Jump to content

Ποια TFT 17'' να αγοράσω;


gmac
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Αν κάποιος έχει αγοράσει TFT Samsung από Ελλάδα μπορεί να μου πει που είναι made in?

 

 

Κυκλοφορούν εκτός Αγγλίας και Ουγγαρίας και Κορέας.....

(Η παραγωγή της Αγγλίας πρέπει πλέον να έχει μεταφερθεί στην Ουγγαρία....)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τη σειρά μου θα σου προτείνω τη Nec. Την αγόρασα απ’ τα Carrefour στο Ρέντη, την πρώτη μέρα της προσφοράς με 399 ευρώ. Πρόσφατα όμως που πέρασα πάλι είχε τελειώσει η προσφορά και τις είχαν μεν, 499 ευρώ δε. Πριν κανα μήνα την είχε και το Big City http://www.bigcity.gr (440 ευρω περίπου) αλλά τώρα που το κοίταξα δεν τη βρήκα. Πάντως η οθόνη είναι εξαιρετική με πολύ καλή ανάλυση έστω και αν δεν έχει DVI και πολύ καλά χρώματα. Σ’ αυτά τα χρήματα δεν νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο.

 

Υγ. Ο υπάλληλος στα Carrefour μου είπε ότι μου την αντικαθιστούν και ένα μόνο pixel να έχει καμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Gary Kokkin

 

Κυκλοφορούν εκτός Αγγλίας και Ουγγαρίας και Κορέας.....

(Η παραγωγή της Αγγλίας πρέπει πλέον να έχει μεταφερθεί στην Ουγγαρία....)

 

 

Χμμμ o πατέρας μου που κοίταξε στα One Way μου είπε ότι έγραφε Made in Slovakia. Βέβαια μπορεί και να μπερδεύτηκε.

 

 

Βάγγος και reddevils thanks, δυστυχώς εδώ στα Γιάννενα δεν έχουμε Carrefour. Όταν κατέβει η οικογένεια ΑΘήνα ίσως το κοιτάξουμε, ούτως ή άλλως από εκεί θα αγοραστεί η οθόνη αν τελικά είναι η Samsung.

 

Συγκεκριμένα από το mgmanager για το οποίο έχω ακούσει και καλά λόγια από φίλους και έχει και σχετικά καλές τιμές.

 

Ερώτηση: αν χαλάσει η Οθόνη (ή αν καεί ένα pixel όπως στην περίπτωση της NEC πχ) την πας εκεί που την αγόρασες ή κατευθείαν στην αντιπροσωπεία? Από ότι έχω καταλάβει (ειδικά από το Garry) αν πρόκειται για "παραεισαγωγή" δε σε καλύπτει η επίσημη αντιπροσωπεία, πράγμα όχι και τόσο λογικό αφού κανονικά η εγγύηση δεν είναι παγκόσμια ή τουλάχιστον πανευρωπαϊκή?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, την πας εκεί που την αγόρασες και αν έχουν άλλη (ή παρόμοια με διαφορά τιμής που πληρώνεις) στην ξαναδίνουν (υποθέτω)

-Ειδικά σε ΝEC έχει και service η Ιnfoquest (σαν αντιπρόσωπος) αλλά όχι αξιόλογο-μάλλον δεν θέλουν να στην αντικαταστήσουν εύκολα σε πολλές περιπτώσεις...οπότε καλύτερα αποφυγέ την....

-Samsung απέφυγε την "Alman" σαν εισαγωγέα και service ...

 

Δυστυχώς σε άλλη περίπτωση μόνο με email στην μαμά εταιρία ,βρίσκεις δίκιο στην Ελλάδα για "εγγύηση" τύπου Πανευρωπαικού service όπως το θέτεις....Συνήθως όμως οι "παράλληλες" εισαγωγές γίνονται από χονδρεμπόρους που τα προιόντα τους δεν απευθύνονται για πώληση στην ΕΕ ,οπότε η "μαμά" εταιρία να σου απαντήσει από το SN της συσκευής πχ " Ηταν για πώληση στην Ρωσία ,Τουρκία" που δεν ανήκουν στην ΕΕ...οπότε πλήρωσε για την επισκευή !

