Jump to content

Intertelecom.gr για δρομολόγηση gsm κλήσεων σε voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια ερωτηση για οσους εχουν δηλωσει αριθμους για να φαίνονται στην αναγνωριση: εβαλα σταθερο+κινητο και τα ταυτοποίησα. Οταν καλω απο ιντερτελεκομ το σταθερό μου,αντι για το κλασικο 697.... του κινητου ή το 2610... του σταθερου,εμφανιζεται 0030697 και 00302610... Μίλησα με την εξυπηρετηση χτες. Διαπιστωσαν οτι οι αριθμοι ειναι δηλωμενοι οπως πρεπει απο μερος μου (με +30 μπροστά) και είπαν οτι θα το κοιτάξουν από την πλευρά τους.Δεν εχω πάρει απάντηση ακόμα,αλλα υποψιαζομαι οτι μπορει να είναι θέμα της wind που είναι το σταθερό μου.Συμβαίνει και σε αλλους?

 

το ίδιο είχε γίνει και σε εμένα πολλές φορές ένω καλούσα από κινητό φαινόταν στον άλλον ένα νούμερ εξωτερικού. Ίσως να ήτανε κάποιο bug του συστήματος . Πάντως σε δυο κομμάτια δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος απο αυτήν την εταιρεία ένα είναι ότι δεν ξέρω εάν πάντα θα εμφανίζεται το κινητό μου στον άλλον ( μόνο από το κινητό την χρησιμοποιώ ), και δεύτερον υπάρχουν παρά πολλές φορές που δεν μπορείς να καλέσεις να βγάλεις γραμμή, μια ο αριθμός που καλεσατε δεν υπάρχει και μια κάτι κουλα και δεν μπορούσα να επικοινωνήσω όταν το είχα ανάγκη. Καλή και σοφη υπηρεσία αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα επικοινωνήσεις και με αυτον τον τρόπο χάνει πελάτες πιστευω λόγω μη σιγουριάς επικοινωνίας από πελάτες. Την χρησιμοποιώ διότι βολεύει παρά πολύ αλλά όχι όπως παλιά που την είχα κυρία επιλογή κλήσεων από το κινητό μου , τώρα είναι δεύτερη.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το +30 είναι ο κωδικός της Ελλάδας.

 

σωστά πρέπει να δηλώσουμε το τηλέφωνο μας στην intertelecom με 30 μπροστά και όχι με +30. Αυτο το ξέχασα τελείως. Το έχεις κοιτάξει αυτο ;

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα με κινητο αριθμο και δεν το δεχεται. Με +30 βγαζει κανονικά κουμπι ταυτοποίησης μεσω sms ενω με το 30 βγαζει ειδοποιηση (κιτρινη κουκκιδα) οτι θελει στοιχεια ταυτοποίησης. Απο την εξυπηρετηση θεωρουν οτι ειναι σωστο το +30 οπως το εχω...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η υπηρεσία IT MOBILE με χρήση συγκεκριμένων αριθμών πρόσβασης ανά εταιρία έχει καταργηθεί ΟΡΙΣΤΙΚΑ; Γνωρίζει κανείς; Ευχαριστώ
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία IT MOBILE με χρήση συγκεκριμένων αριθμών πρόσβασης ανά εταιρία έχει καταργηθεί ΟΡΙΣΤΙΚΑ; Γνωρίζει κανείς; Ευχαριστώ

Απ' ό,τι είδα έχει αριθμους προσβασης μονο για Ρωσία, ΗΒ και ΗΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία IT MOBILE με χρήση συγκεκριμένων αριθμών πρόσβασης ανά εταιρία έχει καταργηθεί ΟΡΙΣΤΙΚΑ; Γνωρίζει κανείς; Ευχαριστώ

 

την κάρτα σήμ εννοείς ; καλά κατάλαβα ; την κατεργησαν ;

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια. Εννοω την υπηρεσια που καλουσες σε αριθμο προσβασης του ιδιου πακετου με σενα και μετα καλουσες οπου ηθελες...
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια. Εννοω την υπηρεσια που καλουσες σε αριθμο προσβασης του ιδιου πακετου με σενα και μετα καλουσες οπου ηθελες...

 

όχι λειτουργεί κανονικά πριν κάιρο που το χρησιμοποιούσα λειτουργούσε κανονικά. Το κακο είναι ότι έχουν κατάργησεί μόνο τους whats up αριθμούς αυτο θυμάμαι από τότε.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια. Εννοω την υπηρεσια που καλουσες σε αριθμο προσβασης του ιδιου πακετου με σενα και μετα καλουσες οπου ηθελες...

