Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για την βοηθεια με τα live wallpapers και τον file manager! το κατεβασα και εκανα την εγκατασταση επιτυχως!

 

Είναι το ίδιο που έχει στο hands on το ελληνικό του techblog ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δυστυχως οχι αλλα θα ψαξω να το βρω...

 

Κατι μου λεει πρεπει να δωσουμε αμοιβη σε οποιον το βρει....:p

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει πρεπει να δωσουμε αμοιβη σε οποιον το βρει....:p

 

χαχαχ!ή να ρωτησουμε τον κωστη να μας πει απο το techblog!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι αλλα θα ψαξω να το βρω...

 

Ποια από ολες έχεις βάλει με Earth Wallpaper. Υπάρχουν πολλά Wallpapers με Live Earth πάντως.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχ!ή να ρωτησουμε τον κωστη να μας πει απο το techblog!:lol:

 

Ούτε και ο Κώστας ξέρει :) ήταν ήδη εγκατεστημένο στο κινητό όταν το πείρε στα χέρια του. Ρωτάνε πολλοί για αυτό :)

( http://techblog.gr/mobile/sony-ericsson-xperia-mini-hands-on-video-3991/ Σχολια 72-73 )

Edited by kyprianou
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και ο Κώστας ξέρει :) ήταν ήδη εγκατεστημένο στο κινητό όταν το πείρε στα χέρια του. Ρωτάνε πολλοί για αυτό :)

 

ο τυπος στο ξενο hands on νομιζω εχει και αυτος το ιδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το κινητο απο φιλικο μαγαζισε πολυ καλη τιμη

πηρα το προ

λοιπον καλο ειναι αλλα εχει θεματα καθως λοιπουν αρκετα απο την νεα εκδοση λογισμικου

το πληκτρολογιο ειναι αρκετα καλο

η οθονη καλη.αμολεντ δεν ειναι

ηχος πολυ καλος

σημα καλο

ρυθμισεις δεν εχει πολλες

και αυτα τα γωνιακα μενου της ερικσον βολευουν αρκετα

η οθονη θελει συνηθεια γιατι στο μαρκετ δεν βλεπεις τιποτα απο εικονιδια

δεν ζεσταινεται δεν κολαει.το νεξους και το ντηζιαρ κολλαγαν που και που

αρκετα καλη ασκηση μινιμαλισμου και με ποιοτικα χαρακτηριστικα

ΔΕΝ ειναι γκαλαξυ ς 2 αλλα καλυτερο απο μερικα μεγαλα

του βαζω ενα 7 στα 10

αν εχει κανεις λινκ με το γουωλπειπερ με την γη ας το βαλει

Link to comment
Share on other sites

αδέρφια βοήθεια...

τελικά το πρόβλημα με τον ήχο στο xperia mini pro συνεχίζει και υπάρχει?

gmt ήθελα να πάρω το mini αλλά βρήκα μια προσφορά για το mini pro και με βάζει σε σκέψεις...

Link to comment
Share on other sites

αδέρφια βοήθεια...

τελικά το πρόβλημα με τον ήχο στο xperia mini pro συνεχίζει και υπάρχει?

gmt ήθελα να πάρω το mini αλλά βρήκα μια προσφορά για το mini pro και με βάζει σε σκέψεις...

 

Ναι υπαρχει.αλλα μπορει νασαι απο τους «τυχερους» που δεν ακουγεται

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το πληκτρολογιο του μηνυματος πως ειναι???εννοω το εχει με ολες τις λεξεις ή το εχει με πληκτρολογιου οταν περνεις τηλ. (Δηλαδη σαν το xperia x10 mini)

ευχαριστω :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μη σε νοιάζει αυτό. Εσύ σκέψου τι σε βολεύει. Αυτή είναι άλλωστε και η λογική των smartphones. Τα φέρνεις στα μέτρα σου ανάλογα τα γούστα σου και τις απαιτήσεις σου. Αν σε βολεύει qwerty (αυτό που λες εσύ "με όλες τις λέξεις") έχει. Αν σε βολεύει πληκτρολόγιο στυλ phone pad (το κλασσικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο δηλαδή) του το περνάς.

