Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Koita egw pou eixa ena Suzuki address! otan evala filtro pira 3km/h! kai epitaxinsi!

 

Kai to diko mou kai apo allous pou akousa mou pan oti kovei gi auto...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω ένα energy piaggio το καινούργιο μοντέλο και ήθελα να ρωτήσω κάτι...

1) όταν ανόιγω το γκάζι τέρμα κάνει σαν να σταματάει η μηχανή να δουλεύει δυνατά.

2)Ποιάνει μέχρι 67 το πολύ και φοβάμαι μήπως φταίει που δεν το έκανα καλό στρώσιμο... Αν το κάνω 70άρι θα πηγαίνει καλύτερα ή απλώς θα έχει προβλήματα επειδή δεν του έκανα καλό στρώσιμο...?

 

 

Οταν λες οτι σταματαει η μηχανη (σαν) μαλλον εννοεις οτι σου μπουκωνει και πεφτει, ετσι;

Απο καταναλωση τι βλεπεις;Κανεις αρκετα χλμ η σου βγαζει λιγοτερα απο οσα θα περιμενες;

 

Αυτο το μπουκωμα λοιπον μαλλον οφειλεται σε πλουσιο μιγμα,δηλαδη πεταει παραπανω βενζινη στο πολυ ανοιγμα του γκαζιου και δεν προλαβαινει να το καψει.Στο λεω αυτο γιατι αν ειναι αυτο που καταλαβα το κανει και εμενα.

 

Συγκεκριμενα σημερα στην εθνικη που ημουν πηγαινοντας στη δουλεια,επιτελους:shifty: δεν ειχε κινηση και το ανοιξα το ρημαδι.Εκει λοιπον που κοιταω και πηγαινα με 125, ανοιγω τερμα το γκαζι και πεφτει:!:Πηρα το μαστορα και μου ειπε οτι αυτα ειναι εξαιρετικα νεα,επειδη θα κοψει και αλλο την καταναλωση και θα παρει ταυτοχρονα και αλλο σε επιδοσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

File stis telikes dn ftaiei to strwsimo!To strwsimo boithaei an pesei grigora i arga to mixanaki sou! kai to 76 pou les einai poli ligo! An to kaneis 72cc prepei na dwsei arketa L7! An thes kales times mila me to Leolipop! kserei polla!

 

Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με ποιό απλά λόγια...:O

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι σταματαει η μηχανη (σαν) μαλλον εννοεις οτι σου μπουκωνει και πεφτει, ετσι;

Απο καταναλωση τι βλεπεις;Κανεις αρκετα χλμ η σου βγαζει λιγοτερα απο οσα θα περιμενες;

 

Αυτο το μπουκωμα λοιπον μαλλον οφειλεται σε πλουσιο μιγμα,δηλαδη πεταει παραπανω βενζινη στο πολυ ανοιγμα του γκαζιου και δεν προλαβαινει να το καψει.Στο λεω αυτο γιατι αν ειναι αυτο που καταλαβα το κανει και εμενα.

 

Συγκεκριμενα σημερα στην εθνικη που ημουν πηγαινοντας στη δουλεια,επιτελους:shifty: δεν ειχε κινηση και το ανοιξα το ρημαδι.Εκει λοιπον που κοιταω και πηγαινα με 125, ανοιγω τερμα το γκαζι και πεφτει:!:Πηρα το μαστορα και μου ειπε οτι αυτα ειναι εξαιρετικα νεα,επειδη θα κοψει και αλλο την καταναλωση και θα παρει ταυτοχρονα και αλλο σε επιδοσεις. :D

 

thx όσο για το 70άρι τί νομίζεις..? Α και κάτι άλλο... Πρίν το κάνω 70άρι, τί μπορώ να κάνω για να πηγαίνει κάπως καλύτερα...? ( Απλά πράγματα δεν έχω και πολλά χρήματα)

Link to comment
Share on other sites

Ta 2t peftoun se apodosi meta apo kapoia km! Ama kaneis polla km strwsimo kai kala peftei arga! Ama dn kaneis strwsimo peftei grigora! ta 67km/h pou les gia teliki einai poli liga! gia na to kaneis 72cc prepei na dwseis arketa lefta gia na valei ena kalo setaki!
Link to comment
Share on other sites

thx όσο για το 70άρι τί νομίζεις..? Α και κάτι άλλο... Πρίν το κάνω 70άρι, τί μπορώ να κάνω για να πηγαίνει κάπως καλύτερα...? ( Απλά πράγματα δεν έχω και πολλά χρήματα)

 

Eksatmisi-bilakia! ama pame parapanw(bouzi iridiou-varioator-kai kalitero rithmisma sto carb)

Link to comment
Share on other sites

Re paidia giati vazete filtro??Afou sou kovei...

