Jump to content

Φωτογραφίες από τα παλιά μπλε λεωφορεία


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευτυχώς για σας, δυστυχώς για μας... Ακριβώς όπως το λες! Πάντως, σε ευχαριστούμε για τις φωτο. Φαντάσου να ήσουν και fan των παλιών!!!! :lol:

 

Ο κύριος Αγγελίδης βρήκε ΤΗΝ σελίδα!!! Τι θα λέγατε αν βλέπατε τον Πειραιά; Αν βλέπατε το τέρμα στην Κλεισόβης; Αν το βλέπατε έτσι όπως ήταν ΕΠΤΑ χρόνια πριν το απαθανατίσει ο Βαγγέλης;; Αν βλέπατε τα IKARUS σε αυθεντικό χρωματισμό;;;; Τα ΠΡΑΣΙΝΑ της 843; Τα MAGIRUS DEUTZ σε αυθεντικό χρωματισμό;;;;; ΤΑ Β10Μ ΣΤΙΣ 450 ΚΑΙ 550;;;;

 

Ε, δείτε τα...

http://www.b10r.com /

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Giorgos Kollias (22 Οκτ. 2004 , 21:35)

 

Ευτυχώς για σας, δυστυχώς για μας... Ακριβώς όπως το λες! Πάντως, σε ευχαριστούμε για τις φωτο. Φαντάσου να ήσουν και fan των παλιών!!!! :lol:

 

Ο κύριος Αγγελίδης βρήκε ΤΗΝ σελίδα!!! Τι θα λέγατε αν βλέπατε τον Πειραιά; Αν βλέπατε το τέρμα στην Κλεισόβης; Αν το βλέπατε έτσι όπως ήταν ΕΠΤΑ χρόνια πριν το απαθανατίσει ο Βαγγέλης;; Αν βλέπατε τα IKARUS σε αυθεντικό χρωματισμό;;;; Τα ΠΡΑΣΙΝΑ της 843; Τα MAGIRUS DEUTZ σε αυθεντικό χρωματισμό;;;;; ΤΑ Β10Μ ΣΤΙΣ 450 ΚΑΙ 550;;;;

 

Ε, δείτε τα...

http://www.b10r.com /

 

 

Την σελίδα πάντως δεν την βρήκα εγώ :p Πάντως είναι οι καλύτερες και ποιο σπάνιες φωτογραφίες που έχω δει μέχρι τώρα! Απορώ Γιώργο από που ξετρύπωσες πάλι τέτοια φοβερή σελίδα ( εσύ είχες βρει αυτή την σελίδα με τις φωτογραφίες ενός Ολλανδού το 1984 ) :D Α μια και το θυμήθηκα: την μέρα που συναντηθήκαμε για να βγάλουμε τις φωτογραφίες, σου είχα πει ότι έχω φωτογραφίες από το εργοστασιακό Volvo B7LA ( το αρθρωτό Volvo κατασκευής Σαρακάκη που κυκλοφορεί στην Αθήνα ) . Η διεύθυνση είναι http://balint.cyberhungary.net/fg/fg010324/index.htm . Όλες οι φωτογραφίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα θα πω κατι και θα με βριζετε και οι δυο απο μεσα σας,ειμαι σιγουρος! :p Τo topic αυτο ξεκινησε περιπου αρχες Απριλη,σωστα;Ε εγω εμενα στο πρωτο στενο πανω απο την αφετηρια εκει στο Χατζηκυριακειο στην Κλεισοβης,που σημαινει ειχα πιατο μπροστα μου ολες τις αφετηριες των λεωφορειων για 29 χρονια περιπου... :rolleyes: :p Μετακομισα απο κει λιγο πριν το Πασχα..οπερ σημαινει αν ξεκινουσατε την αναζητηση λιγους μηνες πριν θα σας ειχα βγαλει οσες φωτογραφιες θελατε... :D

 

Υ.Γ. Σε μια απο τις φωτογραφιες που υπαρχουν στο παραπανω site που δωθηκε φαινεται για λιγο και το σπιτι που εμενα.. : :whistle: : :p

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά. Λάθος από κεκτημένη ταχύτητα. Τη σελίδα τη βρήκε ο κύριος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ. Πιστεύω, τον ευγνωμονούμε όλοι...

 

ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ στο ουγγρικό site!!! Σκέφτηκα να τις κατεβάσω, αλλά είναι τόσες πολλές...

