Jump to content

Blade : «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

124 MB μου φαίνονται λογικά... μην ξεχνάς πως είναι τα επίσημα partition...

 

αν θες παραπάνω χώρο θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία ξανά, αλλά κατεβάζοντας το εναλλακτικό αρχείο που βρίσκετε στον οδηγό στο κάτω μέρος (gen2_152MBsystem_248MBdata.zip). Θα βρεις σχετικές πληροφορίες στο πρώτο "edit" του οδηγού.

 

Αυτή τη φορά θα πρέπει να κάνεις βέβαια όλα τα βήματα (αν θυμάμαι καλά είχες παραλήψει το πρώτο βήμα γιατί ήταν stock το κινητό σου, κάτι που δεν μπορείς να παραλήψεις τώρα.) Για να σε βοηθήσω για το πρώτο βήμα, μιας και γράφεις πως είσαι αρχάριος, κατεβάζεις το αρχείο του πρώτου βήματος και το αντιγράφεις στην SD κάρτα σου (όπως είναι σαν zip, δεν το αποσυμπιέζεις), κλείνεις το κινητό, και μετά ξεκινάς το κινητό με το CWM (κρατάς πατημένο (volume-). Flashάρεις το zip που είναι στο link (install rom from sd card και επιλέγεις το zip αρχείο). Μετά ξανακλείνεις το κινητό και το ξαναξεκινάς σε FTM και συνεχίζεις στο βήμα 2 όπως ξέρεις.

 

Σημείωση: για να πλοηγηθείς στο CWM χρησιμοποιείς τα volume+ και volume-, επιλέγεις με το πλήκτρο HOME, και πας πίσω με το πλήκτρο BACK

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

124 MB μου φαίνονται λογικά... μην ξεχνάς πως είναι τα επίσημα partition...

 

αν θες παραπάνω χώρο θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία ξανά, αλλά κατεβάζοντας το εναλλακτικό αρχείο που βρίσκετε στον οδηγό στο κάτω μέρος (gen2_152MBsystem_248MBdata.zip). Θα βρεις σχετικές πληροφορίες στο πρώτο "edit" του οδηγού.

 

Αυτή τη φορά θα πρέπει να κάνεις βέβαια όλα τα βήματα (αν θυμάμαι καλά είχες παραλήψει το πρώτο βήμα γιατί ήταν stock το κινητό σου, κάτι που δεν μπορείς να παραλήψεις τώρα.) Για να σε βοηθήσω για το πρώτο βήμα, μιας και γράφεις πως είσαι αρχάριος, κατεβάζεις το αρχείο του πρώτου βήματος και το αντιγράφεις στην SD κάρτα σου (όπως είναι σαν zip, δεν το αποσυμπιέζεις), κλείνεις το κινητό, και μετά ξεκινάς το κινητό με το CWM (κρατάς πατημένο (volume-). Flashάρεις το zip που είναι στο link (install rom from sd card και επιλέγεις το zip αρχείο). Μετά ξανακλείνεις το κινητό και το ξαναξεκινάς σε FTM και συνεχίζεις στο βήμα 2 όπως ξέρεις.

 

 

 

Σημείωση: για να πλοηγηθείς στο CWM χρησιμοποιείς τα volume+ και volume-, επιλέγεις με το πλήκτρο HOME, και πας πίσω με το πλήκτρο BACK

 

 

 

Νομιζω απο την πρωτη κιολας ματια που εριξα στην απαντηση σου οτι καταλαβα ακριβως τι πρεπει να κανω!!!

Μπηκα στο κινητο κ ειδα οτι η συνολικη μνημη τελικα ειναι 420 ΜΒ οποτε η διαδικασια σου ηταν αποτελεσματικοτατη κ για το κινητο μου στο ξεκλειδωμα της RAM... Ξανα τα συγχαρητηρια μου !! Εισαι φοβερος (κ με μαυρη ζωνη στα android μπορω να πω :) )

 

Αυριο θα προσπαθησω να flashαρω το κινητο κ θα ποσταρω αποτελεσματα!!!

Εχεις καποια καλη rom να μου προτεινεις????

Διαβαζω για την gingerbread ... να τη βαλω???

