Jump to content

[ROM] MIUI


suspect21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες εγω δεν ξερω τι λετε χθες εκανα ενημερωση της miui σε 1.10.14 και το κινητο πραγματικα ειναι οπως δεν ηταν ποτε...στην cm7 ακομα θα περιμενα ραδιοφωνο στην miui βγηκε το δοκιμασα και παιζει αψογα.. δειτε εδω.. http://miuiandroid.com/2011/10/miui-1-10-14-changelog/ το μονο ειναι οτι δεν εχει ελληνικα αλλα δε με ενοχλει και ιδαιτερα και ειδικα με το θεμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1128707 το κινητο μου ειναι κουκλι :P MiUi 4Ever
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδες εγω δεν ξερω τι λετε χθες εκανα ενημερωση της miui σε 1.10.14 και το κινητο πραγματικα ειναι οπως δεν ηταν ποτε...στην cm7 ακομα θα περιμενα ραδιοφωνο στην miui βγηκε το δοκιμασα και παιζει αψογα.. δειτε εδω.. http://miuiandroid.com/2011/10/miui-1-10-14-changelog/ το μονο ειναι οτι δεν εχει ελληνικα αλλα δε με ενοχλει και ιδαιτερα και ειδικα με το θεμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1128707 το κινητο μου ειναι κουκλι :P MiUi 4Ever

 

Στην cm7 μια χαρά δουλεύει το ράδιο πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Η miui είναι ο μόνη ρομ που δεν δοκίμασα και σκέφτομαι να την περάσω τώρα γιατί βαριέμαι και δεν ξέρω τι να κάνω :p

 

Έχω κάποιες απορίες:

 

1) χρειάζεται ακόμα froyo boooaders? (δεν νομίζω αλλά ας σιγουρεύω)

2) πρέπει οπωσδήποτε να φλασαρω το efsbackup πριν; έχω backup του efs

3)πρέπει να φλασαρω τον internal kernel (δε θυμάμαι τι γράφει) απο πρώτο ποστ; δεν μου κατεβάζει κάτι το λινκ (είμαι από κινητό βέβαια)

4) τα μοντεμ που είναι για cm7 είναι τα ίδια;

5) έχω ένα ελληνικό swype που δουλεύει στην cm7, λογικά δουλεύει και σε αυτή σωστά;

6) μετά από φλασαρισμα από cwm θέλει fix permissions όπως στη cm7;

7) από ραμ τι λέει; τα κλασικά;

8) από κερνελ τι λεει; αξίζει ο στοκ η είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα όπως στην cm; (στοκ-νεο)

9) τι να προσέξω όντας πρώτη φορά στη miui;

 

Ενημερωτικά,

Δεν ψάχνω την καλύτερη ρομ (την έχω βρει) απλά θέλω να την δοκιμάσω μιας και δεν ξέρω τι να κάνω!

Ευχαριστώ!

 

Edit: τι έγινε ρε παίδες;; πέθανε η miui?? :lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν σκεφτόμουν πως θέλω να την δω κι αυτήν, αλλά αν θέλει τόσα πράγματα, άστο ξενέρωσα ήδη. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Η miui είναι ο μόνη ρομ που δεν δοκίμασα και σκέφτομαι να την περάσω τώρα γιατί βαριέμαι και δεν ξέρω τι να κάνω :p

 

Έχω κάποιες απορίες:

 

1) χρειάζεται ακόμα froyo boooaders? (δεν νομίζω αλλά ας σιγουρεύω)

2) πρέπει οπωσδήποτε να φλασαρω το efsbackup πριν; έχω backup του efs

3)πρέπει να φλασαρω τον internal kernel (δε θυμάμαι τι γράφει) απο πρώτο ποστ; δεν μου κατεβάζει κάτι το λινκ (είμαι από κινητό βέβαια)

4) τα μοντεμ που είναι για cm7 είναι τα ίδια;

5) έχω ένα ελληνικό swype που δουλεύει στην cm7, λογικά δουλεύει και σε αυτή σωστά;

6) μετά από φλασαρισμα από cwm θέλει fix permissions όπως στη cm7;

7) από ραμ τι λέει; τα κλασικά;

8) από κερνελ τι λεει; αξίζει ο στοκ η είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα όπως στην cm; (στοκ-νεο)

9) τι να προσέξω όντας πρώτη φορά στη miui;

 

Ενημερωτικά,

Δεν ψάχνω την καλύτερη ρομ (την έχω βρει) απλά θέλω να την δοκιμάσω μιας και δεν ξέρω τι να κάνω!

