Jump to content

Ν900 : Ρυθμίσεις μπροστινής κάμερας


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο οσο ειχα ψαξει δεν ξερω ξερω αν εχει αναφερθει καπου, αλλα απο τοτε που πηρα το N900 οσο ενθουσιασμενος ημουν με τη δυνατοτητα videocall σε skype και gmail αλλο τοσο απογοητευμενος ειμαι με την ποιοτητα της καμερα μπροστα. Σε περιβαλλον με χαμηλο φωτισμο δεν υπαρχει λογος videocall απο την πλευρα μας. Εψαξα λιγο στο maemo.org και βρηκα δυο εντολες. Η μια σηκωνει πειραματισμο απο πλευρα μας για ενα πιο επιθυμητο αποτελεσμα. Κατεληξα σε καποιες ρυθμισεις που με ικανοποιουν εμενα.

Πρωτα απο ολα πρεπει να εγκαταστησουμε το gstreamer

Ανοιγουμε τερματικο:

root
apt-get install gstreamer-tools

Μετα δινουμε αυτη την εντολη για να φυγει η "πρασιναδα" που στην αρχη νομιζα οτι οφειλεται στο σκουρο γυαλι του N900.

gst-launch-0.10 v4l2camsrc device=/dev/video1 driver-name=omap3cam ! ffmpegcolorspace ! autovideosink

Και μετα αυτη την εντολη πειραζοντας σε καθε δοκιμη μας τις τιμες για να βγει ενα επιθυμητο αποτελεσμα

gst-launch v4l2src device=/dev/video1 ! ffmpegcolorspace ! videobalance brightness=0.5 contrast=1.2 ! gamma gamma=1 ! autovideosink

The "brightness" property

Allowed values: [-1,1] Default value: 0

The "contrast" property

Allowed values: [0,2] Default value: 1

Το gamma υπεθεσα οτι εχει ενα παρομοιο ευρος τιμων αφου πανω απο 2 και -2 δεν ειδα διαφορα.

Οι δικες μου , τις δοκιμασα σε χωρο με κακο φωτισμο και και γενικα δεν ξερω αν αυτες οι ρυθμισεις μενουν για το skype. Απλως για δοκιμη τις βαζω. Παρουσιαζουν πολυ θορυβο και σε καλο φωτισμο δεν ειναι καλες.

gst-launch v4l2src device=/dev/video1 ! ffmpegcolorspace ! videobalance brightness=0.4 contrast=2 ! gamma gamma=1 ! autovideosink

Και μια εντολη για να κανουμε fix καποιες παραμορφωσεις.

gst-launch-0.10 v4l2camsrc device=/dev/video1 driver-name=omap3cam ! xvimagesink force-aspect-ratio=true

ή αν δουλευει καλυτερα σε εσας

gst-launch-0.10 v4l2camsrc device=/dev/video1 driver-name=omap3cam ! ffmpegcolorspace ! xvimagesink force-aspect-ratio=true

Θα ηθελα να δω παντως σε καποιο update της κοινοτητας καποιο tweak ή ενα gui ρυθμισεων για την καμερα μπροστα. Η παραπανω ρυθμισεις δειχνουν οτι η καμερα μπηκε αλλα δεν "σεταριστηκε" σωστα απο αποψη λογισμικου. Το θεμα ειναι ομως οτι αυτες τις ρυθμσεις δεν τις εκμεταλλευεται καποια εφαρμογη και δεν ειμαι σιγουρος οτι μενουν μετα το κλεισιμο του τερματικου

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το skype απ ότι ξέρω προσαρμόζει την εικόνα της κάμερας κάθε φορά ανάλογα με τις συνθήκες γι αυτό και έχουμε καλύτερα αποτελέσματα από το mirror. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ την εντολή

gst-launch-0.10 v4l2camsrc device=/dev/video1 driver-name=omap3cam ! xvimagesink force-aspect-ratio=true

την οποία έχω βάλει και σε ένα widget με το queen beecon για άμεση εκτέλεση.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε παρα πολυ για το thread.

 

Υπερ-χρησιμο :)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...