Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες , μί πολύ μικρή ερώτηση.

Το mini φοράει μπαταρία EP 500.

To mini pro φοράει την ίδια ?

 

ναι η ιδια ειναι

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σ ευχαριστω. τωρα αν μπορει καποιος να μου δωσει λινκ και για την 562 για να κανω ροοτ θα ειμαι ευγνωμων!!!

 

εμενα δεν θα μου δωσει κανεις αρχειο για κερνελ 562 του mini?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν θα μου δωσει κανεις αρχειο για κερνελ 562 του mini?

 

Οχι δεν θα στο δωσουμε :lol:

 

Λες να το εχει καποιος και να μην το δινει φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα στο δωσουμε :lol:

 

Λες να το εχει καποιος και να μην το δινει φιλε μου?

 

σιγα ρε φιλε μην βαρας!!! σου ζητησα τιποτα εσενα????

και δεν ειμαι φιλος. φιλη ειμαι!!!

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα στο δωσουμε :lol:

 

Λες να το εχει καποιος και να μην το δινει φιλε μου?

 

σιγα ρε φιλε μην βαρας!!! σου ζητησα τιποτα εσενα????

και δεν ειμαι φιλος. φιλη ειμαι!!!

 

Καταρχήν θα παρακαλέσω να χαλαρώσετε και οι δυο. p3nny όπως είδες το να ζητάς επίμονα κάτι μόνο το αντίθετο αποτέλεσμα φέρνει. sakissalonika δεν υπάρχει κανένας λόγος να αρπάζεσαι. Κανείς άλλος δεν ασχολήθηκε με την p3nny. Υπενθυμίζω ότι το forum παρέχει τη δυνατότητα της ignore list οπότε αν κάποιος απλά σας χαλά τη ροή του forum τον προσθέτετε σε αυτήν!

Ας λήξει εδώ το ζήτημα κι ας μην δωθεί επέκταση. Για οτιδήποτε άλλο επικοινωνούμε μέσω πμ.

 

Υ.Γ.: Εριστικά post διαγράφησαν για ευνόητους λόγους. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοονν,

νέος χρήστης εδώ του mini με μία μικρή ιδιαιτερότητα. Το κινητό το τσίμπησα για να το κάνω δώρο αλλά μόνο αφού το φέρω σε μια καλή κατάσταση (αν περάσει στα χέρια της "τυχερής" δεν έχω ελπίδα να το βελτιώσω...!)

 

-Έψαξα λίγο το θέμα μπαταρία. Μη χάνετε το χρόνο σας. Στο xda τις δοκίμασαν όλες όσες αναφέρουν υψηλότερη χωρητικότητα και είναι ΟΛΕΣ μούφα. Στην καλύτερη περίπτωση να έχουν τη διάρκεια της αυθεντικής. Προσωπικά τσίμπησα από ebay πακετάκι με 2 κανονικές μπαταρίες και ένα φορτιστή μπαταριών.

 

-Μία μικρή βοήθεια στο πέλαγος των rom, kernel, root σε ό,τι αφορά το mini θα μπορούσα να έχω . Δε ζητάω τρελές λεπτομέρειες, ό,τι χρειαστεί να κάνω, θα διαβάσω και θα το κάνω. Αυτό που με ενδιαφέρει από τους έμπειρους χρήστες του κινητού:

*2.3.χ ή 4.χ?

*επίσημη ρομ ή κάποια από xda (ποια?)

*to root or not to root? (ιδού η απορία)

 

Στα ανωτέρω ερωτήματα παρακαλώ -αν κάποιος θελήσει να ασχοληθεί και να μου απαντήσει- κρατήστε υπόψη σας ότι το κινητό θα χρησιμοποιείται κυρίως για κλήσεις, μηνύματα, φωτογραφία, facebook και γενικότερα λίγο browsing. GPS έχω να του βάλω όπως επίσης και astro (αλήθεια άλλαξε κάτι ή ακόμη θεωρείται αξιόλογος file manager?), και φυσικά swype.

 

Το κινητό είναι κατασκευής το 2012 οπότε και δεν αναμένω να έχει το ciscada πρόβλημα με τον ήχο στο βίντεο...

 

Επιπλέον, τι παίζει με το wifi σε αυτό αλλά και σε άλλα android που έχω πιάσει στα χέρια μου? Αυτή τη στιγμή που μιλάμε το μινι δε βλέπει το ασύρματό μου τη στιγμή που το windows mobile 6.5 touch pro 2 έχει συνδεθεί.

