Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως και ο φιλος qash75 ειμαι και εγω ενα βημα πριν την αγορα του mini.Απ οτι ειδα λετε οτι η υπερθερμανση λυθηκε (επιβεβαιωμενο απο SE?).Βεβαια μια φιλη που δουλευει (δουλευε...πλεον) σε καταστημα κινητων μου προτεινε το samsung ace (ελαχιστα προβληματα,καλυτερο σερβις).Εγω θελω να παραμεινω...SE-ιστας και προσπαθω να αποδειξω το μινι...καλυτερο.Τελικα ολα αυτα τα προβληματα που αναφερονται ειναι ο κανονας η οι εξαιρεσεις?Δηλ.παντα περιμενεις καποιες συσκευες να παρουσιασουν προβλημα.Αν αυτες ειναι 0,5% ΟΚ,εαν ομως ειναι 15% τοτε υπαρχει προβλημα και μαλλον κατασκευαστικο!.Με τα adroid τωρα θα αποκτησω...σχεσεις και επειδη δεν υπαρχει φυσικο πληκτρολογιο λυστε μου μια απορια.Οταν για να παιξεις ενα παιχνιδι χρειαζεται joystick...τι κανεις???(πχ....για οσους θυμουνται απο τα παλια...pacman)???

 

να θυμασαι οτι παντα θα υπαρχουν "προβληματικα" κινητα απο το εργοστασιο.αν εισαι τυχερος και πεσεις σε προβληματικο σε θεμα software,τοτε εισαι τυχερος γιατι μπορει να λυθει με ενα flashαρισμα ή μια αναβαθμιση.αν εισαι ατυχος και πεσεις σε προβλημα hardware...καλη δυναμη..

αλλα τα ποσοστα ειναι μικρα.σε ολα τα ηλεκτρονικα ηδη μπορει καποιος να πεσει σε μια ελλατωματικη συσκευη.το καλο ειναι οτι μπορεις μεσα σε 7 μερες να το επιστρεψεις αν δεις καποιο προβλημα και να παρεις αμεσως καποιο αλλο.

 

 

Την έχω και εγώ αυτή την εφαρμογή, αλλά δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τα μηνύματα. Όπως βέβαια δεν αντιμετώπισα και κανένα απολύτως πρόβλημα με το wifi.

Δεν νομίζω να ευθύνεται η συγκεκριμένη εφαρμογή. Τουλάχιστον όχι για το wifi και τις υπόλοιπες εφαρμογές που αναφέρει ο φίλος ότι δεν δουλεύουν. :)

 

και ομως φιλε Χρηστο εχουν παρα πολλοι αυτο ακριβως το προβλημα.οπως το ειχα και εγω.και ρωτησα τον developer και ειχαν και αλλοι αυτο το προβλημα..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ξερω οτι παντα θα βγουν καποια ελλατωματικα αλλα αλλο να αισθανεσαι ατυχος αν σου βγει χαλασμενο και αλλο να αισθανεσαι τυχερος αν θα σου βγει καλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι παντα θα βγουν καποια ελλατωματικα αλλα αλλο να αισθανεσαι ατυχος αν σου βγει χαλασμενο και αλλο να αισθανεσαι τυχερος αν θα σου βγει καλο!!!

 

το πρωτο ισχυει...μην αγχωνεσαι! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 φορές είχα ένα πρόβλημα με το κινητό μου.Το έκλεισα και μετά όταν πήγαινα να το ξανανοίξω(την μια φόρτιζε κλειστό και την άλλη απλά το είχα κλείσει για καμμιά ώρα) δεν άνοιγε και έβγαλα την μπαταρία και την ξαναέβαλα και άνοιγε κανονικά...να ανησυχώ ή συνεβει και σε άλλον;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ενας φιλος μου πηρε το μινι οχι το προ και εχει προβλημα κ αυτος με το κουμπι της αφης το "πισω"!Τι να δοκιμασω να του κανω?Η να το παει καλυτερα απο κει π το πηρε μπας παρει αλλο? Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καμιά 20αριά μέρες μου ήρθαν και οι μεμβράνες προστασίας της οθόνης για το mini, μόνο που τελικά το άλλαξα και δεν το έχω, :lol:

