Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια να σας ρωτησω λιγακι κατι.....αμα βγαλω τον καταλυτη απο την μαμισια εξατμηση θα κερδισω τιποτα??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια να σας ρωτησω λιγακι κατι.....αμα βγαλω τον καταλυτη απο την μαμισια εξατμηση θα κερδισω τιποτα??

 

Μπορει να κερδισεις κληση απο την τροχαια.:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησω λιγακι κατι.....αμα βγαλω τον καταλυτη απο την μαμισια εξατμηση θα κερδισω τιποτα??

μονο κακο θα κανεις στο μηχανακι.:down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οντως καταλυτικο το μηχανακι και να μην κερδισει η χασει δυναμη το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βγαζει καρκινο απο πισω.

Μεγαλη ηλιθιοτητα να βγαλεις καταλυτη.Στην καλυτερη των περιπτωσεων να παρεις 2 αλογα και μονο σε 600αρια και 1000αρια μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.Εχω runner50 κκ και σκεφτομαι να του αλαξω κινητηρα και να βαλω πανω εναν 200αρι (η εστω εναν 125 και να τον φτιαξω) τετραχρονο.Αποτι εχω δει ομως το τετραχρωνο χρειαζεται 2 σουστες.Το ερωτημα ειναι ξερει κανεις καταναλωση 4τ 125 , 200 κκ και αν φερει επιδωσεις και γινεται να γινει αυτη η πατεντα μηπως ο σκελετος του 50αριου δεν θα αντεξει και θα μου σπασει στο δρομο?Η δευτερη σουστα πως θα μπει αφου δεν υπαρχουν βασεις στον σκελετο ?

 

Έχει συζητηθεί 10000άδες φορές αυτό το θέμα στο φόρουμ. Το συμπέρασμα κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι: Καλύτερα να πουλήσεις το 50άρι και να αγοράσεις κατευθείαν 180 ή 200άρι. Δεν αξίζει τον κόπο-χρόνο και κυρίως το χρήμα μια τέτοια μετατροπή, αφού θα πρέπει στην ουσία να αλλάξεις το 80% του μηχανακιου.

 

By the way, ποιο runner εχεις, γιατι στο δικό μου (runner sp 2002) έχει τις βάσεις (μια τρυπα απο την αλλη πλευρά) ο σκελετός για 2ο αμορτισερ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οντως καταλυτικο το μηχανακι και να μην κερδισει η χασει δυναμη το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βγαζει καρκινο απο πισω.

Μεγαλη ηλιθιοτητα να βγαλεις καταλυτη.Στην καλυτερη των περιπτωσεων να παρεις 2 αλογα και μονο σε 600αρια και 1000αρια μοτερ.

ναι αλλα οταν αλλαζεις εξατμηση βγαινει ο καταλυτης....μου ειπαν να τον βγαλω και οτι κατι θα κερδισω!! να μην τον βγαλω λες?αααα και κατι αλλο...μολις βγαινουν οι κοφτες στα runner τι ζιγκλερ μπαινει στο καρμπυρατερ?65? 50cc ειναι το μηχανακι!!

Edited by Gazofonias16
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οταν αλλαζεις εξατμηση βγαινει ο καταλυτης....μου ειπαν να τον βγαλω και οτι κατι θα κερδισω!! να μην τον βγαλω λες?αααα και κατι αλλο...μολις βγαινουν οι κοφτες στα runner τι ζιγκλερ μπαινει στο καρμπυρατερ?65? 50cc ειναι το μηχανακι!!

 

Ναι αλλα οταν αλλαζεις εξατμιση αυτοματως αλλαζουν και τα χαρακτηριστικα της εξατμισης.Γι αυτο κερδιζεις με την αλλαγμενη εξατμιση.

Και λογικα και η καινουργια θα εχει καταλυτες αλλιως ειναι για αγωνιστικη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οταν αλλαζεις εξατμιση αυτοματως αλλαζουν και τα χαρακτηριστικα της εξατμισης.Γι αυτο κερδιζεις με την αλλαγμενη εξατμιση.

Και λογικα και η καινουργια θα εχει καταλυτες αλλιως ειναι για αγωνιστικη χρηση.

δηλαδη δεν θα κερδισω τιποτα? Δεν αξιζει να το βγαλω ε?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν θα κερδισω τιποτα? Δεν αξιζει να το βγαλω ε?

 

Δεν θα κερδισεις απολυτως τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί 10000άδες φορές αυτό το θέμα στο φόρουμ. Το συμπέρασμα κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι: Καλύτερα να πουλήσεις το 50άρι και να αγοράσεις κατευθείαν 180 ή 200άρι. Δεν αξίζει τον κόπο-χρόνο και κυρίως το χρήμα μια τέτοια μετατροπή, αφού θα πρέπει στην ουσία να αλλάξεις το 80% του μηχανακιου.

 

By the way, ποιο runner εχεις, γιατι στο δικό μου (runner sp 2002) έχει τις βάσεις (μια τρυπα απο την αλλη πλευρά) ο σκελετός για 2ο αμορτισερ.

 

το Runner με την μεγαλη αεροτομη απο πισω !! δεν εχω ψαξει αν εχει ο σκελετος δευτερη τρυπα .Το προβλημα ειναι λογω χαρτιων εχω διπλωμα για 50αρι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αν και δεν έχω runner θα μιλήσω γιατί το μοτέρ του σκούτερ μου είναι παρόμοιο με του 50αριού (δίχρονο) 120 χιλιόμετρα με 6 λίτρα βενζίνης-20χλμ. το λίτρο. το μηχανάκι μου είναι απριλια ραλλυ
Link to comment
Share on other sites

παδια ποσα χιλιομετρα κανετε με 1 λιτρο βενζινη?

αναλογως πως τα πηγαινει ο καθενας.(συνθηκες πολης) επισης παιζει μεγαλο ρολο και η ποιοτητα της βενζινης.ποιο ευκολα βγαζεις συμπερασματα με ενα γεμισμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε συ leolipop εγω με 2 λιτρα εκανα 25χιλιομετρα!!! καιει παρα πολυ ε? εμενα ειναι τ 2009!! Edited by Gazofonias16
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι του εχεις κανει.Επειδη εγω του εχω κανει πααααρα πολλα να φανταστεις θελω 1cm να γυρισω το γκαζι για να παω με 70-80....Τι να καψει εκει;;;
Link to comment
Share on other sites

εξατμιση gianelli reverse, βαριατορ polinι το 9μπιλο με το ασπρο ελατηριο Malossi!!! πολλα δεν ειναι ρε ****το? :-( ή ετσι μου φενεται?
Link to comment
Share on other sites

Δλδ με ένα γέμισμα βγάζεις το πολύ 140 χιλιόμετρα??? Κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά.

Αν πάλι τα υπολόγισες σωστά και είναι έτσι....κάτι δεν πάει καλα στο μηχανάκι σου. Δεν είναι δυνατόν 50ράκι να καίει 10 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα!!...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Με 5 ευρο 100αρα απ'οτι θυμαμε γυρο στα 50 χιλιομετρα μου βγαζει...
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

καλα τα υπολογισα....τωρα ομως το ξαναμετραω!! ρε jimara ποιο runner εχεις?

 

Έχω το runner sp 50 liquid cooled 2002

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...