Ευχαριστώ!

 

Edit: τι έγινε ρε παίδες;; πέθανε η miui?? :lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Επειδή όπως είπα βαριόμουνα, δεν μπορούσα να περιμένω και φλασαρα τη ρομ. Καλή φαίνεται ως τώρα.

 

Ας απαντήσω στον εαυτό μου τώρα..! :lol:

1) δεν ξέρω. Φλασαρα πρώτα jpu και μετά την πέρασα

2) πρέπει γιατί σου καταστρέφει τον φάκελο efs

3) ναι πρέπει

4) ναι είναι τα ίδια

5) ναι δουλεύει

6) δεν ξέρω, εγώ έκανα

7) μια χαρά είναι από ραμ

8) αξίζει ο στοκ

και η μπαταρία φαίνεται πολύ καλή τώρα (το δουλεύω ασταμάτητα με wifi 3-3μιση ώρες περίπου και είναι στο 65%.έκανα και calibrate πριν)

9) δεν χρειάζεται να προσέξω κάτι!

 

:lol:

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Άσε εγώ πάντως μετάνιωσα δεν θα την περάσω αφού θέλει τόσα πράματα πριν.

 

Μα δεν θέλει πολύ πράμα.

Εγώ πέρασα jpu,speedmod, φλασαρα efsbackup,τον κερνελ και τη ρομ.

Ότι κάνεις πάντα σχεδόν εκτός από 2 πραγματάκια.

Χαλαρά να το πας, 10 λεπτά είναι.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θέλει πολύ πράμα.

Εγώ πέρασα jpu,speedmod, φλασαρα efsbackup,τον κερνελ και τη ρομ.

Ότι κάνεις πάντα σχεδόν εκτός από 2 πραγματάκια.

Χαλαρά να το πας, 10 λεπτά είναι.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Δεν ξέρω καν τι είναι το efsbackup και τι κάνει. Αν κάνω nandroid backup την cm7 μετά θα μπορώ να την κάνω recover επί τόπου από την MIUI? (αν γίνεται θα κρατήσω backup και από τις δύο για να είναι έτοιμες :p)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καν τι είναι το efsbackup και τι κάνει. Αν κάνω nandroid backup την cm7 μετά θα μπορώ να την κάνω recover επί τόπου από την MIUI? (αν γίνεται θα κρατήσω backup και από τις δύο για να είναι έτοιμες :p)

 

Λογικά ναι θα μπορείς. Το efsbackup το κάνεις instal απο cwm και κάνει 3 δευτερόλεπτα. Κρατάει backup τον φάκελο efs που έχει το ιμει και ιστορίες, γιατί καταστρέφεται μετά το φλασαρισμα (με οποιαδήποτε ρομ μπορεί να γίνει αυτό βέβαια, οπότε μόλις τελειώσεις με τη ρομ, παρε το ζιπακι με το μπακαπ και κρατησε το στο πσ.)

Επίσης ότι θέλεις απο την εσωτερική sd, αντέγραψε το στο πσ γιατί όταν πέρασα την jpu σβήστηκαν όλα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι θα μπορείς. Το efsbackup το κάνεις instal απο cwm και κάνει 3 δευτερόλεπτα. Κρατάει backup τον φάκελο efs που έχει το ιμει και ιστορίες, γιατί καταστρέφεται μετά το φλασαρισμα (με οποιαδήποτε ρομ μπορεί να γίνει αυτό βέβαια, οπότε μόλις τελειώσεις με τη ρομ, παρε το ζιπακι με το μπακαπ και κρατησε το στο πσ.)

Επίσης ότι θέλεις απο την εσωτερική sd, αντέγραψε το στο πσ γιατί όταν πέρασα την jpu σβήστηκαν όλα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Καταρχήν στα αρχεία στην πρώτη σελίδα το efs backup δεν υπάρχει, αλλά αν χαθεί αυτός ο φάκελος ακόμα και επίσημο firmware να περαστεί μετά, δεν φτιάχνεται?