 

Φαύλος κύκλος με δέλεαρ φθηνότερη κατά 20% τιμή.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Gary Kokkin

 

"Eπίσημα" η LG Hellas +Infoquest δεν τα κάνει αυτά ούτε διεθνώς γίνεται....μόνο "διαφημιστικά" εδώ στο Ellada κάποιος ανεξάρτητος "εισαγωγέας" που έχει 20% φθηνότερες τιμές σε samsung ,LG αλλά....

 

 

Καλό θα είναι να μη πετάμε ότι θέλουμε απλώς για να λέμε κάτι :whistle:

 

Αν δούμε μια οποιαδήποτε έντυπη διαφήμιση της LG θα δούμε ότι προσφέρει 3 χρόνια on site και 0 pixel εγγύηση από τον Ιανουάριο του 2003!!! Η μοναδική εταιρεία στην ελλαδα που κάνει κάτι τέτοιο. Την διαφήμιση την υπογράφουν όχι κάποιος ανεξάρτητος εισαγωγέας αλλά η Infoquest και Oktabit και από τεχνικής εξυπηρέτησης η LG electronics Ελλας.

 

Οποιος θέλει ας πληρώνει κερατιάτικα σε EIZO κλπ, κλπ Σε πολύ ακριβότερες τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μη πετάμε ότι θέλουμε απλώς για να λέμε κάτι ....επειδή έτσι το βλέπουμε μόνο !

 

Aφού αναφέρεσε στις διαφημίσεις Ιουλίου 2003 ....με ένα τηλ. θα δείς τι και πως ισχύει τελικά !-αν δεν σε αποφύγουν και δεν σου πούν "ανάλογα την βλάβη"...

 

Η LG Hellas είναι αντιπρόσωπος οι υπόλοιποι είναι διανομείς της.

Service (γενικό) έχει μόνο η Ιnfoquest που δεν κάνει "αντικαταστάσεις" ,αν δεν μείνει 10ημερο για έλεγχο στα εργαστήρια της....

 

Για να την αλλαξουν πρέπει να καει ολοκληρο το pixel (δηλαδη ΟΛΑ τα subpixels του) πραγμα πολυ σπανιο. Αυτο που συμβαινει συνηθως ειναι πως καιγονται τυχαια καποια subpixels οποτε η πιθανοτητα να καουν ΚΑΙ τα 3 διπλανα που σχηματιζουν ενα pixel ειναι μηδαμινη...το pixel=συνδιασμός χρωμάτων RGP (subpixels)

 

Αντίθετα μάλλον επειδή υπάρχουν περισσότερες "διαφημίσεις" από ανεξάρτητους εισαγωγείς με καλύτερες τιμές, που "επιμένουν" γενικά σε άμεση αντικατάσταση χωρίς service.... αναγκάστηκαν και οι "επίσημοι" να "παίξουν" με το ίδιο motivo ,για να πωλήσουν, και αν προσέξεις αναφέρεται τώρα διακριτικά όχι έντονα...ενω σε παλιότερες 1-2 μηνών καθόλου..

 

Αυτά δεν γίνονται σε Εizo ,Sony ,Viewsonic ,Philips....ή ότι πληρώσεις παίρνεις (γιατι δεν θα το έκαναν και αυτοί για κράκτη?) .....πάντως δεν κερδίζεις έτσι την "αγορά" με τέτοια κόλπα που δεν ισχύουν καν στην ΕΕ ! ( προς το παρόν)

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά που λες ειναι σωστά περί subpixel, όμως σκέψου ότι πόσο πιο απίθανο είναι να σου αντικαταστήσουν την οθόνη όχι με 0 pixel αλλά με 8 για την EIZO ή 5 για την SONY. Επιπλέον αναφέρω ότι Σε καθε περίπτωση, η απόσταση μεταξύ των κουκίδων πρέπει να είναι μεγαλύτερη των 15 χιλιοστών, διαφορετικά κουκίδες που τις χωρίζει μικρότερη απόσταση καταμετρούνται ως μία !!!!!!

