Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα!να σας ρωτησω κατι..εβαλα την rcmix 2.0 με class 4 καρτα και 4gb χωρητικοτητα.ext3 1gb εκανα κανονικα ,ομως ενω την 1η μερα δουλεψε κανονικα απο την 2η αρχισε να κανει κατι τρελα με τις κλησεις.Ενω ηθελα να κλεισω μια κληση δεν την εκλεινε και εσβηνε και η οθονη ,οταν ξαναναβε απο μονη της δεν μπορουσε να τερματισει την κληση και συνεχιζε να αναβοσβηνει.Επισης καποιες φορες κολλαει ,εμφανιζεται το σημα htc για λιγο και μετα επανερχεται.Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα μνημης?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα!να σας ρωτησω κατι..εβαλα την rcmix 2.0 με class 4 καρτα και 4gb χωρητικοτητα.ext3 1gb εκανα κανονικα ,ομως ενω την 1η μερα δουλεψε κανονικα απο την 2η αρχισε να κανει κατι τρελα με τις κλησεις.Ενω ηθελα να κλεισω μια κληση δεν την εκλεινε και εσβηνε και η οθονη ,οταν ξαναναβε απο μονη της δεν μπορουσε να τερματισει την κληση και συνεχιζε να αναβοσβηνει.Επισης καποιες φορες κολλαει ,εμφανιζεται το σημα htc για λιγο και μετα επανερχεται.Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα μνημης?

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Θα μπορούσε να φταίει γιατί έχει εφαρμογές φορτωμένες μέσα στο ext3 partition. Να έχει γίνει κάτι στραβό στο ext3 ας πούμε. Εγώ στην θέση σου θα έκανα το εξής:

Nandroid backup πρώτο και κύριο. Μετά θα το παρακολουθούσα αν το κάνει συνέχεια. Μετά θα ξαναέβαζα την ROM να δω αν διορθώθηκε (με full wipe) και αν όχι, θα δοκίμαζα είτε αλλαγή κάρτας να δω αν διορθώθηκε, είτε μία ROM χωρίς a2sd (το αρχικό σου πρώτο backup ας πούμε που είναι stock rom, απλά rooted). Κάτι από όλα αυτά θα σε οδηγήσει στο να καταλάβεις τι φταίει νομίζω ...

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ, έχω την class 10 καρτούλα να κάθεται και με τρώει το χέρι μου! Θα το κάνω το ρημαδοroot/flash. Λοιπόν, οι πληροφορίες που παίρνω από την recovery οθόνη είναι οι εξής τώρα (με stock rom):

BRAVO PVT3 SHIP S-ON

HBOOT-0.93.0001

MICROP-051d

TOUCH PANEL-SYNT0101

RADIO-5.11.05.27

Aug 10 2010, 17:52:18

 

και πληροφορίες συστήματος:

Android 2.2

Εκδοση βασικού φάσματος

32.49.00.32U_5.11.05.27

Έκδοση Kernel

2.6.32.15-gfa401c

htc-kernel@and18-2#1

Αριθμός έκδοσης

2.29.405.5 CL293415 release-keys

Αριθμός λογισμικού

2.29.405.5

 

Από αυτά τι συμπέρασμα βγαίνει; Ποια stock ROM να κατεβάσω για recovery αν κάτι πάει στραβά;

 

Με τα ίδια χαρακτηριστικά εγώ rootαρά με το τελευταίο Unrevoked και με τις οδηγίες του ποστ 1 χωρίς πρόβλημα πριν λίγο καιρό. Για RUU ας μας πει κάποιος που το έχει ξανακάνει εργοστασιακό, δεν έχω δοκιμάσει

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να φταίει γιατί έχει εφαρμογές φορτωμένες μέσα στο ext3 partition. Να έχει γίνει κάτι στραβό στο ext3 ας πούμε. Εγώ στην θέση σου θα έκανα το εξής:

Nandroid backup πρώτο και κύριο. Μετά θα το παρακολουθούσα αν το κάνει συνέχεια. Μετά θα ξαναέβαζα την ROM να δω αν διορθώθηκε (με full wipe) και αν όχι, θα δοκίμαζα είτε αλλαγή κάρτας να δω αν διορθώθηκε, είτε μία ROM χωρίς a2sd (το αρχικό σου πρώτο backup ας πούμε που είναι stock rom, απλά rooted). Κάτι από όλα αυτά θα σε οδηγήσει στο να καταλάβεις τι φταίει νομίζω ...