Για την ιστορία ένα πολύ καλό είναι τo HTC_IME (google it)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

πληκτρολόγιο στυλ phone pad (το κλασσικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο δηλαδή)

Αν εννοείτε αυτό που κάθε πληκρο έχει 3 γράμματα, το κινητό το έχει εγκατεστημένο μόλις το γυρίσεις κάθετα το κινητό στο εμφανίζει έτσι.

Αν σε ενδιαφέρει το να γράφεις μηνύματα με το ένα χέρι, γράφεις άνετα ακόμα και με χοντρά δάκτυλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερώτηση βρε παιδιά, γιατί το google μου λέει ότι στο xperia mini δεν μπορώ να εγκαταστήσω google earth? Ισχύει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν όλα τα μίνι έχουν το πρόβλημα, μπορεί να εμφανιστεί μπορεί και όχι. το θέμα είναι ότι κατάλαβαν την πατάτα και δεν πρόκειται να πας το κινητό και να σου πουν: σου κάναμε μια αναβάθμιση και είσαι εντάξει. προσωπικά μου είχε βγάλει το πρόβλημα και το πήγα στο σέρβις εδώ και μια εβδομάδα. και σήμερα που το είδα αυτό, τηλεφώνησα στην SE και μου είπαν ότι είναι ήδη στον τεχνικό έλεγχο και να μην ανησυχώ το γνωρίζουν το πρόβλημα. Συγκεκριμένα η κοπέλα μου είπε ότι συμβαίνει αυτό σε κάποια μίνι. τώρα απλά κάνω υπομονή να δω τι θα συμβεί...

Καλημέρα. Επειδή τα έχω πάρει με την αντιπροσωπεία:

1. Βάσει του άρθρου 537 του Αστικού Κώδικα μπορείς εντός έξι μηνών να το πας σε αυτόν που σου το πούλησε (προσοχή, όχι στον κατασκευαστή) και να ζητήσεις αντικατάσταση ή τα λεφτά σου πίσω (άρθρο 540), εφόσον δεν μπορεί ο κατασκευαστής να αποδείξει ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε μεταγενέστερα (δηλαδή από σένα). Δείτε τη σχετική εγκύκλιο εδώ: http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=51. Αυτό ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ της οποιασδήποτε εγγύησης.

(τα γράφω κάπως περιληπτικά, αλλά αυτή είναι η ουσία). Μπορεί να σου προσφέρουν επισκευή κι εσύ να πεις, δε θέλω, τα λεφτά μου πίσω (υπαναχώρηση) ή καινούργιο.

2. Βάσει του άρθρου 5 παρ. του ν. 2251/1994 "Εάν κατά τη διάρκεια ισχύος της εγγύησης εµφανισθεί στο προϊόν ελάττωµα και οπροµηθευτής αρνείται ή βραδύνει την επισκευή πέραν του αναγκαίου κατά περίπτωσηχρόνου, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος µε νέο ίσηςαξίας και ποιότητας ή να υπαναχωρήσει από τη σύµβαση. Αν ο απαιτούµενος χρόνοςεπισκευής υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιµες ηµέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή".

Άρα μπορούμε ήδη όσοι έχουμε Xperia mini να ζητάμε είτε αντικατάσταση (ή τα χρήματά μας πίσω) από τον πωλητή είτε συσκευή αντικατάστασης από την αντιπροσωπεία.

Επειδή τους είπα ότι θέλω κινητό προσωρινής αντικατάστασης κι έκαναν το δύσκολο, κάθησα και τα έψαξα (είμαι δικηγόρος) και τους έταξα προθεσμία ως αύριο. Αν δεν το κάνουν, θα τους κάνω αγωγή--για το ****το.