 

Ε λοιπόν με αυτές τις προυπόθέσεις είναι σχεδόν αδύνατο να σου αλλάξουν οθόνη. Προσωπικά όπως ανέφερα χρησιμοποιώ στη δουλειά μου μια 18 LG και σκέφτομαι να πάρω και μια για το σπίτι γιατί αισθάνομαι πολύ μεγαλύτερη σιγουριά πως αν κάτι συμβεί θα μου την αντικαταστήσουν παρά με τους παραπάνω όρους που ανέφερα και που θα έχω ακριβοπληρώσει από πάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Mε όσα λες το ίδιο απίθανο είναι να σου αντικαταστήσουν την οθόνη και με Ο pixel "εγγύηση"....οπότε δεν είναι καλύτερο να "ευχαριστηθείς" την πιό "επώνυμη" οθόνη από πιθανή καλύτερη ποιότητα απεικόνισης και δυνατότητες που θα έχει (πριν καεί κάποιο pixel) ?

 

Η "θεωρία" των καμμένων pixel δεν είναι λόγος μη αγοράς οθόνης από σχέση ποιότητας απεικόνισης /δυνατότητες/τιμή ....

Εξάλλου αν δεν καεί τίποτε τις πρώτες 48-72h λειτουργίας ,ούτε σε ξαφνική διακοπή ρεύματος.....δεν θα καεί σχεδόν ποτέ -στατιστικά.

 

Καλό πάντως να τηρούνται και οι οδηγίες προφύλαξης του κάθε μοντέλου-μάρκας όπως περιγράφονται στο κάθε manual πριν το setup της συσκευής.....

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6510/1.0 (04.12))

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την gmac

Ακούω προτάσεις. Επειδή μπορεί να βλέπετε στο profile μου ότι είμαι UK, να πω ότι η οθόνη δε θα αγοραστεί από εδώ μιας και δεν είναι για μένα, αλλά για άλλο μέλος της οικογένειας.

 

Όποιος τυχαίνει να ξέρει και κάποια συγκεκριμένη προσφορά ας την πει, όλες οι προτάσεις δεκτές.

 

Α! Είδα στο http://www.fleamarket.gr/lot.cfm?lotID=846629 μια LG 18.1 νομίζω καινούρια με 630€. Ποια αλυσίδα έχει LG οθόνες?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν.

 

eimai apo wap kai de blepo pou meneis sthn ellada, pantos sta carefour exei NEC TFT 17" β¬399

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον skg

 

Wirelessly posted (Nokia6510/1.0 (04.12))

 

 

 

eimai apo wap kai de blepo pou meneis sthn ellada, pantos sta carefour exei NEC TFT 17" β¬399

 

 

Την πρότεινε κι άλλος ένας φίλος παραπάνω, τελικά πήραμε τη Samsung...455€ + ΦΠΑ.

 

Από το mgmanager στην Αθήνα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Gary Kokkin

 

Mε όσα λες το ίδιο απίθανο είναι να σου αντικαταστήσουν την οθόνη και με Ο pixel "εγγύηση"....οπότε δεν είναι καλύτερο να "ευχαριστηθείς" την πιό "επώνυμη" οθόνη από πιθανή καλύτερη ποιότητα απεικόνισης και δυνατότητες που θα έχει (πριν καεί κάποιο pixel) ?

 

Η "θεωρία" των καμμένων pixel δεν είναι λόγος μη αγοράς οθόνης από σχέση ποιότητας απεικόνισης /δυνατότητες/τιμή ....