Μπαινει με τον ιδιο τροπο οπως αυτη που προτεινες τωρα????

 

 

Σε ευχαριστω ξανα για ολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

gingerbread είναι η κωδική ονομασία του android 2.3... επομένως, οι περισσότερες rom που κυκλοφορούν είναι gingerbread.

 

Για να κάνεις clean install (η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή και εντελώς ασφαλείς... δεν υπάρχει πρακτικά καμία περίπτωση να brickάρεις το κινητό):

1. αντιγράφεις το zip της rom που θες στην sd

2. Μπαίνεις στο CWM (ξεκινάς με το volume- πατημένο) και κάνεις wipe data/factory reset, wipe cache partition, advanced/wipe dalvik cache

3. επιλέγεις install zip from sd card και επιλέγεις το zip που αντέγραψες στην sd. Η παραπάνω διαδικασία διαγράφει τα πάντα από το κινητό αλλά δεν πειράζει καθόλου την sd. Αν ο kernel της rom που βάζεις είναι ίδιος με αυτή που έχεις τώρα στο κινητό σου, τότε δεν χρειάζεται το (2) και δεν χάνεις τα δεδομένα του κινητού σου (κάτι που δεν ισχύει σε εσένα γιατί θα πας από android 2.2 froyo σε android 2.3 gingerbread).

 

Οι επικρατέστερες rom αυτή τη στιγμή είναι οι CyanogenMod (CM7) και η Ginger Stir Fry (GSF). Αν μπορούσε κανείς σε μία πρόταση να σου περιέγραφε τις διαφορές θα σου έλεγε πως η CM έχει τα περισσότερα features ενώ η GSF είναι πιο σταθερή και με καλύτερη αυτονομία μπαταρίας. Στο σύντομο μέλλον βέβαια τα θετικά στοιχεία της GSF θα περάσουν και στην CM, οπότε και θα είναι "θεωρητικά" η πιο καλή rom εκεί έξω, αφού θα προσφέρει τα εξαιρετικά features της CM με την σταθερότητα και την αυτονομία της GSF. Η επιλογή είναι δικιά σου.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ξανα παρα πολυ κ συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος!

 

 

Θα δοκιμασω τη CM7 και αν δε μου κανει θα βαλω την CSF μετα ... ετσι κ αλλιως τον ιδιο kernel εχουν απ'οτι καταλαβα οποτε δε θα χρειαστει να χασω κ τα αρχεια μου :p [/

 

 

Υπεροχος οδηγος για ακομα μια φορα Kogos!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλοί μου άνθρωποι..

 

Μπορεί να μου δώσει κάποιος οδηγίες για να περάσω την 2.2 oficial σε blade πρώτης παρτίδας με ξεκλειδωμένη μνήμη 512 και οδηγίες για full backup?

 

To έχω παρατήσει το "σπορ" και δε βγάζω άκρη..

 

Πιθαν'οτητες για brick υπάρχουν/καμία αρκετά stable 2.3 με καλή κατάνάλωση μπαταρίας?

 

Ευχαριστώ!

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλοί μου άνθρωποι..

 

Μπορεί να μου δώσει κάποιος οδηγίες για να περάσω την 2.2 oficial σε blade πρώτης παρτίδας με ξεκλειδωμένη μνήμη 512 και οδηγίες για full backup?

 

To έχω παρατήσει το "σπορ" και δε βγάζω άκρη..

 

Πιθαν'οτητες για brick υπάρχουν/καμία αρκετά stable 2.3 με καλή κατάνάλωση μπαταρίας?

 

Ευχαριστώ!

 

Καλησπερα!

Αν δεις λιγο προηγουμενα μηνυματα μου θα την περασεις ευκολα!

Για backup δε μπορω να σε βοηθησω γιατι δε ξερω αλλα να περασεις την 2.2 official ειναι ευκολο!

Δες τις οδηγιες που μου εδωσε ο καταπληκτικος Kogos...

Η περιμενε αν θελεις να σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες καποιος πιο ειδικος απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το είχα "πειράξει" μόνο για να έχω 512 ram (αρα δεν είμαι root?) άρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το titanium?