Επίσης, όταν κάνω το ΤΡ2 wifi router αρκετά android δεν το βρίσκουν για να συνδεθούν και να πάρουν νετ... Υπάρχει κάτι για αυτό το θέμα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες (από τα όσα διάβασα ως τώρα εδώ έχω ενημερωθεί αρκετά)

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

@SCHUMIFER

Ρωτάς θέματα πολύ διαφορετικά και ο κάθε ένας θα σου δώσει διαφορετικές απαντήσεις. Αν με ρωτάς εμένα δεν χρειάζεται , ούτε ρουτ να κάνεις, ούτε να αγοράσεις μπαταρίες. Απλά να προσέξεις κάποια πράγματα που έγραψα σε προηγούμενη σελίδα. Το να το αφήσεις στην 2.3.4 δεν έχει πρόβλημα, μια χαρά είναι. Αλλά και πάλι αν βάλεις την νέα μια χαρά μου βγήκε εμένα και αυτή.

Όσο για το wifi όντως δεν πιάνει πολύ μακριά. Λύση πραγματική δεν νομίζω να υπάρχει.

Απλά εδώ που μπήκες να ρωτήσεις οι πιο πολλοί δεν αφήνουν σε ησυχία το κινητό :) . Βέβαια ίσως να έχω πέσει και εγώ σε πετυχημένη συσκευή γιατί πολλά προβλήματα που αναφέρονται δεν τα είχα ποτέ.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ Πέννυ http://talk.sonymobile.com/thread/41119?start=0&tstart=0

 

Πλήρης οδηγός για root

 

σ ευχαριστω για την απαντηση σου

κατεβαζω τωρα αυτο το αρχειο αλλα λεει S18i αντι S15i

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Ξαναελεγξε μήπως κατεβάζεις το αρχείο για το ray

θα το κοιταξω

ευχαριστω

 

θα το κοιταξω

ευχαριστω

 

πιστευω κι αν κανω λαθος διορθωστε με

οταν εχεις την ics στο mini δεν γινεται root

αν κανω λαθος βρεσ τε μου την κερνελ 562

και το κανω δεν μπορω να την βρω μαλλον δεν

υπαρχει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

πιστευω κι αν κανω λαθος διορθωστε με

οταν εχεις την ics στο mini δεν γινεται root

αν κανω λαθος βρεσ τε μου την κερνελ 562

και το κανω δεν μπορω να την βρω μαλλον δεν

υπαρχει

 

χαρα στο κουραγιο σου(σας) να παλευεις τετοια ωρα με ροοτ για να σε βοηθησουμε λιγο ξεχνα το firmware 562

και τον kernel 562 αδικα παιδευεσαι αυτα ειναι εκδοση 4.0.3 που την ελαβαν καποιοι λιγοι και γινοταν ευκολο ροοτ...

 

το root στην ics γινετε με 2 τροπους ενας ειναι να πας σε GB (2.3.χ) και μετα να πας σε 4.0.4 ics η να κανεις ροοτ στην 4.0.4 με firmware .431

 

o οδηγος για την δευτερη μεθοδο ειναι αυτος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346

 

οδηγος για την πρωτη μεθοδο στα ελληνικα δεν ξερω αν υπαρχει, αλλα υπαρχει στα αγγλικα

Edited by cool_pipis

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

χαρα στο κουραγιο σου(σας) να παλευεις τετοια ωρα με ροοτ για να σε βοηθησουμε λιγο ξεχνα το firmware 562

και τον kernel 562 αδικα παιδευεσαι αυτα ειναι εκδοση 4.0.3 που την ελαβαν καποιοι λιγοι και γινοταν ευκολο ροοτ...

 

το root στην ics γινετε με 2 τροπους ενας ειναι να πας σε GB (2.3.χ) και μετα να πας σε 4.0.4 ics η να κανεις ροοτ στην 4.0.4 με firmware .431

 

o οδηγος για την δευτερη μεθοδο ειναι αυτος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346

 

οδηγος για την πρωτη μεθοδο στα ελληνικα δεν ξερω αν υπαρχει, αλλα υπαρχει στα αγγλικα

ευχαριστω για την βοηθεια.

ειδες τι καλος εισαι αμα θελεις? χαθηκε να μου τα πεις αυτα απο χθες που παραλιγο να μην ξανα ανοιξει το κινητο την νυχτα

και ποιος ακουγε τις φωνες του γιου μου.