 

Φίλε Βασίλη, κανείς δεν μπορεί να έχει παράπονο από εσένα. Απλά, όλα στη ζωή είναι θέμα τύχης... Πού να φανταζόσουν ότι θα έβλεπες το σπίτι σου.

Γενικά, σε ορισμένα θέματα ατυχήσαμε. Σε άλλα όχι. Φαντάσου (π.χ.) να μην είχε εφευρεθεί ακόμα το internet...

ΦΡΙΚΗ!!!!!!!!!!

 

Μιλάς για 29 χρόνια. Τι έγινε το 1975;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (23 Οκτ. 2004 , 12:20)

 

Λοιπον τωρα θα πω κατι και θα με βριζετε και οι δυο απο μεσα σας,ειμαι σιγουρος! :p Τo topic αυτο ξεκινησε περιπου αρχες Απριλη,σωστα;Ε εγω εμενα στο πρωτο στενο πανω απο την αφετηρια εκει στο Χατζηκυριακειο στην Κλεισοβης,που σημαινει ειχα πιατο μπροστα μου ολες τις αφετηριες των λεωφορειων για 29 χρονια περιπου... :rolleyes: :p Μετακομισα απο κει λιγο πριν το Πασχα..οπερ σημαινει αν ξεκινουσατε την αναζητηση λιγους μηνες πριν θα σας ειχα βγαλει οσες φωτογραφιες θελατε... :D

 

Υ.Γ. Σε μια απο τις φωτογραφιες που υπαρχουν στο παραπανω site που δωθηκε φαινεται για λιγο και το σπιτι που εμενα.. : :whistle: : :p

 

 

Σιγά μην σε βρίζουμε Βασίλη :p Οι φωτογραφίες που έβγαλες ήταν σχεδόν αυτά που ήθελα! Βρήκα τώρα κάτι πολύ ενδιαφέρον στο site της ΕΘΕΛ: στην παρακάτω διεύθυνση θα μάθετε τι έγινε με τα Ikarus http://www.ethel.gr/greek/g_news_sub_6_gr.html

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Το αμαξοστάσιο στην οδό Ρετσίνα στον Πειραιά είναι των πράσινων λεωφορείων του ΗΣΑΠ. Είδα προχτές απ' έξω μια ταμπέλα που λέει ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΞΟΔΟΣ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ ΗΣΑΠ. Να δούμε πως μπορούμε να μπούμε εκεί μέσα για φωτογραφίες...

Εδώ και καιρό δεν υπάρχουν λεωφορεία σ'αυτό το αμαξοστάσιο.Περνάω σχεδόν κάθε μέρα απο έκει.

Εδώ θα δείτε φωτογραφία απο το ikarus που σας είχα γράψει ότι χρησιμοποιήτε απο τον δήμο Νικαίας για δημοτική συγκοινωνία.Καθημερινά υπάρχουν δύο τέτοια λεωφορεία σ'αυτόν το χώρο.Αν πετύχω τον οδηγό κάποια στιγμή θα ζητήσω να βγάλω μερικές ακόμη.Ακούω παραγγελίες...

Εδώ είναι μία φωτογραφία ενός "δεινόσαυρου" που τράβηξα πριν τρείς μέρες στην Νεάπολη,Νίκαια.Enjoy!

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tiverius (24 Οκτ. 2004 , 02:48)

 

Εδώ και καιρό δεν υπάρχουν λεωφορεία σ'αυτό το αμαξοστάσιο.Περνάω σχεδόν κάθε μέρα απο έκει.

Εδώ θα δείτε φωτογραφία απο το ikarus που σας είχα γράψει ότι χρησιμοποιήτε απο τον δήμο Νικαίας για δημοτική συγκοινωνία.Καθημερινά υπάρχουν δύο τέτοια λεωφορεία σ'αυτόν το χώρο.Αν πετύχω τον οδηγό κάποια στιγμή θα ζητήσω να βγάλω μερικές ακόμη.Ακούω παραγγελίες...

Εδώ είναι μία φωτογραφία ενός "δεινόσαυρου" που τράβηξα πριν τρείς μέρες στην Νεάπολη,Νίκαια.Enjoy!