 

Με το πέρασμα στην official 2.2 wind τι δεδομένα χάνω από τη συσκευή, μπορώ να περάσω κάποια custom σαν update πάνω από την πειραγμένη 2,1 ώστε να μην χάσω αρχεία?

 

 

UPDATE

 

αφού δεν βρήκα κάποια πρόταση σχετικά με backup έκανα τις επαφές και τα μηνύματα του handcent με το SMS Backup & Restore by Ritesh Sahu (βέβαια με έβγαλε 856 οκ και ένα fail..)

 

Καλησπερα!

Αν δεις λιγο προηγουμενα μηνυματα μου θα την περασεις ευκολα!

Για backup δε μπορω να σε βοηθησω γιατι δε ξερω αλλα να περασεις την 2.2 official ειναι ευκολο!

Δες τις οδηγιες που μου εδωσε ο καταπληκτικος Kogos...

Η περιμενε αν θελεις να σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες καποιος πιο ειδικος απο μενα!

Edited by ntopas

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το είχα "πειράξει" μόνο για να έχω 512 ram (αρα δεν είμαι root?) άρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το titanium?

 

Με το πέρασμα στην official 2.2 wind τι δεδομένα χάνω από τη συσκευή, μπορώ να περάσω κάποια custom σαν update πάνω από την πειραγμένη 2,1 ώστε να μην χάσω αρχεία?

 

 

UPDATE

 

αφού δεν βρήκα κάποια πρόταση σχετικά με backup έκανα τις επαφές και τα μηνύματα του handcent με το SMS Backup & Restore by Ritesh Sahu (βέβαια με έβγαλε 856 οκ και ένα fail..)

 

 

Καλημερα Ntopas!

Τελικα τι εκανες ??

Περασες νεα rom?

 

Αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kogos εχω ξεκλειδωσει δυο κινητα φιλων μου με τη μεθοδο 2.2_stock_partition_size και τα κινητα δουλευουν αψογα!

σε αντιθεση με το δικο μου που ενω ξεκλειδωνει τη μνημη μολις το αφησω για δεκα λεπτα μου σβηνει και δεν επανερχεται

(σε εχω ξαναενοχλησει).παει καπου το μυαλο σου γιατι γινεται αυτο? σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kogos εχω ξεκλειδωσει δυο κινητα φιλων μου με τη μεθοδο 2.2_stock_partition_size και τα κινητα δουλευουν αψογα!

σε αντιθεση με το δικο μου που ενω ξεκλειδωνει τη μνημη μολις το αφησω για δεκα λεπτα μου σβηνει και δεν επανερχεται

(σε εχω ξαναενοχλησει).παει καπου το μυαλο σου γιατι γινεται αυτο? σε ευχαριστω πολυ!

 

Δοκίμασε να βάλεις την επίσημη αναβάθμιση της wind. Θα έχεις 256ΜΒ ram βέβαια αλλά πρέπει να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα η συσκευή και όχι το update. Άσε την επίσημη για καμιά μέρα, και αν δεν σου κάνει restart δοκίμασε το βήμα 2 (αφού θα έχεις βάλει την επίσημη αναβάθμιση δεν χρειάζεται το βήμα 1). Αν σου κλείνει και με την επίσημη αναβάθμιση, τότε μάλλον το πας για επισκευή.

 

btw, ελπίζω να μην έχεις το κινέζικο zte v800 που είναι το blade χωρίς 512ΜΒ ραμ...

 

Περιμένουμε νέα σου (αν και ελπίζω σε ένα σαββατοκύριακο γεμάτο μπάνια :) όσο έχει ακόμα καλό καιρό).

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά

όλα ανθηρά!

 

και εγώ 2.2 με 512 (φίλε kogos πρέπει να μας βάλεις ένα donate Κουμπάκι στο προφίλ σου μέσω paypal

όπως κάνουν πολλά καλόπαιδα που βοηθούν με προγράμματα κλπ στο web..).:p

να ρωτήσω root δεν είμαι έτσι?

τι να βάλω με τη συγκεκριμένη rom για να κόβει τα permisions (πολλές εφαρμογές στο market λένε ότι δεν παίζουν σε όλες..):ninja:

 

Καλημερα Ntopas!

Τελικα τι εκανες ??

Περασες νεα rom?

 

Αποτελεσματα?