Θα αρχίσω να τις κόβω και να τις κολλάω στο άλλο κινητό... πατέντες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ενας φιλος μου πηρε το μινι οχι το προ και εχει προβλημα κ αυτος με το κουμπι της αφης το "πισω"!Τι να δοκιμασω να του κανω?Η να το παει καλυτερα απο κει π το πηρε μπας παρει αλλο?

Αν το έχει πάρει εντός των προηγούμενων 7 ημερών επιστροφή και αντικατάσταση με άλλο. Ασυζητητί και αβλεπεί!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

και ομως φιλε Χρηστο εχουν παρα πολλοι αυτο ακριβως το προβλημα.οπως το ειχα και εγω.και ρωτησα τον developer και ειχαν και αλλοι αυτο το προβλημα..;)

Με την συγκεκριμένη εφαρμογή? Προβλήματα ακόμα και στο wifi?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την συγκεκριμένη εφαρμογή? Προβλήματα ακόμα και στο wifi?

 

Δεν μιλησα για wifi.για το οτι δεν μπορει να στειλει μηνυματα λεω..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα για wifi.για το οτι δεν μπορει να στειλει μηνυματα λεω..

Ναι οκ απλά αναφέρει και τα άλλα προβλήματα που έχει, τα οποία δεν έχουν σχέση με την εφαρμογή. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια δε βλεπει το wifi της zte που εβαλα προσφατα απο connex το παλιο της ον ενα pirelli το εβλεπε και συνδεοταν κανονικα .παντος καμια σχεση στο wifi με το GS 2 μου οτι πληρωνης περνης ;ισος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Μετά από καιρό είπα να αλλάξω κινητό (είχα το μινι προ το πρώτο μέχρι που το έχασα) λέω να πάω στο μινι προ το νεότερο....

Ερωτήσεις που έχω...

Android αναβαθμίσεις ? (θυμάμαι στο πρώτο μινι προ για να αποθηκεύσουμε στην μνήμη και για να πάρουμε κάποια καινούρια έκδοση...κάναμε ΤΡΕΛΕΣ διαδικασίες)

Flash player ?

Μπαταρία διάρκεια (με φωτισμό στο πόσο %) ?

Αν βγάζει προβλήματα (εργοστασιακό) ?

Θυμάμαι είχε πρόβλημα με το video στην αναπαραγωγή ακουγόταν βουητό.... λύθηκε αυτό ?

Αν μπορείτε να μου πείτε τι άλλα αρνητικά έχει !!!

 

Τώρα αν έχετε να προτείνετε κάποιο παρόμοιο κινητό (μικρό με qwerty)

 

 

Ξέρω ότι οι απαντήσεις υπάρχουν στις 256 σελίδες του θέματος, εννοείτε οτι θα βγάλω τα ματάκια μου μέχρι να τις διαβάσω....

Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Μετά από καιρό είπα να αλλάξω κινητό (είχα το μινι προ το πρώτο μέχρι που το έχασα) λέω να πάω στο μινι προ το νεότερο....

Ερωτήσεις που έχω...

Android αναβαθμίσεις ? (θυμάμαι στο πρώτο μινι προ για να αποθηκεύσουμε στην μνήμη και για να πάρουμε κάποια καινούρια έκδοση...κάναμε ΤΡΕΛΕΣ διαδικασίες)

Flash player ?

Μπαταρία διάρκεια (με φωτισμό στο πόσο %) ?

Αν βγάζει προβλήματα (εργοστασιακό) ?

Θυμάμαι είχε πρόβλημα με το video στην αναπαραγωγή ακουγόταν βουητό.... λύθηκε αυτό ?

