Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nai alla ama kaneis tin metatropi! exeis 33hp aloga apo mama an dn kanw althos kai mporeis na ftaseis polla parapanw!+ exei kai siblekti!

Σου το εξηγησα οτι αυτο που θελεις να κανεις δεν γινεται..αντε εβαλες συμπλεκτη..το φρενο που θα το βαλεις?? η θα κανεις πατεντα με 2 μανετες.τοσα σκουτερ εχω δει αγωνιστικα..και εδω στην Ιταλια..και τετοια μετατροπη δεν εχω βρει.

επισης και στην σφαιρα της φαντασιας αμα μπορεσεις και κανεις αυτο που θελεις..την παρανομια που την βαζεις??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σου το εξηγησα οτι αυτο που θελεις να κανεις δεν γινεται..αντε εβαλες συμπλεκτη..το φρενο που θα το βαλεις?? η θα κανεις πατεντα με 2 μανετες.τοσα σκουτερ εχω δει αγωνιστικα..και εδω στην Ιταλια..και τετοια μετατροπη δεν εχω βρει.

επισης και στην σφαιρα της φαντασιας αμα μπορεσεις και κανεις αυτο που θελεις..την παρανομια που την βαζεις??

 

Vre an iparxei to xrima ginontai ta panta.Apla me tous mpatsous den tha exeis kai tis kaliteres sxeseis.To mono dedomeno.Episis to mixanaki tha einai gia kontres pio poli oxi gia na pigaineis cinema goodys club kai pali spiti.Gousta einai auta.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω πληρως.Αλλα θελει πολυ ψαξιμο για να γινει κατι τετοιο ωστε και τα λεφτα για πεταμα να ειχε κανεις, δεν θα εχανε τον καιρο του να το υλοποιησει.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω πληρως.Αλλα θελει πολυ ψαξιμο για να γινει κατι τετοιο ωστε και τα λεφτα για πεταμα να ειχε κανεις, δεν θα εχανε τον καιρο του να το υλοποιησει.

 

Mia idea itan kai perase.Pou ksereis mporei na ginei kapote...

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις αν θα παρει το μηχανακι, ναι θα δεις κατι καλυτερο.

Ριντιερα μην βαλεις.Κανει 55€ και θα σου αυξησει καταναλωση χωρις να δεις τιποτα το τρομερο.Αντ'αυτου βαλέ αυτα τα 55 μαζι με αλλα 45πχ και παρε μια απλη καλυτερη εξατμιση αν δεν ζητας πολλα απο το μηχανακι σου σε σχεση με αυτη που εχεις τωρα να παρει και τελικη και ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις αν θα παρει το μηχανακι, ναι θα δεις κατι καλυτερο.

Ριντιερα μην βαλεις.Κανει 55€ και θα σου αυξησει καταναλωση χωρις να δεις τιποτα το τρομερο.Αντ'αυτου βαλέ αυτα τα 55 μαζι με αλλα 45πχ και παρε μια απλη καλυτερη εξατμιση αν δεν ζητας πολλα απο το μηχανακι σου σε σχεση με αυτη που εχεις τωρα να παρει και τελικη και ηχο.

 

exatmisi exo idi....na valo variator imanta kai mpouzi mono kai ena kalo rithmizma alla poso axizoun i kai kati akoma ti protineis na balo.... ??

akoma den thelo na to kano 72cc mono psilipragmata na balo na pigenei ligo kalitera apo prin....ti mou protineis???

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις ρε φιλε βαλε και λιγο στιξη γιατι δεν ξερω που τελειωνει μια προταση και που αρχιζει η ερωτηση.

 

Λοιπον αν καταλαβα καλα θες :

 

Βαριατορ = 72

Ιμαντας = 30

Μπουζι NGK ιριδιου = 13

Φιλτρο = 7

 

Αμα θες υπαρχουν κιτακια κυλ/νων στα 50cc πιο ποιοτικα και αποδοτικα απο το γνησιο.

Κοντα στα 150€

Link to comment
Share on other sites

κυλ/νων = κυλινδρο-πιστονων

 

Θα δεις διαφορα λεω.Τι εξατμιση εχεις τωρα;

 

Το καρμπ αν μετα που εβαλες την εξατμιση δεν εχει ρυθμιστει μπορει να θελει κατι ψιλα.

