Jump to content

Ποιο είναι το αγαπημένο σας άθλημα;


killing_you2
 Κοινοποίηση

Ποιο ειναι το αγαπημενο σας αθλημα;  

52 members have voted

  1. 1. Ποιο ειναι το αγαπημενο σας αθλημα;

    • Ποδόσφαιρο
      21
    • Μπάσκετ
      12
    • Χάντμπολ
      2
    • Βόλει
      3
    • Τέννις
      5
    • Ιππασία
      3
    • Κολύμβηση
      3
    • Πινγκ Πονγκ
      1
    • Γκολφ
      2


Recommended Posts

Βαλε και μια επιλογη με "Άλλο" :p πάντως απο αυτα που ανεφερες τρελενομαι να βλεπω χαντμπολ ! :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βαλε και μια επιλογη με "Άλλο" :p πάντως απο αυτα που ανεφερες τρελενομαι να βλεπω χαντμπολ ! :happy:

 

Καλά σου λέει εγώ που κάνω Thai Boxing

αναγκαστικά επέλεξα ποδοσφαιρο !!!! ???? :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ποδόσφαιρο και μετά τένις..Το πρώτο για την χαρά και τη μαγεία που προσφέρει και το δεύτερο γιατί είσαι υπεύθυνος για τις ενέργειες σου και δεν χρειάζεται να στηρίζεσαι στο συνήθως πολύ ελλατωματικό επίπεδο των ομαδικών αθλημάτων.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το bodybuilding γι αυτό εξάλλου γυμνάζομαι για να χω καλή υγεία, να μαι σε καλή φυσική κατάσταση και να έχω ένα όμορφο και γυμνασμένο σώμα και πάνω απ'όλα θυληκό. (γιατί το bodybuilding δεν είναι μόνο οι φουσκωτοί που βλέπουμε..)

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Το bodybuilding γι αυτό εξάλλου γυμνάζομαι για να χω καλή υγεία, να μαι σε καλή φυσική κατάσταση και να έχω ένα όμορφο και γυμνασμένο σώμα και πάνω απ'όλα θυληκό. (γιατί το bodybuilding δεν είναι μόνο οι φουσκωτοί που βλέπουμε..)

Θεωρείται άθλημα το bodybuilding;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται άθλημα το bodybuilding;

 

Φυσικά και θεωρείται άθλημα! Δεν είναι απλά αυτό που βλέπουμε όλοι μερικούς φουσκωτούς να ποζάρουν..

Θέλει θυσίες και γνώσεις.

Μαθαίνεις να γυμνάζεσαι σωστά, να τρως σωστά και προπαντώς να ξέρεις γιατί τα κάνεις. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μια υγιεινή ζωή με ένα υγιές και γυμνασμένο σώμα.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Άλλο εννοώ. Δε διαφωνώ με την υγιεινή ζωή, τις θυσίες και όλα τα συναφή. Νομίζω όμως πως η έννοια του αθλητισμού πέρα από αυτά που είπες εμπεριέχει και κάποιου είδους ανταγωνισμό, αλλιώς μιλάμε για απλή εκγύμναση.

Τι ανταγωνισμό προσφέρει το bodybuilding; Υπάρχουν σαφή και μετρήσιμα όρια που πρέπει να ξεπεραστούν και μέσω αυτών βγαίνει ο νικητής στις διοργανώσεις; Υπάρχει γενικά κάποιος στόχος; Παίζει ρόλο και ο υποκειμενικός παράγοντας στη διαμόρφωση του αποτελέσματος;

 

Περισσότερο τεχνική δηλαδή είναι η απορία μου, αν με καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, καταλαβαίνω τι θες να πεις.

Πολύ περιεκτικά και απλά θα σου απαντήσω πως τα κριτήρια με τα οποία κρίνουν έναν αθλητή σε έναν αγώνα bodybuilding είναι: η μυικότητα, η συμμετρία και η γράμμωση των μυών του.

Μπορεί να φαίνεται απλό αλλά φαντάσου να είσαι στη σκηνή και μέσω του σωστού ποζαρίσματος και γενικά του σωστού στησίματος να δείξεις αυτό που με κόπο έχεις καταφέρει τόσους μήνες προετοιμασίας.

Μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί ο αθλητής να βρίσκεται στη σκηνή εώς και 2 ώρες και να συγκρίνεται με άλλους.

Ελπίζω να κατάλαβες πάνω κάτω, το διατύπωσα όσο απλά γινόταν γιατί αυτά δεν εξηγούνται σε λίγες σειρές.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίζει ρόλο και το σωστό ποζάρισμα. Γι' αυτό λέω οτι δεν είναι μόνο θέμα ΑΠΟΛΥΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΙΜΩΝ στόχων, από τη στιγμή που μπαίνει και το ποζάρισμα (το οποίο είναι μη μετρήσιμο) στη διαδικασία, οπότε κατά τη γνώμη μου δε μπορεί να θεωρηθεί άθλημα.