 

Aντιθετως δινει λιγακι.Βεβαια μπορει να τυχει να μπουκωνει το μηχανακι αμα τραβαει παραπανω αερα και δεν ρυθμιστει οποτε συμβαινει αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα... Πήγα στον μηχανικό και μου είπε να μου αλλάξει μπίλιες και κάτι άλλο... Δεν θυμάμαι ακριβώς τί μου είπε... Τί κερδίζω με τις μπίλιες..?
Link to comment
Share on other sites

Aν βαλει πιο ελαφριες κερδιζεις επιταχυνση,αν βαλει πιο βαριες θα παρει τελικη αλλα οπως τα λες με τις επιδοσεις που εχει, μαλλον θα χασεις επιταχυνση παρα να παρεις τελικη το κοβω. :(
Link to comment
Share on other sites

Reverse εχω ακουσει οτι μετα τη malossi ειναι η καλυτερη.

Σωστα τα λες! πρωτη ειναι η pollini μετα malossi και 3η αυτη που λες.

Ενα καζανι pollini κανει μονο 250 ευρο χειροποιητο και κανα 150 αρι τελικο..αλλα μιλαω για γωνιστικη εξατμιση.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λιγο πολυ τα ιδια ειναι στις racing εκδοσεις αλλα στις απλουστερες πιστευω αυτο που ειπα παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες! πρωτη ειναι η pollini μετα malossi και 3η αυτη που λες.

Ενα καζανι pollini κανει μονο 250 ευρο χειροποιητο και κανα 150 αρι τελικο..αλλα μιλαω για γωνιστικη εξατμιση.:)

πρωτη ειναι η malossi φιλε μου!αν συγκρινεις απο τιμες η αντιστοιχη αγωνιστικη της malossi εχει 450 ευρω!η malossi ειναι πολυ πιο μπροστα απο την polini!δες μονο την διαφορα στα αλογα του αγωνιστικου σετ της malossi με αυτο της polini,26 με 21!5 αλογα ειναι τεραστια διαφορα πιστεψε με!;)

Link to comment
Share on other sites

πρωτη ειναι η malossi φιλε μου!αν συγκρινεις απο τιμες η αντιστοιχη αγωνιστικη της malossi εχει 450 ευρω!η malossi ειναι πολυ πιο μπροστα απο την polini!δες μονο την διαφορα στα αλογα του αγωνιστικου σετ της malossi με αυτο της polini,26 με 21!5 αλογα ειναι τεραστια διαφορα πιστεψε με!;)

 

Opa file pires fora! i polini einai arketa pio grigori apo tin malossi kai me diafora! alla kai i Malossi einai grigori dn lew! alla polini einai korifi

Link to comment
Share on other sites

πρωτη ειναι η malossi φιλε μου!αν συγκρινεις απο τιμες η αντιστοιχη αγωνιστικη της malossi εχει 450 ευρω!η malossi ειναι πολυ πιο μπροστα απο την polini!δες μονο την διαφορα στα αλογα του αγωνιστικου σετ της malossi με αυτο της polini,26 με 21!5 αλογα ειναι τεραστια διαφορα πιστεψε με!;)

 

Mαζι σου και εγω.Τα νουμερα μιλανε καλυτερα απο τον καθενα...:X

Link to comment
Share on other sites

Mαζι σου και εγω.Τα νουμερα μιλανε καλυτερα απο τον καθενα...:X

Εγω δεν μιλησα για σετ αλλα για εξατμιση.Ειναι τυγχαιο που ολα τα αγωνιστηκα ραννερ φορανε εξατμιση pollini??? :blink:

Ο λογος που δεν την προτιμανε ειναι η "τσουχτερη" τιμη και επειδη το καζανι ειναι τοσο ελαφρυ..σε οποιαδηποτε πτωση της μηχανης..στραβωνει ευκολα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μιλησα για σετ αλλα για εξατμιση.Ειναι τυγχαιο που ολα τα αγωνιστηκα ραννερ φορανε εξατμιση pollini??? :blink:

Ο λογος που δεν την προτιμανε ειναι η "τσουχτερη" τιμη και επειδη το καζανι ειναι τοσο ελαφρυ..σε οποιαδηποτε πτωση της μηχανης..στραβωνει ευκολα.