Συμπλεκτη βαλε μονο οταν χαλασει η εχεις βαλει ολα τα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

kul/nwn???? me auta pou mou eipes kai tin exatmisi pou exo tha anevasei tha diksei i diafora. a kai to karb tha thelei rithmisma??

na se rotiso axizei na balo simlekti.....???

αφου εισαι απο κομοτηνη ρωτα τον κοσμα που εχει φτιαξει αρκετα runner στην πολη σου!κατι θα εχει να σου προτεινει κιαυτος!γνωμη μου παντως ειναι οτι με οταν αποφασισεις να βαλεις κυλινδρο τοτε θα δεις πραγματικη διαφορα απο το πενηνταρι!:)

 

Εγω επιτελους μετα απο 35 μερες καβαλησα το μοτο μου.

 

Πρωτες εντυπωσεις : Η κινηση ξεκιναει στις 6500-7000 στροφες απολυτως φυσιλογικο με μακρυτερο σασμαν.Αρπαζει για τα καλα στις 8000-9000 και με ολοκληρο "χουφτωμα" 10000.

 

Επειδη στρωνω ελατηρια δεν τρεχω...ακομα.Ολα αυτα με θερμοκρασια απο 68-75 βαθμους.

για πες τις εντυπωσεις σου?τι λεει απο τελικη?τι του κανες αυτη τη φορα φιλε?:)

 

Σου το εξηγησα οτι αυτο που θελεις να κανεις δεν γινεται..αντε εβαλες συμπλεκτη..το φρενο που θα το βαλεις?? η θα κανεις πατεντα με 2 μανετες.τοσα σκουτερ εχω δει αγωνιστικα..και εδω στην Ιταλια..και τετοια μετατροπη δεν εχω βρει.

επισης και στην σφαιρα της φαντασιας αμα μπορεσεις και κανεις αυτο που θελεις..την παρανομια που την βαζεις??

στην ιταλια υπαρχει ενα scooter με μοτερ με συμπλεκτη ταχυτητες κτλ!ειναι της cristofolini!

Link to comment
Share on other sites

για πες τις εντυπωσεις σου?τι λεει απο τελικη?τι του κανες αυτη τη φορα φιλε?:)

 

Δεν καταλαβα εκει που ρωτας τι εκανα...

 

Ακομα παω συντηρητικα για να δω και ποσο καει γιατι μου ειπε ο μαστορας να τον ενημερωσω για την καταναλωση.Μεχρι στιγμης εχω κανει 50χλμ με αλλη τοση βενζινη βαση ενδειξης,απο 3,5 λιτρα που ειχα βαλει.

 

Το μονο που δοκιμασα ηταν στην εθνικη, σε μια ψιλο-ανηφοριτσα 300 μετρων περιπου και με πολυ κοντρα ανεμο και με κινηση με τα κωλοαμαξια τους και προλαβα πριν τα φρενα να δω 110+

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα εκει που ρωτας τι εκανα...

 

Ακομα παω συντηρητικα για να δω και ποσο καει γιατι μου ειπε ο μαστορας να τον ενημερωσω για την καταναλωση.Μεχρι στιγμης εχω κανει 50χλμ με αλλη τοση βενζινη βαση ενδειξης,απο 3,5 λιτρα που ειχα βαλει.

 

Το μονο που δοκιμασα ηταν στην εθνικη, σε μια ψιλο-ανηφοριτσα 300 μετρων περιπου και με πολυ κοντρα ανεμο και με κινηση με τα κωλοαμαξια τους και προλαβα πριν τα φρενα να δω 110+

τι πραματα εβαλες εννοω!περιμενω να τελειωσεις τις συντηριτικες βολτες και οταν το δοκιμασεις περιμενω εντιπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

To μονο που αλλαξε ηταν μονο το σασμαν.Αυτο εγινε με την ευκαιρια απο την επισκευη που εγινε στα ρουλεμαν του στροφαλου.

Και το κοντερ αλλαξα επισης.

