Jump to content

[ROM] Juwe


Coolgreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγήκε και η νεα JUWE 5.3 βασισμένη στη JVR... Την πέρασα επιτυχώς, εντυπώσεις σύντομα!

 

Μία ερώτηση αν έχεις τη καλοσύνη...

Έβαλες τη wipe ή τη no wipe version και είχες κάποιο θέμα?

Σε ρωτάω γιατί στις 5.1 & 5.2 no wipe μου έκανε το γνωστό πρόβλημα με το modem. Μάλιστα στη 5.2 απέτυχε και η εγκατάσταση του μοντεμ μεσω odin και ουσιαστικά μου ημι-μπρίκαγρε το τηλέφωνο και με ανάγκασε να κανω clean install :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανένας ποιον kernel χρησιμοποιεί η juwe 5.3?

Το base της rom είναι 2.3.4 η και ο kernel είναι από 2.3.4;

ρωτάω γιατί διάβασα σε ένα άλλο θέμα ότι μόλις τώρα δώσανε τα sources του 2.3.4 kernel δεν ξέρω αν έχουν προλάβει ακόμα να φτιάξουν kernel με αυτά τα sources.

 

Επίσης περιμένουμε εντυπώσεις από όσους την δοκίμασαν

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η νεα JUWE 5.3 βασισμένη στη JVR... Την πέρασα επιτυχώς, εντυπώσεις σύντομα!

 

περιμενουμε με αγωνια τις εντυπωσεις σου,για να φλασαρουμε και εμεις!!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας ποιον kernel χρησιμοποιεί η juwe 5.3?

Το base της rom είναι 2.3.4 η και ο kernel είναι από 2.3.4;

ρωτάω γιατί διάβασα σε ένα άλλο θέμα ότι μόλις τώρα δώσανε τα sources του 2.3.4 kernel δεν ξέρω αν έχουν προλάβει ακόμα να φτιάξουν kernel με αυτά τα sources.

 

Επίσης περιμένουμε εντυπώσεις από όσους την δοκίμασαν

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πολυ απλα βαζεις τον semaphone 1.5.0 του Στρατου που περιλαμβανει τα sources της 2.3.4 και εισαι κομπλε.

 

Sent from my GT-I9000

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση αν έχεις τη καλοσύνη...

Έβαλες τη wipe ή τη no wipe version και είχες κάποιο θέμα?

Σε ρωτάω γιατί στις 5.1 & 5.2 no wipe μου έκανε το γνωστό πρόβλημα με το modem. Μάλιστα στη 5.2 απέτυχε και η εγκατάσταση του μοντεμ μεσω odin και ουσιαστικά μου ημι-μπρίκαγρε το τηλέφωνο και με ανάγκασε να κανω clean install :rolleyes:

 

Πέρασα την no_wipe έκδοση πάνω απο την Juwe 5.2 και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα... Το μόνο που χρειάζεσαι είναι CWM και χώρο στην sd card (όχι πολύ, αλλά καλύτερα να υπάρχει- εμενα με 400mb μόλις ελεύθερα πχ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα). Καλού κακού συνιστάται να μην έχεις lagfix επίσης!

Όσον αφορά το πρόβλημα σου αν εμφανιστεί λάθος απλά ξαναπροσπάθησε, κάνοντας το ξανά λογικά θα περνιόταν. Επίσης συνιστάται να έχεις πάντα μέσα και τη no_wipe έκδοση, σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά (η αργότερα για ανεξήγητο λόγο δεν ξεκινάει το κινητό) απλά ξαναπερνάς τη no_wipe έκδοση και σώζεσαι!

 

Ξέρει κανένας ποιον kernel χρησιμοποιεί η juwe 5.3?

Το base της rom είναι 2.3.4 η και ο kernel είναι από 2.3.4;

ρωτάω γιατί διάβασα σε ένα άλλο θέμα ότι μόλις τώρα δώσανε τα sources του 2.3.4 kernel δεν ξέρω αν έχουν προλάβει ακόμα να φτιάξουν kernel με αυτά τα sources.