Όπως σου έγραψα πιο πάνω, πλέον στο site έχει αριθμους προσβασης μονο για Ρωσία, ΗΒ και ΗΠΑ. Για ελληνικά δίκτυα δεν έχει. Δοκίμασα μόλις κάτι αριθμούς για Wind που χα αποθηκευμένους στο κινητό, και δε δουλεύει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα πιο πάνω, πλέον στο site έχει αριθμους προσβασης μονο για Ρωσία, ΗΒ και ΗΠΑ. Για ελληνικά δίκτυα δεν έχει. Δοκίμασα μόλις κάτι αριθμούς για Wind που χα αποθηκευμένους στο κινητό, και δε δουλεύει κανείς

 

έλα ; δεν το πιστευω ! Θα καλέσω αριθμούς πρόσβασης vodafone και θα σας ενημερώσω.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το εγχώριο καρτέλ έκανε καλή δουλειά πάλι. Ήταν μια πρωτοποριακή υπηρεσία που ανταποκρινόταν ακριβώς στον τίτλο του thread. Μετέτρεπες τον "άπειρο", ασήμαντο χρόνο ομιλίας προς το ίδιο πακέτο σε χρόνο προς ΟΛΟΥΣ με μικρό κόστος...
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Το εγχώριο καρτέλ έκανε καλή δουλειά πάλι. Ήταν μια πρωτοποριακή υπηρεσία που ανταποκρινόταν ακριβώς στον τίτλο του thread. Μετέτρεπες τον "άπειρο", ασήμαντο χρόνο ομιλίας προς το ίδιο πακέτο σε χρόνο προς ΟΛΟΥΣ με μικρό κόστος...

 

εγώ δοκίμασα να καλέσω δυο αριθμούς cu που είχα και καλεί χτυπάει δυο φορές και απορρίπτεται η κλήση. πολύ κρίμα όμως που σταμάτησε! αν και είχε πολλά προβλήματα συστημικα αλλά γενικά συμφέρε παρά πολύ ιδιαίτερα σε σταθερό τηλέφωνο. Και μην ξεχνάμε με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Το πάνελ εχει αλλάξει τελείως και δεν υπάρχουν πουθενά νομίζω οι αριθμοί πρόσβασης (ούτε για Ρωσία κλπ),μάλλον βγήκε η απόφαση της ΕΕΤΤ για την διαμάχη με την wind και προφανώς τελείωσε αρνητικά το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Το πάνελ εχει αλλάξει τελείως και δεν υπάρχουν πουθενά νομίζω οι αριθμοί πρόσβασης (ούτε για Ρωσία κλπ),μάλλον βγήκε η απόφαση της ΕΕΤΤ για την διαμάχη με την wind και προφανώς τελείωσε αρνητικά το θέμα.

 

πολύ κρίμα πάντως :-(

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

όντως κρίμα,αν και για να λέμε την αλήθεια το πιθανότερο είναι να μην ήταν σύννομη η λειτουργία αυτή εξ'αρχής.
Link to comment
Share on other sites

όντως κρίμα,αν και για να λέμε την αλήθεια το πιθανότερο είναι να μην ήταν σύννομη η λειτουργία αυτή εξ'αρχής.

 

καλα σε αυτο θα συμφωνησω.. Παντως δεν ειναι κακο αφου επαιρνεις ενα τηλεφωνο του ιδιου παροχου.. αρα η εταιρεια κερδιζε σαν κανονικο τηλεφωνο... τελος παντων.. αρα θα πρεπει να διαγραψουμε τον λογαριασμο μας;. ή οχι;.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μάγκες μια υλοποίηση τύπου IT-MOBILE σαν αυτήν που είχε η intertelecom μπορεί να μην μπορεί να προσφερθεί στο κοινό σε ευρεία κλίμακα με "νόμιμο" τρόπο, αλλά σε επίπεδο υλοποίησης για προσωπική χρήση είναι κάτι ΕΦΙΚΤΟ που μπορεί να γίνει. Ψάξτε στο διαδίκτυο για gsm to voip gateway.

 

Έχω δηλαδή ένα πακέτο ομιλίας (στο κινητό) μιας εταιρίας και είμαι συνέχει εν κινήσει στο δρόμο.

Την ίδια στιγμή έχω μια sim της ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ στο σπίτι μου το οποίο συνδέεται με τη σταθερή γραμμή του σπιτιού μου (που προσφέρει απεριόριστες αστικές/υπεραστικές/διεθνείς κλήσεις).

 

Μέσα της επικοινωνίας της sim στο κινητό μου με τη sim ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ που έχω στο σπίτι μου (ανέξοδη κλήση, συνήθως προσφέρεονται 1500+ λεπτά γι' αυτή την κλήση) μπορώ και συνδέομαι από το κινητό μου στο double play του σπιτιού μου για να κάνω ότι κλήση θέλω, χρησιμοποιώντας επί της ουσίας τη σταθερή γραμμή του σπιτιού.

 

Σαν να κουβαλάω το double play μαζί μου όταν είμαι εν κινήσει εκτός του σπιτιού.

