Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ παμε μεθαυριο , που ειμαι και ελευθερος δες πμ

 

Αραξε μαν!!τρεχω με τις εξεταστικες ακομα!κατσε να βαλω και κανα φραγκακι στην ακρη μπας και τσιμπησω και καμια εξτρα μπαταρια (αν εχει) μαζι με καπακι και ζελατινες.προς το παρον ειμαι ρεστος!:)

εχω το τηλ σου και θα σε ειδοποιησω οποτε μπορεσουμε και οι δυο να παμε την τσαρκα μας..;)

 

Επισημη Cyanogen???κιολας;;;

πραγματικα τωρα τι κανουμε μαγκες;

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειμαι κατοχος του προ απο την πεμπτη .θελω να μεταφερω τις εντυπωσεις μου απο την χρηση του εως τωρα.

 

αν και ειχα συσκευη με μεγαλυτερη οθονη ,galaxy tab ,και το προ το πηρα με επιδοτηση σκεφτηκα να το δωσω μια ευκαιρια πριν το πουλησω για κατι αλλο.

εντυπωσεις εως τωρα.

 

+απιστευτη απεικονιση φωτο και βιντεο για το μεγεθος και την αναλυση της οθονης.

+ πολυ καλη αποκριση και 0 λαγ εως τωρα με τις εφαρμογες που δουλευα στο ταβ.

+το πληκτρολογιο με βοηθησε απιστευτα ,ιδιαιτερα στα μαιλς και στα παιχνιδια,οπως snes emulator ,pang,street fighter ktl.

+πολυ καλη αντοχη μπαταριας ,με 1 ωρα παιχνιδι απο 90% επεσε στο 67%.μπερεκετι που λεμε και εμεις οι μικρασιατες χεχεχε.

+skype,fring,tango kai λοιπες δημοκρατικες δυναμεις βιντεοκλησεις δουλευουν τελεια.

+gingerbread

το μοναδικο - η ηθονη ,αν ηταν 3.5 θα ηταν για εμενα τελειο αλλα για αυτο ειναι μινι προ.χεχεχε

 

το τελικο μου συμπερασμα ειναι οτι το κραταω με χιλια και δεν το σπροχνω τωρα που συνυθησα το keyboard δυσκολα ξεσυνιθιζω.

 

φιλικα

 

παρτε το με χιλια σε εκπλισει ευχαριστα:):)

 

τιτανοτεραστιο μινι προ.:):):):):)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

τιτανοτεραστιο μινι προ.:):):):):)

 

χαχαχα!τελευταια πινελια ε;

Ευχαριστουμε για τη διαφωτιστικη σου αναφορα.

Αυτο το κινητο εχει ενα καλο(αναμεσα στα αλλα) το παιρνουν ολοι με επιφυλαξη και τελικα τους διαψευδει/ξετρελαινει ολους!

Ρε συ ψαχνω παιχνιδια για να παιζω με το πληκτρολογιο!εχω φαει τον κοσμο αλλα δεν μπορω να βρω!περιμενω αναλυτικες πληροφοριες/οδηγιες!

 

Οσο για την cyanogen..ειδα τις οδηγιες και απογοητευτηκα..πολυ μανουρα ρε γμτ..

Επισης σε λιγο ερχεται η 2.3.4.αξιζει να περασεις τωρα την cyanogen?

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε επίσημη απάντηση από την SE, αναφέρομαι στο πρόβλημα με τα κουμπιά του SE mini (Άντε να δούμε)….

This has been investigated and we can confirm that there is a fix in place which would need to be performed at an authorised service location from this week onwards. This fix has only been implemented this week so in order to ensure that this has been put in place at the service location in your region, I’d suggest contacting your local support team. (πηγή: http://talk.sonyericsson.com/thread/23778?start=210&tstart=0)

Αναγνώρισε ότι δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό..

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την cyanogen..ειδα τις οδηγιες και απογοητευτηκα..πολυ μανουρα ρε γμτ..

