Jump to content

Ακουστικά για τρέξιμο ή γυμναστήριο


roxy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά ακουστικων για τζόκιγκ, μια και τα προηγούμενα που είχα και ήταν πολύ καλά (Sennheizer mpx-70) σπάσανε :(!

Μετά από παραγγελίες από internetika μαγαζιά (κινέζικα) τα sennheizer που στείλαν και τις δύο φορές ήταν μαϊμούδες....

Δεν έχω προτίμηση σε κάποια ιδιαίτερη εταιρία, συνεπώς δέχομαι οποιαδήποτε συμβουλη (σε λιγική τιμή και με καλό μπάσο).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εχω να σου προτεινω τα ακουστικα τγς b&O απιστευτη ποιοτητα δεν φευγουν απο τα αυτια με τιποτα και αν και ακριβα γυρω στα 180 ειναι μια επενδυση καθως εχω παρει ενα ζευγαρι και εδω και πεντε ολοκληρα χρονια δεν εχουν παθει τιποτα απολυτως και οντως οταν ξεκινησα γυμναστηριο για αυτο τα πηρα και με εχουν βγαλει ασπροπρωσοπο ριξε τους μια ματια :)

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εχω να σου προτεινω τα ακουστικα τγς b&O απιστευτη ποιοτητα δεν φευγουν απο τα αυτια με τιποτα και αν και ακριβα γυρω στα 180 ειναι μια επενδυση καθως εχω παρει ενα ζευγαρι και εδω και πεντε ολοκληρα χρονια δεν εχουν παθει τιποτα απολυτως και οντως οταν ξεκινησα γυμναστηριο για αυτο τα πηρα και με εχουν βγαλει ασπροπρωσοπο ριξε τους μια ματια :)

Πολύ ωραία φαίνονται (μάλλον τα Ear Set 3) αλλά η τιμή τους είναι ΤΟΟ HIGH! :cry:

Κάτι άλλο με καλό στήριγμα?

Link to comment
Share on other sites

Τα Sennheizer που είχες ήταν πολλή καλή επιλογή πάντως. Γνήσια μπορείς να βρείς στον Γερμανό, διαφορετικά ρίξε μια ματιά στα Philips SHS3200, πάμφθηνα και για απλή καθημερινή χρήση μια χαρά. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα Sennheizer που είχες ήταν πολλή καλή επιλογή πάντως. Γνήσια μπορείς να βρείς στον Γερμανό, διαφορετικά ρίξε μια ματιά στα Philips SHS3200, πάμφθηνα και για απλή καθημερινή χρήση μια χαρά. :)

Πραγματικά κρίμα που μου χάλασαν. ευχαριστώ για την υπόδειξη, ειδικά για τα philips. Διάβασα καλά λόγια και για AKG K316 - φθηνά, γύρω στα 28-30 ευρω. Τα εχει μήπως κάποιος φίλος για εντυπώσεις ????

Link to comment
Share on other sites

Τα sennheiser mx75 ειναι πολύ καλά και οικονομικά με την τεχνολογία twist που λενε οτι αμα τη συνήθισεις είναι οτι καλύτερο. Κοίτα και τα mx85 που ειναι ο αντικαταστάτης αλλά λίγο πιο ακριβά και με την ίδια τεχνολογια. Αμα θες πάρε τα Mxm75 από ebay (αυθεντικά) να δεις αμα σου αρέσει το twist n fit. και μετά επενδύεις στα mx85.

Έλα και ένα review.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα που μου χάλασαν. ευχαριστώ για την υπόδειξη, ειδικά για τα philips. Διάβασα καλά λόγια και για AKG K316 - φθηνά, γύρω στα 28-30 ευρω. Τα εχει μήπως κάποιος φίλος για εντυπώσεις ????

 

Από τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται πολύ καλά για την τιμή που γράφεις.

Δεν έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα, αλλά όσα AKG έχω πάρει κλειστού τύπου έχουν βγει πολύ καλά (ίσως έχουν λίγο πιο τονισμένα μπάσα, γούστα είναι αυτά)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα Sennheizer που είχες ήταν πολλή καλή επιλογή πάντως. Γνήσια μπορείς να βρείς στον Γερμανό, διαφορετικά ρίξε μια ματιά στα Philips SHS3200, πάμφθηνα και για απλή καθημερινή χρήση μια χαρά. :)

Τα πήρα, μια και η τιμή τους είναι τόσο χαμηλή και έχω να πω ότι είναι τίμια προς το πολύ καλά, για αυτό που κάνουν και προσφέρουν. Μάλλον όμως πάω για Sennheizer-adidas PMX 680.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ψάχνεις για αγορά, μπορείς να τα βρείς και εδώ. Το pixmania είναι σελίδα απόλυτης εμπιστοσύνης για παραγγελίες και αγορές προϊόντων :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με άθλιο service και εξυπηρέτηση. Απο email δεν υπάρχει μια φόρμα επικοινωνίας της προκοπής και απο τηλέφωνο κάποτε δουλευει η γραμμή και κάποτε λεει κάτι στα γερμανικά.