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..μαλλον δεν με παει γενικα γιατι και με αλλη rom παλι προβλημα ειχα,γενικοτερα μου δημιουργει ασταθεια.Το επανεφερα τελικα στην αρχικη γιατι καλα με τις εφαρμογες αλλα να μην μπορεις να μιλησεις κιολας??ασε που πριν πηρε μονο του τηλ την τελευταια κληση:blink:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..μαλλον δεν με παει γενικα γιατι και με αλλη rom παλι προβλημα ειχα,γενικοτερα μου δημιουργει ασταθεια.Το επανεφερα τελικα στην αρχικη γιατι καλα με τις εφαρμογες αλλα να μην μπορεις να μιλησεις κιολας??ασε που πριν πηρε μονο του τηλ την τελευταια κληση:blink:

 

Αρχική εννοείς RUU ή stock rooted? Αν δεν έχεις πρόβλημα με stock rooted τότε έχεις πρόβλημα με την κάρτα σου (ή δεν έκανες καλό partitioning, ή δεν έκανες σωστό wipe πριν βάλεις νέα ROM ή έχει η κάρτα πρόβλημα ). Αν πάλι το επανέφερες στην εργοστασιακή του κατάσταση για να σου δουλέψει (unrooted) τότε το root δεν είχε γίνει σωστά μάλλον και δεν είχε περαστεί σωστά το recovery

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!να σας ρωτησω κατι..εβαλα την rcmix 2.0 με class 4 καρτα και 4gb χωρητικοτητα.ext3 1gb εκανα κανονικα ,ομως ενω την 1η μερα δουλεψε κανονικα απο την 2η αρχισε να κανει κατι τρελα με τις κλησεις.Ενω ηθελα να κλεισω μια κληση δεν την εκλεινε και εσβηνε και η οθονη ,οταν ξαναναβε απο μονη της δεν μπορουσε να τερματισει την κληση και συνεχιζε να αναβοσβηνει.Επισης καποιες φορες κολλαει ,εμφανιζεται το σημα htc για λιγο και μετα επανερχεται.Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα μνημης?

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Όταν κάνεις backup/restore τις εφαρμογές σου με ποια εφαρμογή το κάνεις?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

το επανεφερα (unrooted) και σκεφτομαι να τα κανω ολα παλι απ την αρχη.Την 1η φορα μεσω recovery εκανα backup και restore και αρχικα δουλεψε αλλα μετα παλι τα ιδια.Εφαρμογες δεν ειχα περασει μεχρι να δω οτι λειτουργει οκ.δεν ειχα κανει ομως διαμορφωση στην sd πριν to ext3,εκανα κατευθειαν fat32 και μετα ext3 και λεω μηπως εφταιγε αυτο.
Link to comment
Share on other sites

το επανεφερα (unrooted) και σκεφτομαι να τα κανω ολα παλι απ την αρχη.Την 1η φορα μεσω recovery εκανα backup και restore και αρχικα δουλεψε αλλα μετα παλι τα ιδια.Εφαρμογες δεν ειχα περασει μεχρι να δω οτι λειτουργει οκ.δεν ειχα κανει ομως διαμορφωση στην sd πριν to ext3,εκανα κατευθειαν fat32 και μετα ext3 και λεω μηπως εφταιγε αυτο.

 

Εφόσον το root σου είχε πετύχει μάλλον κάτι έφταιξε στην διαμόρφωση της κάρτας σου. Ξανακάντο ακριβώς όπως το λέει στον οδηγό στο ποστ 1. To προγραμματάκι που λέει ο οδηγός τις κάνει και format αμέσως τις 2 partitions που φτιάχνεις στην κάρτα.

