Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω παιδια. Θέλω να τσεκαρω όσο περισσότερα πράγματα μπορω πριν αποφασίσω. Σκέπτομαι να δώσω το nexus s και να πάρω το SGS2

 

Καλα κανεις Κωστα. αυτο το προιον της samsung παντως ειναι εξαιρετικο και απολαυστικο στη χρηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δείτε και λεπτομέρειες για κάτι που ήδη γνωρίζαμε βέβαια: http://www.intomobile.com/2011/05/16/tegra-2powered-samsung-galaxy-s-ii-i9103-certified-bluetooth-sig-and-wifi-alliance/
Link to comment
Share on other sites

Και έχουμε το πρώτο custom ROM........

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1081368

ROM itself is rooted

XWKE2 deodexed firmware

Re-signed to permit much greater scope for tweaks

Stock "touchwiz"

Όχι πολλές διαφορές με stock αλλά deodexed και root ενσωματωμένα είναι μια αρχή....:)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες κανα καλο download manager εχουμε?

ps3forums.gr

 

οτι θελετε να μαθετε για την αγαπημενη μας κονσολα... η μοναδικη κοινοτητα του ps3 στην ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

κωστα επιβεβαιωνω. Σε δυσκολο σημειο του σπιτιου μου το s2 το χανει και το βρισκει κατα διαστηματα, ενω το 4αρι δεν εχει προβλημα...

Μήπως σου είναι εύκολο να δεις στα πόσα db χάνεται το σήμα του wifi ή δεν είναι λειτουργικό?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως μπορει καποιος απο τους κατοχους να μου πει τι sar γραφει το βιβλιαρακι του οτι εχει.ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου είναι εύκολο να δεις στα πόσα db χάνεται το σήμα του wifi ή δεν είναι λειτουργικό?

 

Nα μας πει ο Γιωργος που αγορασε τη συσκευη μου :lol:

Παει ο γαλαξιας προς το παρον, γιατι δοκιμαζω κατι αλλο, θα επανελθω ομως. Με εντυπωσιασε αυτη η συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός :up:

 

http://androidforums.com/samsung-galaxy-s2/318109-sar-value-galaxy-s2.html

 

και

 

http://www.phonearena.com/phones/Samsung-Galaxy_id3664/fullspecs

 

Regulatory Approval

 

FCC approval:

Date Approved:

15 May 2009

FCC ID value: A3LGTI7500 link

US SAR:

Head:

0.38

Measured in:

1900 MHz

Body:

0.24

Measured in:

1900 MHz

 

και

 

http://www.gsmarena.com/%3Cb%3Ei%3C/samsung_i9100_galaxy_s_ii-3621.php

 

SAR US 0.16 W/kg (head) 0.96 W/kg (body)

SAR EU 0.34 W/kg (head)

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ τιμές !

Edited by NoName
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησούλες,γιατί σκοπεύω να το αγοράσω:)

 

Κάτι για την κάμερα του:

Συγκριτικά με το Arc,το βράδυ πως είναι οι φωτογραφίες που βγάζει?

Επίσης έχει ζουμ στα 8 mp?Στο βίντεο?

 

Και κάτι γενικά για τα android:

Υπάρχει κάποιος καλός free navigator,που να μπορώ να τον βάλω στο SG II?

 

 

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω hd2 με nand rom android ολα καλα αλλα θελει τις επανεκινησουλες του που και που!

 

το S2 αγγιζει τη σταθεροτητα του ios η αν το φορτωσεις λιγο και δουλεψει καμια βδομαδα θελει επανεκινηση?

για πειτε γνωστης γιατι ειμαι τρελος fun android αλλα αυτο με τα reboot με εχει κουρασει μπορει λογο κινητου....???

 

για πειτε λιγο>?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

http://androidforums.com/samsung-galaxy-s2/318109-sar-value-galaxy-s2.html

 

και

 

http://www.phonearena.com/phones/Samsung-Galaxy_id3664/fullspecs

 

Regulatory Approval

 

FCC approval:

Date Approved:

15 May 2009

FCC ID value: A3LGTI7500 link

US SAR:

Head:

0.38

Measured in:

1900 MHz

Body:

0.24

Measured in:

1900 MHz

 

και

 

http://www.gsmarena.com/%3Cb%3Ei%3C/samsung_i9100_galaxy_s_ii-3621.php

 

SAR US 0.16 W/kg (head) 0.96 W/kg (body)

SAR EU 0.34 W/kg (head)

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ τιμές !

