Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως πριν γίνει unrooted είχες ενημερώσει την εφαρμογή superuser από το market;

 

εκανα την ενημερωση και μετα εγινα unrooted.αυτο ηταν το παραξενο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εκανα την ενημερωση και μετα εγινα unrooted.αυτο ηταν το παραξενο.

 

Το ίδιο συνέβη και σε εμένα αλλά τελικά δεν είχες γίνει unrooted. Απλά για να λειτουργήσει η νέα έκδοση έπρεπε να γίνει ενημέρωση των binaries μέσω internet. Μετά από αυτό επανήλθαμε στα γνωστά :).

 

παιδια εμενα το μαρκετ μου κανει συνεχεια fc οποτε το ανοιγω υπαρχει καμια λυση εκτος απο wipe ? ειναι το καινουριο το μαρκετ το οποιο δεν με βολευει αμα μπορω να περασω το παλιο καλα θα ηταν .ευχαριστω

 

Λοιπόν, πρώτα κατεβάζεις από εδώ την παλιά έκδοση των google apps και την περνάς στην sdcard. Μετά με το titanium backup απεγκαθιστάς την νέα έκδοση του market. Φλασάρεις την παλιά έκδοση και δεν συνδέεσε στον internet πριν παγώσεις μέσω titanium το market updater. Πες μου αν σου δούλεψε έτσι το παλιό market γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανείς την τελευταία Nightly #133? Την πέρασα κάνοντας όλα τα wipes αλλά παρατήρησα ότι έχουν αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις στο συγχρονισμό των λογαριασμών. Ότι και να δοκίμασα δεν μπορεί να συνδεθεί και να συγχρονίσει τον gmail λογαριασμό μου. Το προσπάθησε κανείς?

 

edit - Άκυρο παιδιά είχα ξεχάσει να εγκαταστήσω τα gapps...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, προσφατα πηρα το galaxy s (φορουσε εκ μαμας 2.3.3), αν και ολα τελεια και μια χαρα εχω μπει στο τρυπακι να του βαλω μια costume rom. ειμαι ηδη root αλλα εφ'οσον κυκλοφορούν τοσες roms δεν μπορω να διαλεξω! ποια εχετε να μου προτεινεται? με νοιαζει να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο stable γινεται, καθως απο αποδοση και η official που φοραει τωρα με καλυπτει :) ευχαριστω!
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανείς την τελευταία Nightly #133? Την πέρασα κάνοντας όλα τα wipes αλλά παρατήρησα ότι έχουν αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις στο συγχρονισμό των λογαριασμών. Ότι και να δοκίμασα δεν μπορεί να συνδεθεί και να συγχρονίσει τον gmail λογαριασμό μου. Το προσπάθησε κανείς?

 

edit - Άκυρο παιδιά είχα ξεχάσει να εγκαταστήσω τα gapps...

 

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες...

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, προσφατα πηρα το galaxy s (φορουσε εκ μαμας 2.3.3), αν και ολα τελεια και μια χαρα εχω μπει στο τρυπακι να του βαλω μια costume rom. ειμαι ηδη root αλλα εφ'οσον κυκλοφορούν τοσες roms δεν μπορω να διαλεξω! ποια εχετε να μου προτεινεται? με νοιαζει να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο stable γινεται, καθως απο αποδοση και η official που φοραει τωρα με καλυπτει :) ευχαριστω!

Aν και είναι (μερικώς) off-topic αυτό που ρωτάς στο παρόν θέμα, θα σου προτείνω αφού ζητάς stable να μην περάσεις την cyanogenmod 7 γιατί μπορεί να αντιμετωπίσεις διάφορα θέματα, ειδικά από τη στιγμή που τώρα ξεκινάς να ασχολείσαι με custom. Δοκίμασε μία του darky, την simply honey ή την juwe και αργότερα δοκιμάζεις και την cm7.

 

edit - Με λύπη (και αφού σου απάντησα) διαπίστωσα ότι έχεις γράψει το ίδιο στα θέματα όλων των custom με σκοπό να πάρεις εύκολες και γρήγορες απαντήσεις από όλους, αδιαφορώντας αν γεμίζουμε τα θέματα με τα ίδια πράγματα. Αν θεωρείς ότι αυτή είναι σωστή λειτουργία του φόρουμ, πάω πάσο...

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες...

 

Sent from my GT-I9000

:p:p:lol:

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

edit - Με λύπη (και αφού σου απάντησα) διαπίστωσα ότι έχεις γράψει το ίδιο στα θέματα όλων των custom με σκοπό να πάρεις εύκολες και γρήγορες απαντήσεις από όλους, αδιαφορώντας αν γεμίζουμε τα θέματα με τα ίδια πράγματα. Αν θεωρείς ότι αυτή είναι σωστή λειτουργία του φόρουμ, πάω πάσο...

