Jump to content

Cosmote info


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα xperia ray, κ πιο πριν είχα το xperia mini το καινούργιο. Κ με τα δύο τηλέφωνα είχα πρόβλημα στην αποστολή μηνυμάτων. Μετά από επανεκκίνηση έστελνε μήνυμα για κανένα μισάωρο κ μετά δεν έστελνε άλλο μέχρι Την επόμενη επανεκκίνηση.

Ρώτησα στο thread για το ray, κ μου είπε ένας φίλος, ίσως φταίει το cosmote info, γιατί κ εκείνος είχε το ίδιο πρόβλημα. Απεγκατέστησα το πρόγραμμα κ τα μηνύματα φεύγουν πάντα πλέον!

Μπορείς να το δεις λίγο σε παρακαλώ τι φταίει?

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χμ.. δεν νομιζω οτι φταίει αποκλειστικά αυτό, το πιθανότερο είναι κάποιος συνδιασμός με κάποιο άλλο app που έχεις, ίσως το GoSMS ή Handcent.

H εφαρμογή μου απλα όταν το ζητήσει ο χρήστης στέλνει τα 2 σμσ για να παρει τα αποτελέσματα, δεν υπάρχει τπτ αλλο που να κανει όσο αφορα το συγκεκριμένο θέμα.

 

Εψαξα λίγο αν με την υλοποίηση που έχω υπαρχει κάτι αλλα δεν βρήκα τίποτα :(

 

Πιστεύω πως αλλου είναι το πρόβλημα σου.. ίσως και η συσκευή.. τί να πω? υπαρχει διαφορά απο τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Δεν μπορω να κάνω ή να αλλάξω κάτι :(

 

Εγραψα ένα μικρό FAQ, και θα το βάλω και στην εφαρμογή γιατι ολοι ρωτούν τα ίδια κ τα ίδια...

 

Έχω εγκατεστημένο το GoSMS και το Cosmote Info δεν παίρνει τιμές, επίσης λαμβάνω τα sms απο την Cosmote.

- Αυτό συμβαίνει γιατι το GoSMS έχει ορισμένη την προτεραιότητα λήψης μηνυμάτων στο maximum. Στo Cosmote Info επίσης έχω ορίσει την προτεραιότητα στο maximum αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα.

- Η επίσημη λύση έρχεται απο το πως δουλεύει το Android. Οταν 2 ή παραπάνω εφαρμογές έχουν ορισμένη την προταιρεότητα στο maximum τότε προτεραιότητα δίνεται στην εφαρμογή που εγκαταστάθηκε πρώτη.

- Οπότε αυτο που πρέπει να κάνετε είναι να απεγκαταστήσετε το GoSMS και να το εγκαταστήσετε μετά το Cosmote Info.

- Γιαυτό και μετά απο κάποιο update της εφαρμογής Cosmote Info ίσως το πρόβλημα επανέλθει γιατί μετά το update η Cosmote Info θεωρείται εγκατεστημένη μετά το GoSMS. Οπότε επαναλαμβάνουμε την απεγκατάσταση του GoSMS όπως περιέγραψα πριν.

 

 

Τα πεδία της εφαρμογής αργούν να ενημερωθούν.

- Αυτό δεν έχει να κάνει με την εφαρμογή "Cosmote Info". Το πρόβλημα εντοπίζεται στο οτι η Cosmote αργεί να στείλει τα sms. Συνήθως κάνουν 2-3 λεπτά να έρθουν όλα. Φυσικά έχουν παρατηρηθεί και μεγαλύτεροι χρόνοι.

 

Η τιμή των διαθέσιμων ΜΒ για χρήση internet δεν είναι ενημερωμένη.

- Στο sms που περιέχει την τιμή αυτή υπάρχει η ένδειξη του πότε έγινε η μέτρηση απο την Cosmote (τελευταία ενημέρωση), οπότε αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το internet μετά απο την ημ/νια και ώρα της τελευταίας ενημέρωσης του πεδίου τα ΜΒ που εμφανίζει η εφαρμογή είναι σίγουρα περισσότερα.