Επισης σε λιγο ερχεται η 2.3.4.αξιζει να περασεις τωρα την cyanogen?

 

Οι οδηγίες μπορεί να φαίνονται πολύπλοκες, αλλά να γίνουν προσεκτικά βήμα-βήμα είναι εύκολες, αν κρίνω από τις αντίστοιχες οδηγίες για το X10 mini που είχα.

Το θέμα δεν είναι τόσο ότι βγαίνει η 2.3.4 (που δεν έχει μεγάλες διαφορές από την 2.3.3), όσο αν θέλει κάποιος να αρχίζει να σκαλίζει το κινητό, που είναι του κουτιού ακόμα, και αν θέλει να φύγει από τη SE rom και να περάσει σε άλλη διαφορετική rom, που εμφανισιακά διαφέρει πολύ, όμως προσφέρει περισσότερες δυνατότητες ρύθμισης, overclocking κλπ.

Προσωπικά, αν και μου λείπουν κάποιες δυανατότητες της CyanogenMod, λέω προς το παρόν να μην το πειράξω.

Link to comment
Share on other sites

Αναγνώρισε ότι δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό..

Αυτο ελλειπε. Εδω μιλαμε για δεκαδες κοσμο απο Βαλκανια μεχρι Ινδια με το ιδιο προβλημα και τους πηρε εβδομαδες να αναγνωρισουν οτι δεν ειναι μεμονωμενο περιστατικο.

Επισης δεν απεσυραν τη συσκευη. Δηλαδη αγοραζεις καινουρια συσκευη και την πας στο καπακι για σερβις και αλλαγες πλακετων κλπ.

Τραγικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

....we can confirm that there is a fix....

 

Δηλαδη αγοραζεις καινουρια συσκευη και την πας στο καπακι για σερβις και αλλαγες πλακετων κλπ.

Τραγικα πραγματα.

 

Fix σημαίνει αλλαγή πλακέτας; Δεν βλέπω να διευκρινίζεται κάτι τέτοιο οπότε ας μην βγάζουμε συμπεράσματα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε επίσημη απάντηση από την SE, αναφέρομαι στο πρόβλημα με τα κουμπιά του SE mini (Άντε να δούμε)….

This has been investigated and we can confirm that there is a fix in place which would need to be performed at an authorised service location from this week onwards. This fix has only been implemented this week so in order to ensure that this has been put in place at the service location in your region, I’d suggest contacting your local support team. (πηγή: http://talk.sonyericsson.com/thread/23778?start=210&tstart=0)

Αναγνώρισε ότι δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό..

 

αρα λοιπον το αναγνωρισαν οτι υπαρχει προβλημα.απο εδω και περα εμεις οι κατοχοι του μινι τι κανουμε?περιμενουμε να εμφανιστει?τι θα ισχυσει?πρεπει να παμε στα σερβις να τους πουμε(που σιγα μην ξερουν καν)?

Link to comment
Share on other sites

αρα λοιπον το αναγνωρισαν οτι υπαρχει προβλημα.απο εδω και περα εμεις οι κατοχοι του μινι τι κανουμε?περιμενουμε να εμφανιστει?τι θα ισχυσει?πρεπει να παμε στα σερβις να τους πουμε(που σιγα μην ξερουν καν)?

 

Περιμένουμε. Μπορεί με κάποιο update να φτιάξουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Fix σημαίνει αλλαγή πλακέτας; Δεν βλέπω να διευκρινίζεται κάτι τέτοιο οπότε ας μην βγάζουμε συμπεράσματα.

 

Ξεραμε εξ'αρχης οτι προκειται για hardware θεμα.

Το οτι απαιτειται να παει το τηλεφωνο στο service center το επιβεβαιωνει.