Επίσης γιατί είναι απαραίτητο να περάσω speemod πριν, και μετά τον άλλον kernel? H rom από μόνη της δεν περνάει δικό της kernel? Αφού είναι παρόμοια με την cm7 κανονικά δε θα μπαίνει και από πάνω απο την cm7? (Άρχισα το πρήξιμο πάλι :p)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στα αρχεία στην πρώτη σελίδα το efs backup δεν υπάρχει, αλλά αν χαθεί αυτός ο φάκελος ακόμα και επίσημο firmware να περαστεί μετά, δεν φτιάχνεται?

Επίσης γιατί είναι απαραίτητο να περάσω speemod πριν, και μετά τον άλλον kernel? H rom από μόνη της δεν περνάει δικό της kernel? Αφού είναι παρόμοια με την cm7 κανονικά δε θα μπαίνει και από πάνω απο την cm7? (Άρχισα το πρήξιμο πάλι :p)

 

Έβαλα jpu για να έχω froyo bootloaders για σιγουριά.

Δεν επαναφέρεται ο efs. Είναι μοναδικός για κάθε κινητό. Περνας τον speedmod για φρογιο γιατί έτσι! Για cwm. αν θέλεις πέρνα αλλον για την κατάλληλη ρομ που έχεις. Γιατί περνας τον άλλο κερνελ δε ξέρω.

Εγώ τα αρχεια τα κατέβασα απο ένα βίντεο στο youtube που είχε στο description τα λινκς. «how to instal miui galaxy s» καπως έτσι ήταν αν θυμάμαι καλά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα jpu για να έχω froyo bootloaders για σιγουριά.

Δεν επαναφέρεται ο efs. Είναι μοναδικός για κάθε κινητό. Περνας τον speedmod για φρογιο γιατί έτσι! Για cwm. αν θέλεις πέρνα αλλον για την κατάλληλη ρομ που έχεις. Γιατί περνας τον άλλο κερνελ δε ξέρω.

Εγώ τα αρχεια τα κατέβασα απο ένα βίντεο στο youtube που είχε στο description τα λινκς. «how to instal miui galaxy s» καπως έτσι ήταν αν θυμάμαι καλά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Λοιπόν βρήκα κάπου αλλού οδηγίες που λέγανε απλά να περάσεις την JVS να κάνεις root και απλά να περάσεις το zip της MIUI από recovery. Θα ψάξω να βρω το efs backup καλού κακού, θα κάνω backup της rom που έχω τώρα και θα την περάσω από πάνω την MIUI όπως είμαι τώρα να δω αν θα δουλέψει! (δε νομίζω να γλιτώσω το brickarisma αλλά τέλος πάντων.) Η MIUI μετατρέπει αυτόματα σε ext4?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα κάπου αλλού οδηγίες που λέγανε απλά να περάσεις την JVS να κάνεις root και απλά να περάσεις το zip της MIUI από recovery. Θα ψάξω να βρω το efs backup καλού κακού, θα κάνω backup της rom που έχω τώρα και θα την περάσω από πάνω την MIUI όπως είμαι τώρα να δω αν θα δουλέψει! (δε νομίζω να γλιτώσω το brickarisma αλλά τέλος πάντων.) Η MIUI μετατρέπει αυτόματα σε ext4?

 

Yaffs2 και ext4 όπως η cm. Καλύτερα να μην κάνεις πατέντες για 3 λεπτά υπόθεση. Το efs backup να το κάνεις γιατί μετά δεν θα έχεις ιμει και εγγυηση.

Καλά είναι τα πειράματα που κάνουνε, αλλά να μην το κυνηγάς το brickαρισμα..! Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις Nikos523?

Σε σχέση με την CM7 τι διαφορές έχεις δει μέχρι τώρα?

 

Πιο γρήγορη, καλύτερη μπαταρία (στοκ κερνελ), καλύτερη ραμ, πιο όμορφη.

Αυτά βλέπω ως τώρα. Ελπίζω η ραμ να μην κρεμάσει αργότερα όπως στην cm.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που (αν διαβάζεις το νήμα της CM θα το έχεις καταλάβει :)) με καίει.

Ο Browser είναι smooth ή jerky? Ομαλός (σαν τον στοκ του sgs) ή λαγκάρει (σαν της cm7)

Επίσης αναπαραγωγή βίντεο δοκίμασες?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που (αν διαβάζεις το νήμα της CM θα το έχεις καταλάβει :)) με καίει.

Ο Browser είναι smooth ή jerky? Ομαλός (σαν τον στοκ του sgs) ή λαγκάρει (σαν της cm7)

Επίσης αναπαραγωγή βίντεο δοκίμασες?