κανεις λαθος φιλαρακι!η αγωνιστικη εξατμιση καθε μαρκας παει σετακι με το κυλινδροπιστονο!επισης ολα τα αγωνιστικα φορανε ή malossi ή cristofolini(στην ιταλια)!για να καταλαβεις ποσο πισω ειναι η polini σου λεω οτι παιρνει κυλινδρους απο την gilardoni η οποια φτιαχνει τους μαμα κυλινδρους για τα runner 180 και τους πουλαει για polini!!αυτο κατι λεει νομιζω!;)ενω η malossi βγαζει χειροποιητους κυλινδρους η ιδια!επισης ειναι η πρωτη εταιρια που εβγαλε πριν λιγο καιρο κιτακι με ιπποδυναμη 26 αλογα στο στροφαλο μετα την cristofolini!malossi for ever φιλε!εγγυηση!!!:D

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος φιλαρακι!η αγωνιστικη εξατμιση καθε μαρκας παει σετακι με το κυλινδροπιστονο!επισης ολα τα αγωνιστικα φορανε ή malossi ή cristofolini(στην ιταλια)!για να καταλαβεις ποσο πισω ειναι η polini σου λεω οτι παιρνει κυλινδρους απο την gilardoni η οποια φτιαχνει τους μαμα κυλινδρους για τα runner 180 και τους πουλαει για polini!!αυτο κατι λεει νομιζω!;)ενω η malossi βγαζει χειροποιητους κυλινδρους η ιδια!επισης ειναι η πρωτη εταιρια που εβγαλε πριν λιγο καιρο κιτακι με ιπποδυναμη 26 αλογα στο στροφαλο μετα την cristofolini!malossi for ever φιλε!εγγυηση!!!:D

α) η αγωνιστικη εξατμιση πωλειται και ξεχωριστα.β) Η πολινι...παντα ηταν και θα ειναι κορυφη,απλα η μαλοσσι εχει μεγαλυτερη γκαμα,καλυτερο marketing και ειναι ποιο φθηνη.γ) πριν καποια χρονια(10 περιπου) που υπηρχε ενα piaggio trophy και ετρεχαν αγωνιστηκα μηχανακια...ετυχε να ειχα κι εγω..τα περισσοτερα μηχανακια ειχανε εξατμιση polini.Τωρα θυμαμαι μηχανακι 72 κυβικα δυναμομετρημενο με 29 αλογα ολο polini και το scooter ηταν piaggio nrg,αλλες εποχες τοτε..επισης και η polini δινει ετοιμο moter.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To τι γινοταν παλια δεν λεει τιποτα πλεον.Αν η polini κυριαρχουσε καποτε, στο χερι της ηταν να ειναι ετσι και τωρα αλλα δεν ειναι.Τωρα δε βλεπεις polini ουτε σε αυτοκολλητο.

 

Τωρα τα malossi ξερουν και αυτα εμπιστευονται.Αλλωστε η βελτιωση που προτιμουν οι περισσοτεροι δεν ειναι αγωνιστικου χαρακτηρα οποτε η polini δεν μπορει να υποστηριξει τον αγοραστη ενω η malossi μπορει και με αρκετες επιλογες.

Τωρα πια ειναι ακομα χειροτερα γιατι για μη αγωνιστικη βελτιωση σχεδον παντα βαζει κανεις malossi και για αγωνιστικη κοιταει πρωτα christofolini και αν ψαξει και μπορει και polini, αλλα να παρει τι;Βγαζει 1-2 κυλιν/ονα, 1 εξατμιση κλπ.Ολοι το ιδιο μηχανακι θα ειχαν απλα με αλλα νουμερα πλαισιου και κινητηρα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...