εγω περασα χθες με το flashtool την ρομ587 και λειτουργει μια χαρα, ξεχναω κααι τα ροοτ και ολα γιατι επαθα πλακα την νυχτα που περασα ενα κερνελ αλλου τηλεφωνου κι δεν ανοιγε

απλα ηθελα να ελευθερωσω την μνημη τηλεφωνου γιατι ηταν ελευθερη πολυ λιγη αλλα μετα το περασμα της ρομ 587 εκανα καθαρη εγκατασταση και το συμορφωσα και εχει την μιση μνημη ελευθερη οποτε δεν ασχολουμαι με ροοτ

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια.

ειδες τι καλος εισαι αμα θελεις? χαθηκε να μου τα πεις αυτα απο χθες που παραλιγο να μην ξανα ανοιξει το κινητο την νυχτα

και ποιος ακουγε τις φωνες του γιου μου.

εγω περασα χθες με το flashtool την ρομ587 και λειτουργει μια χαρα, ξεχναω κααι τα ροοτ και ολα γιατι επαθα πλακα την νυχτα που περασα ενα κερνελ αλλου τηλεφωνου κι δεν ανοιγε

 

οταν στα ελεγα οτι τα εχεις μπερδεψει δεν με ακουγες :p τοσες ωρες εχουμε φαει με αυτο το κινητο κατι ξερουμε παραπανω :lol:

 

Απολαυστε το κινητο κανει και ετσι μια χαρα την δουλεια του...

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα,πήρα πριν λίγο καιρό ένα xperia mini με ics .587 και καθώς μου γέμισε ήδη η μνήμη του,δεν μ' αφήνει να κάνω update σε διαφορες εφαρμογές...σκέφτομαι να το ρουτάρω γιά να μπορέσω να πετάξω ότι δεν χρειάζομαι..ψάχνομαι τις τελευταίες μέρες αλλά καθότι νέωπας έχω χάσει τη μπάλλα...μπορεί κάποιος να βοηθήσει..δεν μ' ενδιαφέρει να του περάσω custom rom απλά να το ρουτάρω και να κρατήσω την επίσημη rom..ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα,πήρα πριν λίγο καιρό ένα xperia mini με ics .587 και καθώς μου γέμισε ήδη η μνήμη του,δεν μ' αφήνει να κάνω update σε διαφορες εφαρμογές...σκέφτομαι να το ρουτάρω γιά να μπορέσω να πετάξω ότι δεν χρειάζομαι..ψάχνομαι τις τελευταίες μέρες αλλά καθότι νέωπας έχω χάσει τη μπάλλα...μπορεί κάποιος να βοηθήσει..δεν μ' ενδιαφέρει να του περάσω custom rom απλά να το ρουτάρω και να κρατήσω την επίσημη rom..ευχαριστώ προκαταβολικά

 

αυτο που θα σε βοηθησει να κερδισεις χωρο ειναι να μεταφερεις τις εφαρμογες σου στην καρτα του τηλεφωνου αν εχεις μεταφερει οσες πηγαινουν και παλι δεν εχεις χωρο τοτε χρειαζεσαι root

οι περιττες εφαρμογες που εχει η σονυ ειναι καμμια 20-30mb αν δεν κανω λαθος (μπορει να λεω και πολλα) το ροοτ οπως εγραψα και 3 ποστ πιο πανω απο το δικο σου ειναι με 2 τροπους με τον πρωτο τροπο θα χασεις εφαρμογες και δεδομενα (θα χρειαστει να τα ξαναβαλεις ενα ενα ισως ειναι λιγο ταλαιπωρια)

για τον δευτερο δεν ξερω τι χανεις δεν το εχω δοκιμασει μπορει να σε ενημερωσει καποιος που το εχει κανει..

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Σημερα μου ηρθε το Mini απο το service! μου αλλαξαν την πλατη του κινητου που ειναι μαζη με το τζαμακι της καμερα και ειναι μια χαρα τωρα.. βεβαια μου δεν μου κανανε αναβαθμιση αλλα downgrade σε 2.3.4... δεν ξερω αν πρεπει να ξαναβαλω το 4

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα σε βοηθησει να κερδισεις χωρο ειναι να μεταφερεις τις εφαρμογες σου στην καρτα του τηλεφωνου αν εχεις μεταφερει οσες πηγαινουν και παλι δεν εχεις χωρο τοτε χρειαζεσαι root

οι περιττες εφαρμογες που εχει η σονυ ειναι καμμια 20-30mb αν δεν κανω λαθος (μπορει να λεω και πολλα) το ροοτ οπως εγραψα και 3 ποστ πιο πανω απο το δικο σου ειναι με 2 τροπους με τον πρωτο τροπο θα χασεις εφαρμογες και δεδομενα (θα χρειαστει να τα ξαναβαλεις ενα ενα ισως ειναι λιγο ταλαιπωρια)

για τον δευτερο δεν ξερω τι χανεις δεν το εχω δοκιμασει μπορει να σε ενημερωσει καποιος που το εχει κανει..