πιστευω με το να απευθυνθω σε threads διαφορετικων rom θα εχω μια πιο ολοκληρωμενη απαντηση ωστε στο τελος να διαλεξω, καθως ατομα που εχουν βαλει την cyanogen για παραδειγμα ενδεχομενως να μην εχουν βαλει την miui κ.ο.κ..βασει αυτου και εφ'οσον η απορια μου ειναι ιδια και απαραλαχτη, δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να αλλαζει η συνταξη του μυνηματος μου. εξ'αλλου την ερωτηση την εκανα στα threads για τις 3 roms που με ενδιαφερουν. θα προτιμουσες καθε φορα να ανεφερα το ονομα της rom σε καθε αντιστοιχο thread? γιατι επι της ουσιας μονο αυτο θα αλλαζε αν το εκανα με το δικο σου σκεπτικο.

 

(επισης, αν υπαρχει καποιο thread που πρεπει να απευθυνθω για βοηθεια με το θεμα, δηλ. να εστιαζει στην επιλογη της rom, τοτε ναι, ευχαριστως να με παραπεμπψεις με καποιο link σε αυτο το thread και να κανω εκει την ερωτηση μου. εφ'οσον ομως εκ πρωτης οψεως δεν ειδα κατι τετοιο, λειτούργησα οπως πιστευα θα με βοηθουσε γρηγοροτερα)

 

 

edit: με ενημερωσαν οτι θα πρεπε να απευθυνθω στις τροποποιησεις/βελτιωσεις, sorry για το spamαρισμα..δεν αποσκοπουσα σε κατι τετοιο*

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

θα προτιμουσες καθε φορα να ανεφερα το ονομα της rom σε καθε αντιστοιχο thread? γιατι επι της ουσιας μονο αυτο θα αλλαζε αν το εκανα με το δικο σου σκεπτικο.

Όχι, το σκεπτικό μου δεν είναι να γράψεις σε κάθε θέμα την ερώτησή σου. Επαναλαμβάνω ότι με τον τρόπο αυτό θα γεμίσουν 3 θέματα με τα ίδια πράγματα και αυτή δεν είναι σωστή λειτουργία για το φόρουμ. Αυτό που προτείνω είναι μία ερώτηση στο θέμα με τις τροποποιήσεις και αφού αποφασίσεις ποια θα βάλεις να συνεχίσεις στο αντίστοιχο θέμα. Τα ίδια άτομα που θα διαβάσουν την ερώτησή σου στο θέμα της cyanogen/juwe/darky θα την διαβάσουν και στο γενικό θέμα των τροποποιήσεων.

 

Όλα αυτά πάντα με κάθε φιλική διάθεση.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το σκεπτικό μου δεν είναι να γράψεις σε κάθε θέμα την ερώτησή σου. Επαναλαμβάνω ότι με τον τρόπο αυτό θα γεμίσουν 3 θέματα με τα ίδια πράγματα και αυτή δεν είναι σωστή λειτουργία για το φόρουμ. Αυτό που προτείνω είναι μία ερώτηση στο θέμα με τις τροποποιήσεις και αφού αποφασίσεις ποια θα βάλεις να συνεχίσεις στο αντίστοιχο θέμα. Τα ίδια άτομα που θα διαβάσουν την ερώτησή σου στο θέμα της cyanogen/juwe/darky θα την διαβάσουν και στο γενικό θέμα των τροποποιήσεων.

 

Όλα αυτά πάντα με κάθε φιλική διάθεση.

εχεις δικαιο, μολις ενημερωθηκα οτι θα πρεπε να απευθυνθω στον τομεα "τροποπ./βελτιωσεις" εβαλα το παραπανω edit, sorry ξανα

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιο, μολις ενημερωθηκα οτι θα πρεπε να απευθυνθω στον τομεα "τροποπ./βελτιωσεις" εβαλα το παραπανω edit, sorry ξανα

 

Όλα εντάξει, δεν υπάρχει θέμα απλά για την καλύτερη εξυπηρέτηση όλων μας σου τα είπα. Όσο για την ρομ που ψάχνεις, ισχύει ότι σου είπα και πιο πάνω. Καλό ψάξιμο:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, προσφατα πηρα το galaxy s (φορουσε εκ μαμας 2.3.3), αν και ολα τελεια και μια χαρα εχω μπει στο τρυπακι να του βαλω μια costume rom. ειμαι ηδη root αλλα εφ'οσον κυκλοφορούν τοσες roms δεν μπορω να διαλεξω! ποια εχετε να μου προτεινεται? με νοιαζει να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο stable γινεται, καθως απο αποδοση και η official που φοραει τωρα με καλυπτει :) ευχαριστω!

