισσότερο.

 

Που ακριβώς εντόπισες λάθη στην μετάφραση;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παίδες σε ποια έκδοση υπάρχει ράδιο ??

 

Στην τελευταία.1.10.14

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για Fm radio.με rds δοκιμαστε spiritfm.

 

Που ακριβώς εντόπισες λάθη στην μετάφραση;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Συγγνώμη αν σε πρόσβαλα δεν είχα τέτοια πρόθεση (ξέρω ότι εσύ φτιάχνεις την Ελληνική μετάφραση και σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο που κάθεσαι και το κάνεις). Γενικότερα μιλούσα για Ελληνικές μεταφράσεις, δεν είδα κάποιο λάθος αλλά γενικώς κάποιες λέξεις όταν μεταφραστούν ακριβώς από τα Αγγλικά, έχουν διαφορετική έννοια, (και πολλές φορές με μπερδεύει γιατί στο μυαλό μένει η Αγγλική έννοια) για αυτό προτιμάω τα Αγγλικά. Το μόνο θέμα ήταν όταν άλλαζα θέματα και μερικά δεν εμφάνιζαν κάποιον Ελληνικό χαρακτήρα (δεν θυμάμαι ποιον), αλλά αυτό μάλλον ήταν πρόβλημα της γραμματοσειράς του κάθε θέματος.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Γιατί ενώ εγκατέστησα την έκδοση 1.10.14 και μετά την ελληνική μετάφραση (miuiGR_I9000_1.10.14-signed.zip) στο τηλέφωνο γράφει Αριθμό υλοποίησης MIUI-1.10.8 και μου ζητά να κάνω αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Γιατί ενώ εγκατέστησα την έκδοση 1.10.14 και μετά την ελληνική μετάφραση (miuiGR_I9000_1.10.14-signed.zip) στο τηλέφωνο γράφει Αριθμό υλοποίησης MIUI-1.10.8 και μου ζητά να κάνω αναβάθμιση.

 

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, από ότι λέει ο Finn στο επίσημο θέμα στο φόρουμ της MIUI απλά δεν έχει επεξεργαστεί ένα αρχείο. Είναι κανονικά η καινούρια έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Γιατί ενώ εγκατέστησα την έκδοση 1.10.14 και μετά την ελληνική μετάφραση (miuiGR_I9000_1.10.14-signed.zip) στο τηλέφωνο γράφει Αριθμό υλοποίησης MIUI-1.10.8 και μου ζητά να κάνω αναβάθμιση.

 

 

Το πακέτο το έκανα σε σπίτι φίλου χωρις να έχω τα προγράμματα που δουλεύω και ξέχασα ν ασχοληθώ με το build.prop οποτε φαίνεται η παλιά έκδοση.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο το έκανα σε σπίτι φίλου χωρις να έχω τα προγράμματα που δουλεύω και ξέχασα ν ασχοληθώ με το build.prop οποτε φαίνεται η παλιά έκδοση.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...