Jump to content

Xperia X8 / X10 mini / X10 mini pro : Πως να κάνετε οverclocking


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://img847.imageshack.us/img847/3383/screenshot2h.pnghttp://img849.imageshack.us/img849/9487/screenshot4gv.png

 

Λοιπον οι xda και συγκεκριμενα ο doixanh καταφερε και clockare το x8/χ10μινι/προ!!!!

Απο 600mHz default frequency χτυπησαν τα 826mHz!!!!!!Εγω το εχω δοκιμασει στο χ8 μου μεχρι τα 806mHz και ημουν σταθερος, ετρεξα και το quadrant και μου εδωσε 1243 ποντους. Λοιπον μεσω του SetCpu μπορειτε να ρυθμισετε την ταχυτητα της cpυ σας.

 

Λοιπον τα βηματα ειναι απλα:

KAΝΤΕ BACKUP ΤΗΝ ROM ΣΑΣ ΠΡΩΤΑ

1ον: κατεβαζετε το rar αρχειο, κανετε αποσυμπιεση και περνετε ενα αρχειο με το ονομα x8oc.ko

2ον: Μπαινετε με τον Root manager και αφου εχετε πατησει Remount /system as rw κανετε paste to x8oc.ko στο /system/lib/modules

3ον: Πατε στο /system/etc/hw_config.sh και πατατε παρατεταμενα πανω στο αρχειο αυτο εως να δειξει το μενου επιλογων και απο εκει θα επιλεξετε "Open in Text Editor" στην αρχη θα προσθεσετε αυτην τη φραση

insmod /system/lib/modules/x8oc.ko # x8 overclock

κανετε save

4ον: RESTART

5ον: Κανετε εγκατασταση το CpuSet το ανοιγετε και διαλεγετε τις επυθημητες συχνοτητες(LOW-max)

 

Περισσοτερα εδω

Edited by Superuser

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λεβεντες το εχει κανει κανεις???????? φτανω στο βημα 3 και δεν ξερω πως ακριβως να το κανω, που να γραψω αυτην την εντολη???? τερμα πανω??? αφηνουμε κενο????? πως γινετε???? μπορει να μου πει καποιος τα βηματα??? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! πολυ χρησιμος οδηγος... απλα θα ηταν καλο να γνωριζουν οσοι εχουν το χ10 mini (λογικα ισχυει κ για το pro) οτι αντεχει μεχρι 768 MHz. Απο κει κ περα θελει να κανεις restore, γιατι μολις ανοιγει το κινητο κανει αμεσως επανεκκινηση.... Edited by AndreWserr
Link to comment
Share on other sites

λεβεντες το εχει κανει κανεις???????? φτανω στο βημα 3 και δεν ξερω πως ακριβως να το κανω, που να γραψω αυτην την εντολη???? τερμα πανω??? αφηνουμε κενο????? πως γινετε???? μπορει να μου πει καποιος τα βηματα??? :wacko:

 

Απλα ανοιγεις το αρχειο και γραφεις αυτη την σειρα επανω

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Απλα ανοιγεις το αρχειο και γραφεις αυτη την σειρα επανω

 

σ ευχαριστω για την απαντηση αλλα επειδη εχω την RC2 βρηκα αλλο ποιο ευκολο τροπο για να το κανω ;)

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://img847.imageshack.us/img847/3383/screenshot2h.png

ρε παιδιά ποιο πρόγραμμα είναι αυτό και που μπορώ να το βρω για να το βάλω και στο δικό μου κινητό???

| Xperia X8 White | Unlock bootloader | Overclock at 787Mhz | [ROM] GingerCruzt Revision 8.4 | [KERNEL] Alfs for GingerDX v05 |

http://speedtest.net/result/1646516346.png

Link to comment
Share on other sites

έχω το froyo 2.2.9 0.25 αλλά που μπορώ να το βρω ???

| Xperia X8 White | Unlock bootloader | Overclock at 787Mhz | [ROM] GingerCruzt Revision 8.4 | [KERNEL] Alfs for GingerDX v05 |

http://speedtest.net/result/1646516346.png

Link to comment
Share on other sites

έχω το froyo 2.2.9 0.25 αλλά που μπορώ να το βρω ???