Καλό το phonearena και τα regulatory approval αλλά τελικά στο βιβλιαράκι μια τιμή αναφέρεται και είναι 0,338.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την εγγραφή βίντεο και την λήψη φωτογραφίας, σύμφωνα με ένα ολλανδικό site:

 

Κάμερα

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?act=url&hl=el&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.gr&sl=nl&tl=el&twu=1&u=http://nl.hardware.info/reviews/2152/6/samsung-galaxy-s-ii-gt-i9100-review-camera&usg=ALkJrhj3mCRiD6rsb0QYIfmDyFp319HemA

 

Βίντεο

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?act=url&hl=el&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.gr&sl=nl&tl=el&twu=1&u=http://nl.hardware.info/reviews/2152/7/samsung-galaxy-s-ii-gt-i9100-review-video&usg=ALkJrhjzcINXY_8S02RGIQGHDRR81mJIyw

 

Μπορει να το επιβεβαιώσει κάποιος?

Επίσης γιατί είναι ζουμαρισμένει η εικόνα στη εγγραφή βίντεο 1080p?

Edited by Panosj
λάθος λινκ Βίντεο
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ με την σειρά μου τη γνώμη μου για το κινητό αλλά και το λειτουργικό που για πρώτη φορά δούλεψα εχθές.

 

Καταρχήν η πρώτη αίσθηση που σου δίνει όταν πιάνεις την συσκευή είναι το πόσο ελαφριά και στιβαρή είναι σαν κατασκευή.

 

Όταν το ανοίγεις βλέπεις την τεράστια και καθαρή οθόνη και εντυπωσιάζεσαι ακόμα περισσότερο.

 

Επειδή όμως πέρα από τις πρώτες εντυπώσεις πρέπει να δεις πως τα πηγαίνει από λειτουργικότητα και χρηστικότητα έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

Οθόνη πολύ καλή κυρίως κάτω από το φως του ηλίου αλλά τα χρώματα δεν με εντυπωσίασαν. Μου φάνηκα λίγο ψεύτικα.

 

O explorer είναι πάρα πολύ καλός και γρήγορος. Δοκίμασα κάποιες σελίδες και όλα φόρτωσαν μια χαρά. Το playfm.gr που έκαν δοκιμή δεν δούλεψε. Έκανε buffering αλλά δεν έπαιξε με τίποτα. (Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος)

 

Η ακουστική του εξαιρετική τόσο στη συσκευή κατευθείαν όσο και με ακουστικά (καλώδιο) αλλά και με ακουστικά bluetooth. Η ανοιχτή ακρόαση επίσης είναι αρκετά καλή.

 

Το ραδιόφωνο πολύ εύχρηστο στην αναζήτηση σταθμών και γενικά πολύ καθαρό και αυτό.

 

Το WiFI δεν μου δημιούργησε προβλήματα αλλά το router ήταν κοντά.

 

Η κάμερα αρκετά καλή τόσο σε φωτογραφίες όσο και σε βίντεο. Παρατήρησα αρκετές επιλογές που μπορεί να κάνει ο χρήστης.

 

Το android store που μπήκα είναι πολύ φτωχό. Πχ δεν βρήκα με τίποτα εφαρμογή καλή για live scores όπως πχ το betscores (αλλά και πολλά άλλα) που υπάρχει στα iphone και είναι μοναδικό.

 

Αλλά την αμαρτία μου θα την πω. Ως χρήστης iphone νιώθω ότι κάτι μου λείπει και κυρίως κάτι με κουράζει σε αυτή τι συσκευή και πιστεύω ότι έχει να κάνει με το λειτουργικό. Δεν θέλω να μπω στην αντιπαράθεση με κανέναν και δεν έχω κανένα απολύτως όφελος αλλά σε καμία στιγμή δεν ένιωσα την απόλαυση που έχω σε ένα iphone. Πιστεύω ότι είναι κορυφαία συσκευή αλλά δύσκολα στη μάχη με το iphone 4 θα επιβιώσει.

Θυμάμαι πριν 10 χρόνια περίπου την αντίστοιχη τότε συσκευή ΝΟΚΙΑ της εποχής που είχε λιγότερα τεχνικά χαρακτηριστικά από ένα ericsson ενός φίλου ο οποίος να προσπαθεί να με πείσει να το πάρω. Δεν το έπαιρνα όμως με τίποτα λόγω ευχρηστίας του ΝΟΚΙΑ σε όλα τα επίπεδα.