Ειτε ειναι πλακετα, ειτε ειναι ολο το συστημα των capacitive buttons, το ζητημα ειναι οτι η συσκευη ανοιγεται οντας ακομα σχεδον καινουρια (και ας μη μιλησουμε για την επαρκεια των τεχνικων).

Link to comment
Share on other sites

αρα λοιπον το αναγνωρισαν οτι υπαρχει προβλημα.απο εδω και περα εμεις οι κατοχοι του μινι τι κανουμε?περιμενουμε να εμφανιστει?τι θα ισχυσει?πρεπει να παμε στα σερβις να τους πουμε(που σιγα μην ξερουν καν)?

 

δεν ξέρω αν όλα τα μίνι έχουν το πρόβλημα, μπορεί να εμφανιστεί μπορεί και όχι. το θέμα είναι ότι κατάλαβαν την πατάτα και δεν πρόκειται να πας το κινητό και να σου πουν: σου κάναμε μια αναβάθμιση και είσαι εντάξει. προσωπικά μου είχε βγάλει το πρόβλημα και το πήγα στο σέρβις εδώ και μια εβδομάδα. και σήμερα που το είδα αυτό, τηλεφώνησα στην SE και μου είπαν ότι είναι ήδη στον τεχνικό έλεγχο και να μην ανησυχώ το γνωρίζουν το πρόβλημα. Συγκεκριμένα η κοπέλα μου είπε ότι συμβαίνει αυτό σε κάποια μίνι. τώρα απλά κάνω υπομονή να δω τι θα συμβεί...

Link to comment
Share on other sites

Ξεραμε εξ'αρχης οτι προκειται για hardware θεμα.

Το οτι απαιτειται να παει το τηλεφωνο στο service center το επιβεβαιωνει.

Ειτε ειναι πλακετα, ειτε ειναι ολο το συστημα των capacitive buttons, το ζητημα ειναι οτι η συσκευη ανοιγεται οντας ακομα σχεδον καινουρια (και ας μη μιλησουμε για την επαρκεια των τεχνικων).

Προτού γράψω οτιδήποτε να ξεκαθαρίσω ότι δεν διαφωνώ με αυτό που λες κι ότι μπορεί να έχεις δίκιο. Μπορεί όντως να πρέπει να πάει στο service και να ανοιχτεί η συσκευή.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ακόμα δεν είναι σίγουρο και καλύτερα θα είναι να περιμένουμε μια πιο επίσημη και διαφωτιστική ανακοίνωση. Και το λεω αυτό γιατί το "fix" (γενικό και αόριστο) που γράφει η απάντηση μπορεί να είναι και software!!!

 

Και κλείνω ξανά λέγοντας ότι δεν αντιλέγω σε όσα λες αλλά θα ήθελα πιο ξεκάθαρα πράγματα προτού βγάλω συμπεράσματα.

 

Υ.Γ.: Θυμίζω την περίπτωση του ακουστικού που σας είχα πει ότι είναι software και ότι θα φτιάχνεται με update.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια καλο της SE που εχει ενημερωσει τα service point της ανα τον κοσμο και τουλαχιστον γλειτωνεις τις παρεξηγησεις με τους τεχνικους.

απο την αλλη,τεραστια βλακεια της που αφησε τοσες πολλες συσκευες να φυγουν απο τα εργοστασια της με αυτο το προβλημα.(ειτε με το θεμα του ηχου στα προ)

Καπως ετσι χαλαει το ονομα της η εταιρια,δυστυχως,παρολο που κανει φιλοτιμες προσπαθειες να ανεβει στα ματια των καταναλωτων..

 

Περι cyanogen:το σκεφτηκα και δεν ειναι τοσο ο τροπος που μπορεις να την περασεις,οσο το οτι πραγματικα δεν την χρειαζομαι.γιατι να κανω overclocking οταν το κινητο τρεχει φετες;;μονο κακω θα του κανω.αν συνυπολογισω και οτι στο χ10 μινι προ που ειχα δοκιμασει μερικες (ακομα και τελικες) παντα υοηρχε καποιο bug.ειτε αφορουσε φωτισμο πληκτρολογιου,ειτε restarts κ.λ.π.