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα xperia ray, κ πιο πριν είχα το xperia mini το καινούργιο. Κ με τα δύο τηλέφωνα είχα πρόβλημα στην αποστολή μηνυμάτων. Μετά από επανεκκίνηση έστελνε μήνυμα για κανένα μισάωρο κ μετά δεν έστελνε άλλο μέχρι Την επόμενη επανεκκίνηση.

Ρώτησα στο thread για το ray, κ μου είπε ένας φίλος, ίσως φταίει το cosmote info, γιατί κ εκείνος είχε το ίδιο πρόβλημα. Απεγκατέστησα το πρόγραμμα κ τα μηνύματα φεύγουν πάντα πλέον!

Μπορείς να το δεις λίγο σε παρακαλώ τι φταίει?

 

χμ.. δεν νομιζω οτι φταίει αποκλειστικά αυτό, το πιθανότερο είναι κάποιος συνδιασμός με κάποιο άλλο app που έχεις, ίσως το GoSMS ή Handcent.

H εφαρμογή μου απλα όταν το ζητήσει ο χρήστης στέλνει τα 2 σμσ για να παρει τα αποτελέσματα, δεν υπάρχει τπτ αλλο που να κανει όσο αφορα το συγκεκριμένο θέμα.

 

Εψαξα λίγο αν με την υλοποίηση που έχω υπαρχει κάτι αλλα δεν βρήκα τίποτα :(

 

Πιστεύω πως αλλου είναι το πρόβλημα σου.. ίσως και η συσκευή.. τί να πω? υπαρχει διαφορά απο τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Δεν μπορω να κάνω ή να αλλάξω κάτι :(

 

εγω ειμαι το παληκαρι που ειχε το προβλημα.και οντως εφταιγε αυτο αφου εστειλα και απο τη μαμα εφαρμογη (υποψιαστηκα οτι μπορει να φταιει το handcent) και ουτε απο εκει εστελνε!!αρα δεν φταιει το χαντσεντ.τωρα φταιει το κινητο?φταιει η ερικσον? (καθως και σε ray και σε mini pro το κανει) δεν ξερω..

οταν κανεις επανεκκινηση λυνεται το προβλημα μεχρι να κανεις κληση!οταν κανεις κληση λογω του τελευταιου update με την αυτοματη ενημερωση,κολλανε τα μηνυματα.

αυτα ειχα να παραθεσω.ηταν οντως χρησιμη εφαρμογη αλλα...delete δυστυχως..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα είχα κι εγώ που το έγραψα πιο πριν!Και μάλιστα δεν έχω καμιά εφαρμογή που να ασχολείται με μηνύματα!Έχω xperia arc εγώ!

 

Η πλάκα είναι ότι παλιότερα δεν είχα κανένα θέμα!Ξαφνικά άρχισε να γίνεται μετά από ένα update του προγράμματος!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα είχα κι εγώ που το έγραψα πιο πριν!Και μάλιστα δεν έχω καμιά εφαρμογή που να ασχολείται με μηνύματα!Έχω xperia arc εγώ!

 

Η πλάκα είναι ότι παλιότερα δεν είχα κανένα θέμα!Ξαφνικά άρχισε να γίνεται μετά από ένα update του προγράμματος!

 

οποτε ή ειναι θεμα ερικσον ή θεμα εφαρμογης..ή και τα δυο..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες εμενα η εφαρμογη μου δημιουργησε προβλημα για πρωτη φορα και ειχα το go sms!

το εβγαλα και το ξαναεβαλα και ολα τωρα δουλευουν ρολοι...:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε συνεργάζεται με το gosms...