Εξάλλου αν δεν καεί τίποτε τις πρώτες 48-72h λειτουργίας ,ούτε σε ξαφνική διακοπή ρεύματος.....δεν θα καεί σχεδόν ποτέ -στατιστικά.

 

Καλό πάντως να τηρούνται και οι οδηγίες προφύλαξης του κάθε μοντέλου-μάρκας όπως περιγράφονται στο κάθε manual πριν το setup της συσκευής.....

 

 

Κοιταξε για να μη το ταλαιπωρούμε πολύ το θέμα , επειδή δεν ειμαι και αντιπροσωπος της LG ωστε να έχω ώφελος :cool:

Αν εσύ προτιμας να ακριβοπληρώνεις μια TFT η οποία δεν υποστηρίζει στη πράξη, μέσω της εγγύησης που παρέχει, το όνομα της και την παρεχόμενη ποιότητα αγόρασε την !!!!

Προσωπικά συγκρίνοντας τη 18αρα που έχω με SONY και Philips ειμαι παρα πολύ ικανοποιημένος. Τώρα εαν επίσης θεωρείς ότι καλύπτεσαι το ίδιο με 0 pixel και με 5 ή 7 τότε τι να πω η επιστήμη σηκώνει τα χέρια :rolleyes: Ελπίζω μόνο όταν κάποιος φίλος βάλει στη πρίζα για πρώτη φορά την οθόνη να μην θυμηθεί αυτό το thread.

Αν όμως οι καταναλωτές δεν επιβραβεύουν ή τιμωρούν αλαζωνικές συμπεριφορές κάποιων εταιρειών δε νομίζω να αλλάξουν ποτέ τα πράγματα και αυτό είναι που προσπαθώ να δείξω με τα λεγόμενα μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πληρώσω την 17αρα πάνω από 434 ευρώ μαζί με το φπα (όσο κάνει η LG) και να έχω το κίνδυνο να την βάλω στη πρίζα και να έχει 2-3 καμμένα pixel και να μου πούνε ότι πέρασε από τον ποιοτικό έλεγχο της SONY ή της EIZO

Link to comment
Share on other sites

Aμα η ποιότητα κατασκευής /απεικόνισης/χαρακτηριστικών δεν λένε τίποτε σε κάποιον, και πιστεύει μόνο "θεωρίες" που ισχύουν κάτω από ορισμένες συνθήκες -είτε κοιτά μόνο το κόστος......ψωνίζει με αυτά τα κριτήρια και δεν υπάρχει δικαιολογία αν "κουράζει" περισσότερο τα μάτια του,από την επιλογή του ή δεν τον βολεύουν οι επιδόσεις σε τι θέλει τελικά !

 

-(Γι'αυτό υπάρχουν εξάλλου διάφορα tεst review να λύνουν απορίες ενδεικτικά για "ποιότητα"/τιμές...γιατί πολλές φορές το "φθηνό το κρέας δεν το τρώει ούτε το σκυλί"...)

Link to comment
Share on other sites

egw protinw tin SAMSUNG 171P sxediasmeni apo ton sxediasti tis PORSCHE (pivot) i o8oni einai xarma of8almon) tin pira 555EURO akribos apo boulgaria pou briskomai twra kai spoudazw, i o8oni einai ola ta lefta!
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Μιας και παιδιά βλέπω και συζητάτε για το θέμα,

 

θα μπορούσατε να μου πείτε μερικές απόψεις για αυτή την οθόνη που θα αγοράσω μόλις πάω Αγγλία (σε λιγότερο απο μήνα) με ~365 Ευρώ (συμπ. το ΦΠΑ και τα μεταφορικά) ?

