Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω αρχηασα εδω και μια εβδομαδα να χρησιμοτοιω selenia κητρινο γιατη μετα - ΑΠΟ ΑΥΤΟ - που εκανα (ειχα ξεμινει απο λαδημαστορα και εβαλα ενα εντελος οικονομικο καμια 200ml μεχρη να ερθων τα λαδια που ειχα παραγκηλη) και μεσα σε 2 μερες εκαψε φλατζα κεφαλης και κατη ακουγετε, αυριο θα το παω στον μασορα μου γιατη εχει κρυο και δεν μπορω να το ανοιξω εγω. Μακαρη να μην ειναι καμια μπιελα θα με ξενεροσει πολλη ασχημα.:(:cry:

Εχα κανει και την αλλη μλκια να το κανω καμια 100km σε αυτη την κατασταση.:X

εσεις τη γνωμη εχεται για αυτο το λαδη(selenia κητρινο)?

[SIGPIC][/SIGPIC] 68,5 wiseco και τα υπολειπα malossi.
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα βαλει μια και μονο φορα πριν διαβασω εδω μεσα αλλα και σε αλλα φορουμς για το τοτε motul 600 και τωρα 710.Δεν παρατηρησα κατι συγκεκριμενο σε τοσο ,ολρο χρονικο διαστημα.

 

Χθες μου βρηκε και μπουζι ιριδιου NGK ωστε να δεσει με την κεφαλη μαζι με την χαλκινη φλατζα καυσης.Αλλα να δουλευει και το νεο κοντερ ενταξει.

Μου υπολογιζει συνολικη αυτονομια γυρω στα 250χλμ :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι ,η γκαντεμια μου ξαναχτυπα!

 

Γυριζοντας χθες σπιτι απο το μηχανικο που επιτελους πηρα το μηχανακι μου.

Με σχεδον "κλειστο" γκαζι πηγαινα με 60χλμ με μπουζι ιριδιου,ελευθερωση της εξατμισης και γενικα πολυ καλες εντυπωσεις, μεχρι που αρχισε απο το μοτερ να κανει πολυ θορυβο μεχρι που σταματησα και εσβησε και δεν ξαναπηρε.

Με εσπρωξε ο μαστορας μεχρι το μαγαζι οπου διαπιστωσε τα εξης :

 

Απο το κομπλερακι της μιζας μεσα ελειπε μια ροδελιτσα,αυτο ειχε ως αποτελεσμα να εχει μποσικα μεχρι που βρηκε και εφαγε το γραναζι που εφαπτοταν αφησε γρεζια τα οποια εσκισαν την τσιμουχα του στροφαλου και περασαν μεσα στο θαλαμο τα γρεζια και αερας.

 

Δεν το ανοιξε περισσοτερο (ειχε παει ηδη 23:30) οποτε σημερα το βραδυ μαλλον αναμενονται περισσοτερα κακα μαντατα.

 

Αυτο ειχε επισκευαστει τον Ιουλιο και κανενας αλλος εκτοτε εβαλε χερι, οποτε θα παω παλι στο συνεργειο και ευλογως θα απαιτησω επισκευη χωρις να χρεωθω το οτιδηποτε μιας και οτι εγινε ειναι ευθυνη εκεινου που το εδεσε την τελευταια φορα που ανοιχτηκε.:mad:

 

Σωστα δε μιλαω ρε παιδια :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειχε επισκευαστει τον Ιουλιο και κανενας αλλος εκτοτε εβαλε χερι, οποτε θα παω παλι στο συνεργειο και ευλογως θα απαιτησω επισκευη χωρις να χρεωθω το οτιδηποτε μιας και οτι εγινε ειναι ευθυνη εκεινου που το εδεσε την τελευταια φορα που ανοιχτηκε.:mad:

 

Σωστα δε μιλαω ρε παιδια :(

 

και σιγα μην βρεις δικιο.μετα απο τοσο χρονικο διαστημα σιγα μην παραδεχτει κανενας αυτο που σου ετυχε :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε φιλε, δεν ειναι τετοιος ανθρωπος.Παω εκει πανω απο 2 χρονια και οτι και να κανω δεν το πληρωνω και αμεσως, οποτε εχω.Ασε το ποσα λεφτα εχω αφησει εκει.Τουλαχιστον θα επιδιωξω μια μεση λυση, αν δεν μου βγει θα πω ΟΚ θα χρεωθω εγω αλλα τα λεφτα εκεινα δεν θα τα δουν ποτε απο εμενα και ας κανει οτι θελει μετα.

 

Πουστι@ αυτοι ,πουστι@ και εγω :mad:.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε φιλε, δεν ειναι τετοιος ανθρωπος.Παω εκει πανω απο 2 χρονια και οτι και να κανω δεν το πληρωνω και αμεσως, οποτε εχω.Ασε το ποσα λεφτα εχω αφησει εκει.Τουλαχιστον θα επιδιωξω μια μεση λυση, αν δεν μου βγει θα πω ΟΚ θα χρεωθω εγω αλλα τα λεφτα εκεινα δεν θα τα δουν ποτε απο εμενα και ας κανει οτι θελει μετα.