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το root σου είχε πετύχει μάλλον κάτι έφταιξε στην διαμόρφωση της κάρτας σου. Ξανακάντο ακριβώς όπως το λέει στον οδηγό στο ποστ 1. To προγραμματάκι που λέει ο οδηγός τις κάνει και format αμέσως τις 2 partitions που φτιάχνεις στην κάρτα.

 

Λοιπον, το κανω αλλα μου γραφει στο recovery can't find misc.Διαβασα σε καποιο site για custom recovery και περασα ενα αρχειο v

2.0.1 ,με αυτον τον τροπο μπαινει κανονικα σε recovery αλλα οι επιλογες ειναι τελειως διαφορετικες.πχ δεν υπαρχει η επιλογη mount usb storage και καποιες αλλες επιλογες που αναγραφονται στην 1η σελιδα:mad:

 

ακυρο..εκανα βλακεια τοση ωρα και δεν ειχα μπει με rom manager να τελειωνω!!

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το κανω αλλα μου γραφει στο recovery can't find misc.Διαβασα σε καποιο site για custom recovery και περασα ενα αρχειο v

2.0.1 ,με αυτον τον τροπο μπαινει κανονικα σε recovery αλλα οι επιλογες ειναι τελειως διαφορετικες.πχ δεν υπαρχει η επιλογη mount usb storage και καποιες αλλες επιλογες που αναγραφονται στην 1η σελιδα:mad:

 

ακυρο..εκανα βλακεια τοση ωρα και δεν ειχα μπει με rom manager να τελειωνω!!

 

Unrevoked χρησιμοοοιησε για μεγαλυτερη ευκολια. Διαβασε προσεκτικα το ποστ 1. Μηπως ειναι PVT4 το τηλεφωνο σου;

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα την rcmix s 2.0 και απλα τα σπαει! Θελω να δοκιμασω και μια AOSP rom ομως. Ποια μπορω να βαλλω? Εχω κανει μονο root και στην καρτα εχω βαλλει 1gb ext3, δεν εχω αλλαξει τιποτα αλλο. Ευχαριστω.

 

Αν μπορει καποιος να μου απαντησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ! Ειμαι με την rcmix s 2.0 εδω και 3 μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα θα ηθελα να δω και καμια αλλη πριν καταληξω. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι πάλι. Λοιπόν το iPhone 3G που έχω jailbreak 4.0 έχω βάλει το Μywi για wifi tethering και παρότι βλέπει φορητο, κινητο με wm αλλα και το iPad δεν βλέπει το desire καθώς το κινητο με τίποτα δεν βλέπει το δίκτυο, σημειώνω ότι το tethering είναι οκ και βλέπει τα πάντα εκτός απο το desire. Μπορείτε να μου πείτε γιατί συμβαίνει αυτό ή μήπως φταίει η custom rom που φοράει και είναι βασισμένη στην επίσημη φυσικά rom. Είναι rooted οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το κανω αλλα μου γραφει στο recovery can't find misc.Διαβασα σε καποιο site για custom recovery και περασα ενα αρχειο v

2.0.1 ,με αυτον τον τροπο μπαινει κανονικα σε recovery αλλα οι επιλογες ειναι τελειως διαφορετικες.πχ δεν υπαρχει η επιλογη mount usb storage και καποιες αλλες επιλογες που αναγραφονται στην 1η σελιδα:mad:

 

ακυρο..εκανα βλακεια τοση ωρα και δεν ειχα μπει με rom manager να τελειωνω!!

 

Όχι με rom manager, δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει.

 

Αν μπορει καποιος να μου απαντησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ! Ειμαι με την rcmix s 2.0 εδω και 3 μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα θα ηθελα να δω και καμια αλλη πριν καταληξω. Ευχαριστω

 

Βρες στην ανάλογη ενότητα των xda μια δημοφιλή και δοκίμασέ την. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να μου απαντησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ! Ειμαι με την rcmix s 2.0 εδω και 3 μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα θα ηθελα να δω και καμια αλλη πριν καταληξω. Ευχαριστω

 

Μία παρόμοια Rom είναι και η Insertcoin..... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1016940

Δοκίμασε την....;)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

στο φιλο που ειχε προβλημα με την rcmix 2.0 s επειδη και εγω την ιδια εβαλα.. και εκανα ακριβως τα βηματα τα ιδια!