Επίσης σε περίπτωση που πάθουν κάτι μην μπεις στον κόπο να επικοινωνήσεις μαζί τους, οχι μονο δεν θα βγάλεις άκρη μαζί τους αλλά μου απάντησαν οτι δεν καλύπτουν εγγύηση στα ακουστικά. Καλύτερα να προτιμήσεις ένα κατάστημα ακουστικών που θα σου τα αλλάξουν εγγυημένα.

 

Τέλος να ανφέρω πως τα συγκεκριμένα ακουστικά, παρολο που οντως ειναι πολύ καλά για την δουλειά τους. το volume control επιδή ειναι πολυ μεγάλο, κάνει το σύρμα πολύ βαρύ. Μπορεί να μην σαρέσει.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια προβλήματα έχω ακούσει και από άλλους αγοραστές, αλλά αναφερόντουσαν στο Pixmania της Kύπρου τα παιδιά, δεν ξέρω, εγώ δυο φορές που έκανα αγορές ήταν όλα οκ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια προβλήματα έχω ακούσει και από άλλους αγοραστές, αλλά αναφερόντουσαν στο Pixmania της Kύπρου τα παιδιά, δεν ξέρω, εγώ δυο φορές που έκανα αγορές ήταν όλα οκ.

 

Δεν εχει και πολύ σημασία γιατι ειναι εταιρία με βάση τη Γαλλία. Αμφιβάλλω αν εχει πάνω απο ενα γραφείο για την κύπρο ή την Ελλάδα αφου για επισκευές τα στέλνεις Γαλλία νομίζω.

Δεν μπορώ να κρίνω για ολους αλλά ίσως ολα σου πήγαν καλά επιδη δεν τους χρειάστηκες.

Αν googlαρεις "pixmania service complaints" καταλαβαίνεις τι παίζει. Αν βάλεις πχ amazon uk complaints δεν νομίζω ναχει ολοκληρο κινημα παραπονων.:)

 

 

 

 

Οπως και ναχει το amazon τα έχει ίδια τιμή με το πixmania εδώ

 

και προσεξα και αυτά. Μου φαίνοται ακριβώς τα ίδια. Ειναι στην μισή τιμή απλά δεν ειναι adidas:frog: (και καλα) και δεν εχουν το volume control προσωπικά θεωρώ οτι αμα τρέχεις θα ειναι πολύ βαρύ. (Για βάρη καλο θαναι)

 

 

EDIT: φαίνεται οτι και για τα δύο ακουστικά (που ειναι σχεδών τα ίδια) υπάρχουν πολλοί στο amazon που τα αγορασαν και τους χαλάσανε μετά απο 2 μήνες λόγω του ιδρώτα.

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Οπως και ναχει το amazon τα έχει ίδια τιμή με το πixmania εδώ

 

και προσεξα και αυτά. Μου φαίνοται ακριβώς τα ίδια. Ειναι στην μισή τιμή απλά δεν ειναι adidas:frog: (και καλα) και δεν εχουν το volume control προσωπικά θεωρώ οτι αμα τρέχεις θα ειναι πολύ βαρύ. (Για βάρη καλο θαναι)

 

 

EDIT: φαίνεται οτι και για τα δύο ακουστικά (που ειναι σχεδών τα ίδια) υπάρχουν πολλοί στο amazon που τα αγορασαν και τους χαλάσανε μετά απο 2 μήνες λόγω του ιδρώτα.

Δυστυχώς το Amazon (com & uk) δεν επιτρέπει την αποστολή αυτού του είδους εμπορεύματος (....We're sorry. This item can't be shipped to your selected destination. You may either change the shipping address or delete the item from your order by changing its quantity to 0 and clicking the update button below.......) αλλοιώς θα τους προτιμούσα.

Τα philips 3200 τα φόρεσα στο τρέξιμο και πραγματικά εντυπωσιάστηκα ;) . Πολύ καλός ήχος για την κατηγορία τιμής τους. Η τιμή των Sennheizer είναι δυστυχώς 5 φορές πιό πάνω!. Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα και είμαι στο τσακ να μην προχωρήσω στην αγορά .

