Jump to content

Blackberry Bold Touch 9900


egoeimai
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο συμβαινει γενικα στο 9790;

μηπως επεσες σε ελαττωματικη συσκευη;

Αυτό δεν το ξέρω ..... Ένα είναι σίγουρο το 9900 είναι πιο γρήγορο και πιο ποιοτικό...γιαυτό και κατέληξα σε αυτό....αλλά αυτά είναι γούστα και επιλογή δικιά σου!!!:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

και κυριως τους moderators για την ανοχη τους που ξεφυγαμε απο το θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει όταν μετακινούμε είτε με το track pad είτε μέσω της αφής σε οθόνη του browser την ώρα που περνάει πάνω από τίτλους θεμάτων που είναι και links στην ανάλυση των θεμάτων αυτών ενεργοποιεί τα links αυτά κατά λάθος. Το έχει παρατηρήσει κανείς. Κάνω κάτι λάθος;

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

με το τατς παντ οχι δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο με την αφη στην οθονη ναι..καλα ο μπρουζερ δεν ειναι και ο καλυτερος :p απλα ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλυτερος απο τις 2 προηγουμενες εκδοσεις.Μαλλον απο λαθος πατημα θα γινεται κατα την χρηση.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν γίνεται στους χάρτες να του ορίζεις δύο σημεία και να υπολογίζει αποσταση και αν ναι πως;

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με την .284 και απενεργοποιημένο το 3G. Με χρήση Bluetooth και wireless 3 ώρες ημερησίως έβγαζα κοντά 2 ημέρες (το κινητό από τις 7 το πρωί έως τις 12 το βράδυ ενεργοποιημένο). Σήμερα πέρασα την .342. Οπότε ακόμα δεν έχω καταλήξει. Πάντως το 3G απενεργοποιήστε το.... μεγάλη διαφορά. όταν το χρειάζεστε απλά το ενεργοποιείτε.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με την .284 και απενεργοποιημένο το 3G. Με χρήση Bluetooth και wireless 3 ώρες ημερησίως έβγαζα κοντά 2 ημέρες (το κινητό από τις 7 το πρωί έως τις 12 το βράδυ ενεργοποιημένο). Σήμερα πέρασα την .342. Οπότε ακόμα δεν έχω καταλήξει. Πάντως το 3G απενεργοποιήστε το.... μεγάλη διαφορά. όταν το χρειάζεστε αλλά το ενεργοποιείτε.

 

Απενεργοποίησα και εγώ το 3g. Το αποτέλεσμα εντυπωσιακό. Τέλος πρώτης μέρας 55%-60% ενώ πριν ήμουν στο 20-25% και άνετα μέχρι νωρίς το βράδυ της δεύτερης οπότε και θέλει φόρτιση. Όντως τεράστια διαφορά.

 

Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ τέτοια διαφορά με το 2g στη μπαταρία. Το τηλέφωνο το φόρτισα την Παρασκευή το βράδυ και σήμερα Κυριακή πρωί είναι στο 72%. Λείπουν φυσικά λόγω ΣΚ τα καθημερινά emails (περίπου 50-60) αλλά και πάλι με 3g έτρωγε τη μπαταρία με σταθερό ρυθμό. Πραγματικά εντυπωσιακή διαφορά.

Edited by costasf

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την 7.1 της Telenor. Έχει κάποιες βελτιώσεις αλλά παρατήρησα ότι το τηλέφωνο είναι στιγμές που κολλάει. Επίσης στην εναλλαγή μεταξύ γλωσσών (Αγγλικά - Ελληνικά) άλλοτε γίνεται άμεσα άλλοτε όχι με αποτέλεσμα να καθυστερώ σημαντικά στο γράψιμο. Στη μπαταρία δεν κατάλαβα κάποια διαφορά.

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν υπάρχει κανένα κόλλημα και η μπαταρία πλεόν βγάζει 2 ημέρες εύκολα. Δεν βλέπω επίσης καθυστερήσεις ούτε στην εναλλαγή των γλωσσών.
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν υπάρχει κανένα κόλλημα και η μπαταρία πλεόν βγάζει 2 ημέρες εύκολα. Δεν βλέπω επίσης καθυστερήσεις ούτε στην εναλλαγή των γλωσσών.