 

τώρα που το σκέφτομαι κι επειδή με βλέπω να την καταθέτω την αγωγή: αν θέλει και κάποιος άλλος να ζητήσει το ίδιο από την αντιπροσωπεία και δεν του το δώσουν (κινητό προσωρινής αντικατάστασης), δε μου κάνει κόπο να προσθέσω και το όνομά του στην αγωγή (εννοείται χωρίς να χρεώσω οτιδήποτε) .

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να απάντηση γρήγορα γιατί θέλω να το πάρω απόψε ....

Αν δεν μου αρέσει ο launcher της ερικσον κ κατεβασω άλλων από το μάρκετ

Πχ τον pro launcher τρέχει κανονικά η δεν παίζει καθόλου??

Κ αν γνωρίζει κάποιος ποτέ θα βγει το root.

Αυτά ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερώτηση βρε παιδιά, γιατί το google μου λέει ότι στο xperia mini δεν μπορώ να εγκαταστήσω google earth? Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Εχει ενα θεμα το μαρκετ και δεν εμφανιζει ως συμβατες τις εφαρμογες της google σε πολλα τηλεφωνα.ψαξε να βρεις το .apk απο αλλο site και περασε το στο κινητο σου.

 

@gpk:φιλε μου σε συγχαιρω για αυτη σου τη σταση!επιτελους να καταλαβουνε τα καταστηματα οτι αυτοι μας εχουν αναγκη,οχι εμεις!περιμενω ενημερωση σχετικα με το θεμα!γραφε την εξελιξη εδω.

Αν ειχα προβλημα με το κινητο ευχαριστως να επαιρνα μερος και εγω.

 

@panos: μην αγχωνεσαι φιλε μου.ολοι οι launchers κανουν.ακομα και τον δοκιμαστικο της sandwich εβαλα και ηταν κομπλε.

Προσωπικα εγω χρησιμοποιω τον GO launcher και τον θεωρω τον καλυτερο.

Οσο για ρουτ.υπαρχει τροπος αλλα ειναι λιγο μανουρα..περιμενουμε και μεις καποιον απλουστερο

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα θεμα το μαρκετ και δεν εμφανιζει ως συμβατες τις εφαρμογες της google σε πολλα τηλεφωνα.ψαξε να βρεις το .apk απο αλλο site και περασε το στο κινητο σου.

Σε ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις παίδες μια ερώτηση γιατι δεν πολυ καταλαβαινω με το menu που έχει,για να σερφάρω στο internet μέσω 3G μόνο και όχι μέσω wireless,για να μην έχω έξτρα χρεώσεις,πρέπει στο μενού ''Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας'' να έχω τικαρισμένα και τα ''Δεδομένα ενεργά'' και την ''Περιαγωγή δεδομένων'';Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση;Την λειτουργία δικτύου πρέπει να την έχω στο GSM/WCDMA ή μόνο WCDMA;Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια μου δώσει κάποιος.Επίσης προσπάθησα να στείλω ένα mms αλλά τίποτα,καμιά ιδέα κάποιος;A η SIM είναι ολοκαίνουρια της cosmote 3G.Υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις για mms και αν ναι που μπορώ να τις βρω;Τι άλλο πρέπει να ρυθμίσω γνωρίζει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις παίδες μια ερώτηση γιατι δεν πολυ καταλαβαινω με το menu που έχει,για να σερφάρω στο internet μέσω 3G μόνο και όχι μέσω wireless,για να μην έχω έξτρα χρεώσεις,πρέπει στο μενού ''Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας'' να έχω τικαρισμένα και τα ''Δεδομένα ενεργά'' και την ''Περιαγωγή δεδομένων'';Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση;Την λειτουργία δικτύου πρέπει να την έχω στο GSM/WCDMA ή μόνο WCDMA;Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια μου δώσει κάποιος.Επίσης προσπάθησα να στείλω ένα mms αλλά τίποτα,καμιά ιδέα κάποιος;A η SIM είναι ολοκαίνουρια της cosmote 3G.Υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις για mms και αν ναι που μπορώ να τις βρω;Τι άλλο πρέπει να ρυθμίσω γνωρίζει κάποιος;

 