 

update : Τελικά πήρα και τα Sennheizer PMXi 680 μιά και τα είχα παραγγείλει - τα χρησιμοποίησα ήδη σε τρέξιμο - και έχω να πω οτι είναι και αυτά πολύ καλά-συνιστούνται (τιμή περίπου 50 ευρώ)

Edited by roxy
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τα oakley με ενσωματομένο σκληρό δίσκο. Αχώριστος σύντροφος στο τρέξιμο εδώ και 2 χρόνια!!!!

Ο ήχος τους.... τέλειος.

Για νυχτερινή χρήση όμως, δεν κανουν.

http://www.geekiegadgets.com/2008/oakley-thumb-mp3-sunglasses/

________ :) ________
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα, μιά και εχει περάσει αρκετος καιρός και ίσως κάποιοι θα ενδιφερόντουσαν να ακούσουν γνώμες για τα ακουστικά.

Παρόλο που πήρα και τα δύο (Philips SHS3200 και τα adidas - sennheizer) για το τρέξιμο χρησιμοποιώ τα Philips SHS3200 που η αποδοση τους είναι πάρα πολύ καλή!. Τα adidas είναι στην άκρη, όχι για κανένα αλλο λόγο , αλλά απλά δεν θέλω να τα φθείρω με τον ιδρώτα και το την εξωτερική χρήση (αριστη η αποδοσή τους στο ipod touch που τα χρησιμοποιώ)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θα ανασύρω το θέμα λίγο μιας και ψάχνω για ακουστικά που θα φοράω καθημερινά για τρέξιμο.

Βασικότατη προϋπόθεση: Να μην πέφτουν από το αυτί λόγω κραδασμών και ιδρώτα. Μάλλον θα προτιμούσα ενσύρματα για να μην ξεφεύγουν πολύ σε κόστος. Θα τα συνδέω με το Xperia Arc mου για αναπαραγωγή μουσικής και ραδιόφωνο.

 

Τα Jabra Sport Corded μου φαίνονται ιδανικά, αλλά πάνε 70 δολλάρια απ' ότι βλέπω. Κάτι στο ίδιο στυλ αλλά φθηνότερο υπάρχει?

 

Τα Philips SHS3200 που αναφέρατε είναι αυτά που κοστίζουν 10 ευρώ?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Θα ανασύρω το θέμα λίγο μιας και ψάχνω για ακουστικά που θα φοράω καθημερινά για τρέξιμο.

Βασικότατη προϋπόθεση: Να μην πέφτουν από το αυτί λόγω κραδασμών και ιδρώτα. Μάλλον θα προτιμούσα ενσύρματα για να μην ξεφεύγουν πολύ σε κόστος. Θα τα συνδέω με το Xperia Arc mου για αναπαραγωγή μουσικής και ραδιόφωνο.

 

Τα Jabra Sport Corded μου φαίνονται ιδανικά, αλλά πάνε 70 δολλάρια απ' ότι βλέπω. Κάτι στο ίδιο στυλ αλλά φθηνότερο υπάρχει?

 

Τα Philips SHS3200 που αναφέρατε είναι αυτά που κοστίζουν 10 ευρώ?

 

Αχ ναι παιδιά κι εγώ θέλω κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

http://youtu.be/BEnzlaTUkbM

έχουν βγάλει και μια νέα εκδοση τώρα Meelectronics S6.. τα ιδια αλλά σαν αθλητικο πακέτο προωθείτε.

Προσωπικά δεν μένει κανενα ακουστικο στα αυτια moy οταν εχει σιλικονένια eartips γιαυτο χρησιμοποιώ απο αφρο επιδη επεκτεινονται στο αυτι και σφηνώνουν.

 

Οσο για τα jabra ειμαι βεβαιος οτι αδικα λεφτά θα ειναι

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, φαίνονται ότι πρέπει τα MEElectronics. Φαντάζομαι τα sport που αναφέρεις είναι αυτά:

http://www.meelec.com/MEE_Sport_Fi_S6_p/ep-sfs6-rdbk-mee.htm

Βλέπω έχουν στο πακέτο και armband, ότι πρέπει δηλαδή.

Τα παραγγέλνουμε απευθείας από το site, ή πρέπει να τα βρω αλλού?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, φαίνονται ότι πρέπει τα MEElectronics. Φαντάζομαι τα sport που αναφέρεις είναι αυτά:

http://www.meelec.com/MEE_Sport_Fi_S6_p/ep-sfs6-rdbk-mee.htm

Βλέπω έχουν στο πακέτο και armband, ότι πρέπει δηλαδή.

Τα παραγγέλνουμε απευθείας από το site, ή πρέπει να τα βρω αλλού?