 

Ψάξτε GSM TO VOIP GATEWAY και θα βρείτε πολλά tutorials.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

προφανως "τρέχει" και μεσολαβει κάποιος linux asterisk server για όλη αυτή την ιστορία,σωστά?
Link to comment
Share on other sites

προφανως "τρέχει" και μεσολαβει κάποιος linux asterisk server για όλη αυτή την ιστορία,σωστά?

Τα φθηνά (που λέει ο λόγος, κοστίζουν πολυ πανω απο κατοστάρικο απ όσο θυμαμαι) εχουν proprietary firmwares, κάποια ακριβότερα (250+) τρέχουν asterisk. για κάποιον που κανει παααρα πολλες κλήσεις κ μάλιστα προς σταθερά, συμφέρει, θα κάνει απόσβεση γρήγορα, αλλά για τους περισσότερους συμφέρουν περισσότερο τα πακέτα προς όλους των παρόχων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αυτό που δεν έχουμε σκεφτεί είναι ότι όλοι μπορεί να χρησιμοποιούν remotely την ίδια double play σύνδεση (όχι ταυτόχρονα). Μια οικογένεια (όλα τα μέλη μια οικογένειας) θα μπορούν να έχουν απλά στο κινητό τους μια sim καρτοκινητού και θα μπορεί να χρησιμοποιεί την οικιακή double play σύνδεση εξ' αποστάσεως ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ που χρειάζεται να γίνουν από τα κινητά. Αρχίζει να συμφέρει εκεί.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αυτό που δεν έχουμε σκεφτεί είναι ότι όλοι μπορεί να χρησιμοποιούν remotely την ίδια double play σύνδεση (όχι ταυτόχρονα). Μια οικογένεια (όλα τα μέλη μια οικογένειας) θα μπορούν να έχουν απλά στο κινητό τους μια sim καρτοκινητού και θα μπορεί να χρησιμοποιεί την οικιακή double play σύνδεση εξ' αποστάσεως ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ που χρειάζεται να γίνουν από τα κινητά. Αρχίζει να συμφέρει εκεί.

 

δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις?

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις?

Εννοεί οτι βάζεις μια καρτοκινητή (πχ Q που δίνει 800 λεπτά προς wind με 2€) στη συσκευή στο σπίτι, κι έχει κι όλη η οικογένεια απο μια Q, βάζει λεπτά προς wind και κάνει όλες τις κλήσεις της με χρέωση απ τη γραμμή του σταθερού τηλεφώνου, πληρώνοντας στην ουσία μόνο το λογαριασμό του σταθερού (που θα χει απεριοριστα σταθερά και καποια λεπτά προς κινητά, πχ 300', κ παμφθηνη χρέωση προς κινητα εκτος πακετου σε σχέση με τη χρέωση απο κινητό) και το πακέτο λεπτών στο καρτοκινητό (πχ τα 2€ για 800 λεπτά, που τα καταναλώνει για την κλήση προς τη συσκευή που χει σπίτι).

Ναι, αλλά αυτό που δεν έχουμε σκεφτεί είναι ότι όλοι μπορεί να χρησιμοποιούν remotely την ίδια double play σύνδεση (όχι ταυτόχρονα). Μια οικογένεια (όλα τα μέλη μια οικογένειας) θα μπορούν να έχουν απλά στο κινητό τους μια sim καρτοκινητού και θα μπορεί να χρησιμοποιεί την οικιακή double play σύνδεση εξ' αποστάσεως ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ που χρειάζεται να γίνουν από τα κινητά. Αρχίζει να συμφέρει εκεί.

Δεν το σκέφτηκα ποτέ αυτό, έχεις δίκιο

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί οτι βάζεις μια καρτοκινητή (πχ Q που δίνει 800 λεπτά προς wind με 2€) στη συσκευή στο σπίτι, κι έχει κι όλη η οικογένεια απο μια Q, βάζει λεπτά προς wind και κάνει όλες τις κλήσεις της με χρέωση απ τη γραμμή του σταθερού τηλεφώνου, πληρώνοντας στην ουσία μόνο το λογαριασμό του σταθερού (που θα χει απεριοριστα σταθερά και καποια λεπτά προς κινητά, πχ 300', κ παμφθηνη χρέωση προς κινητα εκτος πακετου σε σχέση με τη χρέωση απο κινητό) και το πακέτο λεπτών στο καρτοκινητό (πχ τα 2€ για 800 λεπτά, που τα καταναλώνει για την κλήση προς τη συσκευή που χει σπίτι).

 

Εγώ πάντως Σταύρο σε έχασα από την αρχή, και κυρίως τα σημεία με bold....

Λίγο πιο αναλυτικά?

Τι πάει π.χ. να πει βάζεις μια καρτοκινητή στη συσκευή στο σπίτι?

Και όλα τα υπόλοιπα με bold.....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...