Εχω βαλει και τον go launcher και το εχω φερει ακριβως στα μετρα μου το κινητο..κουκλα το χω! :p

Οσο για το μενου,το φετικο θεμα της sony ματεδει παρα πολυ!σκουρο με μερικες λεπτομεριες που το κανουν πολυ μοντερνο!(καμια σχεση με το περσινο μπλε!!)

Οποτε η cyanogen μπορει να περιμενει!δεν θελω να το ταλαιπορησω ακομα το μικρο μου!

 

Edit:εστειλα και μια ερωτηση στη σονυ για το αν θα δουμε μελλοντικα καποιον ευκολο τροπο για root.και μου πε το εξης:

Not that we know so far.maybe at some point though...

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tον ηχο τον εχει μονο εκει... και γω παραεισαγωγης το εχω παρει το πολυ να μην εχει καποια φυλλαδια η δευτερο καπακι στην συσκευασια του.. κατα τα αλλα σαν συσκευη δεν εχει διαφορες.... απλως ρωτα τους αν δινουν εγγυση απο την ελληνικη αντιπροσωπεια...

 

οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες οπότε σε κανα μηνα περίπου θα είμαι και εγω κάτοχος αυτου του κινητού :D

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες οπότε σε κανα μηνα περίπου θα είμαι και εγω κάτοχος αυτου του κινητού :D

 

μια από τα ιδία μάλλον και εγώ

| Xperia X8 White | Unlock bootloader | Overclock at 787Mhz | [ROM] GingerCruzt Revision 8.4 | [KERNEL] Alfs for GingerDX v05 |

http://speedtest.net/result/1646516346.png

Link to comment
Share on other sites

μπορεί καποιος να μου πει για τις ζωντανες ταπετσαρίες στο xperia mini ? οταν το αγόρασα δεν είχε περασμενη μέσα καμια και κατεβασα ένα αρχειακι με καταληξη .apk με την "κινουμενη γη"... προσπαθώντας όμως να το περάσω απο το laptop στο κινητο με το pc companion και ενω δοκίμασα να το αντιγράψω σε διάφορους φακελους στο κινητο μου δεν το βλέπω πουθενα... κανω κατι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

μπορεί καποιος να μου πει για τις ζωντανες ταπετσαρίες στο xperia mini ? οταν το αγόρασα δεν είχε περασμενη μέσα καμια και κατεβασα ένα αρχειακι με καταληξη .apk με την "κινουμενη γη"... προσπαθώντας όμως να το περάσω απο το laptop στο κινητο με το pc companion και ενω δοκίμασα να το αντιγράψω σε διάφορους φακελους στο κινητο μου δεν το βλέπω πουθενα... κανω κατι λάθος?

 

για δοκιμασε αυτο πηγαινε στις ρυθμισεις --> εφαρμογες και κανε τικ την επιλογη Αγνωστες πηγες και μετα βρες που εχεις βαλει την εφαρμογη και κανε την εγκατασταση.. περασα την εφαρμογη απλως συνδεοντας το pc με το κινητο και δουλεψε κανονικα...

Edited by cool_pipis

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δεν χρειαζεσαι το πισι κομπανιον αφου το κινητο αναγνωριζεται σαν usb..

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε αυτο πηγαινε στις ρυθμισεις --> εφαρμογες και κανε τικ την επιλογη Αγνωστες πηγες και μετα βρες που εχεις βαλει την εφαρμογη και κανε την εγκατασταση.. περασα την εφαρμογη απλως συνδεοντας το pc με το κινητο και δουλεψε κανονικα...

 

το δοκιμασα αλλα τιποτα...μηπως υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος φακελος στην memory card που θα πρεπει να περασω την εφαρμογη ωστε να ειναι ορατη?

