Jump to content

[ROM] MIUI


suspect21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την ξαναέβαλα την MIUI αλλά δε ξέρω γιατί αλλά στο μενού δε μου φαίνεται πολύ smooth όπως επίσης και στο lockscreen. Και από ram ξεκινάει με 150ΜΒ περίπου ελεύθερα ενώ η cm7 χτύπαγε κάνα 200άρι ελεύθερα ΜΒ.

Τα έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος αυτά ή μονο σε μένα το κάνει?

 

και κάτι τελευταίο. Κατά τη διάρκεια της κλήσης έχει ένα κουμπάκι Rec αλλά είναι απενεργοποιημένο. Δε γίνεται call recording?

 

edit: ξέχασα και κάτι ακόμα. Όταν χαμηλώνει εντελώς η φωτεινότητα της οθόνης είναι φυσιολογικό να κιτρινίζει η εικόνα? Μόνο στην MIUI μου το κάνει αυτό, αλλά και μόνο στην MIUI βλέπω να χαμηλώνει τόσο πολύ!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την ξαναέβαλα την MIUI αλλά δε ξέρω γιατί αλλά στο μενού δε μου φαίνεται πολύ smooth όπως επίσης και στο lockscreen. Και από ram ξεκινάει με 150ΜΒ περίπου ελεύθερα ενώ η cm7 χτύπαγε κάνα 200άρι ελεύθερα ΜΒ.

Τα έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος αυτά ή μονο σε μένα το κάνει?

 

και κάτι τελευταίο. Κατά τη διάρκεια της κλήσης έχει ένα κουμπάκι Rec αλλά είναι απενεργοποιημένο. Δε γίνεται call recording?

 

edit: ξέχασα και κάτι ακόμα. Όταν χαμηλώνει εντελώς η φωτεινότητα της οθόνης είναι φυσιολογικό να κιτρινίζει η εικόνα? Μόνο στην MIUI μου το κάνει αυτό, αλλά και μόνο στην MIUI βλέπω να χαμηλώνει τόσο πολύ!

 

απο smoothness εμένα μου φαίνεται άψογη. Ανοίγει με 210 περίπου ραμ και δεν έχω θέμα με την ραμ έως τώρα. Το rec δεν το παρατήρησα.

Η οθόνη φαίνεται έτσι γιατί κατεβάζει πολύ περισσότερο την φωτεινότητα απο άλλες ρομ (περι ορέξεως. Πάντα είχα το screen filter εγκατεστημένο και το έκανα μονος μου αυτο :p )

μια συγκεκριμένη lockscreen δεν ειναι smooth. Αυτήν που εμφανίζει ενα κύκλο με διάφορες επιλογές οταν ακουμπήσεις την κλειδαριά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απο smoothness εμένα μου φαίνεται άψογη. Ανοίγει με 210 περίπου ραμ και δεν έχω θέμα με την ραμ έως τώρα. Το rec δεν το παρατήρησα.

Η οθόνη φαίνεται έτσι γιατί κατεβάζει πολύ περισσότερο την φωτεινότητα απο άλλες ρομ (περι ορέξεως. Πάντα είχα το screen filter εγκατεστημένο και το έκανα μονος μου αυτο :p )

μια συγκεκριμένη lockscreen δεν ειναι smooth. Αυτήν που εμφανίζει ενα κύκλο με διάφορες επιλογές οταν ακουμπήσεις την κλειδαριά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Από θέμα ραμ και μένα ξεσκάλωσε τώρα και πάει καλά αλλά έβγαλα κάποιες εφαρμογές του συστήματος, και άλλαξα launcher. Ναι αυτή η lockscreen που λες το δείχνει το πρόβλημα μόνο οταν πατήσεις το λουκέτο, γιατί όταν το σέρνεις στις επιλογές είναι πολύ smooth. Και πάλι πάντως δε με ικανοποιεί όσο η cm7... Ζήτημα ωρών είναι για να επανέλθει το backup της cm. Το swype τελικά το έβγαλα γιατί δεν σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις κάποιες γλωσσες που θα αλλάζονται με ένα κουμπί (όπως το πληκτρολόγιο android και της samsung). Αλλά το πληκτρολόγιο android δεν κάνει δόνηση παρόλο που την έχω ενεργοποιήσει! Τα νεύρα μου, μόνο αυτό μου προκάλεσε πάλι η MIUI.

(το Rec είναι στα tools την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο)

 

Edit: Καλά εντάξει πολύ έκατσες κινέζικη βλακεία στο κινητό μου :mad: Δρόμο τώρα!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ομάδα του galnet ανέπτυξε μια miui για το κινητό μας που βασίζεται στο framework του android 4.0.

Ότι πιο κοντά σε icecream sandwich μπορεί να βάλει κάποιος αυτή τη στιγμή στον γαλαξία του.

 

(Για λεπτομέρειες αλλά και για την ίδια την έκδοση επισκεφθείτε το site του galnet. )

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα του galnet ανέπτυξε μια miui για το κινητό μας που βασίζεται στο framework του android 4.0.

