Jump to content

[Δημοσκόπηση] Προβλήματα / Εμπειρίες με το Οptimus 2X


Tsaglis
 Κοινοποίηση

Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;  

232 members have voted

  1. 1. Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα με το Optimus 2X;

    • Όχι, δουλεύουν όλα σωστά
      68
    • Ναι, έχω πρόβλημα (αναφέρετε ποιο)
      47
    • ΔΞ/ΔΑ
      117


Recommended Posts

Παρασιτα σημαινει χαλασμενο ακουστικο. Στο σερβις για επισκευη. Το δικο μου ειναι αλλο τηλεφωνο μετα την αλλαγη ακουστικου/επισκευη

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον, μια που το κινητο ειναι σχετικα νεο στην αγορα, και υπαρχει αρκετο ενδιαφερον για αυτο και αφου το βασικο thread εχει γινει τεραστιο και λιγο δυσκολο να βγαλει κανεις ακρη απο αυτο, ειπα να μαζεψουμε εδω ο καθενας την εμπειρια του απο τα προβληματα που αντιμετωπισε με αυτο, καθως και τι λυσεις βρηκε (αν βρηκε).

 

Παρακαλω γραψτε αποκλειστικα το προβλημα που αντιμετωπισατε, και πως το αντιμετωπισατε. Σημειωστε επισης αν ειχατε δικαιωματα root, τι rom χρησιμοποιουσατε, Launcher και ποια εκδοση v10a, v10b. Μην αρχισουμε να γραφουμε φημες και γνωμες μη ελεγμενες.

 

Ξεκιναω εγω και οποιος ενδιαφερεται συμμετασχει.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

stock: official

version: v10b

root: οχι

launcher: LauncherPro

Το κινητο για 2 βδομαδες λειτουργουσε φυσιολογικα, ωσπου ενα βραδυ, πριν κοιμηθω, το εβαλα να φορτιζει και το εκλεισα. Την επομενη μερα, οταν πηγα να το ανοιξω εδειχνε το logo της LG αλλα αμεσως μετα εκανε restart πριν καν φορτωσει τον launcher. Δεν καταφερα να το ανοιξω με κανενα τροπο και αναγκαστηκα να καταληξω σε hardware reset (με κλειστο το κινητο, παρατεταμενο κρατημα των πληκτρων Power και Volume Down). Το κινητο εκανε factory reset, και αναγκαστικα να το σεταρω απο την αρχη. Εννοειται οτι εχασα ολα τα sms που ειχα, και το αρχειο, γενικα οτιδηποτε δεν ηταν αποθηκευμενο στο λογαριασμο στο gmail. Προχτες, ξανασυνεβη, σε διαφορετικες συνθηκες: Το κινητο ηταν ανοικτο, δεν φορτιζε, και ξαφνικα εκλεισε, και παλι κολλουσε στο bootloader και εκανε restart. Κατεφυγα παλι σε factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και στο παρόν θέμα έχει γίνει ήδη συζήτηση περί προβλημάτων της συσκευής, όλα τα νέα θέματα με παρεμφερή περιεχόμενο, μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Παρακαλώ να μην δημιουργείτε νέα θέματα πριν σιγουρευτείτε ότι το περιεχόμενο του μηνύματος σας δεν μπορεί να φιλοξενηθεί σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και στο παρόν θέμα έχει γίνει ήδη συζήτηση περί προβλημάτων της συσκευής, όλα τα νέα θέματα με παρεμφερή περιεχόμενο, μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Παρακαλώ να μην δημιουργείτε νέα θέματα πριν σιγουρευτείτε ότι το περιεχόμενο του μηνύματος σας δεν μπορεί να φιλοξενηθεί σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα θέματα.

 

Προς Moderator

Εχω την εντυπωση οτι δεν θα επρεπε να μετακινισετε το θεμα του True_cynop. Ειμαστε μια μεγαλη μεριδα ατομων που εχουν σημαντικα προβληματα μιας αρκετα προβληματικης συσκευης και ενα θεμα τετοιας κατηγοριας ειναι σημαντικο. Ενα νεο θεμα με προβληματα και λυσεις ειναι απαραιτητο, το παρον κυριε moderator δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενα δημοψηφισμα ποσοι απο μας ειμαστε γκαντεμηδες.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προς Moderator

Εχω την εντυπωση οτι δεν θα επρεπε να μετακινισετε το θεμα του True_cynop. Ειμαστε μια μεγαλη μεριδα ατομων που εχουν σημαντικα προβληματα μιας αρκετα προβληματικης συσκευης και ενα θεμα τετοιας κατηγοριας ειναι σημαντικο. Ενα νεο θεμα με προβληματα και λυσεις ειναι απαραιτητο, το παρον κυριε moderator δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενα δημοψηφισμα ποσοι απο μας ειμαστε γκαντεμηδες.