 

 

Εγω να δεις πως περιμενω.Αλλα 50χλμ και ειναι οκ και τα ελατηρια....υπομονη! :)

Link to comment
Share on other sites

To μονο που αλλαξε ηταν μονο το σασμαν.Αυτο εγινε με την ευκαιρια απο την επισκευη που εγινε στα ρουλεμαν του στροφαλου.

Και το κοντερ αλλαξα επισης.

 

 

Εγω να δεις πως περιμενω.Αλλα 50χλμ και ειναι οκ και τα ελατηρια....υπομονη! :)

οκ φιλε!καλα και απροβληματιστα χλμ με το runner!θα περιμενω τις εντυπωσεις σου!;)

Link to comment
Share on other sites

κυλ/νων = κυλινδρο-πιστονων

 

Θα δεις διαφορα λεω.Τι εξατμιση εχεις τωρα;

 

Το καρμπ αν μετα που εβαλες την εξατμιση δεν εχει ρυθμιστει μπορει να θελει κατι ψιλα.

Συμπλεκτη βαλε μονο οταν χαλασει η εχεις βαλει ολα τα αλλα...

 

euxaristo file. forao giannelli ena stadio ligotero apo tin shot...........

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε!καλα και απροβληματιστα χλμ με το runner!θα περιμενω τις εντυπωσεις σου!;)

 

 

Nα σαι καλα φιλε σου ευχομαι το ιδιο επειδη τα ζεις και εσυ.

 

Εχει δουλεια να γινει ακομα οποτε θα σας ενημερωσω...

 

Αυριο το πρωι αν δεν φυσαει θα το τσιτωσω λιγο παραπανω:p μεχρι τις 11000 και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

στην ιταλια υπαρχει ενα scooter με μοτερ με συμπλεκτη ταχυτητες κτλ!ειναι της cristofolini!

Σου μιλαω για μηχανακια παραγωγης και οχι..πατεντες.

επισης και το burgman της suzuki ειναι και αυτοματο και εχει και σειριακο κιβωτιο :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω αν ειναι σωστη η θεση εδω του ποστ μου αν δεν ειναι παρακαλω να με ενημερωσετε.

Λοιπον πριν λιγες μερες αγορασα απο εναν φιλο μου το τετραχρονο 125αρι με 23.000χλμ και μοντελο του 08/05. Το πηρα 1250€. Ειναι σε πολυ καλη κατασταση, εχει συναγερμο, ειναι προσεγμενο και με ολα τα σερβις του σε piaggio συνεργειο. Πιστευω οτι εκανα καλη αγορα μιας και παντα ηθελα να παρω ενα runner. Βασικα ηθελα το 200αρι αλλα απλα δεν 'εκατσε'. Οκ δεν το μετανιωνω μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες.

Εχω καποιες αποριες και θα ηθελα να τις συζητησουμε.

1. Ο διακοπτης των φωτων νομιζω οτι δουλευει αναποδα, μπορει βεβαια να κανω και λαθος. Εχοντας,σαφως παντα, ανοιχτη τη μεσαια σκαλα εχω παρατηρησει οτι ανοιγοντας την μεγαλη, η δεσμη του φωτος αντι να εστιασει λιγο πιο ψηλα και μακρια συμβαινει ακριβως το αντιθετο. Πλαταινει η δεσμη και γινεται πιο φωτεινη κοντα, μπροστα δηλαδη απο το μηχανακι. Επισης γυρνωντας τον διακοπτη κανει κατι διακοπες οποτε σκεφτομαι οτι ηρθε η ωρα για μια αλλαγη διακοπτη . Αξιζει να σημειωσω οτι επενεβη στο συστημα λιγο και κατεβασα τη δεσμη γιατι εβλεπα στον Θεο.

2. Ο διακοπτης των φωτων εχει 3 θεσεις λειτουργιας? Μια τα φωτα θεσης μια μεσαια σκαλα και μια μεγαλη σκαλα? Το σινιαλο της μεγαλης σκαλας δεν το υπολογιζω. Ή εχει 2 θεσεις? μεσαια και μεγαλη σκαλα χωρις φωτα θεσης? Αν εχει 3 θα πρεπει να παω για νεο διακοπτη γιατι αυτος λογικα τα εχει παιξει. Εχω δει παντως στο σηκωμα της δεσμης που εκανα οτι εχει και μικρο λαμπακι. Φως θεσης δηλαδη.