Ελπίζω κάποια στιγμή ο δημιουργός της εφαρμογής να μπορέσει να τη κάνει συμβατή και με το gosms για να τη χρησιμοποιήσουμε κι εμείς...

 

Sent from my HTC HD2

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε συνεργάζεται με το gosms...

Ελπίζω κάποια στιγμή ο δημιουργός της εφαρμογής να μπορέσει να τη κάνει συμβατή και με το gosms για να τη χρησιμοποιήσουμε κι εμείς...

 

Sent from my HTC HD2

 

Ναι, μόνο που όπως λέει και στο faq που έχει βάλει πιο πάνω, δεν είναι θέμα εφαρμογής ή δημιουργού. Όταν έχουν και τα δύο την ίδια προτεραιότητα προηγείται το παλαιότερο.

 

Έχω εγκατεστημένο το GoSMS και το Cosmote Info δεν παίρνει τιμές, επίσης λαμβάνω τα sms απο την Cosmote.

- Αυτό συμβαίνει γιατι το GoSMS έχει ορισμένη την προτεραιότητα λήψης μηνυμάτων στο maximum. Στo Cosmote Info επίσης έχω ορίσει την προτεραιότητα στο maximum αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα.

- Η επίσημη λύση έρχεται απο το πως δουλεύει το Android. Οταν 2 ή παραπάνω εφαρμογές έχουν ορισμένη την προταιρεότητα στο maximum τότε προτεραιότητα δίνεται στην εφαρμογή που εγκαταστάθηκε πρώτη.

- Οπότε αυτο που πρέπει να κάνετε είναι να απεγκαταστήσετε το GoSMS και να το εγκαταστήσετε μετά το Cosmote Info.

- Γιαυτό και μετά απο κάποιο update της εφαρμογής Cosmote Info ίσως το πρόβλημα επανέλθει γιατί μετά το update η Cosmote Info θεωρείται εγκατεστημένη μετά το GoSMS. Οπότε επαναλαμβάνουμε την απεγκατάσταση του GoSMS όπως περιέγραψα πριν.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που όπως λέει και στο faq που έχει βάλει πιο πάνω, δεν είναι θέμα εφαρμογής ή δημιουργού. Όταν έχουν και τα δύο την ίδια προτεραιότητα προηγείται το παλαιότερο.

 

 

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό...

Και για να εξηγήσω: Χρησιμοποιώ την "μαμίσια" εφαρμογή σε συνδιασμό με το Cosmote Info, και το C.I. λειτουργεί άψογα.

Διαγράφω το Mms.apk από τη ROM και εγκαθιστώ το Handscent SMS και το C.I. εξακολουθεί να λειτουργεί άψογα.

Κατόπιν διαγράψω το Handscent SMS και εγκαθιστώ το GoSMS και το C.I σταματά να λαμβάνει τα μηνύματα...

 

Θα σου θυμήσω τα ποστ όπου είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα του C.I. και το πιθανό πρόβλημα στη συνεργασία του με το GoSMS (ποστ #300 και #301...)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω οτι δεν υπάρχει σωτηρία με το θέμα GoSMS πέρα απο αυτήν που προτείνω + του να βρειτε και να απενεργοποιείσετε το: "Disable other message notifications" στο GoSMS. Το GoSMS έχει πολύ επιθετική πολιτική στα sms.. δυστηχώς.

 

Ανέβασα στο market την εφαρμογή σε Pro έκδοση, δεν έχει διαφημήσεις και έχει σαν έξτρα την αυτόματη ανανέωση!

 

* για την αυτόματη ανανέωση ψάχτηκα πολύ και εφάρμοσα σύμφωνα με την google την καλύτερη τεχνική οσο αφορά την κατανάλωση μπαταρίας απο τις εφαρμογές που τρέχουν στο background. Απο το μενού, επιλογές μπορείτε να την απενεργοποιήσετε, να αλλάξετε το κάθε πότε θα γίνεται ανανέωση και αν θέλετε να σας πετάει ενημέρωση όταν ανανεώνει αυτόματα.