 

 

Και εγώ είμαι στις δυο μέρες πλέον αλλα λόγω 3g και όχι λόγω 7.1. Τα αλλα μάλλον οφείλονται στο οτι έβαλα τη νέα έκδοση πάνω στην παλιά και δεν καθαρισα πρώτα το τηλέφωνο.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα συνέβει το εξής σε ΒΒ 9900 φίλου: ξαφνικά νέκρωσε το τηλέφωνο. Καμία απόκριση ούτε με baterry pull ούτε με σύνδεση στο φορτιστή. Νεκρό! Το τηλέφωνο δόθηκε τελικά στην εταιρία κινητής απο την οποία αγοράστηκε για επισκευή.

 

Έχει ακούσει/διαβάσει κανείς για αντίστοιχο πρόβλημα σε άλλα 9900; Η αλήθεια είναι ότι, τουλάχιστον εγώ, πρώτη φορά ακούω για παρόμοια περίπτωση σε ΒΒ.

 

---------------------

 

Ψάχνοντας στο google για αντίστοιχα θέματα βρήκα ότι έχει συμβεί σε αρκετούς και σχετίζεται με το λειτουργικό. Ακολουθεί σχετικό απόσπασμα απο ανακοίνωση της εταιρίας το Νοέμβριο 2011:

 

”[A] limited number of customers have reported an issue where their device does not power on,” said the spokesperson. “[RIM is] actively working on a software update to resolve this issue.”

Edited by costasf

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την εγκατασταση του 7.1 ειδα και εγω την επιλογη hotspot wifi που εχει στο μενου δοκιμαζοντας την καταφερα να συνδεσω το ipad μεσω αυτης και να εχω ιντερνετ.Την δοκιμασε κανεις αλλος ? Λογικα θα τραβαει data απο τα mb του προγραμματος συμβολαιου.

 

στην επιλογη που ζηταει username και pass ενω λεει να επικοινωνησουμε με το παραχο για να μας τα δωσει εγω εβαλα οτι να ναι και επαιξε .. περιεργο μου κανει αυτο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εβαλα την 7,1 αλλα η μπαταρια κακη απο τις 8 ως τωρα εχει χασει 18%.καμια ιδεα?να κανω κανα reset?
Link to comment
Share on other sites

θελει 2-3 μερες να στρωσει,και μετα απο επιλογες για καλυτερη μπαταρια κανεις,3G off,βαζεις φωτεινοτητα οθονης 10 και αυτοματη μειωση φωτισμου οθονης.το κιν πλεον με τις τελευταιες ρομ βγαζει ευκολα 24ωρες+
Link to comment
Share on other sites

θελει 2-3 μερες να στρωσει

 

Κάποιοι έχουν γράψει στο φόρουμ ότι πρέπει να γίνει πλήρης εκφόρτιση και φόρτιση με το τηλ. κλειστο κανά δύο φορές μετά από επικαιροποίηση έκδοσης του λειτουργικού. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά σίγουρα δε βλάπτει!

 

και μετα απο επιλογες για καλυτερη μπαταρια κανεις,3G off,βαζεις φωτεινοτητα οθονης 10 και αυτοματη μειωση φωτισμου οθονης.το κιν πλεον με τις τελευταιες ρομ βγαζει ευκολα 24ωρες+

 

Εμένα πλέον κρατάει άνετα δύο ημέρες με κλειστό το βράδυ (12μμ έως τις 7πμ) με βαρειά χρήση μέσα στη μέρα. Ειδικά αν μεσολαβεί και ΣΚ τότε πηγαίνει άνεται 3 ημέρες και πλέον.

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την official 7.1.0.342 και παρατηρώ τα εξής προβλήματα:

 

1. Στα sms, δεν υπάρχει επιλογή για delivery. Δεν εμφανίζει αναφορά.

2. Επίσης στέλνει τα sms με μικρά γράμματα και όχι κεφαλαια

3. το wifi hotspot δε λειτουργεί, μου βγάζει μήνυμα "contact your wireless service provider and subscribe to a mobile hotspot data plan"

 

Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την official 7.1.0.342 και παρατηρώ τα εξής προβλήματα:

 

 

 

3. το wifi hotspot δε λειτουργεί, μου βγάζει μήνυμα "contact your wireless service provider and subscribe to a mobile hotspot data plan"

 

 

 

Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα?