 

Σελίδα της οθόνης:

 

Relisys TL761

 

PDF με πλήρέστερα στοιχεία:

 

http://www.modszone.com/various/mirror/docs/PanelLine_Spec_Jul03.pdf

 

 

Είναι από τις 5 φτηνότερες στην κατηγορία, αλλά αφενώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη μάρκα από Άγγλους γνωστούς και αφετέρου τόσο τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι άψογα, όσο και οι πωλήσεις τους πάντα απάνταγαν σε ότι ήθελα σε λιγότερο απο 3 ώρες (από email)...

 

Καμια γνώμη?

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το τελευταίο PC Magazine (τεύχος Σεπτεμβρίου) και έχει συγκριτικό 67 οθόνες TFT, 15" kai 17".

 

Από τις 17" μου άρεσε μια Fuzitsu-Siemens η οποία είχε την ένδειξη "πρόταση αγοράς" και είχε αποδόσει πολύ καλά στα πειράματα. Τιμή μόλις 340 Euro (χωρίς φπα) !!!

 

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω να την πάρω.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Να την δείς απο κοντά σε σύγκριση με κάποιες άλλες ,και παρόμοιες ρυθμίσεις ,και μετά ν'αποφασίσεις....μην εμπιστεύεσαι τα review των περιοδικών (ειδικά από τον περασμένο μήνα το Pc-magazine με το test mobo που είχε και τα συμπεράσματά του ....έχασε την "αξιοπιστία" του !

Κοίταξε και στο internet...)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε που προτεινα την NEC 17 TFT ΜΕ 399 ευρώ απο carrefour ?

δειτε εδω καποιον που την θεώρησε μικρη την τιμή αυτη και ειπε να την φερει στα ισα , για τον εαυτό του ομως. !!!!

http://www.fleamarket.gr/lot.cfm?lotID=875009

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον reddevils.gr

 

Θυμάστε που προτεινα την NEC 17 TFT ΜΕ 399 ευρώ απο carrefour ?

δειτε εδω καποιον που την θεώρησε μικρη την τιμή αυτη και ειπε να την φερει στα ισα , για τον εαυτό του ομως. !!!!

http://www.fleamarket.gr/lot.cfm?lotID=875009

 

 

+ το ΦΠΑ πρέπει να έχει προσθέσει :whistle:

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον reddevils.gr

Υ.Γ. εχει λιγα κομματια ακομα και ΜΟΝΟ σ αυτο το carrefour υπαρχουν. :rolleyes:

 

Προσοχή με το Καρφούρ, δεν είναι και το καλύτερο μέρος γι'αγορά τεχνολογίας... Το λέω γιατί τις πιο πολλές φορές η εγγυήση πχ ενός Σόνυ δε σε πάει στη Σόνυ Ελλάς αλλά στην... Καρφούρ Ελλάς. Τουτέστιν πολλά ηλεκτρονικά τα φέρνουν μόνοι τους κι όχι μέσω επίσημων αντιπροσωπειών (εξού κι η χαμηλή τιμή) κι άμα σου χαλάσει, τρέχα γύρευε...

Πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί ν'αγοράσεις TFT κι όχι CRT αφού παίρνεις παραπανώ ίντσες κι απόδοση για λιγότερα ευρώ. Εκτός κι αν δεν έχεις ντιπ χώρο...

 

Κοιτάξτε πχ τιμές για CRT 21-22"...

http://www.infoshop.gr/show.asp?id=1&subid=20&sid=2003

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί ν'αγοράσεις TFT κι όχι CRT αφού παίρνεις παραπανώ ίντσες κι απόδοση για λιγότερα ευρώ. Εκτός κι αν δεν έχεις ντιπ χώρο...

 

Κοιτάξτε πχ τιμές για CRT 21-22"...

http://www.infoshop.gr/show.asp?id=1&subid=20&sid=2003

 

 

Ναι αλλά μια TFT και μια CRT των ιδίων ιντσών, η TFT είναι ουσιαστικά μεγαλύτερη. Ωφέλιμη εικόνα ή κάτι τετοιο? Δε θυμάμαι ακριβώς ή εδώ το είχα διαβάσει ή στο insomnia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...