Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ειναι ευκολο για καποιον με 7.1 stable να βγαλει μερικες φωτος και βιντεο(στην πιο υψηλη αναλυση που γινεται χωρις να κολαει) και να τις ανεβασει ωστε να δουμε και εμεις σε τι κατασταση ειναι η ποιοτητα?

 

Πραγματικα ειναι τα μονα πραγματα που με κρατανε κολλημενο στις ρομς της sammy...

 

Ευχαριστω

 

Τώρα το δοκίμαζα και για πρώτη φορά τράβηξα ένα βίντεο του ενός λεπτού σε 720p (30fps) και το τρέχει χωρίς κανένα κόλλημα. Να στο ανεβάσω είναι λίγο δύσκολο λόγω μεγέθους. Οι φωτογραφίες είναι εδώ και καιρό σε υψηλό επίπεδο. Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε κρατάει πίσω αυτός ο λόγος πλέον.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα.κατεβασα και γω το λινκ για να περασω την stable,αλλα....δεν!!μου λεει οτι δεν μπορει να ανοιξει τον φακελο zip και ακυρωνει την εγκατασταση.καμια ιδεα?

edit:ολα καλα και περιμενω τις πρωτες εντυπωσεις και γω...

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι αρκετα σταθερη αυτη η ρομ? Απο μπαταρια παει καλα? Ειμαι με μια του custom του juwe τωρα και ολα κομπλε. Περιμενω πως και πως ομως μια σταθερη cm7 για να δοκιμασω.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το δοκίμαζα και για πρώτη φορά τράβηξα ένα βίντεο του ενός λεπτού σε 720p (30fps) και το τρέχει χωρίς κανένα κόλλημα. Να στο ανεβάσω είναι λίγο δύσκολο λόγω μεγέθους. Οι φωτογραφίες είναι εδώ και καιρό σε υψηλό επίπεδο. Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε κρατάει πίσω αυτός ο λόγος πλέον.

 

ευχαριστω...οποτε μολις τελειωσει η εξεταστικη μου θα πειραματιστω...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ειπα και εγω να δοκιμασω την cyanogenmod ωστοσο μολις ανοιξα το μαρκετ και μου ζητησε να εγκαταστησω οποιες google εφαρμογες θελω, διαλεξα youtube και maps. Δυστυχως για μενα μου εγραψε πως δεν βρεθηκαν οι χαρτες ενω το αλλο το εγκατεστησε κανονικα. Ξερει κανενας τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ειπα και εγω να δοκιμασω την cyanogenmod ωστοσο μολις ανοιξα το μαρκετ και μου ζητησε να εγκαταστησω οποιες google εφαρμογες θελω, διαλεξα youtube και maps. Δυστυχως για μενα μου εγραψε πως δεν βρεθηκαν οι χαρτες ενω το αλλο το εγκατεστησε κανονικα. Ξερει κανενας τι μπορω να κανω?

 

οι χαρτες χρειαζονται market enabler για να εγκατασταθουν απτο μαρκετ λογω χωρας

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

οι χαρτες χρειαζονται market enabler για να εγκατασταθουν απτο μαρκετ λογω χωρας

 

thanks, το καταφερα :)

 

EDIT: Ξερει κανενας μηπως αν γινεται να χαμηλωσουμε το επιπεδο της δονησης οταν παταμε την οθονη ή καποιο πληκτρο αφης?

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

εχω jvt με semaphore..για να φλασαρω τη cm7 περναω το ζιπ μεσα στην sd και φλασαρω μεσω recovery(πρωτα backups kai wipes)?αξιζει σε σχεση με τη jvt?ξερω οτι ειναι υποκειμενικο αλλα θα ηθελα τη γνωμη καποιου που ειχε και τις δυο...ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια τωρα που εγινε stable μπορειτε να μου πειτε τι δεν λειτουργει καθολου ή δεν λειτουργει καλα;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια τωρα που εγινε stable μπορειτε να μου πειτε τι δεν λειτουργει καθολου ή δεν λειτουργει καλα;

 

κοιτα σημερα βγηκε μη περιμενεις και καμια εκθεση να σου δωσουμε.τις λιγες ωρες που την εχω μπορω να σου πω οτι δουλευουν τα παντα.και βιντεο στα 720p.ολα καλα!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σημερα βγηκε μη περιμενεις και καμια εκθεση να σου δωσουμε.τις λιγες ωρες που την εχω μπορω να σου πω οτι δουλευουν τα παντα.και βιντεο στα 720p.ολα καλα!!

