Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπορεις να μ πεις κατι ενδιαμεσο για να εχω και καλες εκκινισεις και τελικες....

Αν τα βαλω ολλα αυτα η γνωμη σου ειναι οτι θα πιγενει καλα???

Και με αυτα π μ προτεινες ποσα κυβικα θα γινει το μηχανακι????

?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Bαλε 4.5- 5 γραμαρια. Το μηχανακι θα παει παρα πολυ καλα με αυτα τα πραγματα!!!! Θα δινει 47mm δηλαδι περιπου 72 κυβικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Στο 9 μπιλο καλα ειναι 2,0 - 2,5 - 3,0.Εγω που το θελω οσο πιο "μακρυ" γινεται φοραω 4,0 και βγαινουν μεχρι 8-9 αν θυμαμαι καλα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια........ :)

Τωρα αρχιζω μαζευω λεφτα για να το φτιαξω........

Και κατι τελευτεο αμα βαλω ολα αυτα και το πολινι το 9μπιλο 3,0 γραμ τι τελικες θα εχω

??????

??????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια........ :)

Τωρα αρχιζω μαζευω λεφτα για να το φτιαξω........

Και κατι τελευτεο αμα βαλω ολα αυτα και το πολινι το 9μπιλο 3,0 γραμ τι τελικες θα εχω

??????

??????

λοιπον παιδες...εχω ενα runner 180 fxr 2t του 2003...πριν καμια βδομαδα φευγοντας απο πειραια μου κολλησε πανω στον κηφισσο...τωρα το εχω στην αντιπροσωπεια στον πειραια και σημερα μου ειπε πς κολλησε για τα καλα και πως δεν γλυτωνω μονο με ενα πιστονι και με ελατηρια...τον ρωτησα ποσο κοστιζει το μανισιο κυλιδροπιστονοαλλα και το mallosi και μου ειπε πως το μανισιο εχει 250 και το mallosi 480...επισης,τα περαστικα...δηλαδη η εργασια κοστιζει 120 ευρω...πειτε μου ρε παιδια αυτες οι τιμες ειναι λογικες ή οχι...πειτε μου γιατι δεν την παλευω καλοκαιριατικα...

Link to comment
Share on other sites

1)Tα περαστικα ειναι πολλα κατα τη γνωμη μου

2)Ειτε μαλοσι βαλει ειτε μανισιο το ΙΔΙΟ ειναι.Μου τα εχει δειξει φιλος που ειχε και τους δυο κυλινδρους.ΟΛΑ ιδια τα νουμερα οι κωδικοι τα παντα...Κοροιδια ειναι για τα 180αρια...

 

Βαλε το μανισιο κυλινδρο και λεγε οτι ειναι μαλοσι μετα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , θα ήθελα να ρωτήσω την παρέα κάτι . :p

Έχω ένα Gillera Runner SP 50 cc , 2009 . Του έχω βάλει το κλασσικό Mallossi Kit για 72 cc και εξάτμιση Mallossi (αγωνιστική) . Μπορώ να του φορέσω φώτα ξένων ; Μπορώ να του βάλω μαγαλύτερης ισχύς μπαταρία για να τα "σηκώνει" ; Απο παρέες έχω ακούσει οτι δεν γίνεται τίποτα απο τα δύο , ισχύει ; :(

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε παρεες η μην τις ακους :p , και τα 2 γινονται.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις σου . Μπορείς να μου πείς περίπου πόσο πάνε οι τιμές και που μπορώ να τα βρώ ;

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay ενα σετ των 2 εχει απο 45€+ πανω.Αλλιως πας σε μαγαζι με αξεσουαρ και ακριβοπληρωνεις ενα σετ.Μπαταρια θες απο 9Α και πανω αλλα μεγαλο ρολο παιζει και η γεννητρια που γεμιζει την μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Στο ebay ενα σετ των 2 εχει απο 45€+ πανω.Αλλιως πας σε μαγαζι με αξεσουαρ και ακριβοπληρωνεις ενα σετ.Μπαταρια θες απο 9Α και πανω αλλα μεγαλο ρολο παιζει και η γεννητρια που γεμιζει την μπαταρια.

 

Απο e-bay ειμαι σιγουρος οτι θα μπερδευτώ + οτι θα φάω καιρο να το περιμένω + οτι δεν το θεωρώ και τόσο αξιόπιστο ... Σε τι είδος μαγαζί πρέπει να πάω για να μου κάνει αυτήν την δουλειά ; Δηλαδή αγορά μπαταρίας , γεννήτριας που γεμίζει την μπαταρία και τοποθέτηση ; Πόσο θα κάνει ένα σετάκι σε μαγαζί και που θα το τοποθετήσω ;

Link to comment
Share on other sites

1) Η γεννητρια ειναι πανω στο μηχανακι και δυστυχως δεν αλλαζει απλα το ανεφερα με την σκεψη οτι θα γεμιζει αργα την μπαταρια σε σχεση με μηχανακι παραπανω κυβικων.

2) Πρεπει να πας σε ηλεκτρολογειο μηχανων η αυτοκινητων.