 

Πουστι@ αυτοι ,πουστι@ και εγω :mad:.

Μακαρι,κι εγω με σενα ειμαι..αλλα τα μαστορια εχουν δικο τους κωδικα επικοινωνιας :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ena filaraki petakse moter rodes kai timoni apo to kaimeno to 50araki to gillera kai forese moter apo to 2t to 180 ,tis rodes ,pirounia timonia kai paei legodas,meta peirakse to moter me kylindropistono mallosi kai katelikse mesa se 2 xronia (pws adexe?) na tou spasei 5 fores synolika ,opote gia kati tetio extreme de tha sto synistousa ektos an exeis polu kalo mixaniko.vgale tous koftes gia arxi kai tha deis megali diafora

το χεις δει εσυ οτι ειναι 180?χρονια τωρα ακουω για τετοιο σκηνικο αλλα ποτε δεν το ειδα...

κ απ οσο ξερω το μοτερ του 180 δεν ταιριαζει κ στον σκελετο

Link to comment
Share on other sites

το χεις δει εσυ οτι ειναι 180?χρονια τωρα ακουω για τετοιο σκηνικο αλλα ποτε δεν το ειδα...

κ απ οσο ξερω το μοτερ του 180 δεν ταιριαζει κ στον σκελετο

 

Mpainei kai se skeleto runner 50 2T alla kai se skeleto zip 2T to proigoumeno montela.Milao ef oson to exo dei kai exo treksei mazi m ena.

Link to comment
Share on other sites

Gia sas mages!Edw kai kapoio kairo lew na parw to Gilera dna kserw foraei to idio moter me to runner gia auto dialeksa na grapsw apantisi edw! Lew ama to parw na to kanw 65cc malossi full! kserete poso paei to malli? NA valw tin malossi i tin leo vince zx? oti alo mporeite na peite pou nha me voithaei panw sto thema moy peite giati kaigomai!!! thx prokatavolika!
Link to comment
Share on other sites

Gia sas mages!Edw kai kapoio kairo lew na parw to Gilera dna kserw foraei to idio moter me to runner gia auto dialeksa na grapsw apantisi edw! Lew ama to parw na to kanw 65cc malossi full! kserete poso paei to malli? NA valw tin malossi i tin leo vince zx? oti alo mporeite na peite pou nha me voithaei panw sto thema moy peite giati kaigomai!!! thx prokatavolika!

ιδιο ακριβως μοτερ φορανε.τωρα με την εξατμιση θα εχεις προβλημα..γιατι δεν τεριαζουν ακριβως οι βασεις(λαιμος) αλλα με ψαξιμο θα βρεις σιγουρα κατι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Gia sas mages!Edw kai kapoio kairo lew na parw to Gilera dna kserw foraei to idio moter me to runner gia auto dialeksa na grapsw apantisi edw! Lew ama to parw na to kanw 65cc malossi full! kserete poso paei to malli? NA valw tin malossi i tin leo vince zx? oti alo mporeite na peite pou nha me voithaei panw sto thema moy peite giati kaigomai!!! thx prokatavolika!

 

Kai giati den vazeis mixani 180cc pano?Oute pistonia kathe treis kai ligo venzines tha einai to idio kai den tha fovasai mia to louri kai mia tin kefali.Tora an to kaneis opos eipes full malossi simainei oti pas giro sta 24hp.Auto simaini oti to mixanaki tha to xeis gia kontres mono to poli mexri periptero gia lucozade kai piso.Aaa kai louri kathe 2 vdomades...

Link to comment
Share on other sites

Οπα ρε παιδια...Σιγα μην το βγαζει βολτα μια φορα το μηνα.

 

Οπως και να εχει υπαρχουν και αλλοι τροποι να βγαλεις πολυ δυναμη χωρις μεγαλη καταναλωση.

Πριν ενα μηνα το μαχανακι με 100αρι ζιγκλερ εκανε 90χλμ ανα γεμισμα

Πριν 10 μερες με 70αρι ζιγκλερ εκανε 175χλμ

Με τις τελικες ρυθμισεις που γινονται τωρα που μιλαμε αναμενεται να αγγιξει τα 250χλμ συτονομιας με ιπποδυναμη αρκετη να γεμιζει ανετα το σασμαν της malossi.(max~150Κm/h)

 

Δυστυχως οπως εχω διαπιστωσει εξαρταται απο ποιανου τα χερια θα γινει η βελτιωση ωστε να αντεχει στη χρηση και στο χρονο.Αλλα πιστευω οτι τα racing εξαρτηματα οποιουδηποτε οικου δεν αξιζουν:X

 

Nα σου συστησω ανθρωπο να σου κανει οτι θες περα απο τις γνωστες μεθοδους.;) Αρκει να εχεις χρημα να χαλασεις.