 

Νομίζω αυτό είναι https://market.android.com/details?id=com.aurorasoftworks.quadrant.ui.standard&feature=search_result

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια εχω προβλημα το τσιτοσα στα 825 ?? ανοιγει αλλα κανει ρεβοοτ συνεχεια!!! help δεν προλαβενω και να το χαμηλοσω στα 768 κιολας

Edited

ειχα ξεχασει οτι ειχα κανει backup με το xrecovery :p:p

Edited by Ni0Ni0S14

iPhone 4s - Jailbroken 6.1.2

Xperia Mini Pro//Rooted//xRecovery//Android 4.1//Overclocked 1,4GHZ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ειμαι καινουργιος στο φορουμ αλλα και ως προς το θεμα οverclocking.

το εκανα ροοτ με το "SuperOneClick" ολα οκ κατεβασα κ το αρχειο που λετε για το χ8

αλλα σε αυτο το βημα δεν ξερω τι να κανω.

 

εφτασα στο δευτερο βημα και μεσω του root explorer βαζω το αρχειο που λετε στην καρτα μνημης το μεταφερω στον φακελο που λετε (systet/lib/modules) το κανω paste αλλα δεν μου το δειχνει εκει μεσα αλλα ουτε στον φακελο που το ειχα :/

μετα παω να γραψω αυτον τον κωδικα που εδωσες αλλα δεν μπορω να πληκτρολογισω :/

εχω κολλησει εκει.

 

(ειναι χαζη η ερωτηση μου αλλα δυστυχως δν ξερω :/ )

Edited by R1aKoC
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω σιγουρα, παντως σε 2,2 cm και 2.3.4 παει...

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

@iliadelo

συγνωμη μπορεις να μου απαντησεις στην παραπανω ερωτηση που εκανα πριν λιγες μερες; :)

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι να σου απαντησω...η απαντηση μ ειναι να διαβασεις πιο προσεκτικα τις οδηγειες...

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Εχω τ 2.2.9 CM Floyo v0.30. . .Ανεβαζω τν cpu στα 710MHz κανει το reboot για να δεχτει το overclocking αλλα μετα που θα ανοιξει ,μετα απο λιγα λεπτα αν το δουλεψω το λιγο το κντ κανει παλι reboot .....Και στα μεγαλυτερα MHz... :/Μονο στα 691 μενει σταθερο..... Edited by Giwrgos4
Link to comment
Share on other sites

@iliadelo

συγνωμη μπορεις να μου απαντησεις στην παραπανω ερωτηση που εκανα πριν λιγες μερες; :)

ευχαριστω.

 

Μάλλον δεν είχες κάνει r/w το σύστημα. Πάτα το κουμπί πάνω που γραφει Mount R/W για να κάνεις το partition read/write ώστε να μπορέσει να γίνει επικόλληση του αρχείου. Μετά γύρνα το πάλι σε r/o ;)

 

[ATTACH]21158[/ATTACH]

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είχες κάνει r/w το σύστημα. Πάτα το κουμπί πάνω που γραφει Mount R/W για να κάνεις το partition read/write ώστε να μπορέσει να γίνει επικόλληση του αρχείου. Μετά γύρνα το πάλι σε r/o ;)

 

[ATTACH]21158[/ATTACH]

 

φιλαρακι

το κανω σε r/w αλλα δεν μου λεει "Mount as R/W" λεει "Remount as R/W" το παταγα απο πριν αυτο

παω να το κανω επικοληση στον φακελο /system/lib/modules παταω "paste" λεει οτι εγινε αλλα δεν μου το εμφανιζει εκει

ενω φευγει απο το μερος που το εχω το αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο x10 mini pro με 2,1 γιατί είχε ως max 368 MHZ :lost: και min 245

To ανέβασα στα 730 Mhz χωρίς πρόβλημα μέχρι στιγμής

Link to comment
Share on other sites

Εχω το pro, ο επεξεργαστης μας εχει τη δυνατοτητα να φτασει στα 748 Mhz,ειναι τσεκαρισμενο και απολυτως σταθερο... το εχω πιεσει και στα 768 mhz αλλα εμφανιζει συμπτωματα ασταθειας...με κολληματα/reboot.

Καλο το overclocking αλλα ξεζουμισει τη μπαταρια σε χρονο dt.

Sent from Mars with Love<3

(^_^)
Link to comment
Share on other sites

ανοιγω τα λινκ με τα αρχεια του Χ8 αλλα γραφει πως το αρχειο εχει διαγραφει και δεν μπορω να κανω download.
X8 Root|Xrecovery|Gingerbread 2.3.4|ax8mt.v005|MDDI.v001|SetCPU 768mhz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...