 

 

Όποτε έχω περάσει έξω από αυτό το αμαξοστάσιο έχω δει τα λεωφορεία. Αν κάποια μέρα περάσω από εκεί και δεν είμαι σε λεωφορείο ή ταξί θα βγάλω φωτογραφία να δεις ότι έχει λεωφορεία! Αν πετύχεις οδηγό του ikarus βγάλε φωτογραφίες της καμπίνας του οδηγού ( όργανα της καμπίνας, κάθισμα κ.λ.π. ) και αν μπορέσεις πήγαινε στο πίσω μέρος του λεωφορείου και βγάλε όλο το εσωτερικό του λεωφορείου. Επίσης αν ξαναπετύχεις παλιό διπλό λεωφορείο Volvo ( σαν αυτό που έβγαλες στην Νεάπολη ) και μπορείς εκείνη την ώρα ( π.χ. αν έχει σταματήσει σε φανάρι ή στάση το λεωφορείο ) βγάλε μια φωτογραφία της αριστερής πλευράς του ( όχι αυτή που είναι οι πόρτες, η άλλη πλευρά ) .

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αφού τα IKARUS της ΕΘΕΛ πλέον αποσύρθηκαν, επιβάλλεται να οργανώσουμε μια εξόρμηση στα προάστεια του Πειραιά, όπου κάποιοι δήμοι τα χρησιμοποιούν για δημοτική συγκοινωνία (Νίκαια, Χαϊδάρι, Αγ. Βαρβάρα). Να βγάλουμε φωτο (εσωτερικά και εξωτερικά) και να δούμε σε ποιες παρτίδες ανήκουν. Συνήθως αυτά τα οχήματα έχουν αλλαγμένες (πορτοκαλί) πινακίδες.

 

Ξέρετε αν έχουν κι άλλοι δήμοι;

 

Επίσης, κάθε απόγευμα περνά από Σύνταγμα ένα αρθρωτό Β10Μ μπλε των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΑΥΠΗΓΕΙΩΝ που μεταφέρει τους εργαζόμενους. Το έχει δει κανείς άλλος; Αξίζει τον κόπο να το φωτογραφήσουμε!

 

Ένα πρώην πράσινο του ΗΣΑΠ είναι σε αυτά του Δήμου Π.Φαλήρου.

Έχουμε άλλα στοιχεία;

 

Στα Β18 και Γ18 υπάρχουν Β10Μ αυτό το διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Giorgos Kollias (26 Οκτ. 2004 , 15:23)

 

Αφού τα IKARUS της ΕΘΕΛ πλέον αποσύρθηκαν, επιβάλλεται να οργανώσουμε μια εξόρμηση στα προάστεια του Πειραιά, όπου κάποιοι δήμοι τα χρησιμοποιούν για δημοτική συγκοινωνία (Νίκαια, Χαϊδάρι, Αγ. Βαρβάρα). Να βγάλουμε φωτο (εσωτερικά και εξωτερικά) και να δούμε σε ποιες παρτίδες ανήκουν. Συνήθως αυτά τα οχήματα έχουν αλλαγμένες (πορτοκαλί) πινακίδες.

 

Ξέρετε αν έχουν κι άλλοι δήμοι;

 

Επίσης, κάθε απόγευμα περνά από Σύνταγμα ένα αρθρωτό Β10Μ μπλε των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΑΥΠΗΓΕΙΩΝ που μεταφέρει τους εργαζόμενους. Το έχει δει κανείς άλλος; Αξίζει τον κόπο να το φωτογραφήσουμε!

 

Ένα πρώην πράσινο του ΗΣΑΠ είναι σε αυτά του Δήμου Π.Φαλήρου.

Έχουμε άλλα στοιχεία;

 

Στα Β18 και Γ18 υπάρχουν Β10Μ αυτό το διάστημα;

 

 