Αν μπορείτε να μου πείτε τι άλλα αρνητικά έχει !!!

 

Τώρα αν έχετε να προτείνετε κάποιο παρόμοιο κινητό (μικρό με qwerty)

 

 

Ξέρω ότι οι απαντήσεις υπάρχουν στις 256 σελίδες του θέματος, εννοείτε οτι θα βγάλω τα ματάκια μου μέχρι να τις διαβάσω....

Σας ευχαριστώ :)

 

καλησπερα φιλε.το κινητο ερχεται με 2.3 και θα παρει το παγωτο.

flash player υποστηριζει

το βουητο λυθηκε.

απο κει καιπερα ειναι και σε τι κομματι θα πεσεις.αλλα τετοιο παραπονο εχει καιρο να ακουστει εδω μεσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχει πάρει εντός των προηγούμενων 7 ημερών επιστροφή και αντικατάσταση με άλλο. Ασυζητητί και αβλεπεί!

 

Το παθε μετα απο δυο εβδομαδες αν ειναι δυνατον!Θα το παει αυριο κ θα τ πει να δει τι θα κανει.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άτυχος σε αυτό το ζήτημα. Ας ελπίσουμε ότι θα το περάσουν στην εγγύηση τουλάχιστον.

 

Υ.Γ.: Αν σου είναι εύκολο απέφυγε τη γραφή τύπου sms. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι αρχεία βίντεο υποστηρίζει το κινητάκι; Υπάρχει κανένα app που να κατεβάζει βίντεο απο YouTube; Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα παιδιά...

Μετά από καιρό είπα να αλλάξω κινητό (είχα το μινι προ το πρώτο μέχρι που το έχασα) λέω να πάω στο μινι προ το νεότερο....

Ερωτήσεις που έχω...

Android αναβαθμίσεις ? (θυμάμαι στο πρώτο μινι προ για να αποθηκεύσουμε στην μνήμη και για να πάρουμε κάποια καινούρια έκδοση...κάναμε ΤΡΕΛΕΣ διαδικασίες)

Flash player ?

Μπαταρία διάρκεια (με φωτισμό στο πόσο %) ?

Αν βγάζει προβλήματα (εργοστασιακό) ?

Θυμάμαι είχε πρόβλημα με το video στην αναπαραγωγή ακουγόταν βουητό.... λύθηκε αυτό ?

Αν μπορείτε να μου πείτε τι άλλα αρνητικά έχει !!!

 

Τώρα αν έχετε να προτείνετε κάποιο παρόμοιο κινητό (μικρό με qwerty)

 

 

Ξέρω ότι οι απαντήσεις υπάρχουν στις 256 σελίδες του θέματος, εννοείτε οτι θα βγάλω τα ματάκια μου μέχρι να τις διαβάσω....

Σας ευχαριστώ :)

 

Πραγματικά εγώ το βρίσκω πολύ εύχρηστο, το μόνο είναι εαν το χεις ανοιχτό το WiFi όλη μέρα και το πειράζεις φεύγει η μπαταρία. Εγώ βέβαια είμαι και λίγο μουρλή δεν μπορώ χωρίς να το πειράζω! :) Όλα μια χαρά και τέλειος ήχος.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές Youtube:

1) Tube Download

2) Videobox: Κατεβάζει οποιοδήποτε βίντεο από το youtube και το αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης

3) FREEdi Kατεβάζει τα βίντεο απο το youtube και τα τα μετατρέπει ακομα και σε mp3

 

Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές Youtube:

1) Tube Download

2) Videobox: Κατεβάζει οποιοδήποτε βίντεο από το youtube και το αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης

3) FREEdi Kατεβάζει τα βίντεο απο το youtube και τα τα μετατρέπει ακομα και σε mp3

 

Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android ;)

 

Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω τώρα, μήπως μιας και είσαι εδώ, ξέρεις εαν υπάρχει κάποιο app που να λέει τα Free App της ημέρας; (Επειδή στο AppStore έχει τέτοια εφαρμογή, μήπως έχει και στην Android) Σόρρυ που ξεφεύγω του θέματος αλλά φαίνεσαι μαθημένος πάνω σε αυτά μη σε χάσω χιχι!