 

Επειδή δεν βρίσκω την ερώτησή σου στις "τροποποιήσεις" ας σου απαντήσω εδώ.

Εαν, όπως λες, σε ενδιαφέρει η rom σου να είναι stable και η απόδοση της stock σε ικανοποιεί τότε δεν νομίζω ότι θα πρέπει να βάλεις custom rom. Αυτό που μάλλον θα ήθελες να κάνεις είναι να βάλεις μία deodexed stock rom και να παίξεις με το theming.

Εαν πάλι επιμείνεις να βάλεις custom θα σου πρότεινα να περάσεις τη rom του δικού μας what, το θέμα της οποίας βρίσκεται εδώ. Είναι μια πολύ αξιόπιστη και σταθερή rom, πολύ κοντά στην stock, ενώ ο what είναι πάντα εκεί για να σε βοηθήσει σε κάθε απορία ή προβλημά σου.

Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη ότι σε καμία περίπτωση η πρώτη σου custom rom δεν πρέπει να είναι η cm7. Μπορεί να τα πούμε κάποια άλλη στιγμή στο μέλλον :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Εαν πάλι επιμείνεις να βάλεις custom θα σου πρότεινα να περάσεις τη rom του δικού μας what, το θέμα της οποίας βρίσκεται εδώ. Είναι μια πολύ αξιόπιστη και σταθερή rom, πολύ κοντά στην stock, ενώ ο what είναι πάντα εκεί για να σε βοηθήσει σε κάθε απορία ή προβλημά σου.

Η πιο σωστή συμβουλή που ακούστηκε. Απορώ πως μου ξέφυγε η LnB του what. Αν ακόμα δεν πέρασες κάποια c0rpse_grinder τότε πέρνα άμεσα στην LnB.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια δεν μπορω να κατεβασω τα gapps απο την πρωτη σελιδα....Δεν λειτουργει το link.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3794553#post3794553

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε το adb για να εκτελέσετε διάφορες εργασίες στο κινητό σας. Γι' αυτούς που το κάνουν υπάρχει πρόβλημα στην μετάβαση από samsung roms σε cm7 καθώς το κινητό πλέον αναγνωρίζεται από τα windows σαν nexus s :lol: και όχι ως galaxy s. Οπότε πλέον οι drivers που έχετε εγκαταστήσει από το kies δεν επαρκούν για την σύνδεση του κινητού με το adb. Η λύση είναι η ακόλουθη (μέχρι στιγμής την έχω δοκιμάσει μόνο σε windows xp):

1) Κατεβάζουμε από εδώ τους usb drivers για το nexus s.

2) Αποσυμπιέζουμε το αρχείο .zip σε ένα φάκελο που θα έχει την ονομασία "usb_driver_r04-windows".

3) Πάμε από το μενού των windows στο ιδιότητες συστήματος - υλικό - διαχείριση συσκευών.

4) Εκεί θα δούμε σαν συνδεδεμένη μια συσκευή με την ονομασία galaxy s μαρκαρισμένη ως κίτρινη (δηλαδή ότι υπάρχει πρόβλημα με τους drivers της).

5) Κάνουμε δεξί κλικ πάνω στη συσκευή και επιλέγουμε "ενημέρωση προγράμματος οδήγησης".

6) Τσεκάρουμε την εγκατάσταση από μια λίστα και την αναζήτηση για προγράμματα οδήγησης στον φάκελο "usb_driver_r04-windows".

Τέλος. Μπορούμε πλέον να χρησιμοποιήσουμε το adb στην cm7.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε το adb για να εκτελέσετε διάφορες εργασίες στο κινητό σας.....

Τέλος. Μπορούμε πλέον να χρησιμοποιήσουμε το adb στην cm7.

Πολύ καλό Μάκη, ευχαριστούμε. Μάλλον πρέπει να πάει για πρώτη σελίδα:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! έχω το εξης πρόβλημα, όταν ανοίγω το market και εμφανίζει στην κεντρική σελίδα κανονικά όλες τις εφαρμογές μόλις παω να μπω σε κάποια πετάει μήνυμα: "Attention! A server error has occurred. Retry, or cancel and return to the previous screen."

 

παρεπιπτόντως έχω περάσει το παλιό market έτσι όπως έιπε ο Lakerdas λίγα post πιο πάνω και μέχρι χθες δούλευε κανονικα..καμιά ιδέα??