 

 

Μου βγάζει ακριβώς το ίδιο μήνυμα και νόμισα οτι ειναι πρόβλημα της Cosmote!

 

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει ακριβώς το ίδιο μήνυμα και νόμισα οτι ειναι πρόβλημα της Cosmote!

 

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

 

Aναφορά σου βγάζει στα μηνύματα?

Αν ναι, ποιά έκδοση φοράς? :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 7.1.0 bundle 1149 (7.1.0.342). Ειναι η ίδια με τη δική σου έκδοση.

 

Αναφορά μου βγάζει στα μηνύματα (το μικρό D πάνω από το "ν").

 

Για το wifi hotspot πρόβλημα κανείς καμία ιδέα; ειναι τελικά πρόβλημα του παρόχου ή του τηλεφώνου;

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Edited by costasf

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 7.1.0 bundle 1149 (7.1.0.342). Ειναι η ίδια με τη δική σου έκδοση.

 

Αναφορά μου βγάζει στα μηνύματα (το μικρό D πάνω από το "ν").

 

Για το wifi hotspot πρόβλημα κανείς καμία ιδέα; ειναι τελικά πρόβλημα του παρόχου ή του τηλεφώνου;

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

 

 

Όταν πας στα options των sms, σου βγάζει επιλογή "delivery report"?

 

Για το hotspot, πήρα cosmote κ περιμένω να με ενημερώσουν τη Δευτέρα.

Edited by egoeimai
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας στα options των sms, σου βγάζει επιλογή "delivery report"?

 

Στα options των sms η πρώτη ενότητα επιλογών είναι "General Text Messaging Options" και η δεύτερη είναι "SMS" με πρώτη επιλογή "Delivery Report" το οποίο είναι τικαρισμένο.

 

Για το hotspot, πήρα cosmote κ περιμένω να με ενημερώσουν τη Δευτέρα"?

 

Όταν έχεις νέα ενημέρωσέ μας pls!

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Στα options των sms η πρώτη ενότητα επιλογών είναι "General Text Messaging Options" και η δεύτερη είναι "SMS" με πρώτη επιλογή "Delivery Report" το οποίο είναι τικαρισμένο.

 

 

 

Όταν έχεις νέα ενημέρωσέ μας pls!

 

 

Χαχααχ απίστευο! Δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Αυτή ψάχνω κι έχω σπάσει το κεφάλι μου :dash:

 

Θα ενημερώσω τη Δευτέρα :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Χαχααχ απίστευο! Δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Αυτή ψάχνω κι έχω σπάσει το κεφάλι μου :dash:

 

Θα ενημερώσω τη Δευτέρα :)

Πρωτα απο ολα βεβαιωσου οτι κατω απο General Text Messaging Options ειναι τσεκαρισμενο το Always SMS και οχι το Automatic. To Delivery Report πρεπει να υπαρχει. Ειναι πολυ παραξενο που δεν το εχεις. Πιστευω ήδη να εβγαλες και να εβαλες μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα βεβαιωσου οτι κατω απο General Text Messaging Options ειναι τσεκαρισμενο το Always SMS και οχι το Automatic. To Delivery Report πρεπει να υπαρχει. Ειναι πολυ παραξενο που δεν το εχεις. Πιστευω ήδη να εβγαλες και να εβαλες μπαταρια

 

Tελικά βρήκα τη λύση! :D

 

Όσο παράξενο κι αν ακουστεί, πήγα στην Cosmote, έβαλα καινούρια SIM (γιατί την άλλη την είχα πολλά χρόνια)

και ...τσούπ εμφανίστηκε η επιλογή :yahoo: η οποία ξανατονίζω, δεν υπήρχε πρίν

 

Σε ότι αφορά το mobile hotspot, δε βρέθηκε λύση. Η κοπέλα μου είπε ότι ο τεχνικό0ς το δοκίμασε στο δικό του Blackberry και δούλεψε κανονικά. Η συσκευή του ήταν κάποια άλλη και όχι το 9900.

Πιθανόν μου είπε να δημιουργεί πρόβλημα λόγω συγκεκριμένης συσκευής. Δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορούνε να κάνουνε δυστυχώς :(

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...