 

τις έχω ήδη μεταφέρει και πάλι δεν έχω χώρο...ο δεύτερος τρόπος που αναφέρεις μάλλον δε μου κάνει καθώς είναι γιά την .431...όσο γιά τον πρώτο υποθέτω πως πρέπει να ψαχτώ στα φόρα του xda ή όχι;όπως και να χει ευχαριστώ γιά το ενδιαφέρον:):)

Link to comment
Share on other sites

τις έχω ήδη μεταφέρει και πάλι δεν έχω χώρο...ο δεύτερος τρόπος που αναφέρεις μάλλον δε μου κάνει καθώς είναι γιά την .431...όσο γιά τον πρώτο υποθέτω πως πρέπει να ψαχτώ στα φόρα του xda ή όχι;όπως και να χει ευχαριστώ γιά το ενδιαφέρον:):)

 

για 587 απο οτι κοιταξα κατι εχει βγει

μπορεις να δεις εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1923409

 

και εδω http://talk.sonymobile.com/thread/41119?start=0&tstart=0

 

ο οδηγος για τον πρωτο τροπο ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1695514 (μετα μπορεις να πας και στην 587 διατηρωντας το ροοτ)

διαλεξε αυτον που σε βολευει και με λιγο προσοχη λογικα θα τα καταφερεις

Edited by cool_pipis

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

για 587 απο οτι κοιταξα κατι εχει βγει

μπορεις να δεις εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1923409

 

και εδω http://talk.sonymobile.com/thread/41119?start=0&tstart=0

 

ο οδηγος για τον πρωτο τροπο ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1695514 (μετα μπορεις να πας και στην 587 διατηρωντας το ροοτ)

διαλεξε αυτον που σε βολευει και με λιγο προσοχη λογικα θα τα καταφερεις

ευχαριστώ bro...άργησα να απαντήσω γιατί έλειπα κανα δυό μέρες...θα το ψάξω και θα στείλω feedback...γειά χαρά...a la vuelta nos vemos...που πα να 'πει τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

η ρύθμισή της φωτεινοτητας

είναι μόνο χειροκίνητη;;;

 

εφόσον έχει αισθητήρα φωτός..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια κάρτα μνήμης 8 Gb κλάσης 10 είναι σαφώς πιο γρήγορη από την 4!έχουν όμως τόσο μεγάλες διάφορες στην ταχύτητα!η είναι μικρή η διάφορα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια κάρτα μνήμης 8 Gb κλάσης 10 είναι σαφώς πιο γρήγορη από την 4!έχουν όμως τόσο μεγάλες διάφορες στην ταχύτητα!η είναι μικρή η διάφορα;

 

με τις τιμες που παιζουν τωρα αγορασε μια με κλαση 10 κυριως διαφορα εχουν οταν τραβας hd video η οταν μεταφερεις αρχεια... θεωρητικα η μια φτανει τα 4 mb ρυθμο μεταδοσης και η αλλη τα 10mb+ (δεν ισχυουν παντα αυτες οι τιμες)

 

@nikosxeng3 εχει αισθητηρα φωτος αλλα στην 2.3.4 που ηταν αυτοματη προκαλουσε μερικες φορες τρεμοπαιγμα στην οθονη και ενοχλουσε πολλους χρηστες οποτε αλλαξανε την ρυθμιση στην ICS και την εκαναν χειροκινητη..

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ενω έχω κάνει τη διαδικασία κανονικά δεν μπορώ να μπω στο cwm πως μπαίνω εκει ? η εφαρμογή super user υπάρχει στο κινητό οπότε μάλλον την διαδικασία την ολοκλήρωσα.. τι να πω

 

Ποιος ειναι ο σωστός συνδιασμός κουμπιών ?

 

Edit: Δεν ξέρω γιατι αλλά δεν ήταν εγκατεστημένο, κατέβασα το x-parts και το έκανα εγκατάσταση όλα οκ :)

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ξαφνικά και χωρίς λόγο σταμάτησε να αντιδρά η οθόνη αφής στο Xperia Mini Pro της κόρης μου.

Δοκίμασα επανεγκατάσταση τόσο με Update Service όσο και με Sony PC Companion αλλά το μόνο που κέρδισα ήταν η απώλεια των προσωπικών δεδομένων. Η οθόνη αφής επιμένει να μην αντιδρά.

Τί κάνω τώρα;

Το πετάω και παίρνω άλλο ή υπάρχει οικονομικός τρόπος επιδιόρθωσης;

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...