Ότι πιο κοντά σε icecream sandwich μπορεί να βάλει κάποιος αυτή τη στιγμή στον γαλαξία του.

 

(Για λεπτομέρειες αλλά και για την ίδια την έκδοση επισκεφθείτε το site του galnet. )

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Στο xda πριν λίγες είδα που ανέβασε ο galnet κάτι τέτοιο, αλλά δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα ακόμα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό. Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι η προσπάθεια που γίνεται για να γίνει port η sdk έκδοση του Android 4.0 από το nexus στο galaxy. Παράλληλα όμως ο galnet έφτιαξε μια λειτουργική miui που το framework της είναι βασισμένο στο framework του Android 4.0

 

Πρόκειται για δύο διαφορετικά project που ξεκίνησαν όμως απο το ίδιο άτομο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δοκίμασα να βάλω αυτήν που βρήκα στο xda πριν λίγες μερες που έλεγε οτι ούτε καν το lockscreen δε μπορούσες να περάσεις γιατί δεν δούλευε το touch, αλλά εγώ δεν έφτασα ούτε στο lockscreen :p bootloops έκανε συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η προσπάθεια για port του ics sdk στο galaxy.

Μεχρι στιγμής το έχουν καταφέρει να bootάρει και... τίποτα άλλο!

Θέλει πολύ δουλειά.

Η Miui που αναφέρω όμως, παρότι είναι σε στάδιο ανάπτυξης, είναι λειτουργική.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα

Άλλο η προσπάθεια για ICS από galnet στο xda και άλλη η προσπάθεια για ICS στην MIUI

 

Εδώ screenshot από την Miui ICS ROM ( βασισμένη στην SDK ) που τρέχει καλά

 

http://img97.imageshack.us/img97/1638/1320405138205.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα

Άλλο η προσπάθεια για ICS από galnet στο xda και άλλη η προσπάθεια για ICS στην MIUI

 

Εδώ screenshot από την Miui ICS ROM ( βασισμένη στην SDK ) που τρέχει καλά

 

http://img97.imageshack.us/img97/1638/1320405138205.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Μα αυτή από το xda έλεγε ότι την κάνανε δύο άτομα της MIUI (και δεν δούλευε σχεδόν τίποτα) Πάω να βρω αυτήν που δουλεύει να την βάλω :p

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα

Άλλο η προσπάθεια για ICS από galnet στο xda και άλλη η προσπάθεια για ICS στην MIUI

 

Εδώ screenshot από την Miui ICS ROM ( βασισμένη στην SDK ) που τρέχει καλά

 

http://img97.imageshack.us/img97/1638/1320405138205.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Μα αυτή από το xda έλεγε ότι την κάνανε δύο άτομα της MIUI (και δεν δούλευε σχεδόν τίποτα) Πάω να βρω αυτήν που δουλεύει να την βάλω :p (Αν και δε θέλω περιβάλλον MIUI, αλλά καθαρό ICS)

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτή από το xda έλεγε ότι την κάνανε δύο άτομα της MIUI (και δεν δούλευε σχεδόν τίποτα) Πάω να βρω αυτήν που δουλεύει να την βάλω :p (Αν και δε θέλω περιβάλλον MIUI, αλλά καθαρό ICS)

 

Αν θελεις καθαρο περιβαλλον τοτε μην μπεις στο κοπο. Ετσι και αλλιως το framework ειναι GB 2.3.7.

Ετσι και αλλως καθαρη ICS ROM ισως μας δωσει μονο η CM9

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις καθαρο περιβαλλον τοτε μην μπεις στο κοπο. Ετσι και αλλιως το framework ειναι GB 2.3.7.

Ετσι και αλλως καθαρη ICS ROM ισως μας δωσει μονο η CM9

 

Μπήκα στον κόπο και τώρα γυρίζω πάλι σε tornado που ήμουν :lol: Όντως εμφανισιακά ίδια με την παλιά MIUI είναι, ούτε μία γεύση από το παγωτό δεν μου έδωσε :(

Link to comment
Share on other sites

1.11.4 is up by the way :)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα. Χρησιμοποιώ το Samsung Galaxy S2 και έχω κάποια θέματα με το MIUI έκδοση 4.0 Multilang (1.11.4), και δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα στην ενότητα του S2 οπότε αποφάσισα να δημοσιεύσω εδώ. Ελπίζω να δημοσίευσα σε σωστό thread.

