Jump to content

AOSP rom's


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Edit: Μπορω αντι για τα παραπανω να κανω μονο αυτο που φαινεται πιο ευκολο?

 

"You can also download the corresponding PB99IMG zipfile, put it on your sdcard, and rename it to PB99IMG.zip. Then start the phone in HBOOT mode (VolDown+POWER) to flash the HBOOT without a PC. It is however still necessary to either restore your nandroid, or reflash your ROM after doing this. The partition LAYOUT has changed, the actual data still needs to be 'moved'."

 

 

Τελικα με το παραπανω δεν ειχα κανενα προβλημα, γιναν ολα πολυ γρηγορα!

s-off, hboot Cm7 r2, kai Oxygen με android 2.3.7

 

Μεχρι στιγμης κανενα κολλημα, κανενα fc, και παρα πολυ smooth.

 

Ειναι a2sd+, και με ext3 1,5gb που ειχα απο πριν. Ομως εκει που ειχα συνηθισει στον χωρο με DataWhatever και απλετο χωρο για εφαρμογες και παιχνιδια (και με τα μειονεκτηματα του με αρκετο lag και τωρα τελευταια συχνα FC's), τωρα μου εδειξε σχετικα γρηγορα το μηνυμα οτι απομενει λιγος ελευθερος χωρος!

 

Το Titanium λεει:

Μνημη Rom: 152mb (51,6mb free)

Εσωτερικη: 301 (38.8mb free) με το πρωτο boot ειχε 250mb

Καρτα Sd(a2sd): 1,52 gb(1.22gb free)

 

Δεν επρεπε να πηγαιναν πιο πολλα mb στην a2sd?? Αν και δεν πρεπει με partition να περναμε εμεις χειροκινητα την καθε εφαρμογη στην sd, αλλα μηπως πρεπει σε αυτη την περιπτωση? αν ειναι ετσι,τοτε κακως εχω τοσο μεγαλο partition, γιατι ειναι αδυνατον να αξιοποιησει και το μισο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@coreyhalkis

Βλεπω στην υπογραφη σου εχεις το 4ExtRecovery. Μειονεκτει σε κατι με το clockworkmod, ή αξιζει?

 

Ειναι μια αρκετα βελτιωμενη εκδοχη του clockworkmod. Μερικες λειτουργιες που με εχουν βολεψει, χωρις να το εχω επεξεργαστει σε βαθος, ειναι η δημιουργια aligned partitions (και fat32), chkdsk του fat μεσα απο recovery, δημιουργια nandroid με το ονομα της εκαστοτε rom (για αυτους που αλλαζουν τις ρομ σαν τα πουκαμισα :p ), δυνατοτητα αναβαθμισης του recovery μεσα απο δωρεαν εφαρμογη του android και αλλα πολλα. Δεν επιστρεφω ξανα σε clockworkmod. :D

Link to comment
Share on other sites

Θελω αλλα δεν ξερω αμα πρεπει να κανω S-Off η οχι. Αν θελει δεν το πολυψηνω...

λογικα θα θελει να κανεις για να αλλαξεις το hboot.... παντως ειναι φοβερη ρομ... αν δεν μου αρεσε τοσο το sense θα την ειχα για καθημερινη χρηση....!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Θελω αλλα δεν ξερω αμα πρεπει να κανω S-Off η οχι. Αν θελει δεν το πολυψηνω...

 

λογικα θα θελει να κανεις για να αλλαξεις το hboot.... παντως ειναι φοβερη ρομ... αν δεν μου αρεσε τοσο το sense θα την ειχα για καθημερινη χρηση....!

 

Δεν νομίζω οτί θα είναι απαραίτητο, αλλά θα ήταν χρήσιμο για εσένα!

Θα γλύτωνες πολλά mb... και η διαδικασία είναι πολύ απλή..!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την cyanogen 7.1 αλλα είχα τρελα κολληματα, κολουσε παντου,στην lockscreen, στα μενου , 3 φορες την εβαλα κ τις 3 το ιδιο καθε φορα, ισως να μην γουστάρει το κινητό μου, πάντως πολλα προβληματα αναφερονται κ στους xda:(
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μόνο με sense Rom απ την αρχή του έτους... και λέω να δοκιμάσω και μια aosp.

 

Ποια θεωρείται η καλύτερη???

Στις aosp υπάρχουν widgets για διαμόρφωση σελίδων πως οι 7 στο sense??? Η είναι στυλ iphone????