 

Ευχαριστω

Το ότι είναι δημοσκόπηση δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να ποστάρουμε Ποιό ειναι το πρόβλημα και να προτείνουμε λύση.Καταλαβαίνω τη μου ζητάς γι'αυτό & θα μετονομάσω το παρόν σε Προβλήματα και Εμπειρίες όπως αρχικά ονόμασε το δικό του topic ο @true_cynop :).Επίσης μεταφέρθηκε εδώ και το topic με το πρόβλημα στην εγκατάσταση των drivers που έιχε όλα & όλα 3 post.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι δημοσκόπηση δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να ποστάρουμε Ποιό ειναι το πρόβλημα και να προτείνουμε λύση.Καταλαβαίνω τη μου ζητάς γι'αυτό & θα μετονομάσω το παρόν σε Προβλήματα και Εμπειρίες όπως αρχικά ονόμασε το δικό του topic ο @true_cynop :).Επίσης μεταφέρθηκε εδώ και το topic με το πρόβλημα στην εγκατάσταση των drivers που έιχε όλα & όλα 3 post.

 

Ευχαριστω για την κατανοηση.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αρκετα restarts οταν το πηρα αλλα αποδειχτηκε οτι εφταιγε το imo messenger. Γενικα ομως το κινητο ειχε απαραδεκτα lagspikes αρκετα συχνα. Τελικα του εβαλα την modaco 17 τωρα και πεταει. Μου εχει παγωσει η οθονη 2 φορες και επρεπε να βγαλω την μπαταρια.

Ενα απο τα πραγματα που με ενοχλουνε ειναι και το screen bleed στο μαυρο. Στο service μου ειπανε οτι δεν ειναι λογος αντικαταστασης. Αληθεια ποσο bleed επιτρεπετε να εχει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αρκετα restarts οταν το πηρα αλλα αποδειχτηκε οτι εφταιγε το imo messenger. Γενικα ομως το κινητο ειχε απαραδεκτα lagspikes αρκετα συχνα. Τελικα του εβαλα την modaco 17 τωρα και πεταει. Μου εχει παγωσει η οθονη 2 φορες και επρεπε να βγαλω την μπαταρια.

Ενα απο τα πραγματα που με ενοχλουνε ειναι και το screen bleed στο μαυρο. Στο service μου ειπανε οτι δεν ειναι λογος αντικαταστασης. Αληθεια ποσο bleed επιτρεπετε να εχει?

 

Το οτι σου εχει παγωσει η οθονη ειναι κοινο και μη διορθωσιμο,προς το παρον,προβλημα του μοντελου (το εχει χιλιαδες κοσμος). Το θεμα ειναι τα παγωματα στα εκανε και με modaco?

To screen Bleeding ειναι καθαρα θεμα service και τι πολιτικη ακολουθουν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μάλλον έχω και εγώ θέμα με την μπαταρία. Το έχω 3η μέρα σήμερα και η μπαταρία του αδειάζει πάρα πολύ γρήγορα. Παράδειγμα μετά από πλήρη φόρτιση το βράδυ, το έβγαλα από το φορτιστή στις 9.30 το πρωί και τώρα 11.27 έχει πάει στο 67% χωρίς να έχει ανοικτό το wi-fi ή το 3g. Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι αν και έχει DOA 7 μέρες από Πλαίσιο, άντε να τους εξηγήσεις τώρα οτι έχει πρόβλημα η μπαταρία και να το δεχτούν...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μάλλον έχω και εγώ θέμα με την μπαταρία. Το έχω 3η μέρα σήμερα και η μπαταρία του αδειάζει πάρα πολύ γρήγορα. Παράδειγμα μετά από πλήρη φόρτιση το βράδυ, το έβγαλα από το φορτιστή στις 9.30 το πρωί και τώρα 11.27 έχει πάει στο 67% χωρίς να έχει ανοικτό το wi-fi ή το 3g. Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι αν και έχει DOA 7 μέρες από Πλαίσιο, άντε να τους εξηγήσεις τώρα οτι έχει πρόβλημα η μπαταρία και να το δεχτούν...

