Jump to content

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 7


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα,

Εχει κανεις το navigon?

 

Το έχω, αλλά όχι το Europe. Έχω μία άλλη έκδοση που είχε κυκλοφορήσει από στην Γερμανία. Αλλά δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Ότι θες ρώτα.

 

οταν βάζεις πολλές εφαρμογές μπαίνουν από πάνω αλφαβητικά ένα ένα γράμματα στο μενού και μου φαίνεται λίγο άσχημο. Τι μπορώ να κανω ;

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχω, αλλά όχι το Europe. Έχω μία άλλη έκδοση που είχε κυκλοφορήσει από στην Γερμανία. Αλλά δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Ότι θες ρώτα.

 

 

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Μάλιστα,δε πειραζει θα το συνηθίσω :/

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Και είναι και πολύ ωραίο κατά την άποψη μου. Και βολικό επίσης.

Για παράδειγμα με το που πατάς ένα γράμμα, μπορείς να ρολάρεις εκεί που θες πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτοχος του παλιού windows mobile 6.5 και εφόσων είχα κατά κάποιο τρόπο βολευτεί, είχα σταματήσει να παρακολουθώ το myphone.gr και τις εξελίξεις. Ο λόγος που γράφω σε αυτό το τόπικ είναι γιατί ψάχνω να βρω τι λειτουργικό θα έχει το επόμενο κινητό μου.

 

Όταν σταμάτησα να παρακολουθώ τις εξελίξεις τα πράγματα ήταν ως εξής: Το android είχε πάει πολύ μπροστά, ήταν σε καλό σημείο, είχε τρομερές εφαρμογές και γενικά ήταν το λειτουργικό που άξιζε. Το wp7 ήταν έτοιμο να πεθάνει πριν γεννηθεί μέχρι που τελικά η microsoft αγόρασε τη nokia. Εκεί σταμάτησα να ασχολούμαι.

 

Οπότε τώρα ρωτάω, πως πάει αυτό το λειτουργικό (wp7); Έχουν αλλάξει τα πράγματα; Έχει καθόλου ελπίδες επιβίωσης; Υπάρχουν αξιοσημείωτες εφαρμογές; Υπάρχει κανά σχέδιο της microsoft σε συνδυασμό με τα windows 8 στους υπολογιστές;

 

Εν ολίγοις αν έπαιρνα τώρα κινητό, android ή wp7; Αν θα πάρω στα μέσα του καλοκαιριού;

 

Ευχαριστώ.

 

edit: Γενικά ενδιαφέρομαι για έξυπνες και επιστημονικές εφαρμογές.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι οτι ότι και να πάρεις, θα κάνεις τεχνολογικό άλμα.

Βγαίνουμε λίγο offtopic, αλλά θα σου πω το εξής. Αν θες να πειράζεις το κινητό, δηλαδή αν το έκανες αυτό πολύ συχνά με το wm σου, τότε τα wp7 μπορεί να σου φανούν βαρετά.

Αλλιώς, πήγαινε σε ένα μαγαζί, δες το sgs2 που είναι το καλύτερο android που κυκλοφορεί ευρέως, δες και το lumia.

Μετά πήγαινε στο market.android.com και στο http://www.windowsphone.com/el-GR/marketplace και δες.

 

Δεν τίθεται θέμα επιβίωσης του wp. Το θέμα είναι πότε θα περάσει μπροστά πρώτο. Αν θα συμβεί στα επόμενα 2 χρόνια ή θα γίνει πολύ αργότερα.

Αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά αντικειμενικά, δεν θα πέσει. Αυτό δεν είναι γνώμη μου.

 

Εγώ το άφησα γιατί είχα το trophy. Ξέρεις οθόνη όχι τόσο καλή, design μέτριο κτλ.

Ο μόνος λόγος που πήρα sgs2 και όχι lumia, είναι γιατί είμαι πολύ της custom rom κτλ. Και βαριέμαι λίγο το ίδιο και το ίδιο. Συν οτι το adobe reader στα wp7 είναι χάλια συγκριτικά.

Αλλά σαν λειτουργικό, είναι νομίζω το πιο καλοστημένο και καλοφτιαγμένο το wp7.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εφαρμογή που να παίζει μουσική και videos στην ίδια λίστα. Κάτι σαν το meridian του Android ή τον tcmp/core player των wm. Υπάρχει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν ξέρω αν είμαι off topic, αλλά στην DFT V4 δεν κάνει το παλιό Tom xap installer (1.2) για εγκατάσταση από το pc xap εφαρμογών? Αν όχι, με ποιά εφαρμογή θα κάνω deploy? Και θυμήστε μου το zune πρέπει να είναι ανοιχτό ή κλειστό?