Στο ποδόσφαιρο πχ ή μπήκε το γκολ ή δεν μπήκε. Στην άρση βαρών τα σήκωσες ή δεν τα σήκωσες. Εδώ όμως μπορεί να έχεις πετύχει καλύτερα το στόχο σου από κάποιον άλλο, όμως να αποτύχεις λόγω αδυναμίας ποζαρίσματος. Σε τι διαφέρει λοιπόν από τα καλλιστεία αφού και αυτά με την ίδια λογική μπορούν να θεωρηθούν άθλημα αφου περιέχουν όλα τα παραπάνω (ανταγωνισμό, στερήσεις, προσπάθεια, εκγύμναση και καλό ποζάρισμα);

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου το τελευταίο :p

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα..

Δεν μπορώ να φανταστώ πχ τον Arnold Schwarzenegger(από τους μεγαλύτερους bodybuiders) στην ίδια κατηγορία με την Τζούλια Αλεξανδράτου.. :lol:

Δεν μπορώ να σου εξηγήσω σε μερικές γραμμές για τους λόγους που το bb είναι άθλημα. Αν σε ενδιαφέρει, μπορείς να κάνεις μια έρευνα στο google και σίγουρα θα βρεις απαντήσεις.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

To αγαπημένο μου άθλημα (για να βλέπω από την τηλεόραση εννοώ :p), πέρα από το ποδόσφαιρο, είναι το τέννις.

Και χαίρομαι πολύ που αρχίζει τη Δευτέρα το Australian Open. :)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα..

Δεν μπορώ να φανταστώ πχ τον Arnold Schwarzenegger(από τους μεγαλύτερους bodybuiders) στην ίδια κατηγορία με την Τζούλια Αλεξανδράτου.. :lol:

Δεν μπορώ να σου εξηγήσω σε μερικές γραμμές για τους λόγους που το bb είναι άθλημα. Αν σε ενδιαφέρει, μπορείς να κάνεις μια έρευνα στο google και σίγουρα θα βρεις απαντήσεις.

Γιατί; Τι λιγότερο έχει η Τζούλια από τον Arnold δηλαδή; Αυτή δεν έκανε θυσίες για να φτιάξει και να προβάλλει το σώμα της ώστε στη συνέχεια να κριθεί από κάποιους; Από τεχνικής άποψης ίσως να μπορούσαν να θεωρηθούν και τα καλλιστεία άθλημα.

Γενικά πάντως, κατάλαβα τι είπες και συμφωνώ. Η μόνη ένστασή μου είναι στο θέμα των μη απόλυτων στόχων και το πόσο ανακατεύεται ο υποκειμενικός τομέας στην έκβαση του αποτελέσματος, όπως ανέφερα παραπάνω.

 

Υπάρχουν αρκετές ενδιαφέρουσες απόψεις εδώ:

http://www.bodybuilding.com/fun/topicoftheweek132.htm

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=3730931

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΣΙΚΑ το αγαπημενο μου ειναι το ΠΙΝΓΚ-ΠΟΝΓΚ:)

 

ΕΧΩ βγει και 3ος στην Ελλαδα στα αχολικα πρωταθληματα:D(περυσι)

 

φετος ξεκιναμε 26 Ιανουαρίου:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Να παρακολουθώ:

-Μπάσκετ

-Ποδόσφαιρο

-Χάντμπολ

 

Να παίζω:

-Ποδόσφαιρο

-Μπάσκετ

-Πινγκ πόνγκ

-Χάντμπολ

 

Από ατομικά αθλήματα:

-Θαλάσσιο σκι

Link to comment
Share on other sites

ποδοσφαιρο επαιζα απο το 2000 μεχρι περισυ(σταματησα λογω υποχρεωσεων). συνεχισα με μπασκετ περισυ και φετος. παρολο που στο μπακετ ειμαι καλυτερος, το ποδοσφαιρο εξακολουθει να ειναι το αγαπημενο μου αθλημα, και καθε κυριακη μαζευομαστε σε 5*5 παιδια και παιζουμε:D. ενα αθλημα που θα ηθελα να δοκιμασω αλλα δεν το εχω κανει ακομη ειναι το snowboard.:rolleyes:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΠΙΝΓΚ-ΠΟΝΓΚ ;;;;;;:rolleyes:

 

Βρε παιδιά να κανονίσουμε κανα myphone-πινγκ-πονγκ πρωταθληματάκι;;

 

 

 

 

 

 

 

φυσικά ο νικητής θα είμαι εγω αλλα τι να κάνουμε..:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

το ποδοσφαιρο ειναι το καλυτερο αθλημα..

βεβαια προτιμω να βλεπω ποδοσφιαρο και να παιζω μπασκετ..;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...