Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Προσφατα απέκτησα ενα xperia mini pro, το οποιο προσπαθησα να κανω root, για να μεταφερω τις εφαρμογες απο το παλιο android κινητο μου. Ακολουθησα εναν οδηγο απο xda, εβαλα με flashtool ενα παλιοτερο firmware (SK17i_4.0.2.A.0.58_GLOBAL.ftf), εκανα root, μετα έγινε και το update στο νεοτερο firmware .62, ολα καλα μεχρι εδω.

Μετα απο λιγο, παρατηρησα οτι τα πληκτρα back, home, menu δεν αναβαν οταν το κινητο ηταν σε οριζοντια θεση. Δεν ηξερα αν ηταν θεμα hardware η software, οποτε αποφασισα να το συνδεσω με pccompanion για να το επαναφερω στην αρχικη του κατασταση. Τελικα το δοκιμασα πρωτα με seus, το συνδεσα σε flash mode, μου εβγαλε οτι υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση, πηγε να ξεκινησει το φλασαρισμα, και μου πεταξε σφαλμα , οτι δεν μπορει να γινει η αναβαθμιση και πως πρεπει να συνδεσω το κινητο με την μπαταρια πληρως φορτισμενη. Η μπαταρια ηταν στο 52% την πρωτη φορα. Εκτοτε, οποιαδηποτε προσπαθεια, ειτε με seus ειτε με pccompanion, αποτυγχανει. [Το δοκιμασα και με φορτισμενη μπαταρια - τα ιδια].

Το κινητο δεν ανοιγει καν. Αν πατησω να ανοιξει, δονειται και μετα τιποτα. Νεκρο. Δεν δειχνει ΤΙΠΟΤΑ.

Υπαρχει κατι άλλο που μπορω να κανω?

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για το μακροσκελες post...

 

Δεν μπορείς να το συνδέσεις σε flash mode όπως έκανες αρχικά για να κάνεις flash με το flashtool ? Όταν το βάζεις στο ρεύμα φορτίζει;

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρετε γιατί αργεί η αναβάθμιση του Xperia mini σε ICS?

Απ: Αργεί γιατί όλως τυχαίος εχθές το βράδυ ανακάλυψαν πως έχει πρόβλημα με

τα δύο πλήκτρα αφής και αποφάσισαν να ενσωματώσουν την λύση στο ICS update! :p:p:p:p

Ντροπή σου Sony, στις εφημερίδες έπρεπε να βγούμε.....

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Γεα δεν ξερω αν εγινε για καποιο λογο αλλα οταν μπαινω στην κατηγορια των mini/mini pro δεν εμφανιζεται ο πινακας με τα Sticky threads που μεσα ειχε και τις λιστες με τα SI λετε να εχουμε κανενα καλο νεο απο αυριο ;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το συνδέσεις σε flash mode όπως έκανες αρχικά για να κάνεις flash με το flashtool ? Όταν το βάζεις στο ρεύμα φορτίζει;

 

ΠΑΙΖΕΙ!!!!ΠΑΙΖΕΙ!!!!

Το συνδεσα σε άλλο υπολογιστή, εγκατεστησα ξανα και έτρεξα το SEUS, και αυτη τη φορά ολοκληρώθηκε το update!!!

Ευτυχως γλιτωσαμε τα χειροτερα...εφαγα μεγαλη φρικη γιατι το προβλημα το ειχα απο το πρωι...

Στα θετικα, η αναβαθμιση του SEUS ηταν σε android 4, παρολο που το SI της συσκευης μου δεν ηταν στη λιστα που ανακοινωθηκε...

Σαν πρωτη εντυπωση, να πω οτι ειναι πολυ ομορφο, οι ρυθμισεις ειναι πιο λογικα δομημενες και καποια πραγματα ειναι ευκολοτερο να τα βρεις. Φαινεται ομως οτι ειναι πιο βαρυ απο τη 2.3 το ics,, αν κ η γενικη αποδοση της συσκευης δεν ξενιζει κ τοσο

 

Σ'ευχαριστω Μαριε για το ενδιαφερον

[Ειχα δοκιμασει και flashtool, μου εβγαζε error χωρις λεπτομερειες με το που ξεκινουσε η διαδικασια]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε γιατί αργεί η αναβάθμιση του Xperia mini σε ICS?