Αν μπορέσουμε και μάθουμε σε ποια σημεία κάθε δήμου είναι τα ikarus εννοείται ότι θα πάμε να τα φωτογραφήσουμε! Όσο για το B10M των Ελληνικών Ναυπηγείων: έχεις δει περίπου τι ώρες περνάει; Αν μπορείς να παρατηρήσεις για 2-3 μέρες τις ώρες που περνάει ( και το σημείο φυσικά ) θα πάω με την μηχανή να το περιμένω. Για τα πράσινα του ΗΣΑΠ σου είχα πει ότι έβλεπα το καλοκαίρι που είχε τέτοια ο δήμος Ηλιούπολης ή Αργυρούπολης ( δεν θυμάμαι ποιος από τους δυο, πάντα μπερδεύω αυτές τις δυο περιοχές ). Επίσης πάλι κάποιος από αυτούς τους δυο δήμους έχει magirus. B10M 12μετρα από αυτά που είχε ο ΗΣΑΠ θα δείτε στην Αμφιθέας αν πάρετε το Α2 από την Βούλα προς Αθήνα. Είναι παρατημένο σε μια μάντρα με κάτι άλλα λεωφορεία. Αυτό γράφει στην ταμπέλα της διαδρομής ΑΓΡΟΕΞΠΟΡΤ ΕΛΛΑΣ. Έχω διαβάσει ότι σε διάφορες μάντρες στην Αττική υπάρχουν παρατημένα παλιά μπλε λεωφορεία. Αν μπορούμε να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες θα ήταν πολύ χρήσιμο. B10M βλέπω συνέχεια στο 608 ( Ακαδημία-Γαλάτσι ) . Χτες είδα irisbus στο Β7 ( εκεί κυκλοφορούν Volvo B7LA και Volvo B10M ) και άρχισα να ανησυχώ λιγάκι.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Χτες εμφάνισα το πρώτο φιλμ. Αυτό έχει τις φωτογραφίες από το Volvo B7LA και την μια από το μπροστινό μέρος του Volvo B10M. Οι φωτογραφίες του Volvo B7LA είναι στην διεύθυνση: http://www.dimangelid.com/files/leoforeia/volvo_B7LA-ATHINA/10_10_2004/ . Το όνομα κάθε αρχείου ( όπως θα δείτε και εσείς ) είναι το τμήμα του λεωφορείου που δείχνει η κάθε φωτογραφία. Η φωτογραφία από το Volvo B10M βρίσκεται στην διεύθυνση http://www.dimangelid.com/files/leoforeia/volvo_b10m/10_10_2004 . Ισχύει το ίδιο πράγμα με το Volvo B7LA για την ονομασία της κάθε φωτογραφίας. Η ποιότητα δεν είναι τόσο καλή όσο θα ήθελα λόγω του ότι οι φωτογραφίες δεν βγήκαν με ψηφιακή μηχανή αλλά με κανονική με φιλμ. Έτσι ο μόνος τρόπος να περαστούν στο pc ήταν να τις σκανάρω με το scanner μου. Την ποιότητα την χαλάει το scanner διότι δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει. Μέχρι να τις ανεβάσω προσπαθούσα πολλές ώρες να βελτιώσω την ποιότητα όσο περισσότερο μπορώ. Αφού έβγαλα τις φωτογραφίες στο scanner τις επεξεργαζόμουν με τα προγράμματα Corel Photo-Paint 8 ( παλιό αλλά κορυφαίο, είναι πακέτο με το CorelDraw 8 ) και Digital Camera Enhance 1.3 . Την σημαντικότερη δουλειά την έκανε το Digital Camera Enhance 1.3 . Θα ξαναπάω στο φωτογραφείο να τους ρωτήσω αν μπορούν να μου τις περάσουν σε cd. Αν γίνει αυτό θα ανεβάσω αυτές που θα μου περάσουν στο cd αλλά αυτές που έχω βάλει τώρα θα τις αφήσω. Να σημειώσω ότι η κάθε φωτογραφία είναι περίπου 270kb . Απλά για την ιστορία γράφω τα μεγέθη των αρχείων κατά την διαδικασία της επεξεργασίας:

1) μέγεθος κάθε αρχείου μετά το σκανάρισμα ( σε μορφή .tif αποθηκεύτηκαν οι σκαναρισμένες φωτογραφίες ): το μικρότερο 22,4 mb και το μεγαλύτερο 24,1 mb

2) επεξεργασία με το Digital Camera Enhance 1.3 και μετατροπή των .tif σε .jpg ( με 100% ποιότητα-χωρίς συμπίεση δηλαδή ) : το μικρότερο 5,27 mb και το μεγαλύτερο 6,76 mb

3) συμπίεση των .jpg με το Corel Photo-Paint 8 ( κάθε αρχείο έχει συμπίεση 50, χωρίς όμως να έχω παρατηρήσει απώλειες στην ποιότητα σε σχέση με το αντίστοιχο ασυμπίεστο .jpg!!!!!! ) : το μικρότερο 218 kb και το μεγαλύτερο 366 kb.