 

Απ εδω

 

Ψάχτε το στο market με το όνομα: Cosmote Info Pro

 

Η τιμή είναι 1,49 ευρώ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να την αγοράσω και μου βγάζει σφάλμα.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Κανε απεγκατασταση των ενημερωσεων του μαρκετ και αγορασε την απο το παλιο μαρκετ,εγω αυτο εκανα γιατι δεν μπορω να αγορασω καμια εφαρμογη απο το καινουργιο μαρκετ..

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την αγόρασα από το market μέσω pc. Αρκετά χρήσιμη. Αν έκανε και πιο συχνές ανανεώσεις η ίδια η cosmote θα ήταν καλύτερα.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλέον, ακόμα και μετά από απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση του go sms pro, δυστυχώς δε γίνεται τίποτα! Τα μηνύματα τα διαβάζει αυτό και δε φτάνουν στο cosmote info. Κρίμα που έχει χάσει τη λειτουργικότητά της μια τόσο αξιόλογη εφαρμογή... Ακόμα κι έτσι, εγώ την αφήνω εγκατεστημένη στη συσκευή μου...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζετε ένα handcent να μην έχετε πρόβλημα?! Πάντως δεν ξέρω τι σόι λύση μπορεί να βρεθεί με το GoSMS. Το είχα πάθει και με το hancent κάποια φάση κι έβαλα το Go αλλά σε επόμενη αναβάθμιση του handcent λύθηκε και επέστρεψα!

 

icebr, η εφαρμογή είναι all the money! Εννοείται ότι αξίζει την αγορά και την υποστήριξη με το παραπάνω! :):)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

icebr, η εφαρμογή είναι all the money! Εννοείται ότι αξίζει την αγορά και την υποστήριξη με το παραπάνω! :):)

 

Βασικα ειναι save your money!!!

Ολα λειτουργουν τελεια πλεον!!!Αψογη δουλεια!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι save your money!!!

Ολα λειτουργουν τελεια πλεον!!!Αψογη δουλεια!

 

:lol::lol: Όντως! Έχεις ένα δίκιο! Και δύο μη σου πω!!! Δουλεύει όντως άψογα!:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δωράκι στο νεο update 2.62..... :)

 

Αυριο και στο Pro :)

Edited by icecbr

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Δωράκι στο νεο update 2.62..... :)

 

Αυριο και στο Pro :)

 

Προσπαθώ να καταλάβω τι έκανες στο Update, αλλά δεν παρατήρησα κάτι..! :)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

μέσα στην εφαρμογή κάτω απο κάθε τιμή έχει την τιμή της τελ.εν. που λεει η cosmote μεσα σε καθε σμσ..

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση στο pro αλλά τα μηνύματα μου έρχονται κανονικά στο κινητό!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση στο pro αλλά τα μηνύματα μου έρχονται κανονικά στο κινητό!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

απεγκατέστησες το απλο? βγαλε το τελείως.

 

αν εχεις gosms κτλ διάβασε τις συχνές ερωτήσεις, αν παλι οχι, απεγκατεστησε το, κανε επανεκινηση το τηλ σου και ξανα βγαλτο

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

απεγκατέστησες το απλο? βγαλε το τελείως.

 

αν εχεις gosms κτλ διάβασε τις συχνές ερωτήσεις, αν παλι οχι, απεγκατεστησε το, κανε επανεκινηση το τηλ σου και ξανα βγαλτο

 

Το είχα βγάλει το παλιό και έχω το handcent. Μια φορά μου το έκανε και μετά δεν το ξανάκανε. Αν το ξανακάνει θα στο πω.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

EDIT:

Δεν περάσαν 5 λεπτά και μου το ξανάκανε. Μου το κάνει στην αυτόματη ανανέωση μόνο

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...