Jump to content

[Ποδήλατο] Εμπειρίες / Βόλτες κτλ


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω που εχω δισκοφρενα πιανει αμεσως το φρενο...νομιζω πως η διαφορα δισκοφρενου με φρενου ειναι το ποσο γρηγορα φρεναρει...

 

εχει τοοοσο μεγαλη διαφορα? σπινιες κανεις? :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν θα ειναι μονο αυτη η διαφορα, αν οντως ισχυει αυτο που λες...

 

δε γνωριζω αν υπαρχει διαφορα στο ποσο αποτελεσματικα/ελεγχομενα ειναι τα φρενα οσο πατας τη μανετα. πχ εγω με v brakes οταν δεν ειναι αναγκαιο το σταματημα, παταω απαλα στην αρχη το φρενο και σταδιακα βαζω περισσοτερη δυναμη. ετσι σταματαω ομαλα

με δισκοφρενα γινεται κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

To δισκόφρενο παιδιά κάνει πιο απότομο φρενάρισμα και συνήθως βοηθά σε εντελώς στεγνό δρόμο. Από εκεί και πέρα και τα τακάκια για μένα είναι μια χαρά εάν τα συντηρείς σωστά και δεν φθείρονται κυρίως από την έκθεσή τους στο νερό και τον ήλιο ( με αποτέλεσμα την έντονη διάβρωσή τους). Τα δισκόφρενα είναι μεν καλά, αλλά δεν υπερέχουν τόσο από τα απλά συστήματα φρένων με τακάκια. Να θυμίσω πως η αλλαγή δισκόφρενου έπειτα από φθορά και η συντήρηση είναι λίγο ακριβής, ενώ δυο τακάκια κοστίζουν μόλις 5 ευρώ :)

 

mol δεν έχουν την ίδια διάμετρο οι λαιμοί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, οπότε για μένα καλύτερα πάρε ένα οικονομικό καινούργιο mountain, συμφέρει περισσότερο ;)

 

Εγώ πρόσφατα πήρα ένα καινούργιο Ballistic και ακόμη το βελτιώνω για αυτό σου λέω, πάρε ένα οικονομικό, κάνε την δουλειά σου και μην τρώς σκάλωμα όπως την πάτησα εγώ :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω.

 

Έχω δει απο προσωπική εμπειρία ότι τα δισκοφρενα είναι απαραίτητα, η διάφορα με τα τακάκια είναι απλά χαώδης. Είναι θέμα ασφαλείας.

 

Χωριά που στη βροχή και στο νερό μονο τα δισκοφρενα πιάνουν.

 

Έχει δει κανεις ακριβό MB ή trekking με τακάκια;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι και θέμα προσωπικής προσαρμογής, για μένα οι δίσκοι φθείρονται γρήγορα εκτός αν φοράς κάτι αρκετό ακριβό επάνω.

Αλλά δεν θεωρώ πως υπάρχει τεράστια διαφορά τακάκια και δισκόφρενου, και πόσο μάλιστα από τα δισκόφρενα που βλέπουμε σε ποδήλατα 250 ευρώ ( πραγματικά μονάχα εικόνα).

 

Από εκεί και πέρα να ενημερώσω πως η bianchi, η εταιρία που πραγματικά είναι πρωτοπόρα στον χώρο των ποδηλάτων, έχει αρκετά από τα πιο ακριβά της ποδήλατα ( 1000 ευρώ και άνω) που τα διαθέτει σε εκδόσεις με τακάκια, αλλά πιο εξελιγμένο σύστημα :)

 

http://www.bianchi.com/Global/Bikes/Bikes_Detail.aspx?ProductIDMaster=48458

http://www.bianchi.com/Global/Bikes/Bikes_Detail.aspx?ProductIDMaster=48396

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα σταματαω και με τακακια σε βροχη :) λιγο μπροστινο, φουλ το πισω :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εχει τοοοσο μεγαλη διαφορα? σπινιες κανεις? :p

 

οχι...ηρεμισε:lol:

κανω κολλιες ομως;)

παιδια οπως ειπε και ο φιλος απο πανω τα δισκοφρενα βοηθουν σε δρομους με δυσκολες καταστασεις οπως νερο λασπες χωματα κτλπ να φρεναρεις αποτομα και να μην χτυπησεις...θα σου προτεινα να βαλεις δισκοφρενα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι σε καιρο για εξοδα... κανα τιμονι αμα αλλαξω μονο, να βαλω κανα με καλη αναρτηση :p

 

λαθος, κολλιες εννουσα :) να αφηνεις το σημαδι σου στον δρομο :shifty:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι και θέμα προσωπικής προσαρμογής, για μένα οι δίσκοι φθείρονται γρήγορα εκτός αν φοράς κάτι αρκετό ακριβό επάνω.