 

Δεν οφειλεις καμια εξηγηση στο καταστημα.Μπορεις να το επιστρεψεις ακομα χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος εως 14 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν οφειλεις καμια εξηγηση στο καταστημα.Μπορεις να το επιστρεψεις ακομα χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος εως 14 ημέρες

 

Δηλαδή μπορώ να το πάω πίσω και είναι υποχρεωμένοι να μου το αντικαταστήσουν; Μπορώ επίσης να διαλέξω ακόμα και άλλο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να το πάω πίσω και είναι υποχρεωμένοι να μου το αντικαταστήσουν; Μπορώ επίσης να διαλέξω ακόμα και άλλο μοντέλο;

 

Ακριβως. Σε καλυπτει 100% ο ευρωπαικος νομος. Δυστυχως δεν εχω τον χρονο να σου βρω το link με το νομοσχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το αφησα σημερα στο service μπας και δω καμια ασπρη μερα απο το τοτε που εβαλα τη V10b..Εχω ομως μια ερωτηση,η καινουρια firmware που λενε οτι θα βγαλουνε μεσα στον Μαιο θα παταει πανω στην firmware που εχει αυτη τη στιγμη το κινητο ή βγαινει αυτη και μπαινει η καινουρια..;Αν ειναι δηλαδη να πω στο service να μου φορεσουν την V10a και απο αυτη να παω στο νεο update μιας και η V10b εχει προβληματα σε πολλους..Ελπιζω να εγινε κατανοητος.
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το αφησα σημερα στο service μπας και δω καμια ασπρη μερα απο το τοτε που εβαλα τη V10b..Εχω ομως μια ερωτηση,η καινουρια firmware που λενε οτι θα βγαλουνε μεσα στον Μαιο θα παταει πανω στην firmware που εχει αυτη τη στιγμη το κινητο ή βγαινει αυτη και μπαινει η καινουρια..;Αν ειναι δηλαδη να πω στο service να μου φορεσουν την V10a και απο αυτη να παω στο νεο update μιας και η V10b εχει προβληματα σε πολλους..Ελπιζω να εγινε κατανοητος.

 

Οταν λεμε Firmware Update ενουμε την αναβαθμηση υλικου του τηλεφωνου. Οταν συμβει αυτη τοτε η προηγουμενη εκδοση διαγραφεται απο το προγραμμα που θα αντικατασταθει. Αυτο σημαινει οτι αν εχεις 10Α και πας στην 10Ω η 10Α δεν θα υπαρχει πια. Επισης αν στο μεσοδιαστημα ειχε βγει και η εκδοση 10Χ τοτε οτι προβληματα ειχε θα εχουν εξαλιφθει στην 10Ω. (λεμε τωρα γενικα...δεν ξερω τι θα γινει στην περιπτωση μας)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και στο παρόν θέμα έχει γίνει ήδη συζήτηση περί προβλημάτων της συσκευής, όλα τα νέα θέματα με παρεμφερή περιεχόμενο, μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Παρακαλώ να μην δημιουργείτε νέα θέματα πριν σιγουρευτείτε ότι το περιεχόμενο του μηνύματος σας δεν μπορεί να φιλοξενηθεί σε κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα θέματα.

 

Με την ιδια λογικη ακριβως, ολα τα θεματα αυτα θα μπορουσαν να μεταφερθουν στο αρχικο thread και να μην γινει καν το subforum. Υπεθεσα απλως οτι η οργανωση των προβληματων με τις λυσεις τους δικαιολογουσε ενα νεο thread. Δε θελω να πιστεψω οτι αυτο γινεται επειδη υπαρχει ενα μικρο σπρωξιμο του myphone προς το 2x ε;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναβαλα την V10a και το ξαναερωτευτηκα το κινητακι...Μακραν σταθεροτερη και η μπαταρια δειχνει να τ πηγαινει πολυ καλυτερα,οποιο προβλημα ειχα πριν (χαμενες κλησεις,μπαταρια,παγωματα) εξαφανιστηκαν..Αντε να δουμε τι δειγματα γραφης θα δωσει και το αναμενομενο update..
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα από γνωστή αλυσίδα το 2χ.. κ έχω την ιδέα ότι υπάρχει πρόβλημα στον φωτισμό της οθόνης δηλαδή όταν ξεκινάει (που είναι μαύρη όλη η οθόνη) ο φωτισμός στην επάνω πλευρά είναι έντονος αρκετά!! Αυτό συμβαίνει μόνο σε μένα ή είναι κάτι γενικά αποδεκτό???
Link to comment
Share on other sites

Το φαινομενο λεγεται screen bleeding και ειναι γνωστο στο κινητο μας..Βεβαια σε υποφερτο βαθμο..Αν νομιζεις οτι το δικο εμφανιζει το προβλημα σε μεγαλυτερο βαθμο πας στο service της lg και μετα ειναι στη διακριτικη ευχερεια του υπαλληλου να στο αντικαταστησει..ομως μην εχεις πολλες ελπιδες.