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις την επίσημη αναβάθμιση της wind. Θα έχεις 256ΜΒ ram βέβαια αλλά πρέπει να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα η συσκευή και όχι το update. Άσε την επίσημη για καμιά μέρα, και αν δεν σου κάνει restart δοκίμασε το βήμα 2 (αφού θα έχεις βάλει την επίσημη αναβάθμιση δεν χρειάζεται το βήμα 1). Αν σου κλείνει και με την επίσημη αναβάθμιση, τότε μάλλον το πας για επισκευή.

 

btw, ελπίζω να μην έχεις το κινέζικο zte v800 που είναι το blade χωρίς 512ΜΒ ραμ...

 

Περιμένουμε νέα σου (αν και ελπίζω σε ένα σαββατοκύριακο γεμάτο μπάνια :) όσο έχει ακόμα καλό καιρό).

 

το κινητο δεν εχει προβλημα γιατι μου δουλευει μια χαρα με την επισημη της wind.πολυ φοβαμαι οτι ειναι το v800 που λες !δεν πειραζει θα το αφησω οπως ειναι με την rom της wind!σε ευχαριστω για ολα!

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά

όλα ανθηρά!

 

και εγώ 2.2 με 512 (φίλε kogos πρέπει να μας βάλεις ένα donate Κουμπάκι στο προφίλ σου μέσω paypal

όπως κάνουν πολλά καλόπαιδα που βοηθούν με προγράμματα κλπ στο web..).:p

να ρωτήσω root δεν είμαι έτσι?

τι να βάλω με τη συγκεκριμένη rom για να κόβει τα permisions (πολλές εφαρμογές στο market λένε ότι δεν παίζουν σε όλες..):ninja:

 

ΕΙΣΑΙ root ναι!!!

Μπραβο που τα καταφερες!Ηταν απλο ειδες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Εχω εδω και αρκετο καιρο την wind με ξεκλειδωμενη μνημη αλλα επειδη εχω καποια προβληματα θελω να γυρισω στα 256. Παταω volume - και ανοιγω αλλα δεν με παει σε FTM αλλα εκει που μου δινει επιλογες για reboot κλπ. Τι κανω λαθος και δεν με βγαζει σε FTM?

ευχαριστω

 

edit:

 

βρηκα ενα σχετικο αρθρο. Μπορει να μου πει καποιος πως κανω φλασαρισμα για να επαναφερω το FTM?

Edited by ANTONIS1978
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Εχω εδω και αρκετο καιρο την wind με ξεκλειδωμενη μνημη αλλα επειδη εχω καποια προβληματα θελω να γυρισω στα 256. Παταω volume - και ανοιγω αλλα δεν με παει σε FTM αλλα εκει που μου δινει επιλογες για reboot κλπ. Τι κανω λαθος και δεν με βγαζει σε FTM?

ευχαριστω

 

edit:

 

βρηκα ενα σχετικο αρθρο. Μπορει να μου πει καποιος πως κανω φλασαρισμα για να επαναφερω το FTM?

 

Βασικά, είναι το βήμα 1 του οδηγού... αλλά αν θες περισσότερες οδηγίες:

 

1) Κατεβάζεις αυτό και το κάνεις copy στην sd κάρτα σου. (όπως είναι σαν zip, δεν το αποσυμπιέζεις).

2) κλείνεις το κινητό, και μετά ξεκινάς το κινητό σε CWM (κρατάς πατημένο (volume-) (εκεί που μου δίνει επιλογές για reboot κλπ. όπως λες). Flashάρεις το zip (install zip from sd card--> choose zip from sd card, και επιλέγεις το zip αρχείο που μόλις πριν αντέγραψες στην sd).

3) κλείνεις το κινητό και το ανοίγεις πάλι με το volume- πατημένο... θα δεις πλέον το FTM όπως είναι και μαμίσιο

 

Σημειώνω πως για να πας σε 256ΜΒ πρέπει σε FTM να τρέξεις το επίσημο update της wind, και είσαι έτοιμος...

 

πες μας νέα

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικοτατος! Ευχαριστω πολυ.

 

Νομιζα οτι ξεκιναμε απο βημα 2.