Αλλά δεν θεωρώ πως υπάρχει τεράστια διαφορά τακάκια και δισκόφρενου, και πόσο μάλιστα από τα δισκόφρενα που βλέπουμε σε ποδήλατα 250 ευρώ ( πραγματικά μονάχα εικόνα).

 

Από εκεί και πέρα να ενημερώσω πως η bianchi, η εταιρία που πραγματικά είναι πρωτοπόρα στον χώρο των ποδηλάτων, έχει αρκετά από τα πιο ακριβά της ποδήλατα ( 1000 ευρώ και άνω) που τα διαθέτει σε εκδόσεις με τακάκια, αλλά πιο εξελιγμένο σύστημα :)

 

http://www.bianchi.com/Global/Bikes/Bikes_Detail.aspx?ProductIDMaster=48458

http://www.bianchi.com/Global/Bikes/Bikes_Detail.aspx?ProductIDMaster=48396

 

H buanchi δεν ξέρω το κάνει και ούτε είναι σίγουρος ότι είναι σοβαρος παίχτης στις μεγάλες κατηγορίες.

 

cube, scott, orbea, ghost στα 1000+ € δεν ξέρω χωρίς δισκοφρενα.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι τα τακάκια δεν είναι τόσο χάλια όσα τα θεωρούν μερικοί. Τέσπα.

Πόσα χιλιόμετρα κάνετε όταν αποφασίζετε να πραγματοποιήσετε διαδρομές;

Εγώ ως τώρα συνηθίζω να πραγματοποιώ μεγάλες διαδρομές μια φορά την εβδομάδα. Η απόσταση κοιτάω να είναι περίπου στα 45 χιλιόμετρα και πραγματικά εάν κρατάς σταθερό ρυθμό στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής και δεν κάνεις στάσεις, την βγάζεις άνετα την μεγάλη βόλτα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

πλεον κανω μικρες διαδρομες! τις ταξεως των το πολυ 5 χλμ. παραπανω δεν αντεχω.

πιο μικρος αλλωνιζα σχεδον ολη τη δυτικη θεσσαλονικη!

 

τωρα θελω να κατεβω μεχρι μεγαρο(νεα παραλια). δε θα βιαζομαι! μπορει να αραξω και για κανενα καφε στα γρασιδια του λευκου πυργου ;)

Link to comment
Share on other sites

σας ζηλευω που ειστε σαλονικη... ολες οι αποστασεις κοντινες, ολοι πιο χαλαροι κτλ κτλ... εδω αθηνα(:() για να κανεις μεγαλη διαδρομη θες γαιδουρινη υπομονη για να αντεξεις τους... καταπληκτικους οδηγους που εχουμε :mad: το τελευταιο μηνα πηγαν να με πατησουν 3 φορες :lol: και φυσικα ολες οι διαδρομες μεσα στην πολη (ανηφορες-κατηφορες,αυτοκινητα κτλ)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ειχα θεμα με τα τακακια ουτε με χωμα ουτε με βροχες ουτε πουθενα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δισκόφρενα είναι τζάμπα λεφτά, απλά... (για την πλειοψηφία των ποδηλάτων μικρής και μεσαίας κατηγορίας <400-500€)