Eνα ενα.. για να σερφαρεις μονο με 3g πολυ απλα δεν ανοιγεις το wifi στο wifi δεν εχεις extra χρεωσεις.. την περιαγωγη δεδομενων δεν την χρειαζεσαι.. μονο τα δεδομενα ενεργα χρειαζονται να εχεις ενεργα.. στην λειτουργεια του δικτυο αν θες να ειναι μονο 3G βαζεις μονο to WCDMA αλλιως βαζεις και τα δυο επισης κινηση δεδομενων εχεις και μεσω gsm με πολυ πιο αργη ταχυτητα φυσικα. πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι το 3g καταναλωνει περισσοτερο μπαταρια. Επισης αν εχεις τα δεδομενα ενεργα μπορει να κατεβαζει συνεχεια δεδομενα αναλογα με της εφαρμογες σου.. Θα σου προτεινα να κατεβασεις μια εφαρμογη apn on/off widget η απλως να βαλεις συντομευση στην οθονη για τα ενεργα δεδομενα (στα widgets του κινητου υπαρχει αυτη η συντομευση) ωστε να κανονιζεις εσυ ποτε θες να κατεβαινουν δεδομενα απο το δικτυο... για τα μμς δεν γνωριζω

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παιδιά δέν έχω καταφέρει να χρησιμοποιήσω το ίντερνετ της καρτοκινητής (Q συγκεκριμένα). Έχω στείλει και μήνυμα(χρέωση 1ευρο) για 10mb αλλά πάλι τίποτα. Τι κάνω λάθος? Ενεργοποιώ δεδομένα και περιαγωγή αλλά πάλι τίποτα. Σε wi-fi μπαίνει κανονικά.

 

EDIT : O konstantinoslp έκανε τα μαγικά του. Το λέω για οσους έχουν το ίδιο πρόβλημα. Συγκεκριμένα έχω Q όπως είπαμε. Μενού-->Ρυθμίσεις-->Ασύρματο και δίκτυα-->Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-->Ονομ. σημείου πρόσβ. -->(εγώ είχα μόνο Q wap και Q mms) Δεξί κλίκ Νέο APN και βάζουμε αυτά :

Όνομα Προφίλ: Q Internet

Σημείο πρόσβασης(APN): myq

Διακομιστής μεσολάβισης: (κενό)

Πόρτα: (κενό)

Αρχική σελίδα: (κενό)

Όνομα χρήστη: (κενό)

Κωδικός πρόσβασης: (κενό)

 

Δεξί κλικ και το αποθηκεύουμε. Μετά το επιλέγουμε το Q internet .

Edited by kyprianou
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις παίδες μια ερώτηση γιατι δεν πολυ καταλαβαινω με το menu που έχει,για να σερφάρω στο internet μέσω 3G μόνο και όχι μέσω wireless,για να μην έχω έξτρα χρεώσεις,πρέπει στο μενού ''Ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας'' να έχω τικαρισμένα και τα ''Δεδομένα ενεργά'' και την ''Περιαγωγή δεδομένων'';Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση;Την λειτουργία δικτύου πρέπει να την έχω στο GSM/WCDMA ή μόνο WCDMA;Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια μου δώσει κάποιος.Επίσης προσπάθησα να στείλω ένα mms αλλά τίποτα,καμιά ιδέα κάποιος;A η SIM είναι ολοκαίνουρια της cosmote 3G.Υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις για mms και αν ναι που μπορώ να τις βρω;Τι άλλο πρέπει να ρυθμίσω γνωρίζει κάποιος;

 

ο cool_pipis στα πε παρα πολυ καλα και αναλυτικα.για να μπορεσεις να ενεργοποιησεις το ιντερνετ αλλα και τα mms θα χρειαστουν καποιες ρυθμισεις να περασεις στο κινητο σου.

εδω τις βρισκεις!

http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!! Ξέρουμε πότε θα μας δώσουν την 2.3.4;;;

Τήν βρίκα μέσω xda...Αλλά λέω καλύτερα να περιμένω να τήν κάνω μέσω pc companion....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...