 

Ξεκιναω και σας λεω

 

Βασικα να αναφερω και το προβλημα του κινητου μπας και δεν φταιει αυτο?

 

Απ'οταν εβαλα την wind με τα 512 αντιμετωπιζω τα εξης:

 

Σε ανυποπτο χρονο δεν χτυπαει οταν εχω εισερχομενη κληση.

Δεν φορτιζει με τον φορτιστη παρα μονο με USB

Εχω προβλημα με τα email και βγαζει σφαλμα.

 

Λετε να φταιει αυτο?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά σου φαίνεται πως είναι θέμα software παρά hardware... μπορεί να φταίει bad flash, αλλά σίγουρα δεν φταίει η μετατροπή σε 512MB... Δοκίμασε με CWM να φλασάρεις αυτό που είναι η επίσημη 2.2 της wind (απλά την έχω κάνει να flashάρετε από το CWM). Θα παραμείνεις με 512ΜΒ. Μάλλον θα διορθωθεί το πρόβλημά σου...

 

Αν δεν θες να χάσεις τα δεδομένα σου, μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα να το περάσεις χωρίς να κάνεις wipe τίποτα και αν το πρόβλημα συνεχιστεί, μόνο τότε να το κάνεις clean install με wipe data, wipe cache, wipe dalvik.

 

Eλπίζω μόνο τα προβλήματα που αναφέρεις να μην έχουν δημιουργηθεί από κάποια εφαρμογή και ψάχνουμε άδικα.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά σου φαίνεται πως είναι θέμα software παρά hardware... μπορεί να φταίει bad flash, αλλά σίγουρα δεν φταίει η μετατροπή σε 512MB... Δοκίμασε με CWM να φλασάρεις αυτό που είναι η επίσημη 2.2 της wind (απλά την έχω κάνει να flashάρετε από το CWM). Θα παραμείνεις με 512ΜΒ. Μάλλον θα διορθωθεί το πρόβλημά σου...

 

Την κατεβαζω τωρα.

 

Αν δεν θες να χάσεις τα δεδομένα σου, μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα να το περάσεις χωρίς να κάνεις wipe τίποτα και αν το πρόβλημα συνεχιστεί, μόνο τότε να το κάνεις clean install με wipe data, wipe cache, wipe dalvik.

 

Πως θα την περασω χωρις να σβηστουν τα δεδομενα?

Eλπίζω μόνο τα προβλήματα που αναφέρεις να μην έχουν δημιουργηθεί από κάποια εφαρμογή και ψάχνουμε άδικα.

Εχεις υποψιν τι ειδους εφαρμογες το προκαλουν αυτο? :O

 

Συγγνωμη που ρωταω πολλα αλλα δεν ειμαι γνωστης.

Link to comment
Share on other sites

Αν την φλασαρεις χωρις wipe δεν θα σβηστουν τα δεδομενα σου. Δεν εχω ιδεα ποια εφαρμογη δημιουργει προβλημα, αν ειναι λογω εφαρμογης.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

φίλε kogos θέλω ξανα την βοήθεια σου

εχω βάλει την 2.2 με ξεκλείδωμα της μνημης απο εσενα που εχεις εδω ,ολα καλα η μνημη ανέβηκε αλλα μου βγάζει συνεχεια οτι δεν υπαρχει ελευθερος αποθηκευτικος χώρος στο τηλεφωνο

εχω εγκατεστημένες 25 εφαρμογες και οσες μεταφέρονται της εχω στην μνημη sd ειναι φυσιλογικο

και κατι τελευτεο τα βιντεο απο το youtube δεν τα παιζει τι θελη

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

kogos

 

εκανα φλασ την στοκ που μου εστειλες. Την εβαλα στην sd και μετα εκανα install zip απο sd. επελεξα το αρχειο το ζιπ

που κατεβασα με την stock και ειδα την διαδικασια να ολοκληρωνεται. Μετα εκανα reboot. Πιστευω να μην εκανα κατι λαθος.

Βεβαια wipe και τετοια δεν καταλαβα ουτε ειδα πουθενα :confused:

Εκ πρωτης απ'οτι ειδα το προβλημα με τα email υφισταται.