Απ: Αργεί γιατί όλως τυχαίος εχθές το βράδυ ανακάλυψαν πως έχει πρόβλημα με

τα δύο πλήκτρα αφής και αποφάσισαν να ενσωματώσουν την λύση στο ICS update! :p:p:p:p

Ντροπή σου Sony, στις εφημερίδες έπρεπε να βγούμε.....

πες μου οτι κανεις πλακα τωρα?επειδη αν δεν προκειται για πλακα και ισχυει,πραγματικα η σονυ ειναι για φτυσιμο.

τουλαχιστον αν αργει για αυτο εχουμε και ενα θετικο βημα

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε φίλε, ειλικρινά απορώ, τόσος κόσμος δίνει τα λεφτά του, αγοράζει το σκάρτο προϊόν της Sony και η εταιρία όχι μόνο δεν έχει αναγνωρίσει το λάθος της, δεν έχει κάνει καν ούτε ένα βήμα για την επιδιόρθωση του! Απορώ ειλικρινά γιατί δεν ξεκινάμε εμείς από εδώ μια καμπάνια ενημέρωσης για την εξαπάτηση της Sony στο θέμα του mini μήπως και ιδρώσει το αυτί τους και λύσουν το πρόβλημα!

Μέσα στα forum υπάρχουν χιλιάδες ποστ ανθρώπων που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα! Μέχρι και στην κατάψυξη έλεγε κάποιος ότι το βάζει και εξαφανίζεται το πρόβλημα! Αν είναι δυνατόν!

Η Sony μας χρωστάει εξηγήσεις!

Διαβάστε μήνυμα παρακάτω:

Re: To All Xperia Mini ST15i owners who has problem with their unit

created by yahyaabdullahi in Xperia mini/pro - View the full discussion

I have the same Problem. I bought my mini few days ago from Malaysia. it starts vibrating after 2 days. *F**k you Sony Erricson. Never recomand any one to buy SE.

πες μου οτι κανεις πλακα τωρα?επειδη αν δεν προκειται για πλακα και ισχυει,πραγματικα η σονυ ειναι για φτυσιμο.

τουλαχιστον αν αργει για αυτο εχουμε και ενα θετικο βημα

Edited by mimis82
-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Kαι νά'σουν ο μόνος, άργησες μάλιστα μιας και κάποιοι τον έχουμε έναν εκνευρισμάκο 2-3 μέρες τώρα...:lol:

 

Επίσημα μάλλον δεν αναβάθμισε κανένας ακόμα το mini.. κι από μια γρήγορη ματιά στο νετ είδα ότι έχει εκνευριστεί πολύς κόσμος, εντός και εκτός Ελλάδας..

 

+1...!!!!!!!!!!!!!! :mad::X:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα mini εδω και 6 μηνες σαν δευτερο τηλ, δεΝ μου εχει παρουσιασει το παραμικρο! Μαλλον ειμαι απο τους ελαχιστους τυχερους:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αυτούς που έχουν κάνει την αναβάθμιση μέσω update service. Χρειάζεται να πάρουμε backup του τηλεφώνου ή το κάνουμε προαιρετικά μήπως κάτι πάει στραβά?

;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε γιατί αργεί η αναβάθμιση του Xperia mini σε ICS?

Απ: Αργεί γιατί όλως τυχαίος εχθές το βράδυ ανακάλυψαν πως έχει πρόβλημα με

τα δύο πλήκτρα αφής και αποφάσισαν να ενσωματώσουν την λύση στο ICS update! :p:p:p:p

Ντροπή σου Sony, στις εφημερίδες έπρεπε να βγούμε.....

 

Αν σου είναι εύκολο δώσε ένα link προς την επίσημη είδηση. Διαφορετικά αν τα βγάζει ο νους κάποιου καλό θα ήταν να μην τα αναπαράγουμε προσθέτοντας μάλιστα και χαρακτηρισμούς...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο δώσε ένα link προς την επίσημη είδηση. Διαφορετικά αν τα βγάζει ο νους κάποιου καλό θα ήταν να μην τα αναπαράγουμε προσθέτοντας μάλιστα και χαρακτηρισμούς...