 

Τα αρνητικα της πρωτης σελιδας ειναι ενταξει;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Τα αρνητικα της πρωτης σελιδας ειναι ενταξει;

 

νομιζω πως ναι εχουν εξαφανιστει αυτα τα ελατωματα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύουν:

 

1. Tv-out.

2. Video call.

3. Οποιοδήποτε widget - εφαρμογή - μυστικός κωδικός της samsung. Επίσης ο tw launcher.

 

Υπολειτουργούν:

 

1. Κάμερα: Έχει βελτιωθεί πολύ αλλά δεν είναι στα επίπεδα των samsung roms.

2. Εγγραφή βίντεο στα 720p: Υπάρχει πρόβλημα που λύνεται μέχρι στιγμής μόνο με μείωση του resolution.

3. Η εφαρμογή βίντεο δεν αναπαράγει αρχεία .mkv και .avi. Προτείνονται είτε ο mobo player είτε ο dice player.

4. Όλες οι εφαρμογές για κλήση - επαφές - ημερολόγιο - μουσική - βίντεο είναι stock android και υπολείπονται και σε εμφάνιση και σε λειτουργικότητα από τις αντίστοιχες εφαρμογές της samsung. Είναι βέβαια θέμα γούστου αλλά μάλλον δεν θα σας αρέσουν. Τις υποκαθιστάτε με εφαρμογές από το market.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύουν:

 

1. Tv-out.

2. Video call.

3. Οποιοδήποτε widget - εφαρμογή - μυστικός κωδικός της samsung. Επίσης ο tw launcher.

 

Υπολειτουργούν:

 

1. Κάμερα: Έχει βελτιωθεί πολύ αλλά δεν είναι στα επίπεδα των samsung roms.

2. Εγγραφή βίντεο στα 720p: Υπάρχει πρόβλημα που λύνεται μέχρι στιγμής μόνο με μείωση του resolution.

3. Η εφαρμογή βίντεο δεν αναπαράγει αρχεία .mkv και .avi. Προτείνονται είτε ο mobo player είτε ο dice player.

4. Όλες οι εφαρμογές για κλήση - επαφές - ημερολόγιο - μουσική - βίντεο είναι stock android και υπολείπονται και σε εμφάνιση και σε λειτουργικότητα από τις αντίστοιχες εφαρμογές της samsung. Είναι βέβαια θέμα γούστου αλλά μάλλον δεν θα σας αρέσουν. Τις υποκαθιστάτε με εφαρμογές από το market.

το βιντεο που το δοκιμασα στα σιγουρα,δουλευει κανονικα στα 720p

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το βιντεο που το δοκιμασα στα σιγουρα,δουλευει κανονικα στα 720p

 

Εμένα πάντως μου δουλεύει όπως και πριν. Καμία βελτίωση (ούτε και αναφέρεται κάτι γι' αυτό στο changelog). Δοκίμασε μερικές ακόμα φορές και δες.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου δουλεύει όπως και πριν. Καμία βελτίωση (ούτε και αναφέρεται κάτι γι' αυτό στο changelog). Δοκίμασε μερικές ακόμα φορές και δες.

κοιτα δεν εχω ταβηξει βιντεο μεγαλυτερο των τριων λεπτων ποτε.και ποτε δεν ειχα θεμα!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ποστ ανανεώθηκε, ευχαριστώ τον Lakerda για τα διάφορα χρήσιμα links που μου έστειλε. :D

 

Changelog added

Nightlies (νέο link) added

Stable (link) added

Gapps (new) added

Modems added

 

Ευχάριστα φλασαρίσματα λοιπόν. ;)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Για να περασω την cm7 πρεπει να παω σε μια 2,2 οπωσδιποτε. Ετσι?

Και επισης αν καποια στιγμη θελω να ξανγυρισω σε στοκ η σε καποια αλλη custom αυτο γινετε?

Ξερω ειναι χαζες οι ερωτησεις αλλα περισσοτερο για επιβεβαιωση θελω.

Α και ποιο απ'ολα τα gaps κατεβαζω?