Και τότε κάτι με κούραζε στο ericsson και σήμερα κάτι με κουράζει στο samsung.

 

Εν κατακλείδι πρόκειται για μια συσκευή η οποία είναι μπροστά σε hardware από οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει αλλά υστερεί ακόμα στο θέμα του λειτουργικού. Παρόλα αυτά νιώθω χαρούμενος που υπάρχει στην αγορά αυτή η συσκευή γιατί ο πήχης έχει ανέβει αρκετά και αυτό θα βοηθήσει εμάς τους καταναλωτές να έχουμε συνεχώς καλύτερες συσκευές στα χέρια μας.

 

Υ.Γ. Βαγγέλη που θα το βρω αυτό με τα db του WiFi στο κινητό σου :) ?

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

η default lock screen δεν αλλαζει εικονα ε;

 

το εψαξα λιγο στο ιντερνετ αλλα δε βρηκα τπτ παρα μονο αν βαλεις καποια αλλη εφαρμογη.

 

σχετικα με αυτο που σε κουραζει στο κινητο το πιο πιθανο εινια το μαυρο χρωμα που ειναι κουραστικο στο ματι οποτε επηρεαζει σε πολυ και την αισθηση σου + οτι εδω εχεις να κανεις με UI με αρχικες οθονες, widgets menus κτλ δηλαδη τα πραγματα εινια πιο πολυπλοκα με αποτελεσμα να σε κουραζει γτ εχεις συνηθισει σε ενα περιβαλλον που σου δεχινει φορα παρτιδα ολα τα εικονιδια-εφαρμογες, αντε και σε καποιους φακελους.

 

Αν και θα επιμεινω οτι ολα εχουν να κανουν με το ματι οπου στο iphone τα εικονιδια κτλ ειναι πιο ομορφα στο ματι.

Τα χρωματα αν θες να γινουν λιγο πιο φυσικα πηγαινε στις ρυθμισεις οθονη εφε φοντου και επελεξε το 3ο

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ με την σειρά μου τη γνώμη μου για το κινητό αλλά και το λειτουργικό που για πρώτη φορά δούλεψα εχθές.

 

Καταρχήν η πρώτη αίσθηση που σου δίνει όταν πιάνεις την συσκευή είναι το πόσο ελαφριά και στιβαρή είναι σαν κατασκευή.

 

Όταν το ανοίγεις βλέπεις την τεράστια και καθαρή οθόνη και εντυπωσιάζεσαι ακόμα περισσότερο.

 

Επειδή όμως πέρα από τις πρώτες εντυπώσεις πρέπει να δεις πως τα πηγαίνει από λειτουργικότητα και χρηστικότητα έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

Οθόνη πολύ καλή κυρίως κάτω από το φως του ηλίου αλλά τα χρώματα δεν με εντυπωσίασαν. Μου φάνηκα λίγο ψεύτικα.

 

O explorer είναι πάρα πολύ καλός και γρήγορος. Δοκίμασα κάποιες σελίδες και όλα φόρτωσαν μια χαρά. Το playfm.gr που έκαν δοκιμή δεν δούλεψε. Έκανε buffering αλλά δεν έπαιξε με τίποτα. (Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος)

 

Η ακουστική του εξαιρετική τόσο στη συσκευή κατευθείαν όσο και με ακουστικά (καλώδιο) αλλά και με ακουστικά bluetooth. Η ανοιχτή ακρόαση επίσης είναι αρκετά καλή.

 

Το ραδιόφωνο πολύ εύχρηστο στην αναζήτηση σταθμών και γενικά πολύ καθαρό και αυτό.

 

Το WiFI δεν μου δημιούργησε προβλήματα αλλά το router ήταν κοντά.

 

Η κάμερα αρκετά καλή τόσο σε φωτογραφίες όσο και σε βίντεο. Παρατήρησα αρκετές επιλογές που μπορεί να κάνει ο χρήστης.

 

Το android store που μπήκα είναι πολύ φτωχό. Πχ δεν βρήκα με τίποτα εφαρμογή καλή για live scores όπως πχ το betscores (αλλά και πολλά άλλα) που υπάρχει στα iphone και είναι μοναδικό.