 

Edit:Δεν προσεξα οτι ειπες πως ηταν καινουριο.Οποτε αφου ειναι κι απο γνωστη αλυσιδα θα εχει DOA για αλλαγη συσκευης..κοιτα τι λενε τα παια πιο πανω και θα καταλαβες.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σήμερα αγόρασα από γνωστή αλυσίδα το 2χ.. κ έχω την ιδέα ότι υπάρχει πρόβλημα στον φωτισμό της οθόνης δηλαδή όταν ξεκινάει (που είναι μαύρη όλη η οθόνη) ο φωτισμός στην επάνω πλευρά είναι έντονος αρκετά!! Αυτό συμβαίνει μόνο σε μένα ή είναι κάτι γενικά αποδεκτό???

 

Όντως αυτό είναι ένα φαινόμενο που εμφανίζεται συχνά. Αν νομίζεις ότι είναι προβληματικό μπορείς να το επιστρέψεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα από γνωστή αλυσίδα το 2χ.. κ έχω την ιδέα ότι υπάρχει πρόβλημα στον φωτισμό της οθόνης δηλαδή όταν ξεκινάει (που είναι μαύρη όλη η οθόνη) ο φωτισμός στην επάνω πλευρά είναι έντονος αρκετά!! Αυτό συμβαίνει μόνο σε μένα ή είναι κάτι γενικά αποδεκτό???

 

Το φαινομενο λεγεται screen bleeding και ειναι γνωστο στο κινητο μας..Βεβαια σε υποφερτο βαθμο..Αν νομιζεις οτι το δικο εμφανιζει το προβλημα σε μεγαλυτερο βαθμο πας στο service της lg και μετα ειναι στη διακριτικη ευχερεια του υπαλληλου να στο αντικαταστησει..ομως μην εχεις πολλες ελπιδες.

 

Edit:Δεν προσεξα οτι ειπες πως ηταν καινουριο.Οποτε αφου ειναι κι απο γνωστη αλυσιδα θα εχει DOA για αλλαγη συσκευης..κοιτα τι λενε τα παια πιο πανω και θα καταλαβες.

 

Όντως αυτό είναι ένα φαινόμενο που εμφανίζεται συχνά. Αν νομίζεις ότι είναι προβληματικό μπορείς να το επιστρέψεις.

 

Και εμένα είχε.. και νομίζω τελικά απλά έτσι είναι τα 2Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω οτν ανοιγω το τηλεφωνο βγαζει ενα μυνημα που λεει info:can‘t apply service to modem αυτο λετε να το βγαζει επειη εχω απενεργοποιηση την περιαγωγη δεδομενων για να μη μπαινει στο ιντερνετ απο το δικτυο της κινητης;...ή κατι αλλο φανταζεστε;
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

εχω απενεργοποιηση την περιαγωγη δεδομενων για να μη μπαινει στο ιντερνετ απο το δικτυο της κινητης;...ή κατι αλλο φανταζεστε;

 

Η περιαγωγή δεδομένων δεν είναι αυτό.Αυτό το κάνει η "ενεργοποιηση δεδομενων"!

Πες μας αν είσαι σε stock και αν ναι ποια φορας?(απο που το πηρες?)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω οτν ανοιγω το τηλεφωνο βγαζει ενα μυνημα που λεει info:can‘t apply service to modem αυτο λετε να το βγαζει επειη εχω απενεργοποιηση την περιαγωγη δεδομενων για να μη μπαινει στο ιντερνετ απο το δικτυο της κινητης;...ή κατι αλλο φανταζεστε;

 

Αυτο στο κάνει γτ έχεις κλειστό το 3G, ενεργοποίησε την περιαγωγή δεδομένων και κάνε disable το 2G και κάνε reboot και δεν θα στο βγάλει :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτο στο κάνει γτ έχεις κλειστό το 3G, ενεργοποίησε την περιαγωγή δεδομένων και κάνε disable το 2G και κάνε reboot και δεν θα στο βγάλει :)

 

Και άλλοι έχουν κλειστό το 3G και δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...