 

Το καλυτερη ειναι υποκειμενικο. Εγω τωρα εχω την gingervillain αλλα πιο πολυ μου αρεσε η oxygen. Αυτην σου προτεινω να βαλλεις για αρχη. Ειναι απλη και με πολυ καλη καταναλωση μπαταριας. Και η gingervillain ειναι παρα πολυ καλη αλλα η oxygen με κερδισε προσωπικα. Δοκιμαζεις και αποφασιζεις :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μόνο με sense Rom απ την αρχή του έτους... και λέω να δοκιμάσω και μια aosp.

 

Ποια θεωρείται η καλύτερη???

Στις aosp υπάρχουν widgets για διαμόρφωση σελίδων πως οι 7 στο sense??? Η είναι στυλ iphone????

 

Αλλάζοντας Launcher κάνεις ότι θες. Πάρα πολλές οι επιλογές σου.

 

Δοκίμασε τον AdwLauncher, LauncherPro, Go Launcher EX.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρω απο τον φακελο των apps απο μια sense rom οπωσ την cool3d ολα τα widget και τα apps που αναφερονται στο weather και τα βαλω στην ginger villain θα εχω μετα τον καιρο τησ HTC στην ginger villain????

οχι, οτιδηποτε της HTC δε δουλευει σε AOSP rom.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει καποιος την τελευταια Oxygen 2.3.1, υπαρχει κανενα θεμα με το autolock? Οταν το απενεργοποιω, μετα δεν ξαναενεργοποιειται, παρα μονο μετα απο reboot. Και ειναι το μονο προβλημα που εχω με αυτη την ρομ, αλλα κατι που χρησιμοποιουσα πολυ στην froyo εκδοση γιατι με βολευε. Και 2-3 φορες κατι restart που εχει κανει, αλλα ισως να εφταιγε και καμια εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεις το κουμπι στην notification bar αυτό ποτέ δεν μου δούλεψε σωστά και με καμία aosp rom, βάλε κάποιο widget, π.χ. No lock δουλεύει μια χαρά, αυτή την rom έχω και λειτουργεί μια χαρά Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, ειχα δοκιμασει και απο widget(widgetsoid) που ειχε επιλογη για autolock, αλλα μαλλον μπερδευοταν γιατι επρεπε να το βγαλω εντελως απο την status bar, και να κανω και reboot. Thanks!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από ένα νέο μέλος του forum!

 

Αφού βαρέθηκα να περιμένω official release για Gingerbread αποφάσισα να ασχοληθώ με custom roms (AOSP). Αφού αγόρασα μια transcend microsdhc class 10 των 8gb προκύπτει η ερώτηση: ποιά rom είναι καλύτερη για έναν αρχάριο, κατά τη γνώμη σας; Βασική μου επιδίωξη είναι η ενιαία αντιμετώπιση internal μνήμης κινητού και κάρτας και η καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Μιας και από ότι βλέπω κανένας δεν έχει ποστάρει κάτι σχετικό, να ενημερώσω τα μέλη του forum ότι το αγαπημένο μας desire τρέχει κατά 99% απροβλημάτιστα πλέον κάποιες AOSP ROM παγωτού (ICS) σαν αυτή που έχω στην υπογραφή μου. Εγώ την έχω στο τηλέφωνο μου για καθημερινή χρήση εδώ και 15 μέρες από προηγούμενες εκδόσεις ακόμα και πάει πάρα πολύ καλά και φυσικά πολύ γρήγορα.
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...
Ψαχνω να βρω την τελευταια εκδοση oxygen για το desire μου αλλα δεν μπορω, ολα τα Links πανε στο site oxygen.im αν δεν κανω λαθος που εχει κλεισει... εψαξα και στο xda αλλα τιπορα, ξερει κανεις που μπορω να τη βρω ?
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω την τελευταια εκδοση oxygen για το desire μου αλλα δεν μπορω, ολα τα Links πανε στο site oxygen.im αν δεν κανω λαθος που εχει κλεισει... εψαξα και στο xda αλλα τιπορα, ξερει κανεις που μπορω να τη βρω ?

 

Δεν θυμάμαι βέβαια ποια είναι η τελευταία oxygen, αλλά έχει μείνει στο pc μου η 2.2. Αν θες να στην ανεβάσω κάπου. Επισης μπορείς να δεις αν το προφιλ του adam (@adamg_xda) είναι ενεργό στο Twitter μήπως σε βοηθήσει αυτός....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...