 

Αλλά την αμαρτία μου θα την πω. Ως χρήστης iphone νιώθω ότι κάτι μου λείπει και κυρίως κάτι με κουράζει σε αυτή τι συσκευή και πιστεύω ότι έχει να κάνει με το λειτουργικό. Δεν θέλω να μπω στην αντιπαράθεση με κανέναν και δεν έχω κανένα απολύτως όφελος αλλά σε καμία στιγμή δεν ένιωσα την απόλαυση που έχω σε ένα iphone. Πιστεύω ότι είναι κορυφαία συσκευή αλλά δύσκολα στη μάχη με το iphone 4 θα επιβιώσει.

Θυμάμαι πριν 10 χρόνια περίπου την αντίστοιχη τότε συσκευή ΝΟΚΙΑ της εποχής που είχε λιγότερα τεχνικά χαρακτηριστικά από ένα ericsson ενός φίλου ο οποίος να προσπαθεί να με πείσει να το πάρω. Δεν το έπαιρνα όμως με τίποτα λόγω ευχρηστίας του ΝΟΚΙΑ σε όλα τα επίπεδα.

Και τότε κάτι με κούραζε στο ericsson και σήμερα κάτι με κουράζει στο samsung.

 

Εν κατακλείδι πρόκειται για μια συσκευή η οποία είναι μπροστά σε hardware από οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει αλλά υστερεί ακόμα στο θέμα του λειτουργικού. Παρόλα αυτά νιώθω χαρούμενος που υπάρχει στην αγορά αυτή η συσκευή γιατί ο πήχης έχει ανέβει αρκετά και αυτό θα βοηθήσει εμάς τους καταναλωτές να έχουμε συνεχώς καλύτερες συσκευές στα χέρια μας.

 

Υ.Γ. Βαγγέλη που θα το βρω αυτό με τα db του WiFi στο κινητό σου :) ?

 

Αυτό που λες έχει να κάνει με τη συνήθεια και με το τι είχες μάθει τόσο καιρό...

Όταν είχε πρωτοβγεί το iphone 3g καθως και μετέπειτα το 3gs το είχα πάρει και το είχα μάθει, το είχα συνηθίσει και μου φαινότανε το καλύτερο λειτουργικό, μετά από κάποιο καιρό όμως με κούρασε το γεγονός με το κλειδωμένο bluetooth με τις εφαρμογές που κυκλοφορούσαν μεν υπολειτουργούσαν δε (για bluetooth), τις συνεχείς αναβαθμίσεις απο την apple και άντε ξανά μανά να περιμένεις για το ξεκλείδωμα για να λές ότι έχεις λειτουργικό κινητό.

Η επόμενη μετάβαση μου ήταν από έρωτα κεραυνοβόλο με το hd2 σε windows εκεί να δείς πόσο βουνό μου φάνηκε η μετάβαση, στο τέλος όμως το έπαιζα στα δάχτυλα...απο τα πιο παραμετροποίησιμα λειτουργικά.

Όταν μετά από κάνα χρόνο βρέθηκα με android ,απογοήτευση.... δεν έβρισκα εφαρμογές παρόμοιες με αυτές που είχα και γενικά έκανα κάμποσο καιρό να τα μάθω, μη φανταστείς βέβαια ότι τα ξέρω ακόμα όπως είχα μάθει τα windows mobile...καμμία σχέση.

Αλλά έχει απιστευτες εφαρμογές πιο ολοκληρωμένες ακόμα και απο το ios.

Τι εννοώ...έχω το 3g watcdog pro που πέρα από το να μου μετράει το internet μου δίνει και τη δυνατότητα να το κλείσει από μόνο του όταν αυτό ξεπεράσει τα mb που του έχω ορίσει.

Για οικονομικά....γιατί σαν γυναίκα δεν προλαβαίνω να δώ που πήγανε και μετά νομίζω ότι τα έχασα, έχω το easy money στο οποίο έχει ενσωματωμένο και bills reminder στο οποίο όταν χτυπάει περνάς την πληρωμή και επιλέγεις σε ποιό λογαριασμό θες να χρεωθεί...

Που στο ios η πρώτη δυνατότητα δεν σου δίνεται με καμμία εφαρμογή, και στη δεύτερη εφαρμογή πρέπει να περάσεις τουλάχιστον 2 εφαρμογές για να έχεις αυτά που σου δίνει η μία σε android, και το ξέρω γιατί ο άντρας μου εξακολουθεί και έχει 3gs και ο αδερφός μου έχει το 4.