 

Επίσης περιμένουμε εντυπώσεις από όσους την δοκίμασαν

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Όπως είπε και ο Ηρακλής απο πάνω... Η juwe 5.3 χρησιμοποιεί τον semaphore 1.5 kernel (χωρίς voodoo color- υπάρχει και έκδοση με voodoo color επίσης) που βασίζεται στα sources της JVQ 2.3.4 που κυκλοφόρησαν!

 

περιμενουμε με αγωνια τις εντυπωσεις σου,για να φλασαρουμε και εμεις!!!

Όλα καλά και όλα ανθηρά μέχρι στιγμής:p, αλλά δεν μπορώ να προκρίνω τίποτε... Πρέπει να δοκιμαστεί σε βάθος! Πάντως μην αναμένεται μεγάλες διαφορές με την Juwe 5.2, δηλαδή αναμένεται παρόμοια διάρκεια μπαταρίας, σε benchmarks έχω τα ίδια scores με πριν, απο εμφάνιση είναι ίδια με παλαιότερα (απο 5.1 και μετά δεν άλλαξε και τίποτε στο συγκεκριμένο τομέα). Θα επανέλθω με περισσότερα!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την no_wipe έκδοση πάνω απο την Juwe 5.2 και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα... Το μόνο που χρειάζεσαι είναι CWM και χώρο στην sd card (όχι πολύ, αλλά καλύτερα να υπάρχει- εμενα με 400mb μόλις ελεύθερα πχ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα). Καλού κακού συνιστάται να μην έχεις lagfix επίσης!

Όσον αφορά το πρόβλημα σου αν εμφανιστεί λάθος απλά ξαναπροσπάθησε, κάνοντας το ξανά λογικά θα περνιόταν. Επίσης συνιστάται να έχεις πάντα μέσα και τη no_wipe έκδοση, σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά (η αργότερα για ανεξήγητο λόγο δεν ξεκινάει το κινητό) απλά ξαναπερνάς τη no_wipe έκδοση και σώζεσαι!

 

 

Όπως είπε και ο Ηρακλής απο πάνω... Η juwe 5.3 χρησιμοποιεί τον semaphore 1.5 kernel (χωρίς voodoo color- υπάρχει και έκδοση με voodoo color επίσης) που βασίζεται στα sources της JVQ 2.3.4 που κυκλοφόρησαν!

 

 

Όλα καλά και όλα ανθηρά μέχρι στιγμής:p, αλλά δεν μπορώ να προκρίνω τίποτε... Πρέπει να δοκιμαστεί σε βάθος! Πάντως μην αναμένεται μεγάλες διαφορές με την Juwe 5.2, δηλαδή αναμένεται παρόμοια διάρκεια μπαταρίας, σε benchmarks έχω τα ίδια scores με πριν, απο εμφάνιση είναι ίδια με παλαιότερα (απο 5.1 και μετά δεν άλλαξε και τίποτε στο συγκεκριμένο τομέα). Θα επανέλθω με περισσότερα!

ωραια ως εδω.εγω εχω την 5.2 περασμενη με semaphore 1.3.3φλασαρω απλα μεσω cmw και μετα περναω κερνελ μεσα απο το odin ετσι απλα

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ωραια ως εδω.εγω εχω την 5.2 περασμενη με semaphore 1.3.3φλασαρω απλα μεσω cmw και μετα περναω κερνελ μεσα απο το odin ετσι απλα

 

Διόρθωση στα λεγόμενα σου: απλά την περνάς μέσω CWM (και μετά θυμίσου να κάνεις τα κλασσικά Wipe cache/dalvik cache) και είσαι έτοιμος... Ο semaphore 1.5 kernel περνιέται και αυτός μαζί με τη rom (μεσω CWM δηλαδή, παλαιότερα υπήρχε πρόβλημα να περνάει παράλληλα kernel/modem αλλά αυτό διορθώθηκε οπότε πλέον οι custom roms περνάνε αυτόματα και κερνελ).

