Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire S


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι βέβαια και γενικότερα μην έχεις τέτοια άγχη. Η φόρτιση από το USB είναι πιο αργή αλλά και καλύτερη για τη μακροχρόνια απόδοση της μπαταρίας.

 

Το ξερω αυτο αλλα εννοουσα αλλο. Οτι η πρωτη φορτιση συστηνεται να ειναι 8 ωρες. Αλλα εγω την εκανα αυτη την 8ωρη φορτιση στο pc, οχι στον τοιχο. Καθοτι ειναι πιο χαμηλης ενεργειας η φορτιση στο USB , 8 ωρες απο το pc δεν ισουνται με 8 ωρες στην μπριζα. Μπορει να ακουγομαι χαζος, αλλα ρωταω ετσι για να βεβαιωθω οτι δν υπαρχει και τοσο προβλημα με τις πρωτες φορτισεις κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Κατω απο την ωρα σταματησε να μου δειχνει τον καιρο και τα εφε του. Μονο την περιοχη μου.
Μήπως έχεις κλείσει τα δεδομένα φόντου στους συγχρονισμούς ;

 

Το ξερω αυτο αλλα εννοουσα αλλο. Οτι η πρωτη φορτιση συστηνεται να ειναι 8 ωρες.
Δεν ισχύει αυτό πλέον, μόλις φορτίσει το κινητό μπορείς να το βγάλεις από τον φορτιστή και το ξαναφορτίζεις μόλις χτυπήσει. Εγώ απλώς για μεγαλύτερη απόδοση το λιώνω μέχρι να πέσει στο 1-2% και μετά το φορτίζω Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.7.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το ξερω αυτο αλλα εννοουσα αλλο. Οτι η πρωτη φορτιση συστηνεται να ειναι 8 ωρες. Αλλα εγω την εκανα αυτη την 8ωρη φορτιση στο pc, οχι στον τοιχο. Καθοτι ειναι πιο χαμηλης ενεργειας η φορτιση στο USB , 8 ωρες απο το pc δεν ισουνται με 8 ωρες στην μπριζα. Μπορει να ακουγομαι χαζος, αλλα ρωταω ετσι για να βεβαιωθω οτι δν υπαρχει και τοσο προβλημα με τις πρωτες φορτισεις κτλ...

 

Ισχύει αυτό που ειπώθηκε από πάνω και έχε υπόψιν ότι σε αυτές τις συσκευές δεν υπάρχει η λογική της πλήρης φόρτισης/αποφόρτισης και ούτε των πολύωρων πρώτων φορτίσεων. Τέλος ενδείκνυται να μην αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει κάτω του 10% (όσο αυτό είναι εφικτό φυσικά).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο ειναι αστερι, ομως η μπαταρια του θα ελεγα... ΤΡΑΓΙΚΗ......

το εχω 3 μερες τωρα και μολις και μετα βιας κρατα μια μερα η μπαταρια του χωρις, με χρηση ομιλιας μιση ωρα περιπου, ελαχιστο wi fi, καθολου παιχνιδια κλπ, και καθολου gps.... ειναι αυτο φυσιολογικο η να απευθυνθω στην εταιρεια για πιθανη αντικατασταση μπαταριας? εχω βαλει κινουμενο φοντο στην επιφανεια εργασιας. παιζει ρολο αυτο?

Edited by giorgos_spv
Link to comment
Share on other sites

Το φυσιολογικό με την χρήση που κάνεις είναι 3 ημέρες να κρατάει η μπαταρία. Βγάλε όμως το κινούμενο background και δες την διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο ειναι αστερι, ομως η μπαταρια του θα ελεγα... ΤΡΑΓΙΚΗ......

το εχω 3 μερες τωρα και μολις και μετα βιας κρατα μια μερα η μπαταρια του χωρις, με χρηση ομιλιας μιση ωρα περιπου, ελαχιστο wi fi, καθολου παιχνιδια κλπ, και καθολου gps.... ειναι αυτο φυσιολογικο η να απευθυνθω στην εταιρεια για πιθανη αντικατασταση μπαταριας? εχω βαλει κινουμενο φοντο στην επιφανεια εργασιας. παιζει ρολο αυτο?

 

Απενεργοποιησε τους αυτοματους συγχρονισμους (εκτος και αν σου ειναι απαραιτητοι) και κανε υπομονη 2-3 εβδομαδες μεχρι να στρωσει η μπαταρια. Η αποδοση της θα ανεβει αρκετα. Εγω θα σε συμβουλευα στις πρωτες 4-5 φορτισεις να περιμενεις να παει στο 10-15% και μετα να το φορτιζεις κλειστο.