Link to comment
Share on other sites

Για να περασω την cm7 πρεπει να παω σε μια 2,2 οπωσδιποτε. Ετσι?

Και επισης αν καποια στιγμη θελω να ξανγυρισω σε στοκ η σε καποια αλλη custom αυτο γινετε?

Ξερω ειναι χαζες οι ερωτησεις αλλα περισσοτερο για επιβεβαιωση θελω.

Α και ποιο απ'ολα τα gaps κατεβαζω?

 

1) λειτουργεί πλέον και με 2.2 και με 2.3 bootloaders.

2) για να αλλάξεις, φλασαρεις μια στοκ με οντιν (σε μορφή 3 αρχείων και με repartition)

3) όποια θες κατέβασε.

 

Το πρώτο ποστ ανανεώθηκε, ευχαριστώ τον Lakerda για τα διάφορα χρήσιμα links που μου έστειλε. :D

 

ωραίος Αλέκο!

Κάνε ένα edit το πρώτο ποστ όποτε μπορέσεις.

1 δεν χρειάζεται froyo bootloaders πια

2 πρώτα φλασαρουμε τη ρομ, κάνουμε fix permissions και reboot

3 φλασαρουμε gapps, fix permissions και reboot.

 

Thanks :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρα μπορω να την βαλω κατευθειαν πανω απο custom JVR που εχω. Ομορφα.

Ευχαριστω για την απαντηση. :)

Το nandroid backup το περνουμε σε περιπτωση που κατι δε παει καλα για να επαναφερουμε το κινητο σωστα? Δε μας χρειαζετε κατι αλλο? Τις εφαρμογες που εχω τωρα μπορω να τις επαναφερω κανονικα με το titanium φανταζομαι.

 

PS: Το fix permissions που λες τι ειναι? Θα μου το εμφανισει αφου ανοιξω το κινητο μετα την εγκατασταση?

Edited by THV
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρα μπορω να την βαλω κατευθειαν πανω απο custom JVR που εχω. Ομορφα.

Ευχαριστω για την απαντηση. :)

Το nandroid backup το περνουμε σε περιπτωση που κατι δε παει καλα για να επαναφερουμε το κινητο σωστα? Δε μας χρειαζετε κατι αλλο? Τις εφαρμογες που εχω τωρα μπορω να τις επαναφερω κανονικα με το titanium φανταζομαι.

 

PS: Το fix permissions που λες τι ειναι? Θα μου το εμφανισει αφου ανοιξω το κινητο μετα την εγκατασταση?

 

Μόλις κάνεις install κάτι απο cwm και τελειώσει (στο cwm που βρίσκεσαι) κάνεις fix, πας advanced-fix permissions και μετά κάνεις reboot. ( αν θυμάμαι καλά έτσι. Μπορεί να το έχει και στο κεντρικό μενού του cwm το fix permissions.)

 

ναι το nandroid είναι ένα ολικό backup της ρομ.

Τις εφαρμογές σου θα τις πάρεις backup με το titanium.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια ηλίθια ερώτηση. Αν τολμήσω να κάνω μπακαπ μέσω του τιτανιουμ μια εφαρμογή της στοκ ρομ, πχ του file explorer ή της κάμερας και έπειτα την επαναφέρω στην νέα ρομ (συγκεκριμένα σε αυτήν), θα καταφέρει να λειτουργήσει;
Link to comment
Share on other sites

Κατά 75% ναι,λίγες είναι που έχουν ασυμβατότητες.

 

Sent from my MB525

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια ηλίθια ερώτηση. Αν τολμήσω να κάνω μπακαπ μέσω του τιτανιουμ μια εφαρμογή της στοκ ρομ, πχ του file explorer ή της κάμερας και έπειτα την επαναφέρω στην νέα ρομ (συγκεκριμένα σε αυτήν), θα καταφέρει να λειτουργήσει;

 

Όχι, δεν θα λειτουργήσει. Σε αντίθεση με άλλες custom roms που είναι απλά "μαγειρέματα" των samsung roms, η cm7 είναι εντελώς διαφορετική rom φτιαγμένη από την αρχή, με εντελώς διαφορετικό framework. Η εφαρμογές της samsung απλά δεν λειτουργούν σε αυτήν την rom, οπότε απλά δεν υπάρχει λόγος να το προσπαθήσεις.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...