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Zune ανοιχτό, Tom Xap Installer ΔΕΝ...

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Phone7 Marketplace που έρχεται με deployer και δουλεύει σε mango.

Ανοίγεις zune, και μετά κάνεις διπλό κλικ στο xap.

Ξεκλείδωτη οθόνη να έχεις επίσης, και θα δουλέψει.

Βασικά έχεις το sdk των windows phone εγκατεστημένο; Χρειάζεται.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=908293

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορία...πως μπορώ να περάσω στο κινητό ενα αρχείο Abode acrobad document (θέλω να περάσω ενα βιβλίο) !!!!!οποιος μπορει ας μου πει γιατι με το zune δεν ξερω.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορία...πως μπορώ να περάσω στο κινητό ενα αρχείο Abode acrobad document (θέλω να περάσω ενα βιβλίο) !!!!!οποιος μπορει ας μου πει γιατι με το zune δεν ξερω.....

 

ανέβασέ το στο SkyDrive και μετά το κατεβάζεις στη συσκευή

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά υπάρχει περίπτωση να μπορώ να σβήσω το windows id του προηγούμενου χρήστη του τηλεφώνου που μου έδωσε να δοκιμάσω και σκέφτομαι να του το αγοράσω ένα htc hd7?Γιατί πετάγονται παντού τα στοιχεία που είναι συνδεδεμένα με το δικό του ιd και μου έχει σπάσει τα νεύρα...Το δικό μου windowslive id το εμφανίζει ως 2ο χωρίς επιλογή να σβήσω το πρώτο...Αν αυτό γίνετια με κάποιο φορματ πείτε μου πως γίνεται...Thanks
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν υπαρχει wifi tethering στα lumia?

ενω υπαρχει στο mango κανονικα?

τι μπορω να κανω;

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά υπάρχει περίπτωση να μπορώ να σβήσω το windows id του προηγούμενου χρήστη του τηλεφώνου που μου έδωσε να δοκιμάσω και σκέφτομαι να του το αγοράσω ένα htc hd7?Γιατί πετάγονται παντού τα στοιχεία που είναι συνδεδεμένα με το δικό του ιd και μου έχει σπάσει τα νεύρα...Το δικό μου windowslive id το εμφανίζει ως 2ο χωρίς επιλογή να σβήσω το πρώτο...Αν αυτό γίνετια με κάποιο φορματ πείτε μου πως γίνεται...Thanks

 

Από το site της MS...

Για να αλλάξετε το Windows Live ID που χρησιμοποιείται για πρόσβαση σε δυνατότητες όπως Marketplace, Xbox LIVE και Zune Pass από τη συσκευή σας Windows Phone 7, θα πρέπει να επαναφέρετε το τηλέφωνό σας στις αρχικές εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

Συνεπώς θα πρέπει να πας στις Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες -> Επαναφορά του τηλεφώνου σας

 

Απλά να ξέρεις ότι με αυτόν τον τρόπο θα χάσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το κινητό. Θα είναι σαν να το πρωτοβγάζεις από το κουτί του.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Από το site της MS...

Για να αλλάξετε το Windows Live ID που χρησιμοποιείται για πρόσβαση σε δυνατότητες όπως Marketplace, Xbox LIVE και Zune Pass από τη συσκευή σας Windows Phone 7, θα πρέπει να επαναφέρετε το τηλέφωνό σας στις αρχικές εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

Συνεπώς θα πρέπει να πας στις Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες -> Επαναφορά του τηλεφώνου σας

 

Απλά να ξέρεις ότι με αυτόν τον τρόπο θα χάσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το κινητό. Θα είναι σαν να το πρωτοβγάζεις από το κουτί του.

 

Αυτό ακριβώς χρειαζόμουν.Ευχαριστώ πολύ,δεν έχω προλάβει ακόμα να περάσω πολλά πράγματα οπότε ξεκινάω από την αρχή χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από το site της MS...