 

1. Διαλέγοντας τα Ελληνικά σαν γλώσσα συστήματος, παρατήρησα ότι εκ προεπιλογής το πληκτρολόγιο android με αφήνει να γράψω μόνο Ελληνικά. Επειδή όμως θέλω να έχω τη δυνατότητα να γράφω σε Ελληνικά και Αγγλικά, πήγα στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου android, όπου παρατήρησα πως τα Ελληνικά δεν υπάρχουν σαν επιλογή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαλέξω ταυτόχρονα Ελληνικά και Αγγλικά. :worry:

 

2. Κατά την αποστολή Ελληνικού SMS, δεν μου γυρίζει τα γράμματα σε απλή μορφή με αποτέλεσμα κάθε μήνυμα να χωράει λίγους χαρακτήρες. Θα πρέπει αναγκαστικά να βάλω ένα Handcent/Go Sms;

 

3. Το service της εφαρμογής Juicedefender Ultimate 3.8.0 δεν ξεκινάει όταν έχω ενεργοποιημένη τη δυνατότητα "Apps" δηλαδή εκείνη τη δυνατότητα όπου επιλέγω σε ποια εφαρμογή θα ενεργοποιείται το Internet και σε ποια όχι.

 

και 4. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω τα toast notifications του superuser;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειτα απο ενα UPDATE miui (mintbread) και ενω εχω backup στην sd την προοηγουμενη ρομ μου ( juwes 6) , λεω να ξαναγυρισω στην παλια. Κανω ενα restore μεσα απο το CWM και στο επομενο reboot κολαει στην SGS οθονη και οταν μπω στο recovery περνω τα εξης error messages : e: cant mount /cache/recovery/log or e: unknown volume .....

εχει κανεις ιδεα εαν μπορω να το διορθωσω και να μην κανω απ την αρχη ολη την διαδικασια?? (official - root- recovery - custom rom)

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο ενα UPDATE miui (mintbread) και ενω εχω backup στην sd την προοηγουμενη ρομ μου ( juwes 6) , λεω να ξαναγυρισω στην παλια. Κανω ενα restore μεσα απο το CWM και στο επομενο reboot κολαει στην SGS οθονη και οταν μπω στο recovery περνω τα εξης error messages : e: cant mount /cache/recovery/log or e: unknown volume .....

εχει κανεις ιδεα εαν μπορω να το διορθωσω και να μην κανω απ την αρχη ολη την διαδικασια?? (official - root- recovery - custom rom)

 

Η juwe σε τι είναι βασισμένη? Jvu?jvt?

Κάνεις wipe data,cache,dalvik, περνάς την ανάλογη ρομ με το οντιν, ξανά τα wipes, περνάς έναν ανάλογο κερνελ για να έχεις cwm και κάνεις restore το backup σου. (ένα wipe cache και dalvik μετά καλό θα ήταν)

 

 

Έτσι γίνεται η δουλειά και όχι όπως νόμιζες :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

jvt ειναι. και η αληθεια ειναι οτι εκανα το flasharisma ενω τσιλιμπουρδιζα με την κοπελα μ.... εμ....οποιος παθαινει μαθαινει :D
Link to comment
Share on other sites

jvt ειναι. και η αληθεια ειναι οτι εκανα το flasharisma ενω τσιλιμπουρδιζα με την κοπελα μ.... εμ....οποιος παθαινει μαθαινει :D

 

Για κάποιο λόγο κι εγώ μια φορά που τσιλημπούρδιζα με την κοπέλα μου δεν πέτυχε το recovery :blink:

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο κι εγώ μια φορά που τσιλημπούρδιζα με την κοπέλα μου δεν πέτυχε το recovery :blink:

:lol:

 

jvt ειναι. και η αληθεια ειναι οτι εκανα το flasharisma ενω τσιλιμπουρδιζα με την κοπελα μ.... εμ....οποιος παθαινει μαθαινει :D

 

Πρέπει να βάλετε κάποιες προτεραιότητες στη ζωή σας...! :lol::lol:

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις περασα την 1.11.18 Mintberry edition

και εχω κατεβασει και το Ελληνικο language pack της αλλα δεν εχω ιδεα πως να το εγκαταστησω.

μηπως μπορει να βοηθησει καποιος? ( link για το pack --> https://rapidshare.com/files/343113246/MIUI_1.11.18_I9000_-_Greek_Language_Pack.zip)

 

Eυχαριστω

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις περασα την 1.11.18 Mintberry edition

και εχω κατεβασει και το Ελληνικο language pack της αλλα δεν εχω ιδεα πως να το εγκαταστησω.

μηπως μπορει να βοηθησει καποιος? ( link για το pack --> https://rapidshare.com/files/343113246/MIUI_1.11.18_I9000_-_Greek_Language_Pack.zip)

 

Eυχαριστω

 

Πέρνα το αρχείο αυτό στην εσωτερική μνήμη του κινητού και φλάσαρε το από cwm recovery. Κάνε και ένα fix permissions στις επιλογές advanced (αν θυμάμαι καλά) καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω αυτή: http://galnetmiui.co.uk/landing/ics-builds/

Θα μπορώ να περάσω ελληνικα από το πακέτο που είναι στην πρώτη σελίδα? Επίσης η εγκατάσταση είναι όπως στην πρώτη σελίδα? Γιατί στο xda λένε να γίνουν όλα από recovery!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...