 

Το κινουμενο φοντο τρωει φυσικα αλλα ενταξει αν το γουσταρεις δεν χρειαζεται να το βγαλεις για την μπαταρια...

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κλειστό να το φορτίζει;. :confused: . Πιστεύω ότι μάλλον του φταίει το animation στο background.

 

Γιατι φορτιζει πιο αργα -> πιο σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο γρήγορα φορτίζει αν το τηλέφωνο είναι κλειστό. Σε όλα τα κινητά έτσι δεν είναι ;. Ποιο αργά φορτίζει αν το βάλεις σε usb υπολογιστή/Laptop . Αυτό γνωρίζω . Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε τους αυτοματους συγχρονισμους (εκτος και αν σου ειναι απαραιτητοι) και κανε υπομονη 2-3 εβδομαδες μεχρι να στρωσει η μπαταρια. Η αποδοση της θα ανεβει αρκετα. Εγω θα σε συμβουλευα στις πρωτες 4-5 φορτισεις να περιμενεις να παει στο 10-15% και μετα να το φορτιζεις κλειστο.

 

Το κινουμενο φοντο τρωει φυσικα αλλα ενταξει αν το γουσταρεις δεν χρειαζεται να το βγαλεις για την μπαταρια...

 

ευχαριστω... απενεργοποιησα τους αυτοματους συγχρονισμους και τα δεδομενα φοντου (τωρα ομως απο οτι καταλαβα δε θα λαμβανω ειδοποιησεις για νεα μεηλ και αλλες online εφαρμογες) παντως μου εβγαλε ενα παραθυρο και ελεγε οτι ετσι η διαρκεια μπαταριας αυξανεται συμαντικα... θα δουμε λοιπον.... θα σας ενημερωσω

 

επισης κατι αλλο να ρωτησω ασχετο με τη μπαταρια. εχω την εντυπωση οτι αυτη η εκδοση android υποστηριζε το κολπο που ενω εχεις το τηλεφωνο κλειδωμενο, μπορεις να μπεις σε λειτουργια τηλεφωνου και 3 αλλες λειτουργιες ακομα νομιζω. Κανω λαθος...??? οσο κι αν εψαξα δε το βρηκα αυτο πως γινεται

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι έκανες καλά. Θα σου εξηγήσω γιατί. Αν έχεις απεργοποιήσει τα δεδομένα φόντου, τότε δεν χρειάζεσαι αυτό το κινητό. Όσον αφορά τους αυτόματους συγχρονισμούς έχει να κάνει και με το data plan σου σε ιντερνετ από τον πάροχο, επομένως το έχεις συνέχεια on ή κλειστό και μπαίνεις μόνο από free wifi. Γνώμη μου είναι να βγάλεις μόνο το animation στο background και δες τι έχει αλλάξει. Έπειτα δες ποια προγράμματα σου κάνουν αυτόματο συγχρονισμό, και δες τι θα κρατήσεις και τι όχι. Σημαντικό. Το ΗΤC Sense ΠΟΤΕ ενεργοποιημένο σε αυτόματο συγχρονισμό. Επίσης έλεγξε τον φωτισμό στην οθόνη σου. Καλά είναι να το έχεις αυτόματο σε κλειστούς χώρους και σε full όταν έχει ήλιο έξω. Αν θέλεις σε pm στείλε μου ότι απορίες έχεις. ΄Οσον αφορά τη 2η σου ερώτηση ειλικρινά δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν θυμαστε το ειχα παει στο σερβις γιατι η μπαταρια ηταν τραγικη.

μου ειπαν οτι δεν βρηκαν οτι φταιει κατι και ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ μου αλλαξαν μπαταρια.

εχω κανει τρεις κυκλους μεχρι τωρα και:

σημερα ειναι η δευτερη μερα και ειμαι στο 63% με χρηση 50 λεπτα ανοιχτη οθονη(παιξιμο με ρυθμισεις η/και σερφαρισμα 2g ΟΧΙ 3g!),50 λεπτα κλησεις,3 λογαριασμοι pop για email ανανεωση καθε καθε μια ωρα,καιρος καθε 6 ωρες , gmail ολα push και bt παντα ανοιχτο.δεν εβαλα το spb shell ακομα.