Μια χαρά φρενάρεις ασφαλέστατα με τα v-brakes (τακάκια) και σε βροχή και σε χώμα και παντού. Στο freeday που σκάμε 60km+ διαδρομές, στο δισκόφρενο ενός φίλου μου αρχίζει και μυρίζει ο δίσκος από την υπερθέρμανση από κάποιο σημείο και μετά, άσε που σε μερικές περιπτώσεις έχω δει να στραβώνουν οι δίσκοι από πτώσεις/χτυπήματα που κάποια στιγμή μοιραία θα συμβούν.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παίδες έχω και εγώ ένα ποδηλατάκι σκουριασμένο και καταπονημένο...αλλά απ'ότι καταλαβαίνω συμφέρει πιο πολύ να πάω να πάρω ένα καινούργιο...μπορώ να βρω κάτι σε κάτω από 100 ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω και εγώ ένα ποδηλατάκι σκουριασμένο και καταπονημένο...αλλά απ'ότι καταλαβαίνω συμφέρει πιο πολύ να πάω να πάρω ένα καινούργιο...μπορώ να βρω κάτι σε κάτω από 100 ευρώ;

 

Μπα, μονο αν κοιταξεις σε μτχ (τσεκαρε το car.gr εκτος των αλλων)

 

τι ειδους ποδηλατο θελεις?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

τι ειδους ποδηλατο? εγω ενα mountain πριν 4 χρονια το χα παρει 150€ και ειμαι μια χαρα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μ'αρέσουν αυτά σε στιλ mountain bike αλλά το θέλω για βόλτες μέσα στην πόλη...φαντάζομαι στα carrefour, praktiker κτλπ θα βρω τα πιο φτηνά (σε περίπτωση που δε ψάξω για μεταχειρισμένο);
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε ρωτα σε καποιο ποδηλαταδικο κοντα σου...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μ'αρέσουν αυτά σε στιλ mountain bike αλλά το θέλω για βόλτες μέσα στην πόλη...φαντάζομαι στα carrefour, praktiker κτλπ θα βρω τα πιο φτηνά (σε περίπτωση που δε ψάξω για μεταχειρισμένο);

 

Φίλε μου

 

Κατανοώ το δίλημμα σου αλλα πρέπει να τι ψάξεις καλα πριν πάρεις την απόφαση. Να εξηγηθω: στα 150€ ίσως να χρειαστεί να κανεις κάποιους συμβιβασμούς όπως πχ στην ποιότητα των φρενων. Πρέπει να το αξιλογησεις αυτο σε σχέση με το τι είδους διαδρομές θες να κανεις. Αν οχ κινείσαι σε δρόμους με κίνηση και αυτοκίνητα ίσως θα έπρεπε να κινηθείς κάπου πιο ακριβά για να έχεις καλα φρένα.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

4 χρονων ποδηλατο εχω, 150€ το πηρα αλλα δεν εχω καποιο θεμα με τα φρενα... μετα απο 4 χρονια ισως και να θελουν ενα μικρο σφιξιματακι αλλα και παλι μια χαρα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω και εγώ ένα ποδηλατάκι σκουριασμένο και καταπονημένο...αλλά απ'ότι καταλαβαίνω συμφέρει πιο πολύ να πάω να πάρω ένα καινούργιο...μπορώ να βρω κάτι σε κάτω από 100 ευρώ;

 

ναι...σε μαγαζια οπως σε πρακτικερ και τετοια

και αφου αναφερεσαι για mountain και βολτες στην πολη παρε ενα με ταχυτητες και εισαι ενταξει...και να μην ειναι μαρκα...κανει την δουλεια του

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

στο μακρο εχει με 130€ mountain με αναρτηση μπροστα ;)

 

γενικα σε τετοιου τυπου μαρκετς θα βρεις φθηνες λυσεις και εφοσον δεν εχεις απαιτησεις θα σε βολεψουν

Link to comment
Share on other sites

το θέλω ίσα ίσα για βόλτες στην παραλία της θεσσαλονίκης....για τα φρένα που μου λέτε πως θα καταλάβω τη διαφορά από ποδήλατο σε ποδήλατο;

έχω ένα ποδηλατάδικο κοντά στο σπίτι μου...θα ρωτήσω κ εκεί...αλλίως στην εσχάτη θα καταλήξω μάλλον σε αυτό http://www.praktiker.gr/Product/podilato-outdoor-extreme-shimano-24-mayro-kitrino-9124?catNavId=153

 

επίσης κάτι που μ'ενοχλεί πολύ στα ποδήλατα είναι τα φρένα που τρίζουνε...υπάρχει τρόπος να το αποφύγω;δηλαδή εξαρτάται από τον τύπο/ποιότητα των φρένων;

Edited by Torres10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...