Αυτα προς το παρον δεν θυμαμαι κατι αλλο τωρα.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mην αγχωνεσαι φιλε εδω για ολα εχουμε καταληξει να μιλαμε.

 

Το μηχανακι που εχεις ειναι το "νεο" σχεδιαστικα μοντελο;Αν ναι απο οσο εχω ακουσει το φως ειναι παντα αναμμενο οποτε απλα εχει μεσαια και μεγαλη σκαλα.Στο προηγουμενο μοντελο πραγματι εχει 3.Θεσης ,μεσαια ,πορειας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω αν ειναι σωστη η θεση εδω του ποστ μου αν δεν ειναι παρακαλω να με ενημερωσετε.

Λοιπον πριν λιγες μερες αγορασα απο εναν φιλο μου το τετραχρονο 125αρι με 23.000χλμ και μοντελο του 08/05. Το πηρα 1250€. Ειναι σε πολυ καλη κατασταση, εχει συναγερμο, ειναι προσεγμενο και με ολα τα σερβις του σε piaggio συνεργειο. Πιστευω οτι εκανα καλη αγορα μιας και παντα ηθελα να παρω ενα runner. Βασικα ηθελα το 200αρι αλλα απλα δεν 'εκατσε'. Οκ δεν το μετανιωνω μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες.

Εχω καποιες αποριες και θα ηθελα να τις συζητησουμε.

1. Ο διακοπτης των φωτων νομιζω οτι δουλευει αναποδα, μπορει βεβαια να κανω και λαθος. Εχοντας,σαφως παντα, ανοιχτη τη μεσαια σκαλα εχω παρατηρησει οτι ανοιγοντας την μεγαλη, η δεσμη του φωτος αντι να εστιασει λιγο πιο ψηλα και μακρια συμβαινει ακριβως το αντιθετο. Πλαταινει η δεσμη και γινεται πιο φωτεινη κοντα, μπροστα δηλαδη απο το μηχανακι. Επισης γυρνωντας τον διακοπτη κανει κατι διακοπες οποτε σκεφτομαι οτι ηρθε η ωρα για μια αλλαγη διακοπτη . Αξιζει να σημειωσω οτι επενεβη στο συστημα λιγο και κατεβασα τη δεσμη γιατι εβλεπα στον Θεο.

2. Ο διακοπτης των φωτων εχει 3 θεσεις λειτουργιας? Μια τα φωτα θεσης μια μεσαια σκαλα και μια μεγαλη σκαλα? Το σινιαλο της μεγαλης σκαλας δεν το υπολογιζω. Ή εχει 2 θεσεις? μεσαια και μεγαλη σκαλα χωρις φωτα θεσης? Αν εχει 3 θα πρεπει να παω για νεο διακοπτη γιατι αυτος λογικα τα εχει παιξει. Εχω δει παντως στο σηκωμα της δεσμης που εκανα οτι εχει και μικρο λαμπακι. Φως θεσης δηλαδη.

Αυτα προς το παρον δεν θυμαμαι κατι αλλο τωρα.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Επειδη το μηχανακι αυτο το ειχα και διχρονο και τετραχρονο εχω να σου πω οτι 4χρονο απο 04 μοντελο και μετα εχει μονιμα φωτα ανοιχτα.δηλαδη στα δεξια διακοπτης δεν υπαρχει.τωρα στα αριστερα ο διακοπτης κατω ειναι το σινιαλο στην μεση η μεσαια σκαλα και πανω η μεγαλη.ομως τα συγκεκριμενα φις με την πολυκαιρια "κολλανε" και δεν δουλευουν καθολου.πηγαινε παρε εναν αλλο διακοπτη?(κοστος 5ευρο περιπου)

τωρα τα φωτα θα τα ρυθμισεις βγαζωντας το μπροστα καπακι..και πισω απο το φαναρι στην μεση εχει μια βιδα.εκει ρυθμιζεις την δεσμη,επισης αμα θελεις να αλλαξεις λαμπα να την πιασεις με ενα χαρτι και οχι με γυμνο χερι.