 

συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως κρατάμε backup;δεν υπάρχει κάποια οδηγία;τι πρέπει να κρατήσω για να κάνω την αναβάθμιση;

Backup τις εφαρμογές με το titanium και τις επαφές, μηνύματα με το MyPhoneExplorer. Τα υπόλοιπα είναι στην sd οπότε copy paste στον υπολογιστή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Παιδια!Πριν μια εβδομαδα πηρα κι εγω το xperia mini pro.Γενικα δεν ειχα προβλημα με το κινητο ολα καλα ειναι το πρωτο smartphone που εχω και δεν κανω ιδιαιτερη χρηση εκτος απο καποια παιχνιδακια και μερικες εφαρμογες.Μετα απο ενα update που εκανα εκει που το κινητο ειναι κλειδωμενο αναβει η οθονη....το κανει 2-3 φορες στο καπακι και μετα σταματαει.Τι ειναι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να μιλάτε σοβαρά σιγά μην τους ζητήσουμε και συγνώμη πρόβλημα το οποίο αναφέρθηκε σε κινητά που παράχθηκαν την 32 εβδομάδα του 2011 να υπάρχει σε συσκευή παραγωγής της 11 εβδομάδας του 2012 μιλάμε για περίπου ένα χρόνο .
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που έχω 2 mini (ενα δικο μου και ενα της συζυγου) και δεν εχω σε κανενα προβλημα με τα πληκτρα να παιξω τζοκερ??? :lol::lol:
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Backup τις εφαρμογές με το titanium και τις επαφές, μηνύματα με το MyPhoneExplorer. Τα υπόλοιπα είναι στην sd οπότε copy paste στον υπολογιστή.

Επειδή είμαι άσχετος είναι εφαρμογές και τις κατεβάζω από το market;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή που έχω 2 mini (ενα δικο μου και ενα της συζυγου) και δεν εχω σε κανενα προβλημα με τα πληκτρα να παιξω τζοκερ??? :lol::lol:

ειναι αναλογα την τυχη πιστευω.και εμεις 2 μινι εχουμε και πριν το πασχα εβγαλε προβλημα της αραβωνιαστικιας μου(εγω για την ωρα την εχω γλυτωσει φτου φτου:) )

παντως η σονυ με αυτο το θεμα ειναι ασυγχωρητη.το ξερουν ποσο καιρο τωρα ,εχουν δωσει επισημη λυση στα σερβις,αρα το γνωριζουν.ενα συγγνωμη στους εκατομυρια χρηστες ανα τον κοσμο ομως δεν ειπαν.καμια επισημη ανακοινωση.και ουτε και διορθωσαν το φαινομενο καθως και νεες παρτιδες το παρουσιαζουν.οποτε υπαρχει πληρης κοροιδια και εξαπατηση απο την σονυ προς τους καταναλωτες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος είναι εφαρμογές και τις κατεβάζω από το market;

Ναι

Αλλα το titanium backup προυποθετει οτι εχεις κανει root το τηλεφωνο

@zxr : με το MyPhoneExplorer, μπορεις να κανεις backup και restore τις εφαρμογες, ακομα κ αν δεν εισαι root?

Εχει κανεις να προτεινει κατι αντιστοιχο του titanium backup για συσκευες που δεν ειναι root?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για εμενα τιποτα με το θεμα που αναβοσβηνει η οθονη αρχιζει και γινεται ενοχλητικο.......

 

Ξαφνικα στο εβγαλε;περασες καποια εφαρμογη τελευταια;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

περασα μια εφαρμογη της Eurobank και αν δεν κανω λαθος εκανε καποια ενημερωση το λογισμικο.Τις πρωτες 7-8 μερες δεν μου το εκανε καθολου.Ευχαριστω για την απαντηση
Link to comment
Share on other sites

περασα μια εφαρμογη της Eurobank και αν δεν κανω λαθος εκανε καποια ενημερωση το λογισμικο.Τις πρωτες 7-8 μερες δεν μου το εκανε καθολου.Ευχαριστω για την απαντηση

 

Δεν νομιζω να φταιει αυτη η εφαρμογη.κατι που ξερω οτι ξυπναει την οθονη ειναι η εφαρμογη go locker.φανταζομαι δεν την εχεις ε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...