 

EDIT

 

Οι πιο ενδιαφέρουσες αυτή την στιγμή είναι οι 2 φωτογραφίες από την καμπίνα του οδηγού στο Volvo B7LA ( http://www.dimangelid.com/files/leoforeia/volvo_B7LA-ATHINA/10_10_2004/volvo_b7la_thesi_odigou_1.jpg και http://www.dimangelid.com/files/leoforeia/volvo_B7LA-ATHINA/10_10_2004/volvo_b7la_thesi_odigou_2.jpg ) .

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

3 χτεσινοβραδυνες απο την αφετηρια στο Χατζηκυριακειο,σορρυ για την ποιοτητα αλλα τραβηχτηκαν μεσα απο το αυτοκινητο οδηγωντας κιολας... :rolleyes: :p

1,2,3

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (28 Οκτ. 2004 , 23:51)

 

3 χτεσινοβραδυνες απο την αφετηρια στο Χατζηκυριακειο,σορρυ για την ποιοτητα αλλα τραβηχτηκαν μεσα απο το αυτοκινητο οδηγωντας κιολας... :rolleyes: :p

1,2,3

 

 

Δεν παίζεσαι ρε Βασίλη!!!!! Έβγαλες ΑΚΡΙΒΩΣ ότι ήθελα ( δηλαδή την αριστερή πλευρά του λεωφορείου-όχι εκεί που είναι οι πόρτες, την άλλη ) ! Αν βρεις ή βγάλεις τίποτα άλλες φωτογραφίες στείλτες εδώ! Έχεις ήδη από εμένα θετική ψήφο στο κάρμα που θα την ανανεώνω! Χίλια ευχαριστώ!

 

EDIT

 

Αν θυμάσαι ποιο δρομολόγιο έγραφε το λεωφορείο ότι κάνει πες το μας. Όσο για την ποιότητα, αυτή είναι μια χαρά.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανα παιχνιδακι του στυλ Bus driving υπαρχει?

Χαιρομαι ομως που δεν ειμαι ο μονος που εχει μανια με λεωφορεια!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα Β10Μ κανουν το δρομολογιο του 550 Και πολλων που περνανε απο την κηφισιας στο υψος αμαρουσιου. Αμα πετυχω θα παρω βιντεα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι σίγουρος;;; Πότε είδες Β10Μ στην 550; Επεμβαίνουμε άμεσα!

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: Στη γραμμή "3" εμφανίστηκαν τις τελευταίες ημέρες τα ΝΕΑ ΑΡΘΡΩΤΑ του ΟΑΣΘ.

Τύπος: B7L

Κατασκευαστής: ΕΛΒΟ(!)

Έτος Κατασκευής: 2004 [εννοείται....]

Χρωματισμός: ίδιος με τα αθηναϊκά αρθρωτά VOLVO του Σαρακάκη (1999 και 2000). Αντί για κίτρινους, κόκκινους και γαλάζιους "μπακλαβάδες" σε άσπρο φόντο, έχουν τρίγωνους (με ίδια χρώματα στο ίδιο φόντο).

 

Βασικά, είναι ίδια με της Αθήνας. Σήμερα μπήκα στο όχημα no 701 (το 1ο της νέας παρτίδας). Η άδεια κυκλοφορίας έγραφε: 18 ΟΚΤ. 2004.

 

Δυστυχώς, δεν έχω φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Giorgos Kollias (29 Οκτ. 2004 , 18:34)

 

Φίλε είσαι σίγουρος;;; Πότε είδες Β10Μ στην 550; Επεμβαίνουμε άμεσα!

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: Στη γραμμή "3" εμφανίστηκαν τις τελευταίες ημέρες τα ΝΕΑ ΑΡΘΡΩΤΑ του ΟΑΣΘ.

Τύπος: B7L

Κατασκευαστής: ΕΛΒΟ(!)

Έτος Κατασκευής: 2004 [εννοείται....]

Χρωματισμός: ίδιος με τα αθηναϊκά αρθρωτά VOLVO του Σαρακάκη (1999 και 2000). Αντί για κίτρινους, κόκκινους και γαλάζιους "μπακλαβάδες" σε άσπρο φόντο, έχουν τρίγωνους (με ίδια χρώματα στο ίδιο φόντο).

