Jump to content

Φωτογραφίες από τα παλιά μπλε λεωφορεία


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mε λεωφορεία του ΚΤΕΛ ασχολείτε κανεις?

 

oops μπηκα στο άλλο site και είδα μερικές φωτός απ το ΚΤΕΛ Ν ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ.

Θα ανέβασω κι εγω μερικές με λεωφωρεία του ΚΤΕΛ Χαλκιδικής και του ΚΤΕΛ Κρήτης

 

Η κατηγορία στο site μου ( http://www.leoforeia.gr ) υπάρχει αρκετό καιρό, απλά δεν είχαν μπει φωτογραφίες. Αν μπεις μέσα στην κατηγορία Λεωφορεία θα βρεις την υποκατηγορία Λεωφορεία/πούλμαν των ΚΤΕΛ και εκεί θα βάλεις ότι φωτογραφίες έχεις! Αν τυχαίνει και έχεις φωτογραφίες από τα αστικά λεωφορεία της Θεσσαλονίκης θα τις βάλεις στην κατηγορία Αστικά λεωφορεία Θεσσαλονίκης η οποία βρίσκεται μέσα στην κατηγορία Λεωφορεία ! Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόθεσή σου να βάλεις φωτογραφίες στο site. Από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω (από δικιά μου αναζήτηση και από πληροφορίες άλλων) το site μου είναι το μόνο στην Ελλάδα που ασχολείται με λεωφορεία. Αν βάλετε στο google για αναζήτηση την λέξη leoforeia το site μου βγαίνει πρώτο στην αναζήτηση. Επίσης αν βάλετε στην αναζήτηση κάποιο μοντέλο αστικού λεωφορείου (π.χ. volvo b10m, vovlo b7la) πάλι πιθανότατα θα βγει το site μου πρώτο. Για το σημείο που λέω για τα μοντέλα τα αποτελέσματα αυτά βγαίνουν στην ελληνική έκδοση του google ( http://www.google.com.gr ) και αν διαλέξετε την επιλογή σελίδες από Ελλάδα . Αν δεν την βάλετε είναι φυσικό να ψάξει στο εξωτερικό και εκεί υπάρχουν πολλά site τα οποία ασχολούνται με λεωφορεία (φανταστείτε ότι έχω βρει κάποιο site στο οποίο υπάρχουν ηχογραφήσεις του θορύβου που κάνει η μηχανή του οχήματος κατά την ώρα της διαδρομής) . Όταν είχα πάει στο αμαξοστάσιο των Πράσινων Λεωφορείων όταν τους είπα ότι ασχολούμαι με τα λεωφορεία απορούσαν. Επίσης όταν βγάζω φωτογραφίες λεωφορεία σταθμευμένα σε αφετηρίες ορισμένοι οδηγοί με κοιτάζουν περίεργα. Κάποια φορά π.χ. ήμουν στην αφετηρία του Α1 στην Ακτή Ξαβερίου στον Πειραιά και φωτογράφιζα την θέση του οδηγού στο λεωφορείο που θα έκανε την διαδρομή. Μπήκε λοιπόν ο οδηγός την ώρα που πάτησα το κουμπί για να βγει η φωτογραφία και άναψε το flash. Με ρώτησε "Γιατί βγάζεις φωτογραφίες το λεωφορείο;" και του απαντάω "Ασχολούμαι με τα λεωφορεία και κάνω συλλογή φωτογραφιών" και τελείωσε εκεί το θέμα. Επίσης περίεργα κοιτάζουν οι επιβάτες όταν φωτογραφίζω κατά την διάρκεια διαδρομών. Φαίνεται ότι το θεωρούν περίεργο να ασχολείται κάποιος με τα λεωφορεία...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εσενα σου φαινεται φυσιολογικο δηλαδη να ασχολειται κανεις με τα λεωφορεια να φτιαχνει site και να τα φωτογραφιζει οπου σταθει και οπου βρεθει?