Έτσι απλά!!!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση στα λεγόμενα σου: απλά την περνάς μέσω CWM (και μετά θυμίσου να κάνεις τα κλασσικά Wipe cache/dalvik cache) και είσαι έτοιμος... Ο semaphore 1.5 kernel περνιέται και αυτός μαζί με τη rom (μεσω CWM δηλαδή, παλαιότερα υπήρχε πρόβλημα να περνάει παράλληλα kernel/modem αλλά αυτό διορθώθηκε οπότε πλέον οι custom roms περνάνε αυτόματα και κερνελ).

Έτσι απλά!!!

ωραια να σαι καλα!

να φανταστω οτι δε χανω εφαρμογες ε???

edit: ολα καλα,αναμενω να δω καμια διαφορα!

2ο edit:απο εχθεσ που την περασα δεν εχω κανενα fc ακομα σε σχεση με την jvq.και μπορω να πω οτι ειναι και πιο γρηγορη στα σημεια.μια χαρα ολα

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα bug στη ρομ,βασικα στο nitrality.δε μπορω να εγκααστισω καμια απο της εφαρμογες που εχει μεσα,ενω στην 5.2 μπορουσα.καμια ιδεα?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Ηρακλής απο πάνω... Η juwe 5.3 χρησιμοποιεί τον semaphore 1.5 kernel (χωρίς voodoo color- υπάρχει και έκδοση με voodoo color επίσης) που βασίζεται στα sources της JVQ 2.3.4 που κυκλοφόρησαν!

 

Άντε ρε? έχει τον semaphore πάνω από μόνη της?

περίμενα να έχει έναν από τους γνωστούς καθιερωμένους kernel που παίζουν από την πρώτη στιγμή.

 

οπότε απλά την βάζω και είμαι κομπλέ, δεν θέλει καν να περάσω kernel.

 

δεν μου λέτε όσοι την έχετε βάλει, ο Στράτος είχε αναφέρει ότι στα sources του 2.3.4 που βγάλαμε τώρα έχουν κάνει update τους drivers του touch του wifi και κάτι ακόμα.

 

έχετε καταλάβει κάποια διαφορά όσο αναφορά αυτά τα 2?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..εχω darky και θελω να βαλω juwe...πρεπει να βαλω την 5.0 και απο εκει να περασω την no_wipe 5.3 ή μπορω να περασω κατευθειαν την 5.3?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..εχω darky και θελω να βαλω juwe...πρεπει να βαλω την 5.0 και απο εκει να περασω την no_wipe 5.3 ή μπορω να περασω κατευθειαν την 5.3?

 

μπορεις απευθειας να περασεις την 5.3

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχει εδω μεσα στο thread link και οδηγο για να περασω την 5.3?γινεται να περασω την 2.3.3 ελληνικη πρωτα και μετα τον semaphore 1.5 και στο τελος την juwe 5.3 χωρις κανενα προβλημα ε?
Link to comment
Share on other sites

εχει εδω μεσα στο thread link και οδηγο για να περασω την 5.3?γινεται να περασω την 2.3.3 ελληνικη πρωτα και μετα τον semaphore 1.5 και στο τελος την juwe 5.3 χωρις κανενα προβλημα ε?[

 

καλυτερα να περασεις την jvr αν ειναι να μπεις στο κοπο και μετα το semaphore.

μετα μπορεις πολυ απλα να περασεις την juwe

ο οδηγος ειναι ιδιος για ολες τις juwe μονο που στο βημα 6 περνας τον semaphore για κερνελ

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να περασω την jvr(ποια ειναι αυτη?)μετα τον semaphore και μετα juwe?

 

Ακριβως...μην ξεχασεις να κανεις τα απαραιτητα wipes πριν και μετα την εγκατασταση της jvr και της juwe.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα της v5.3 wipe version απο τη v5.3 no-wipe version? Ποια πρέπει να βάλω? Είναι η πρώτη custom rom που θα βάλω.

εχω i9000xxjvq και είμαι root.

Ευχαριστώ

 

Πρέπει πρώτα να βάλω i9000xxjvr η γίνεται και με την jvq;

Edited by Jason_1983
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα της v5.3 wipe version απο τη v5.3 no-wipe version? Ποια πρέπει να βάλω? Είναι η πρώτη custom rom που θα βάλω.