Link to comment
Share on other sites

Thx paides!!! wraioi!! otan ennow full lew oti uparxei malossi! ;-) alla ap'oti mou lete ama einai kathe 2 vgomades na kawn service stin ousia...kapws allazoun ta pragmata! ta malossi dn einai agwnistika etsi kserw! kathara agwnistika einia ta polini! oso gia ta metrakit dn kserw polla...! stin odigisi to DNA einai kalo??? mipws kserete?
Link to comment
Share on other sites

Thx paides!!! wraioi!! otan ennow full lew oti uparxei malossi! ;-) alla ap'oti mou lete ama einai kathe 2 vgomades na kawn service stin ousia...kapws allazoun ta pragmata! ta malossi dn einai agwnistika etsi kserw! kathara agwnistika einia ta polini! oso gia ta metrakit dn kserw polla...! stin odigisi to DNA einai kalo??? mipws kserete?

 

Prota kai kirion iparxoun pistonia monou elatiriou kai diplou esi an to thes gia volta tote me diplo elatirio alla den tha xeis ta aloga tou allou pistoniou.Eksartatai vevaia apo to ftiaksimo tou mastora kai legetai episis oti kapoia gnisia kommatia tis gilera einai kalitera apo tis malossi.An pas gia pollini pragmata thes komple pragmata....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα runner 50αρι με μοτερ 180 full malossi και κατι πατεντες, το μηχανακη βγαζει 28 αλογα απο τα 60 μεχρη τα 170km/h και τωρα ειναι στον μαστορα για να φτασει τα 30 αλογα το κικλοφορο κανονηκα μονο που βαζω τιν μαμα εξατμιση γιανα μην ακουγετε και μικροτερο ζιγκλερ και ειναι κομπλε σερβις το κανω καθε 5000km.

Το μηχανακη στιν βολτα εχει 23 αλογα και πηγενει αρκετα καλα.

[SIGPIC][/SIGPIC] 68,5 wiseco και τα υπολειπα malossi.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε συ ειναι τρελα;Αμα σου λεει το παιδι οτι το εχει 180 malossi γιατι σου ακουγεται περιεργο τα 170;

 

Για κοντερ μιλαμε ετσι, λογικο να υπαρχουν απωλειες μεγαλες αλλα δεν ειναι ανεφικτο.Μου ειπε ενα παληκαρι οτι με μαμα 180 2Τ ειδε 130.Ε αμα του ριξεις και κανα 2000αρο γιατι τοσα κοβω να εδωσε να μην παει τουλαχιστον αυτα ειναι ανεπιτρεπτο.

 

Προσπαθησε να μην σκεφτεσαι βασει κυβικων αλλα ιπποδυναμης.Αμα ο αλλος εχει την ισχυη να δωσει πολλα χλμ δεν θα του πει ο κυβισμος "στοπ δεν πας παραπανω ,ειμαστε λιγα."

 

Τα 150 ο μηχανικος μου λεει οτι θα τα εχει.Αναφερει συγκεκριμενα οτι αν πχ τωρα το μηχανακι δουλευει στις 10.000 στροφες ,στον τροχο πανε 1000.Με το σασμαν που θα βαλει επανω θα πανε πχ 1700.Οποτε δεν τρωει δυναμη το μακρυ σασμαν, ισα ισα που υπαρχει κερδος στην εκμεταλευσιμη δυναμη του κινητηρα.

 

Υπομονη λιγο να δω και εγω τι θα γινει.Αλλα οτι μου λεει σας λεω.Αμα τον αμφισβητησω κιολας μου λεει."Οτι σου εχω πει μεχρι τωρα το εχω κανει" φυσικα ναι και με το παραπανω του λεω."τι αναρωτιεσαι τοτε ολα θα γινουν, υπομονη"

Link to comment
Share on other sites

Xairw poly re.Sto konter mporei na pianei 170km/h.Metrato omws me kana autokinito.150 to polu na dixei.Den einai mono i ipodinami pou epireazei tin teliki alla kai to granazwma to baros i aerodinamiki kai alloi paragontes.Kai gw me to 50ari pigena 120 konter kai xairomoun twra auta ta km/h me to RS einai 100 ante 110.Fantasou poso ekleve..

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

E ναι ρε φιλε, δε θα παρεξηγηθουμε τωρα για αυτο.Αλλα και εσυ ξερεις οτι αυτο που βλεπεις λες και σε αλλους.Αυτο τραβαει η καμερα κλπ.

Τωρα αν κλεβει 20-30-50 ειναι αλλο θεμα.Αλλου ειναι λιγο αλλου πολυ.

Link to comment
Share on other sites

to thama dn einai ama klevei...alla na mporeis na ta ftsei grigora.....kai 10 katw na einai ama xreiazesai 1 tetarto na ta piaseis ti na ta kaneis? edw stin Kavala exei figei se kontra runner 72cc mono elatirio metrakit runner 180 2t!!! me apostasi!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξερω αμα το κοντερ μου κλεβει ή οχι γιατη δεν εχω αλαξει ακομα κοντερ και εχω απο 50αρι το οπιο κανει κυκλο μεχρι το 10 και μετα σταματαει τα 170 τα εβγαλα στο δυναμομετρο και στο δρομο το μετρισα με ενα cupra ενος φιλου σε 850 μετρα εχω τα 170.
[SIGPIC][/SIGPIC] 68,5 wiseco και τα υπολειπα malossi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...