τιποτα καλυτερο δ εχεις να κανεις 18 χρονων παιδι? :confused:

Link to comment
Share on other sites

σιγα ρε powerz εγω μικρος επερνα απο πισω τα τρενα και μετα ημουν στο ελληνικο καθε βραδυ και εβγαζα φωτογραφιες τα αεροπλανα..... αφου του αρεσει του παιδιου δεν πιστευω οτι πρεπει να εχει προβλημα κανεις
Link to comment
Share on other sites

Εχει φορουμ το site του OASA? Πουντο;; :blink:

Το φόρουμ (που είναι αρκετά δύσχρηστο) τιτλοφορείται «Βήμα» (όχι η εφημερίδα!).

 

http://www.oasa.gr/greek/images_gr/menu_up_gr/vima_r.gif

 

Η είσοδος επιτρέπεται σε όσους έχουν εγγραφεί. Παλιότερα μάλιστα σε όσους εγγράφονταν έστελναν όλο (!) το έντυπο πληροφοριακό υλικό (χάρτες και οδηγούς) του Ο.Α.Σ.Α..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

εσενα σου φαινεται φυσιολογικο δηλαδη να ασχολειται κανεις με τα λεωφορεια να φτιαχνει site και να τα φωτογραφιζει οπου σταθει και οπου βρεθει?

τιποτα καλυτερο δ εχεις να κανεις 18 χρονων παιδι? :confused:

 

Εμένα πάντως (και σε πάρα πολλούς άλλους) μας φαίνεται φυσιολογικότατο. Όπως έχει ειπωθεί εδώ μέσα : "Άλλοι ασχολούνται με τα αυτοκίνητα και άλλοι με τα λεωφορεία" . Αν δεν χρειαστεί να πάω σε κάποιο αμαξοστάσιο ή σε μάντρα φωτογραφίζω όταν είμαι στον δρόμο. Αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα σε παρακαλώ μην ασχολείσαι...

 

EDIT

 

Επίσης ο καθένας μπορεί να φτιάχνει site με οποιοδήποτε θέμα θέλει αρκεί φυσικά να μην είναι παράνομο. Ένας λόγος για τον οποίο έφτιαξα το site είναι ο εξής: γνωρίζω ότι υπάρχουν και στην Ελλάδα πολλά άτομα τα οποία ασχολούνται με τα λεωφορεία. Άλλωστε αυτό λένε και τα στατιστικά τα οποία καταγράφει ο server στον οποίο φιλοξενείται το site . Ένα ενδεικτικό screenshot είναι αυτό και δείχνει τα συγκεντρωτικά στοιχεία κάθε μήνα: http://www.leoforeia.gr/leoforeia_statistika.jpg .Άμα θέλω μπορώ να δημοσιεύσω ακόμα πιο λεπτομερή screenshot με αναλυτικότατα στατιστικά του κάθε μήνα (επισκέψεις ανά ημέρα και πάρα πολλά άλλα) και επίσης αναλυτικά στοιχεία για τον κάθε επισκέπτη (ip address, πόση ώρα έμεινε στο site, λειτουργικό σύστημα κ.λ.π.) . Και απλά για ενημέρωση κάτι που αφορά το site μου: το έχω κάνει και ασχολούμαι με αυτό επειδή μου αρέσει το αντικείμενο και τα πληρώνω όλα από την τσέπη μου (domain και hosting) . Και επίσης, λόγω του ότι το site πιάνει πολύ χώρο επειδή είναι γεμάτο με φωτογραφίες (πάνω από 200 mb αν θυμάμαι καλά ή αλλιώς, σύμφωνα με το script διαχείρισης των φωτογραφιών, 644 φωτογραφίες σε 46 κατηγορίες) θα κάνω αναβάθμιση χώρου η bandwidth όποτε κρίνω ότι χρειάζεται και θα τα πληρώσω όλα εγώ. Όταν κάτι μου χρειάζεται μου αρέσει να το πληρώνω.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Το φόρουμ (που είναι αρκετά δύσχρηστο) τιτλοφορείται «Βήμα» (όχι η εφημερίδα!).