Για να αλλάξετε το Windows Live ID που χρησιμοποιείται για πρόσβαση σε δυνατότητες όπως Marketplace, Xbox LIVE και Zune Pass από τη συσκευή σας Windows Phone 7, θα πρέπει να επαναφέρετε το τηλέφωνό σας στις αρχικές εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

Συνεπώς θα πρέπει να πας στις Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες -> Επαναφορά του τηλεφώνου σας

 

Απλά να ξέρεις ότι με αυτόν τον τρόπο θα χάσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το κινητό. Θα είναι σαν να το πρωτοβγάζεις από το κουτί του.

και ειναι και αυτονοητο αφου θα αλλαξει κατοχο το κινητο ενα reset!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά λύση δεν βρέθηκε (για γνωστό μου).

Ποιο πρόγραμμα μπορεί να επεξεργαστεί αρχεία excel στο 800άρι? Τα office επεξεργάζονται αρχεία που τα δημιούργησε στο κινητό και όχι αυτα που μετέφερε από το pc. Τα 365 (έτσι λέγονται?) ζητάνε μηνιαία συνδρομή (δεν ξέρω αν υπάρχει λύση στα μαγαζάκια). Υπάρχει άλλο πρόγραμμα? Πρόκειται για επαγγελματία και καίγεται για λύση. Ευχαριστώ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι θέμα κινητού. Αν δεν κάνω λάθος, τα WP7 μπορούν να επεξεργαστούν αρχεία μόνο από Office 2007 και 2010. Μήπως ο γνωστός σου έχει παλαιότερες εκδόσεις;

Επίσης όταν λες για μεταφορά μέσω PC εννοείς μέσω Skydrive;

Το Office 365 δεν έχει κάποια σχέση. Αυτό είναι cloud υπηρεσία που απευθύνεται σε επιχειρήσεις.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

να φανταστώ ότι το Skydrive είναι κάτι ανάλογο του pc suite? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με wm.

Δεν λέω ότι είναι θέμα της συσκευής αλλά την αναφέρω για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται;)

Τα αρχεία που έχουν δημιουργηθεί στο pc δεν τροποποιούνται στο κινητό. Αυτό θέλει να λύσει.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ, νόμιζα ότι γνωρίζεις. Θα στα πω λίγο πιο αναλυτικά.

 

Τα WP7 κινητα είναι όλα ίδια στον τρόπο λειτουργίας τους, συνεπώς δεν είναι θέμα συσκευής. Να περάσεις αρχεία από Word, Εxcel κτλ μέσω υπολογιστή δεν γίνεται όπως στο Symbian ή Android, γιάτί πολύ απλά τα WP7 κινητά δεν αναγνωρίζονται σαν mass storage από τον υπολογιστή. Για να περάσεις αρχεία Office θα πρέπει να το κάνεις μέσω Skydrive, το οποίο είναι το Cloud της Microsoft (σαν το Dropbox, το iCloud κτλ). Δηλαδή ανεβάζεις ένα αρχείο εκεί και μετά το κατεβάζεις στο κινητό.

 

Από κει και πέρα, το Office που υπάρχει μέσα στα WP7 κινητά μπορεί να "δει" όλα τα αρχεία, αλλά να επεξεργαστεί ΜΟΝΟ αν αυτά έχουν δημιουργηθεί στον υπολογιστή από Office 2007 και Office 2010. Ρώτησε τον φίλο σου σε ποια έκδοση των Office δουλεύει στον υπολογιστή και σε τι μορφή είναι τα αρχεία που δουλεύει. Δηλαδή μπορεί να έχει τα Office 2007, αλλά να επεξεργάζεται ένα παλιό αρχείο που δουλευόταν σε 2003. Αν προσέξεις δηλαδή, τα Excel του 2003 έχουν κατάλληξη .xls ενώ του 2007 .xlsx. Το ίδιο με το Word. Του 2003 είναι .doc και του 2007 .docx.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάρα-πάρα-πάρα πολύ κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ πολύ. ;)

Σε περίπτωση όπου η κατάληξη είναι .xls αν την αλλάξει σε .xlsx διορθώνεται το πρόβλημα?

Αν όχι τι πρέπει να κάνει?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν ανοιξει το αρχείο σε pc και να το σώσει ως αρχειο για office 7εφοσον το κανει σε pc που εχει τα 10αρια θα το δει μια χαρά.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις συμβουλές και το πρόβλημα λύθηκε.;)

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αλλά και για τον χρόνο σας.

Ώρες-ώρες, με το myphone αισθάνομαι πως έχω έναν άνθρωπο δίπλα μου:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...