Επισης ακομα δεν φορτιζει. Κουνιεται η μπαρα στην μπαταρια αλλα δεν φορτιζει. Και υποψιν οτι το πηγα στην wind

και μου αλλαξανε κατι.

Μαλλον θα δοκιμασω την πρωτη διαδικασια που μου περιγραφεις.

Edited by ANTONIS1978
Link to comment
Share on other sites

φίλε kogos θέλω ξανα την βοήθεια σου

εχω βάλει την 2.2 με ξεκλείδωμα της μνημης απο εσενα που εχεις εδω ,ολα καλα η μνημη ανέβηκε αλλα μου βγάζει συνεχεια οτι δεν υπαρχει ελευθερος αποθηκευτικος χώρος στο τηλεφωνο

εχω εγκατεστημένες 25 εφαρμογες και οσες μεταφέρονται της εχω στην μνημη sd ειναι φυσιλογικο

και κατι τελευτεο τα βιντεο απο το youtube δεν τα παιζει τι θελη

ευχαριστω

 

το blade είναι γνωστό πως δεν έχει μεγάλη εσωτερική μνήμη. Μεταφέροντας απλά τα προγράμματα που το android σε αφήνει στην sd δεν σώνεις και πολλά πράγματα, αφού σου μένει όλη η dalvik στην εσωτερική μνήμη θες δε θες... Για όλα τα κινητά που έχουν περιορισμένη εσωτερική μνήμη, το a2sd είναι μία καλή λύση. Σου προτείνω να βάλεις ginger stir fry android 2.3.4 ή CM7 που έχουν ενσωματωμένη λειτουργία a2sd / s2e και τότε δεν θα σε νοιάζει για την εσωτερική μνήμη.

 

kogos

 

εκανα φλασ την στοκ που μου εστειλες. Την εβαλα στην sd και μετα εκανα install zip απο sd. επελεξα το αρχειο το ζιπ

που κατεβασα με την stock και ειδα την διαδικασια να ολοκληρωνεται. Μετα εκανα reboot. Πιστευω να μην εκανα κατι λαθος.

Βεβαια wipe και τετοια δεν καταλαβα ουτε ειδα πουθενα :confused:

Εκ πρωτης απ'οτι ειδα το προβλημα με τα email υφισταται.

Επισης ακομα δεν φορτιζει. Κουνιεται η μπαρα στην μπαταρια αλλα δεν φορτιζει. Και υποψιν οτι το πηγα στην wind

και μου αλλαξανε κατι.

Μαλλον θα δοκιμασω την πρωτη διαδικασια που μου περιγραφεις.

 

Για να κάνεις wipe:

Στο CWM επιλέγεις με την σειρά...

1) wipe data/factory reset

2) wipe cache partition

3) advanced --> Wipe Dalvik Cache

... και μετά κάνεις install το zip. Φυσικά θα χαθούν όλα τα δεδομένα σου, αλλά τουλάχιστον θα σου λυθεί η απορία αν είναι hardware ή software το πρόβλημά σου. Αν μετά από αυτό εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, τότε θες επισκευή γιατί είναι προβληματικό hardware.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και ειμαι με wind 256. Δεν σβηστηκαν δεδομενα και δεν διορθωθηκε τπτ.

Να βαλω παλι την 512 και να κανω wipe? :(

 

 

Βασικά, είναι το βήμα 1 του οδηγού... αλλά αν θες περισσότερες οδηγίες:

 

1) Κατεβάζεις αυτό και το κάνεις copy στην sd κάρτα σου. (όπως είναι σαν zip, δεν το αποσυμπιέζεις).

2) κλείνεις το κινητό, και μετά ξεκινάς το κινητό σε CWM (κρατάς πατημένο (volume-) (εκεί που μου δίνει επιλογές για reboot κλπ. όπως λες). Flashάρεις το zip (install zip from sd card--> choose zip from sd card, και επιλέγεις το zip αρχείο που μόλις πριν αντέγραψες στην sd).

3) κλείνεις το κινητό και το ανοίγεις πάλι με το volume- πατημένο... θα δεις πλέον το FTM όπως είναι και μαμίσιο

 

Σημειώνω πως για να πας σε 256ΜΒ πρέπει σε FTM να τρέξεις το επίσημο update της wind, και είσαι έτοιμος...

 

πες μας νέα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...