 

http://www.oasa.gr/greek/images_gr/menu_up_gr/vima_r.gif

 

Η είσοδος επιτρέπεται σε όσους έχουν εγγραφεί. Παλιότερα μάλιστα σε όσους εγγράφονταν έστελναν όλο (!) το έντυπο πληροφοριακό υλικό (χάρτες και οδηγούς) του Ο.Α.Σ.Α..

 

Ήμουν και εγώ από αυτούς που έλαβαν το ενημερωτικό υλικό λόγω της εγγραφής στο site. Πραγματικά δεν το περίμενα αυτό!! Δεν στέλνουν πλέον το υλικό όταν γράφεσαι στο site; Επίσης, μια και αναφέρθηκε θέμα επιστολών, θα ξαναπώ κάτι για χιλιοστή φορά: για οποιοδήποτε πρόβλημα έχετε με λεωφορείο ή θέλετε απλά να κάνετε κάποια σχόλια ή προτάσεις [καθυστέρηση, δρομολόγηση μονών αντί αρθρωτών (διπλών) λεωφορείων σε γραμμές όπου κυκλοφορούν αρθρωτά, προβλήματα με αγενείς οδηγούς, θετικά σχόλια για οδηγό (όπως έκανα εγώ τον Σεπτέμβριο ή τον Οκτώβριο, δεν θυμάμαι μήνα ακριβώς, και ο οδηγός εξαιτίας της θετικής επιστολής μου έλαβε ηθική αμοιβή) ] θα στέλνετε την επιστολή σας ή με fax στην ΕΘΕΛ (καλέστε 2104933002 για να σας το πουν, δεν το θυμάμαι) ή θα πηγαίνετε αυτοπροσώπως (προτιμότερο για εμένα) στα κεντρικά γραφεία του ΟΑΣΑ που βρίσκονται στην οδό Μετσόβου 15 (κοντά στο Πολυτεχνείο, τηλέφωνο: 2108200999) .

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

εσενα σου φαινεται φυσιολογικο δηλαδη να ασχολειται κανεις με τα λεωφορεια να φτιαχνει site και να τα φωτογραφιζει οπου σταθει και οπου βρεθει?

τιποτα καλυτερο δ εχεις να κανεις 18 χρονων παιδι? :confused:

 

Απόλυτα φυσιολογικό και εντυπωσιακό. Αλλα ξέχασα, αμα δεν ακολουθείς τη μάζα και δεν κάνεις ότι κάνουν και οι υπόλοιποι δεν είσαι φυσιολογικός! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εσενα σου φαινεται φυσιολογικο δηλαδη να ασχολειται κανεις με τα λεωφορεια να φτιαχνει site και να τα φωτογραφιζει οπου σταθει και οπου βρεθει?

τιποτα καλυτερο δ εχεις να κανεις 18 χρονων παιδι? :confused:

 

Ξέχασα να συμπληρώσω κάτι (και κάνω νέα παράθεση και όχι edit το άλλο μου μήνυμα γιατί θέλω να φανεί η απάντηση :) ) ως απάντηση για την πρόταση τιποτα καλυτερο δ εχεις να κανεις 18 χρονων παιδι? : φυσικά και έχω να κάνω. Σχεδόν κάθε μέρα είμαι έξω για καφέδες, βόλτες κ.λ.π. και πολλές φορές λείπω από το σπίτι μου 6-7 ώρες (και εδώ και στην Ηγουμενίτσα) . Τα λεωφορεία τα φωτογραφίζω όταν προχωράω στον δρόμο, όταν περιμένω σε στάση, όταν είμαι μέσα σε λεωφορείο και όταν (αυτό γίνεται αρκετά συχνά και μόνο στην Αθήνα, αν και μόλις γυρίσω στην Ηγουμενίτσα θα πάω μια βόλτα στην Κέρκυρα να βγάλω τα αστικά τους) βγω αποκλειστικά για αυτό τον σκοπό (δηλαδή να φωτογραφίσω λεωφορεία) .