 

Τα πουλανε και στο ebay και αμαζον σε παρομοια τιμή.. Αν θα πάρεις τα S6 χρησιμοποια τον κωδικο LIKE_MEE για $10 εκπτωση αν θα πάρεις τα M6 βρες τους στο facebook για 10% εκπτωση ή απο ebay που πουλάνε τα Μ6 πολύ φθηνά

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Τα πουλανε και στο ebay και αμαζον σε παρομοια τιμή.. Αν θα πάρεις τα S6 χρησιμοποια τον κωδικο LIKE_MEE για $10 εκπτωση αν θα πάρεις τα M6 βρες τους στο facebook για 10% εκπτωση ή απο ebay που πουλάνε τα Μ6 πολύ φθηνά

 

Τα βλέπω στο amazon.co.uk 32 λίρες και στο επίσημο site τους βγαίνει με την έκπτωση 40$.

Θα τα προτιμήσω, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε μου.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, φαίνονται ότι πρέπει τα MEElectronics. Φαντάζομαι τα sport που αναφέρεις είναι αυτά:

http://www.meelec.com/MEE_Sport_Fi_S6_p/ep-sfs6-rdbk-mee.htm

Βλέπω έχουν στο πακέτο και armband, ότι πρέπει δηλαδή.

Τα παραγγέλνουμε απευθείας από το site, ή πρέπει να τα βρω αλλού?

Μπήκε στα bookmarks για μελλοντική αγορά που θα ξεκινήσει η προετοιμασία για τον Μαραθώνιο του Νοεμβρίου. Thanks!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας παιδιά. θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σας.

θέλω ακουστικά (όχι ψείρες) για τρέξιμο κυρίως αλλά και για να τα συνδέω στη tv μου για gaming.

σίγουρα ,όπως είπα δεν θέλω ψείρες . δεν μου αρέσουν τα τα πολύ μεγάλα (μην παω για τρέξιμο και με πάρουν με τις πέτρες :P).

ταβάνι βάζω τα 50€. σίγουρα θέλω ποιότητα ήχου φυσικά.

νομίζω πως ψάχνω σε κάτι τέτοιο (http://www.skroutz.gr/s/1852529/Sony-MDR-ZX600.html) αλλά τα συγκεκριμένα ξεπερνάνε λίγο το badget

Link to comment
Share on other sites

εγώ γλυκοκοιτάζω αυτά (http://www.skroutz.gr/s/1999025/Sony-MDR-ZX300.html)

μου φαίνονται καλά αλλά δεν ξέρω και εγώ πολλά για αυτό το τομέα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά. θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σας.

θέλω ακουστικά (όχι ψείρες) για τρέξιμο κυρίως αλλά και για να τα συνδέω στη tv μου για gaming.

σίγουρα ,όπως είπα δεν θέλω ψείρες . δεν μου αρέσουν τα τα πολύ μεγάλα (μην παω για τρέξιμο και με πάρουν με τις πέτρες :P).

ταβάνι βάζω τα 50€. σίγουρα θέλω ποιότητα ήχου φυσικά.

νομίζω πως ψάχνω σε κάτι τέτοιο (http://www.skroutz.gr/s/1852529/Sony-MDR-ZX600.html) αλλά τα συγκεκριμένα ξεπερνάνε λίγο το badget

 

Τι ειναι το ποιο σημαντικο για σένα? εμφανιση? ήχος? μπάσο? άνεση?

μερικά απτα καλυτερα ειναι oneil strech, beyerdynamics dt235, maxell dhp-ii, koss ksc75, koss portapro, koss sportapro, sennheiser px100, meelectronics ht21, coby cv185, jvc flats, sony mdrq68 (λίγο μπάσο)..

Άλλα ηχομονώνουν λιγο, αλλα πολύ άλλα καθόλου.. αλλα ειναι μικρά άλλα μεγάλα και ωραια οπως τα oneil και άλλα δεν εχουν headband.. άλλα ειναι 10 ευρώ και άλλα 50..

 

 

EDIT: Πως το ξέχασα!! Αυτά να πάρεις!

http://www.hifi-wiki.de/images/6/6e/Jecklin_Float_Electrostat.jpg

 

EDIT2: αν θες κάτι πιο διακριτικό, ξέχασα να σου προτεινω τα καλύτερα και αυτά που σκεφτομαι και γω.. απο εμφανιση ειναι τα αγαπημένα μου και ευτυχώς ειναι και τα καλυτερα απο ήχο αποτι λένε πολλά reviews! τα JVC HA-S400 ή τα JVC HA-S500

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...