και εχω πανω 4giga 4class! Δεν μου εχει παρουσιασει μεχρις στιγμης κατι σοβαρο.. μονο 3 φορες που σκαλωσε και μου ζητησε πιν και αφου το βαλα με ξαναβγαλε αμεσως στην κεντρικη οθονη.. :ninja::ninja:

 

κατα τ αλλα δουλευει μια χαρα! αν και θα χτυπησω μαι 8γιγα 10 class να μαι ακομα πιο σβλετος :D

γιατι μου φαινεται ελαφρως πιο αργο απο τι πριν με τη μαμα ρομ :)

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

Μία παρόμοια Rom είναι και η Insertcoin..... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1016940

Δοκίμασε την....;)

 

Ευχαριστώ φίλε! Κάτι σε aosp μπορείς να μου προτίνεις ? Δεν ξέρω ακριβώς τις προϋποθέσεις και φοβάμαι μην κάνω καμία πατατια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε! Κάτι σε aosp μπορείς να μου προτίνεις ? Δεν ξέρω ακριβώς τις προϋποθέσεις και φοβάμαι μην κάνω καμία πατατια.

 

ginger villain, oxygen, cyanogenmod7, είναι παρόμοιες, όποια και να δοκιμάσεις θα είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

ginger villain, oxygen, cyanogenmod7, είναι παρόμοιες, όποια και να δοκιμάσεις θα είναι οκ

 

την cyanogenmod 7 θελω πιο πολυ να δοκιμασω τωρα αλλα δεν θελει δικο της bootlader και s-off?

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη ερωτηση ρε παιδια.

Τελικα θα βγει επισημη 2.3 αναβαθμιση για το desire?

 

ναι θα βγει αλλα δεν ξερουμε ποτε...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

την cyanogenmod 7 θελω πιο πολυ να δοκιμασω τωρα αλλα δεν θελει δικο της bootlader και s-off?

 

Οχι φυσικα, μπορεις να την δουλεψεις με το μαμισιο hboot κ χωρις soff, μεταξυ cyanogenmod και villain θεωρω την δευτερη καλυτερη στα σημεια

Link to comment
Share on other sites

Οχι φυσικα, μπορεις να την δουλεψεις με το μαμισιο hboot κ χωρις soff, μεταξυ cyanogenmod και villain θεωρω την δευτερη καλυτερη στα σημεια

 

οκ ευχαριστω! Θα την δοκιμασω οταν βρω χρονο.

 

edit: αμα βαλλω aosp rom θα εχω και περισσοτερο χωρο για applications ή παιζουν και αλλοι παραγοντες?

Edited by an8rwpofagos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς στην προηγούμενη αναφορά μου δεν πήρα καμία απάντηση γιατί το iphoen3G με thetering σε λειτουργία δεν μπορεί να δει το ασύρματο δίκτυο που εκπέμπεται στο desire. Τέλος πάντων θα επιμείνω αλλά θα ρωτήσω κάτι άλλο. Θα βάλω μια κάρτα 2 γίγκα γιατί έχει μια 1 γίγκα το κινητό. Να κάνω backup κάρτας με το titanium και μετά να βάλω την καινούργια και να αποκαταστήσω όλα τα αρχεία και με ποιό τρόπο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Για κάποιο λόγο δεν μπορεί το κινητό να διαβάσει την SD κάρτα (και καμία SD κάρτα) και θα πάει για service.

Η κάρτα είναι εντάξει διότι μπορώ και την διαβάζω από το PC.

Θέλω όμως να κάνω backup τα sms.

Μπορείτε να μου πείτε πώς να κάνω backup? (Desire unrooted με 2.2)

 

Όσο προγράμματα κι αν έχω κατεβάσει χρειάζονται την SD κάρτα για να κάνουν τα sms backup εκεί.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...