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν και εγώ από αυτούς που έλαβαν το ενημερωτικό υλικό λόγω της εγγραφής στο site. Πραγματικά δεν το περίμενα αυτό!! Δεν στέλνουν πλέον το υλικό όταν γράφεσαι στο site;

Έχουν εξαντληθεί (βλ. σελίδα Παραγγελία χαρτών) και αναμένεται η εκτύπωση νέων (ενημερωμένων με τις αλλαγές) χαρτών. Ο «Οδηγός αστικών διαδρομών» και το βιβλιαράκι «800 σημαντικά σημεία» δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα και δεν ξέρω αν πρόκειται να γίνει σύντομα.

 

Πάντως η τάση είναι να μη στέλνουν πλέον έντυπο υλικό στο σπίτι, καθώς συνεπάγεται μεγάλο ταχυδρομικό κόστος (να φανταστείς έστελναν τους χάρτες ακόμα και στο εξωτερικό!). Δεν ξέρω όμως τι θα κάνουν όταν παραλάβουν τους νέους χάρτες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα φυσιολογικό και εντυπωσιακό. Αλλα ξέχασα, αμα δεν ακολουθείς τη μάζα και δεν κάνεις ότι κάνουν και οι υπόλοιποι δεν είσαι φυσιολογικός! :lol:

ακριβως το αντιθετο πιστευω.Πρεπει να υπαρξει αυτο το διαφορετικο επιτελους.καταντησε κουραστικο να κινησε μαζικα και πανομοιοτυπα σαν κοπαδι απλα μου φανηκε περιεργο να αρεσει σε καποιον να φωτογραφιζει τα λεωφορεια..αμα σου αρεσει τοσο και το βλεπεις σαν το χομπυ σου γιατι διαβασα οτι πληρωνεις και μονος για το site τοτε καλα κανεις αν την βρισκεις ετσι.απλα μην σας φενεται περιεργο αν σε καποιον ακουγετε παραξενο το ολο θεμα :O

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ασχετο με θρεντ για φωτογραφιες αλλα χθες, ενα mercedes που εκανε το 550, κρεμοτανε να ελλατιριο απο το μερος που ειναι η μηχανη!! Αυτο να υποθεσω δεν θα ειναι καλο ε?
Link to comment
Share on other sites

Λιγο ασχετο με θρεντ για φωτογραφιες αλλα χθες, ενα mercedes που εκανε το 550, κρεμοτανε να ελλατιριο απο το μερος που ειναι η μηχανη!! Αυτο να υποθεσω δεν θα ειναι καλο ε?

 

Σίγουρα δεν είναι καλό. Αυτά τα λεωφορεία (και γενικά ότι είναι ΕΛΒΟ, ειδικά τα σαράβαλα τα Mercedes-ΕΛΒΟ του 1994) δεν είναι και ότι καλύτερο. Τα καλύτερα πιστεύω ότι είναι τα Mercedes O405N του 1994 που ήρθαν κατευθείαν από την Γερμανία, τα αρθρωτά Volvo B7LA-Αθηνά του Σαρακάκη, τα Irisbus και τα Renault φυσικού αερίου, τα Neoplan N4016 και τα DAF (δεν είναι DAF ολόκληρα. Το αμάξωμα είναι της Den Oudsten Bussen και η μηχανή είναι της DAF. Στο εξωτερικό υπάρχουν με το ίδιο αμάξωμα ακριβώς αλλά με μηχανή Volvo) . Επίσης τα VanHool A300T δεν είναι άσχημα. Κάνουν όμως πολύ θόρυβο. Τώρα τα γνωστά αρθρωτά Volvo B10M κάνουν πολύ λιγότερο θόρυβο από τα αρθρωτά Mercedes-ΕΛΒΟ (έχει τύχει αρκετές φορές να περάσουν ταυτόχρονα και τα δύο αυτά λεωφορεία από μπροστά μου και ο θόρυβος του Mercedes-ΕΛΒΟ ήταν πολύ πιο δυνατός από του Volvo B10M) , παρόλο που κυκλοφορούν από το 1981 περίπου... Αν έχεις τίποτα φωτογραφίες βάλτες στο site σε όποια κατηγορία θεωρείς ότι πρέπει να μπυν και αν χρειαστεί αλλαγή κατηγορίας θα το τακτοποιήσω εγώ :)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...