τωρα το μηχανακι που πηρες ειναι "σκυλι" και οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το μηχανακι αυτο το ειχα και διχρονο και τετραχρονο εχω να σου πω οτι 4χρονο απο 04 μοντελο και μετα εχει μονιμα φωτα ανοιχτα.δηλαδη στα δεξια διακοπτης δεν υπαρχει.τωρα στα αριστερα ο διακοπτης κατω ειναι το σινιαλο στην μεση η μεσαια σκαλα και πανω η μεγαλη.ομως τα συγκεκριμενα φις με την πολυκαιρια "κολλανε" και δεν δουλευουν καθολου.πηγαινε παρε εναν αλλο διακοπτη?(κοστος 5ευρο περιπου)

τωρα τα φωτα θα τα ρυθμισεις βγαζωντας το μπροστα καπακι..και πισω απο το φαναρι στην μεση εχει μια βιδα.εκει ρυθμιζεις την δεσμη,επισης αμα θελεις να αλλαξεις λαμπα να την πιασεις με ενα χαρτι και οχι με γυμνο χερι.

τωρα το μηχανακι που πηρες ειναι "σκυλι" και οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε.

 

 

pws to eixes 2t kai 4t?? afou to neo modelo einai mono 4t??

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το μηχανακι αυτο το ειχα και διχρονο και τετραχρονο εχω να σου πω οτι 4χρονο απο 04 μοντελο και μετα εχει μονιμα φωτα ανοιχτα.δηλαδη στα δεξια διακοπτης δεν υπαρχει.τωρα στα αριστερα ο διακοπτης κατω ειναι το σινιαλο στην μεση η μεσαια σκαλα και πανω η μεγαλη.ομως τα συγκεκριμενα φις με την πολυκαιρια "κολλανε" και δεν δουλευουν καθολου.πηγαινε παρε εναν αλλο διακοπτη?(κοστος 5ευρο περιπου)

τωρα τα φωτα θα τα ρυθμισεις βγαζωντας το μπροστα καπακι..και πισω απο το φαναρι στην μεση εχει μια βιδα.εκει ρυθμιζεις την δεσμη,επισης αμα θελεις να αλλαξεις λαμπα να την πιασεις με ενα χαρτι και οχι με γυμνο χερι.

τωρα το μηχανακι που πηρες ειναι "σκυλι" και οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε.

 

tnx για την απαντηση raver

Εχω ρυθμισει την δεσμη των φωτων οκ ειμαι απο αυτο. Απλα με παραξενευει το οτι η μεσαια σκαλα φεγγει πιο ψηλα απο οτι η μεγαλη. Δεν ειναι λιγο κουφο αυτο? Επισης ανοιγοντας, και καλα, την μεγαλη η δεσμη απλωνεται και χαμηλωνει σε υψος. Τι να πω... Παντως εναν διακοπτη θα παω να τον παρω γιατι κολλαει και λιγο στο πειραγμα του με αποτελεσμα μερικες φορες να πρεπει να τον κουνησω λιγο τον διακοπτη. Οχι οτι ειναι προβλημα αυτο αλλα πιστευω οτι κατανταει λιγο σπαστικο.

Να επισημανω κατι οσων αφορα το 'μονιμα αναμμενα'. Αυτο δεν ειναι ενα μειον για την μπαταρια? Λεω εγω τωρα :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mην αγχωνεσαι φιλε εδω για ολα εχουμε καταληξει να μιλαμε.

 

Το μηχανακι που εχεις ειναι το "νεο" σχεδιαστικα μοντελο;Αν ναι απο οσο εχω ακουσει το φως ειναι παντα αναμμενο οποτε απλα εχει μεσαια και μεγαλη σκαλα.Στο προηγουμενο μοντελο πραγματι εχει 3.Θεσης ,μεσαια ,πορειας.

 

tnx και σε σενα για την απαντηση leolipop

Ανοιγοντας τα φωτα,γιατι αλλαξα λαμπα, ειδα οτι εχει και μικρο λαμπακι αυτο που λεμε ψειρα. Αλλα δεν μου εκοψε να κοιταξω αν αναβει σε καποια θεση του διακοπτη. Προφανως για να εχει λαμπακι θα ειναι το παλιο σχεδιαστικα μοντελο. Ειδωμεν φιλε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...