 

και κάτι άλλο.. μήπως φταίει το οτι έκανε update το superuser από το market??

 

Edit: Η λύση είναι Settings > Language & keyboard > Language > English (US) για όποιον ενδιαφέρεται..

Edited by Dimitris_GS
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σορρυ αν έχει απαντηθεί, αλλά έκανα wipe data κτλ., πέρασα την τελευταία nightly από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1061946

http://download.cyanogenmod.com/?device=galaxysmtd κι έχω πρόβλημα με την SIM. Ή δεν την αναγνωρίζει, ή δε δουλεύει σωστά, δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Μου βγάζει No Service και όταν στο Τοποθεσία & Ασφάλεια στις ρυθμίσεις για τη SIM Lock, βάζω το PIN και λέει ότι είναι εσφαλμένο. Δοκίμασα και δεύτερη SIM.

 

Δοκίμασα από πάνω να εγκαταστήσω την JVQ από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1158783 αλλά δεν άλλαξε κάτι. Γενικά αξίζει να βάλω CM7? Αν όχι, ποια ROM προτείνετε; Είχα την Darky, αλλά μετά από λίγο καιρό έπαψε να με ικανοποιεί.

 

Edit: Άκυρο παίδες, δικό μου το λάθος. Δεν ακολούθησα σωστά το πρώτο βήμα εγκατάστασης του Clockwork Mod (http://wiki.cyanogenmod.com/wiki/Samsung_Galaxy_S:_Full_Update_Guide). Είχα μάλλον παλαιότερη έκδοση του ή κάτι τέτοιο.

Edited by Budah
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους. Βγηκε και η stable

 

http://download.cyanogenmod.com/?type=stable&device=galaxysmtd

 

Μόλις περάστηκε πάνω στην #132 με τον stock kernel. Όλα καλά. Άντε να δούμε τι θα γίνει με την cm8 :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις περάστηκε πάνω στην #132 με τον stock kernel. Όλα καλά. Άντε να δούμε τι θα γίνει με την cm8 :).

 

Την περναω κι εγω αμεσα. Τυχερος ημουν που πετυχα την stable λιγες μερες πριν φυγω για το στρατο:) Αντε να δουμε τι λεει,αν και με τις τελευταιες nightlies προσωπικα δεν πιστευω οτι νιωθεις πως εχεις μια experimental ρομ στο κινητο.

 

Sent from my Samsung Galaxy S using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Την περναω κι εγω αμεσα. Τυχερος ημουν που πετυχα την stable λιγες μερες πριν φυγω για το στρατο:) Αντε να δουμε τι λεει,αν και με τις τελευταιες nightlies προσωπικα δεν πιστευω οτι νιωθεις πως εχεις μια experimental ρομ στο κινητο.

 

Sent from my Samsung Galaxy S using Tapatalk

 

Παναγιώτη, απλά είναι η γραπτή επιβεβαίωση της αίσθησης που είχαμε όλοι για την σταθερότητα της rom :). Άσε που μάλλον αρχίζει να μυρίζει παγωτό και οι devs ολοκληρώνουν όπως μπορούν για να προχωρήσουν παραπέρα.

 

off-topic: Άντε και καλή θητεία.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, απλά είναι η γραπτή επιβεβαίωση της αίσθησης που είχαμε όλοι για την σταθερότητα της rom :). Άσε που μάλλον αρχίζει να μυρίζει παγωτό και οι devs ολοκληρώνουν όπως μπορούν για να προχωρήσουν παραπέρα.

 

off-topic: Άντε και καλή θητεία.

 

Την πέρασα κι εγώ πάνω από την #141, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν περιμένω τεράστιες αλλαγές, αφού θα συμφωνήσω ότι αποτελεί το επιστέγασμα όσων βλέπαμε στο κινητό μας τόσον καιρό. Είδαμε και "Έκδοση Android : 2.3.7" :) Ποιος θα το πίστευε.

 

off-topic - Ευχαριστώ πολύ Μάκη. Πλάκα πλάκα έφτασε η ώρα. Θα αποχωριστώ για λίγο καιρό το κινητό και όταν επιστρέψω, ελπίζω να δω όμορφα πράγματα:p

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι ευκολο για καποιον με 7.1 stable να βγαλει μερικες φωτος και βιντεο(στην πιο υψηλη αναλυση που γινεται χωρις να κολαει) και να τις ανεβασει ωστε να δουμε και εμεις σε τι κατασταση ειναι η ποιοτητα?

 

Πραγματικα ειναι τα μονα πραγματα που με κρατανε κολλημενο στις ρομς της sammy...

 

Ευχαριστω

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...