Link to comment
Share on other sites

Σας τυχαίνει η Φωνητική κλήση να ανοίγει από μόνη της ή και να καλεί κάποιο νούμερο τυχαίο; Μπορεί να απενεργοποιηθεί αυτό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα αλλα τιποτα...μηπως υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος φακελος στην memory card που θα πρεπει να περασω την εφαρμογη ωστε να ειναι ορατη?

 

δεν χρειαζεται να την βαλεις σε καποιο συγκεκριμενο φακελο απο το κινητο σου.. εχεις καποιον file manager για να δεις τι εχεις στην καρτα μνημης? Αν δεν εχεις θα χρειαστεις εναν γιατι δεν νομιζω να εχει προεγκατεστημενο οποτε κλεψε απο καπου ασυρματο για να κανεις εγκατασταση εναν file manager, θα σου προτεινα αυτο https://market.android.com/details?id=com.metago.astro&hl=en και μετα θα βρεις που εχεις βαλει την εφαρμογη και την τρεχεις....

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα αλλα τιποτα...μηπως υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος φακελος στην memory card που θα πρεπει να περασω την εφαρμογη ωστε να ειναι ορατη?

 

Όπως σου είπε και ο cool_pipis θα πρέπει να κατεβάσεις έναν file manager στο κινητό. O Astro είναι ίσως ο καλύτερος (εναλλακτικά για όποιον θέλει να δοκιμάσει και κάποιον άλλον θα πρότινα και τον ES File Manager). Το αρχειάκι .apk που έχεις κατεβάσει ουσιαστικά δεν είναι η ίδια η εφαρμογή αλλά το installation file. Μόλις με τον Astro βρεις το αρχείο εκεί που το έχεις περάσει από το PC (δεν χρειάζεται το PC Companion, αρκεί η σύνδεση USB) , θα κάνεις απλά κλικ πάνω στο αρχείο και μετά εγκατάσταση. Μόλις έχει γίνει εγκατάσταση θα μπορείς να επιλέγει το Live wallpaper από την αρχική οθόνη --> μενού --> φόντο --> ζωντανές ταπετσαρίες

 

@ hariskar

αυτό με την φωνητική κλήση δεν μου έχει τύχει. Μήπως σου την κάνει την ζημιά καμμιά εφαρμογή ; Έχεις βάλει κάποιον dialer ή κάποια εφαρμογή για επαφές εκτός των μαμίσιων?

Edited by Kokkinos77
Link to comment
Share on other sites

@ hariskar

αυτό με την φωνητική κλήση δεν μου έχει τύχει. Μήπως σου την κάνει την ζημιά καμμιά εφαρμογή ; Έχεις βάλει κάποιον dialer ή κάποια εφαρμογή για επαφές εκτός των μαμίσιων?

 

Φίλε Kokkinos77, όχι δεν έχω βάλει κάτι σχετικό. Είχα το ίδιο πρόβλημα με τις CyanogenMod rom στο X10 mini, αλλά εκεί μπορούσα να σβήσω την εφαρμογή (αφού το τηλ ήταν root) και ησύχαζα. Τώρα δυστυχώς δε γίνεται.

Η εφαρμογή δεν υποστηρίζει ελληνικά, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kokkinos77, όχι δεν έχω βάλει κάτι σχετικό. Είχα το ίδιο πρόβλημα με τις CyanogenMod rom στο X10 mini, αλλά εκεί μπορούσα να σβήσω την εφαρμογή (αφού το τηλ ήταν root) και ησύχαζα. Τώρα δυστυχώς δε γίνεται.

Η εφαρμογή δεν υποστηρίζει ελληνικά, έτσι δεν είναι;

 

Νομίζω ότι δεν υποστηρίζει ελληνικά αλλά επειδή δεν πολυασχολούμαι με την φωνητική κλήση ίσως ξέρει κάποιος άλλος να σου απαντήσει πιο σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...