αρα μηπως εφταιγε η μπαταρια?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

εμενα κολλαει καποιες φορες και σερνεται οταν κανω αναζητηση επαφης και παταω να κανω κληση της, κλεινω και σερνεται ασυστολα!εκανα μια επανεκκινηση και εστρωσε θα δω απο δω και περα αν το ξανακανει Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

 

Σε οτι κινητα ειχα παλιοτερα (ericsson βασικα), οταν τα εβαζα ανοικτα μου ελεγαν "ταχεια φορτιση".

 

Στο wildfire που εχω, ανοικτο φορτιζει αισθητα πιο γρηγορα απ'οτι κλειστο, ανεβαζει περισσοτερη θερμοκρασια και κραταει λιγοτερο σε βαρια χρηση.

 

Τωρα τι να σας πω.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια παλι μου το κανει.απο 2g οταν το βαζω στο αυτοματο δεν βρισκει το 3g (που εχει σημα σιγουρα) .μενει στο 2g .πρεπει να το παω στο μονο 3g και μετα στο αυτοματο για να πιασει 3g σημα!αυτο το "συνεχης ροη δεδομενων" τι κανει?γιατι δεν το εχω κλικαρισμενο.εσεις το εχετε?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έχω ενεργοποιημένο. Για ενεργοποιήσε το και δες.Αλλά νομίζω ότι έχει να κάνει σχέση π.χ με το facebook, chat, συγχρονισμό και τέτοια. Έτσι νομίζω δηλαδή. Γιατί δεν καλείς την εξυπηρέτηση της HTC ;. Θα σε βοηθήσουν σίγουρα Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

αρα μηπως εφταιγε η μπαταρια?

Σίγουρα η νέα μπαταρία έχει την στάνταρ απόδοση (2,5 - 3 μέρες)

 

Δεν πιστεύω ότι έκανες καλά. Θα σου εξηγήσω γιατί. Αν έχεις απεργοποιήσει τα δεδομένα φόντου, τότε δεν χρειάζεσαι αυτό το κινητό.
Διαφωνώ με την άποψη αυτή, εγώ τα έχω πάντα στο manually και δεν με πειράζει καθόλου. Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.7.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η νέα μπαταρία έχει την στάνταρ απόδοση (2,5 - 3 μέρες)

 

Διαφωνώ με την άποψη αυτή, εγώ τα έχω πάντα στο manually και δεν με πειράζει καθόλου.

 

παντως τριτη μερα βραδυ με 50% δεν εχω δει οπως μερικα παιδια εδω.

αυτο με την εναλλαγη 2g/3g το εχει παρατηρησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια παλι μου το κανει.απο 2g οταν το βαζω στο αυτοματο δεν βρισκει το 3g (που εχει σημα σιγουρα) .μενει στο 2g .πρεπει να το παω στο μονο 3g και μετα στο αυτοματο για να πιασει 3g σημα!αυτο το "συνεχης ροη δεδομενων" τι κανει?γιατι δεν το εχω κλικαρισμενο.εσεις το εχετε?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Το ότι έχει σήμα 3g και δεν μπαίνει κατευθείαν στο αυτόματο δε σημαίνει τίποτα. Αν το αφήσεις για λίγη ώρα θα γυρίσει μόνο του σε 3g σε λίγο. Για ταχύτερη αλλαγή, μπορείς απλά να κάνεις αυτό που κάνεις ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα περιμενω και δεκα λεπτα...

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Αν κινθηείς και λίγο (και αλλάξεις συνεπώς κυψέλη) θα γίνει και πιο γρήγορα...

 

Sent from my HTC Wildfire

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είμαι και εγώ ένας υπερήφανος κάτοχος ενός HTC Desire S :D μετά το diamond 2 (όπως καταλαβαίνετε η διαφορά είναι χαοτική!:lol:)

 

και όπως είναι και αναμενόμενο εχω και μια ερωτησούλα είναι αναγκαίο να βάλουμε screen protector? γιατί είναι γοριλάκι και όπως είδα δεν περιέχονταν και στο κουτί του...:ninja:

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλοφαγοτο...Και φυσικά δε θα είχε τέτοιο πράγμα μέσα. Αν είσαι προσεκτικός μη βάλεις κάτι, ούτε θήκη ούτε προστατευτικό. Το χαλάνε και τα δύο όπως είναι...φυσικό είναι τέλειο

 

Αυτό πως προκύπτει? (το φυσικά εννοώ) Ο φίλος που το ανέφερε δεν το είπε για πλάκα κι αν θυμάσαι τα παλιότερα htc (προ gorilla εποχής) είχαν πάντα screen protector στο πακέτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...