 

Βασικά, είναι ίδια με της Αθήνας. Σήμερα μπήκα στο όχημα no 701 (το 1ο της νέας παρτίδας). Η άδεια κυκλοφορίας έγραφε: 18 ΟΚΤ. 2004.

 

Δυστυχώς, δεν έχω φωτο...

 

 

Μα τι στο καλό γίνεται με τα λεωφορεία της Volvo;;;;;;;;;; Αυτά τα κατασκεύαζε ο Σαρακάκης. Για ποιον λόγο κατασκευάζει λεωφορεία Volvo η ΕΛΒΟ;; Πρέπει να το μάθουμε αυτό.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (29 Οκτ. 2004 , 02:53)

 

 

Αν θυμάσαι ποιο δρομολόγιο έγραφε το λεωφορείο ότι κάνει πες το μας. Όσο για την ποιότητα, αυτή είναι μια χαρά.

 

 

Εχμ να σου πω την αληθεια δεν προσεξα αν ελεγε κατι..παντως δεν ηταν σε σημειο που ξεκινανε για δρομολογιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαστε, παλαιοτερα ειχε γινει παραγγελια απο το κρατος για δυοροφα λεωφορια, τα οποια παροτι ηρθαν,τα απεσυραν λογω του οτι ζεσταινονταν οι μηχανες πολυ (ε απο ην Αγγλια τα φερανε οι ηλιθιοι...) Τωρα αυτα ειναι εγκαταλελημενα στην μαντρα του δημοσιου (ξερεται που πανε τα κλεμενα κατασχεμενα κλπ..) στο τελος της αττικης οδου (προς Κορυνθο) Αμα προσεξετε φαινεται ο δευτερος οροφος τους γιατι ειναι πισω πισω στη μαντρα. Καμια φοτο παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Dimangelid φαίνεται να είναι οικονομικά τα αίτια. Αν η ΕΛΒΟ προσφέρει περισσότερα στη σουηδική εταιρία (για τα δικαιώματα/πατέντα) απ'όσα ο Σαρακάκης, οι σουηδοί δε θα κάτσουν για συναισθηματικούς λόγους να συνεργάζονται με το Σαρακάκη!

 

AquaSonic ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ έβλεπες Β10Μ στην 550 τα τελευταία τρία-τέσσερα χρόνια;; Φέτος τον Αύγουστο πολύ πιθανό. ΑΛΛΑ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ.

 

Για τα διώροφα, μάλλον εννοείς τη μάντρα του ΟΔΔΥ στα Άνω Λιόσια. Η μόνη φώτο που είχα δει, ήταν στο διαγωνισμό φωτογραφίας που είχε κάνει ο ΟΑΣΑ πριν κανα χρόνο. Τις είχαν παρουσιάσει όλες στο σταθμό του μετρό "ΣΥΝΤΑΓΜΑ".

Από κοντά, μπορούσες να δεις ως έκθεμα ένα διώροφο το Δεκέμβρη του 2002 στο VILLAGE PARK του Ρέντη, στην εκδήλωση για τα 50 χρόνια των αστικών συγκοινωνιών της Αθήνας. Είχαν ανοικτά τα οχήματα και μπορούσες να τα περιεργαστείς και εσωτερικά!

Link to comment
Share on other sites

Στις A7 B7 A9 Β9 βλέπω κι εγώ συχνά Β10Μ. Μια μέρα είδα και στο Ε90 (Πειραιάς - Πανεπιστημιούπολη) (!).

 

Dimangelid, τα Β10Μ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΑΥΠΗΓΕΙΩΝ είναι τουλάχιστον τέσσερα. Οι αριθμοί κυκλοφορίας αρχίζουν από το "Ο" (όμικρον). Άρα, είναι γύρω στο 1977ή78 κατασκευασμένα. ΠΙΣΩ ΕΧΟΥΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΦΩΤΑ κι όχι σαν τα ανακατασκευασμένα πίσω φώτα των Β10Μ της ΕΘΕΛ.

Γύρω στις 17.45 κάθε εργάσιμη, περνάει ένα από αυτά μπροστά από το Σύνταγμα (Mc Donald's), κάνει στα γρήγορα μια στάση για να αποβοβάσει εργαζόμενους και συνεχίζει Φιλελλήνων. ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΘΥΡΕΣ (όπως τα παλιά αρθρωτά του ΟΑΣΘ). Είναι σκούρα μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...