 

To videobox μου φαίνεται δεν κατεβάζει απο YouTube.

 

To Foursquare τι είναι μου το εμφανίζει στις εφαρμογές μου, να το σβήσω; Ή θα πάθει κάτι το κινητό; Δεν νομίζω να το χρησιμοποιώ...

Edited by sp3cial
Link to comment
Share on other sites

Δεν με χάνεις. Όχι προς το παρόν τουλάχιστον.

Δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο app. Δεν ξέρω και κατά πόσο έχει νόημα ένα τέτοιο app μιας και ποια θα μπορούσε να έχει ως free app; Υπάρχουν χιλιάδες free app όλο το χρόνο!!! Νόημα θα είχε να δείχνει τα app που είναι επι πληρωμή και είναι η προσφορά της ημέρας (μειωμένη τιμή)

 

Πες αντίο στο foursquare όπως και σε αυτά εδώ (πρέπει να είσαι root)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 φορές είχα ένα πρόβλημα με το κινητό μου.Το έκλεισα και μετά όταν πήγαινα να το ξανανοίξω(την μια φόρτιζε κλειστό και την άλλη απλά το είχα κλείσει για καμμιά ώρα) δεν άνοιγε και έβγαλα την μπαταρία και την ξαναέβαλα και άνοιγε κανονικά...να ανησυχώ ή συνεβει και σε άλλον;

 

Παιδιά έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο xperia mini της κοπέλας μου (λευκό) που είναι μόλις 3 ημερών!

 

3 φορές ως τώρα δεν έχει ξυπνήσει αφού έχει μπει στο sleep, αφού κλειδώσει η οθόνη δηλαδή. Μετά δεν ανοίγει καν το κινητό, ούτε από το power on. Μόνο αν βγει η μπαταρία ξεκολλάει!

 

Το έψαξα λίγο στο Internet και αυτό το θέμα έχει υπάρξει σε διάφορα μοντέλα Android κινητών διαφόρων εταιρειών. Χαρακτηριστικά το ονομάζουν Sleep of Death.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει; Η SD card μήπως; Έχει αυτή που είχε από το κουτί του μέσα, η οποία ήταν ήδη φορεμένη στο κινητό, είναι 2 GB και δεν έχει καν όνομα μάρκας πάνω. Μπορεί να είναι η SIM που είναι σχετικά παλιά (πάνω από 6-7 χρόνια);

 

Να σημειώσω πως του έχω κάνει αναβάθμιση από το PC Companion στο .062 Firmware. Δεν του έχω κάνει ακόμα κανένα factory reset. Σκέφτομαι να του κάνω ένα σε λίγο, καθώς και να κάνω format στην SD card.

 

Να το στείλω πίσω να μου το αλλάξουν; Και αν δεν μπορούν να αναπαράγουν το πρόβλημα;

 

Μία τελευταία ερώτηση, το DOA ισχύει για 7 ημερολογιακές ημέρες ή για 7 εργάσιμες; Η απόδειξη εκδόθηκε την Δευτέρα 16/1/2012.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ! :)

 

Φιλικά,

Φάνης

 

ΥΓ: Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά είναι της κοπέλας μου και γι' αυτό δεν το έχω αγγίξει πολύ ακόμα (flash rom κλπ.) συν ότι σκέφτομαι να το στείλω πίσω. Επίσης, από Android δεν ξέρω και πολλά αφού έχω ένα LG Optimus 7 και από τότε δεν ασχολούμαι να τα ψάχνω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ προβλήματα με το mini.