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι σε ότι αφορά τις εφαρμογές θα πρέπει να ψαχτείς λίγο, έχει πάρα πολλές ικανές να καλύψουν κάθε σου ανάγκη.

Όταν μπείς στο market κάνε μια αναζήτηση γράφωντας greece, greek, ελληνικά και θα σου βγάλει ότι εφαρμογές υπάρχουν απο έλληνες και αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και αυτό που ζητάς...

Απλά ψάξτο μετά από λίγο καιρό δεν θα το αλλάζεις το android....

Sorry για το ελαφρώς off topic.....

Edited by virland
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

η default lock screen δεν αλλαζει εικονα ε;

 

το εψαξα λιγο στο ιντερνετ αλλα δε βρηκα τπτ παρα μονο αν βαλεις καποια αλλη εφαρμογη.

 

σχετικα με αυτο που σε κουραζει στο κινητο το πιο πιθανο εινια το μαυρο χρωμα που ειναι κουραστικο στο ματι οποτε επηρεαζει σε πολυ και την αισθηση σου + οτι εδω εχεις να κανεις με UI με αρχικες οθονες, widgets menus κτλ δηλαδη τα πραγματα εινια πιο πολυπλοκα με αποτελεσμα να σε κουραζει γτ εχεις συνηθισει σε ενα περιβαλλον που σου δεχινει φορα παρτιδα ολα τα εικονιδια-εφαρμογες, αντε και σε καποιους φακελους.

 

Αν και θα επιμεινω οτι ολα εχουν να κανουν με το ματι οπου στο iphone τα εικονιδια κτλ ειναι πιο ομορφα στο ματι.

Τα χρωματα αν θες να γινουν λιγο πιο φυσικα πηγαινε στις ρυθμισεις οθονη εφε φοντου και επελεξε το 3ο

 

Αλλαζει εικονα πολυ ευκολα.....

Πηγαινεις ρυθμισεις->οθονη->προβολη οθονης->κλειδωμα οθονης-> φοντο και εισαι ετοιμος......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει εικονα πολυ ευκολα.....

Πηγαινεις ρυθμισεις->οθονη->προβολη οθονης->κλειδωμα οθονης-> φοντο και εισαι ετοιμος......

 

απλα από εκει παίρνει οσες ειναι αποθηκευμένες στη συλλογή. θα πρεπει να περάσω τις εικονες που θελω εκει

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάπου άκουσα πως ο επεξεργαστής του s2

δεν παίζει παιχνίδια που παίζει ο tegra..άλλα μειονεκτηματα του cortex έχουμε??

μιας κ το πουλησα το 2χ.:)

 

ή θα βγει κ με tegra κ το s2??

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

από οτι λεγεται θα βγει και μια εκδοση με tegra αργοτερα. το ποτε δε γνωριζω

 

μειοεκτηματα, μπαα τι μειονεκτηματα;

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γρήγορη ερώτηση:

 

Μόλις παρέλαβα τη συσκευή. Τι χρειάζεται να κάνω με την πρώτη φόρτιση? Χρειάζεται να το αφήσω να φορτίσει αρκετές ώρες ή μόλις γεμίσει η μπαταρία είμαστε οκ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γρήγορη ερώτηση:

 

Μόλις παρέλαβα τη συσκευή. Τι χρειάζεται να κάνω με την πρώτη φόρτιση? Χρειάζεται να το αφήσω να φορτίσει αρκετές ώρες ή μόλις γεμίσει η μπαταρία είμαστε οκ?

 

Ευχαριστώ

 

αυτο που λενε τα βιβλιαρακια εινια να το αφησεις να φορτισει πρωτα κλειστο και εμτα να το ανοιξεις.

 

εγω βεβαια ποτε δε το ακολουθησα να σου πω την αληθεια γτ δε μπορουσα να περιμενω με τιποτα :D

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γρήγορη ερώτηση:

 

Μόλις παρέλαβα τη συσκευή. Τι χρειάζεται να κάνω με την πρώτη φόρτιση? Χρειάζεται να το αφήσω να φορτίσει αρκετές ώρες ή μόλις γεμίσει η μπαταρία είμαστε οκ?

 

Ευχαριστώ

 

Εισαι ΟΚ..................

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Samsung Galaxy S II (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...