εχω i9000xxjvq και είμαι root.

Ευχαριστώ

 

Πρέπει πρώτα να βάλω i9000xxjvr η γίνεται και με την jvq;

 

Η wipe είναι η έκδοση που σβήνει όλες τις εφαρμογές πριν κάνει εγκατάσταση τη ρομ (σαν να έκανες factory reset, -προσοχή: ΔΕΝ χάνεις τα υπόλοιπα αρχεία που έχεις στην κάρτα μνήμης, μόνο τις εφαρμογές), αντιθέτως η no_wipe έκδοση ΔΕΝ σβήνει τίποτε και απλά περνάει τη ρομ απο πάνω...

Σαφώς και συνιστάται η wipe απο τη στιγμή που έχεις άλλη ρομ (ή άλλη έκδοση firmware) -για την αποφυγή προβλημάτων- αλλά αυτό είναι επιλογή σου. Μπορείς πχ να δοκιμάσεις και τη no_wipe και να είσαι μια χαρά και χωρίς προβλήματα!

 

EDIT: ΔΕΝ χρειάζεται να βάλεις την JVR, θα γίνει η αναβάθμιση και απο την JVQ μια χαρά, απλά συνιστάται όπως προ-ειπα η wipe έκδοση!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

περασα την juwe και δν μου αναγνωριζει την sim γτ?εκανα τπτ λαθος?

edit:το εφτιαξα!!!

 

πως το εφτιαξες;; εχω το ίδιο πρόβλημα

EDIT:οΚ. το εφτιαξα και εγω

Edited by Jason_1983
Link to comment
Share on other sites

το λενε τα παιδια σε αυτο το θεμα 1-2 σελιδες πιο πισω...απλα ξαναπερνας μεσω οdin τον φακελο modem της 2.3.4 jvr(αν εχεις jvr)!!!

Επειδή φαίνεται συχνά τελευταία το φαινόμενο μετα το πέρασμα της JUWE να φαίνεται το τηλέφωνο χωρίς κάρτα σιμ (και χωρίς ή με λάθος imei) σας προτρέπω για 2 πράγματα:

 

1) Βάλτε μέσα στην εσωτερική sd και ένα modem (JVR είναι το κανονικό της juwe 5.3 αλλά μπορείτε να δοκιμάσετε και άλλα παλαιότερα που έχει -με δική σας ευθύνη:p) που περνιέται μέσω CWM (κατάλογο με CWM modems θα βρείτε πχ εδώ). Αν έχετε το πρόβλημα που περιγράφω απλά περάστε μέσω CWM το Modem και θα είστε εντάξει!!!

2) Να έχετε πάντα την έκδοση juwe no_wipe περασμένη στην εσωτερική sd, αν οτιδήποτε πάει στραβά απλά ξαναπεράστε την και λογικά θα σας γλιτώσει απο πολύ τρέξιμο (και ανησυχία)!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι...

Εβαλα την juwe 5.3. Λεει οτι εχει 9 lock screens. Που τις εχει? Στις ρυθμισεις οθονης δεν εχει τιποτα και γενικα στις ρυθμισεις δε βρηκα κατι. Παιζει να μην εκανα κατι καλα?

 

Edit: Ακυρο το βρηκα.

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι...

Εβαλα την juwe 5.3. Λεει οτι εχει 9 lock screens. Που τις εχει? Στις ρυθμισεις οθονης δεν εχει τιποτα και γενικα στις ρυθμισεις δε βρηκα κατι. Παιζει να μην εκανα κατι καλα?

 

Edit: Ακυρο το βρηκα.

 

EDT tweaks πας και τις εχει μεσα...αυτο το ασπρομαυρο δεν αλλαζει στο μενου;...με ζαλιζει προσωπικα

Link to comment
Share on other sites

EDT tweaks πας και τις εχει μεσα...αυτο το ασπρομαυρο δεν αλλαζει στο μενου;...με ζαλιζει προσωπικα

 

Εδω εχει ενα ωραιο θεματακι αλλα προς το παρον δεν το εχω δοκιμασει ακομη...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1152448

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...