αγοράστηκε απο γνωστό σκρουτζομαγαζο και παρόλο που ήταν DOA με έχουν "να το κοιτάξει στο service" και "το φτιάξαμε" κλπ και δώστου πάλι απο την αρχή.

δυστυχώς αυτού του είδους τα προβλήματα που δεν είναι άμεσα επαναλήψιμα αφήνουν τον τελικό καταναλωτή εκτεθειμένο στις ορέξεις του πωλητή.

πάντως τα διαστήματα που το έχω στα χέρια μου το κινητάκι είναι σούπερ απο χαρακτηριστικά. μακάρι να δούλευε και συνεχώς στο 100%...

Edited by NaGR
Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ προβλήματα με το mini.

αγοράστηκε απο γνωστό σκρουτζομαγαζο και παρόλο που ήταν DOA με έχουν "να το κοιτάξει στο service" και "το φτιάξαμε" κλπ και δώστου πάλι απο την αρχή.

δυστυχώς αυτού του είδους τα προβλήματα που δεν είναι άμεσα επαναλήψιμα αφήνουν τον τελικό καταναλωτή εκτεθειμένο στις ορέξεις του πωλητή.

πάντως τα διαστήματα που το έχω στα χέρια μου το κινητάκι είναι σούπερ απο χαρακτηριστικά. μακάρι να δούλευε και συνεχώς στο 100%...

 

Ίδια αγορά έκανα και εγώ φίλε NaGR, από γνωστό κατάστημα του skroutz (tip: high rating, αν επιτρέπεται να δώσω τέτοιο tip, δεν έχω σκοπό δυσφήμισης).

 

Αυτό που με φοβίζει είναι πως το πρόβλημα αυτό μπορεί να το κάνει οποιαδήποτε τυχαία στιγμή. Εγώ να το στείλω πίσω, αλλά αν δεν τους κάνει τίποτα και το στείλουν πίσω ως "επισκευασμένο" χωρίς να έχουν κάνει κάτι και μετά πάλι τα ίδια;

 

Αν ήταν δικό μου δεν θα ασχολιόμουν καν, πέρα του DOA. Είχε φύγει φλασάρισμα και αν επέμενε τότε επαναφορά stock rom και πίσω για αλλαγή βάσει DOA.

Link to comment
Share on other sites

@cybernouris Το καλύτερο είναι να το στείλεις στο service Και μόλις το πάρεις το δοκιμάζεις... Αν το ξανακάνει πας με τα χαρτιά του service και ζητάς αλλαγή του κινητού...

 

Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Άτυχος σε αυτό το ζήτημα. Ας ελπίσουμε ότι θα το περάσουν στην εγγύηση τουλάχιστον.

 

Υ.Γ.: Αν σου είναι εύκολο απέφυγε τη γραφή τύπου sms. :)

 

Μου ξέφυγαν..:wink:

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

@cybernouris Το καλύτερο είναι να το στείλεις στο service Και μόλις το πάρεις το δοκιμάζεις... Αν το ξανακάνει πας με τα χαρτιά του service και ζητάς αλλαγή του κινητού...

 

Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ...

 

Σήμερα δεν μου έχει κάνει τίποτα. Η διαφορά είναι πως έκανα erase την κάρτα μνήμης μέσα από τις ρυθμίσεις Αποθηκευτικού χώρου του κινητού, αφού την έκανα unmount.

 

Επίσης, της έκανα το κλασσικό scandisk των Windows 7 και βρήκε λάθη, τα οποία έφτιαξε τελείως μετά από 3 εκτελέσεις του ελέγχου. Υπόψιν, δεν έκανα format στην καρτούλα από τα Windows 7.

 

Σημειώνω πως δεν έχω κάνει καθόλου factory reset, είτε πριν την αναβάθμιση στην έκδοση .062 είτε μετά.

 

Έχω μία ημέρα δοκιμών περιθώριο ακόμα στα χέρια μου. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...