 

Ο Browser μου φαίνεται καλύτερος της cm και πιο κοντά στον στοκ.. Δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα βέβαια γιατί δεν τον δούλεψα πολύ. Βίντεο δεν έχω κανένα 720π τώρα στο κινητό για να δω.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που στο καλό είναι το μενού? :blink:

 

Edit, συμπέρασμα: μάλλον δεν έχει μενού! iPhone style!

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Που στο καλό είναι το μενού? :blink:

 

Edit, συμπέρασμα: μάλλον δεν έχει μενού! iPhone style!

 

Δεν έχει μενού! iphonιασμα :lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είπα να φλασάρω ξανά MIUΙ τώρα που βάλανε ράδιο(αν και χωρίς RDS...)...

 

Φλασάρω 2.2 JSD με bootloaders

περνάω Speedmod για CWM 2.5 και κάνω και root

και με το που φλασάρω την 1.10.14 είχα bootloops.

Ίσα που πρόλαβε να περάσει τον custom kernel της MIUI και μετά loops.

Δοκίμασα 3 φορές και με CF kernel στην JSD. Τπτ. Τζίφος.

 

Αναγκάστηκα να φλασάρω JSD->CM7.1.0->MIUI 1.10.14 για να κάτσει.

Μπορεί κανείς να φανταστεί τί έφταιγε; :confused:

Όλα τα αρχεία έχουν ελεγχθεί για MD5 checksum, οπότε σίγουρα δεν είναι θέμα corrupted files ή κάτι αντίστοιχο.

 

edit: Μήπως τελικά θέλει Gingerbread bootloaders;

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Είπα να φλασάρω ξανά MIUΙ τώρα που βάλανε ράδιο(αν και χωρίς RDS...)...

 

Φλασάρω 2.2 JSD με bootloaders

περνάω Speedmod για CWM 2.5 και κάνω και root

και με το που φλασάρω την 1.10.14 είχα bootloops.

Ίσα που πρόλαβε να περάσει τον custom kernel της MIUI και μετά loops.

Δοκίμασα 3 φορές και με CF kernel στην JSD. Τπτ. Τζίφος.

 

Αναγκάστηκα να φλασάρω JSD->CM7.1.0->MIUI 1.10.14 για να κάτσει.

Μπορεί κανείς να φανταστεί τί έφταιγε; :confused:

Όλα τα αρχεία έχουν ελεγχθεί για MD5 checksum, οπότε σίγουρα δεν είναι θέμα corrupted files ή κάτι αντίστοιχο.

 

edit: Μήπως τελικά θέλει Gingerbread bootloaders;

 

Έχει bootloaders η jsd? Σου είπα εγώ πέρασα jpu πρώτα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φλασάρισα την MIUI με το συνηθισμένο τρόπο και όλα πήγαν καλά. Δηλαδή:

1. Εγκατέστησα με odin μια 2.3

2. Εγκατέστησα με odin τον αντίστοιχο semaphore.

3. Μετέφερα στο κινητό την rom και τη μετάφραση της στα ελληνικά.

4. Εγγκατέστησα με CWM την rom (δυο φορές) και τη μετάφραση της.

5. Επανεκινηση και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη καθοδήγηση για το πως κάνω efsbackup?

Κατέβασα το .zip , το έκανα install απο CWM recovery, μετα?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Έχει bootloaders η jsd? Σου είπα εγώ πέρασα jpu πρώτα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Το έγραψα. Έχει bootloaders.

Πάντα από JSD φλάσαρα CM7/MIUI χωρίς κανένα πρόβλημα με Speedmod K13 CWM 2.5 .

Ένας τυπάς σε ένα φόρουμ μου είπε πως πλέον στις MIUI χρειάζονται 2.3.5 bootloaders,

αλλά δεν το διασταυρώνω πουθενά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα. Έχει bootloaders.

Πάντα από JSD φλάσαρα CM7/MIUI χωρίς κανένα πρόβλημα με Speedmod K13 CWM 2.5 .

Ένας τυπάς σε ένα φόρουμ μου είπε πως πλέον στις MIUI χρειάζονται 2.3.5 bootloaders,

αλλά δεν το διασταυρώνω πουθενά μέχρι στιγμής.

 

Μπα δεν νομίζω. Όπως και η cm δουλεύει και με froyo και με ginger bootloaders έτσι και αυτή λογικά. froyo bootloaders έχω εγώ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...