3) Θα βρεις μονο σετ με 2 λαμπες που το πιο αγνωστο εδω εχει περιπου στα 80€ απο κει και μετα μονο προς τα πανω πανε οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει σε οικογενειακο φιλο που εχει μαγαζι με συναγερμους ξενον κ ηχοσυστηματα και μου πε πως δεν γινεται,επισης και σε αλλα 3 η 4 μαγαζια καλα κιολας και μου παν το ιδιο αφου το ψαξαν... και στο ρανερ και στο κρυπτον,απ οτι γνωριζω πρεπει να ναι σταθερα τα φωτα για να μπουνε,πχ.κρυπτον χ,address,τωρα ενταξει αλλος αμα βαλει λαμπα ΤΥΠΟΥ:lol: ξενον και το λεει ξενον... καλυτερα να μην βαζετε κατι οταν δεν ειστε σιγουροι οτι μπαινει,η να σας πει καποιος επαγγελματιας οτι μπαινει:)γνωμη μ:)
Link to comment
Share on other sites

Σιγα το πραγμα ρε παιδια!!Απλα πρεπει να ξερεις τι τυπο λαμπα φορας στη μεσαια σκαλα και απο κει και μετα το μονο που κανεις ειναι να βαλεις τα καλωδια στη μπαταρια παρεμβαλοντας ενα διακοπτακι.

 

Θα μπορεις να τα κλεινει πλεον που απο το εργοστασια δε γινεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά , επειδή μπερδέυτικα . Τελικά γίνεται , δεν γίνεται ή γίνεται με πατέντα ; :confused:

 

Υ.Γ : Αν γίνεται με όμορφη δουλειά και να κλείνει και τελείως κομπλέ , γιατί μου την έσπαγε που δεν μπορούσα να το κλείσω ..!

 

Υ.Γ.2 : Ξέρει κανένας κανένα μάστορα που να αναλαμβάνει τέτοια δουλειά και κάποιο μαγαζί ώστε να πάρω ότι μου πει οτι χρειάζεται ;

 

(Να μου το στείλει σε pm ή με e-mail . )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

geia sas pedia

9elo ligo voh9ia apton <<prytanis>> xoris n pare3igi9ite

oi upolipoi apla ein mhxanakos k go 9elo sigura pragmata

LOIPON exo runneraki 50cc k 9elo n t kano na petaei !!!!!

dino to poli 400 euro!!!! ti na kano ???:(

 

Προσοχή! Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

εξατμιση (100) ιμαντα (30) βαριατορ με μπιλιες (80) ζιγκλερ κ εργασια (30)= 240ε περιπου

εχει διαφορα απ το μανισιο και βγαζεις γυρω στα 90,γενικα εχεις το κατι παραπανω

 

 

κυλ/πιστονο (190-240 αναλογα),καρμπυρατερ 19 η 21 με φιλτρο κ εισαγωγη (100-130) εξ

ατμιση (150),βαριατορ με μπιλιες κ ιμαντα (110), εργασια (100-150) 450-550ε περιπου

εχεις αρκετο γκαζι,τελικη 110 κοντα,δυνατο,γρηγορα ανεβασματα,αλλα θελει προσοχη,ζεσταμα,να μην το καις ολη μερα,και οχι μακρινες αποστασεις

 

να ξερεις οτι στην 2η περιπτωση που το κανεις 65αρι,καποιο προβλημα θα σου βγαλει,και για καλυτερο αποτελεσμα για να μην κολλησει καλο θα ηταν να κανεις μιξη,να βαζεις λαδι μεσ την βενζινη,καθε φορα που βαζεις.. επισης μπορει να σπασει τπτ ρουλεμαν στροφαλου.. τα χω περασει ολα αυτα οποτε προσοχη σε οτι κανεις τσακαλε

Link to comment
Share on other sites

9a prospa9iso tn deuteri periptosi ! me tn ergasia t mhxaniku poso 9a m vgoun peripou.? pantos euxaristo g tn voh9eia SU !:)

 

Προσοχή! Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Να βαλω χοανη η να αφησω τον παπα??

Σε 22 dellorto με νικασιλ malossi..

Τωρα εχω 78 ζιγκλερ με παπα...

Και με χοανη τη ζιγκλερ να βαλω??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Να βαλω χοανη η να αφησω τον παπα??

Σε 22 dellorto με νικασιλ malossi..

Τωρα εχω 78 ζιγκλερ με παπα...

Και με χοανη τη ζιγκλερ να βαλω??

θα βαλεις την χοανη την κοκκινη..της malossi.

 

τοσο μεγαλο καρμπυλατερ με τον παπα..θα το μπουκωσεις το μηχανακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Papa me malossi filtro mesa kai kamia trypoula apo pisw gia pio poli aera!gnomi mou!me to filtro 8a exeis provlimata opws apo nera skones!
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις..

με τον παπα δουλευει χωρις φιλτο και με τριπες αλλιος πνιγετε..

τελικα πειρα μια τυπου malossi κοκκινη το θεμα ειναι τη ζιγκλερ θελει τωρα..??

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia.

Exw ena gillera runner sp 2009 (to epaitiako) xwris ta karnavali autokollita !!!

Me liga logia thn paraskeuh tha valw to mhxanaki mesa..Alla dn eimai sigouros gia tis metatropes kathws dn eimai k eidikos

Loipon

Tha diathesw mexri 400 euro gia arxh

Ta opoia tha pane sigoura se mia kalh e3atmish gia 50ari p na kanei k gia 80ari

Skeftomai giannelli.Epishs ena 1ono stan gt dn exei k ti allo?

Dwste kamia idea

Kilindrompistono dn tha alla3w akoma

2χρονο μοτερ που πιανει χιλιομετρα τοσα..Ποσα?Τοσα..Οσα δν φτανει το κεφαλι σου να βαλει μωρη κλοσσα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...