Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, δεν αναφέρομαι ΜΟΝΟ σε ICS rom. Δεν μπόρεσα ποτέ να δω .mp4, ούτε επί εποχής Froyo, ούτε με Gingerbread και φυσικά ούτε με ICS.

Πάντως, τώρα που το λες, αν θυμάμαι καλά ο stock player δεν υποστηρίζει εξωτερικό .srt αρχείο υποτίτλων και γι' αυτό δεν πρέπει να μπήκα στον κόπο να δω αν παίζει τα .mp4.

Θα το ξανακοιτάξω.

 

Έβαλα τώρα και τον MX που τον θεωρώ εξαιρετικό και επίσης παίζει .mp4 κανονικά. Έβαλα ένα που κατέβασα από YouTube για να το δοκιμάσω. :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κυριότερο πρόβλημά σου, Αχιλλέα, να σου πω την αλήθεια, είναι πως δεν έχεις κάτσει να διαβάσεις και να κατανοήσεις βασικά πράγματα. Οι απαντήσεις υπάρχουν, είναι χιλιογραμμένες αλλά πρέπει να ξεκινήσεις από την αλφαβήτα πριν ζητήσεις να γράψεις βιβλίο. Δεν έχει ίχνος ειρωνίας το μήνυμα, το ξεκαθαρίζω. Απλώς αν δεν το κάνεις θα εξακολουθήσεις να παιδεύεσαι άδικα.

Για παράδειγμα: Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θες να κάνεις. Αν θες να περάσεις 2.3 official, δεν έχει κανένα νόημα το root που προσπαθείς να κάνεις γιατί περνώντας τη θα το χάσεις και θα πρέπει να το ξανακάνεις. Αν θες να περάσεις custom rom, δεν έχει νόημα να περάσεις την επίσημη. Εσύ τι ακριβώς θες να κάνεις?

 

Για το άλλο το θέμα με το GParted θα σου το κάνει λιανά η πρώτη σελίδα στην οποία υπάρχει αναλυτικότατος οδηγός για το "Πως δημιουργούμε ext3 partiotion" και "Πως το μετατρέπουμε σε ext4".

Ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Πράγματι δεν έχω διαβάσει τα πάντα, αλλά αυτό που αφορά το HTC Desire στο αρχικό ποστ τα έχω διαβάσει. Μπορεί να χρειαστεί να τα ξαναδιαβάσω...; Εγώ αυτό που ήθελα εξ αρχής ήταν να κάνω root στο κινητό μου που «φοράει» αυτή τη στιγμή android 2.2.2. Δεν με ενδιέφερε πραγματικά να κάνω αναβάθμιση σε 2.3, απλώς τα παιδία μου το προτείνανε ως καλύτερο και εγώ είπα γιατί όχι, αφού είναι καλύτερο από αυτό που έχω.

Όπως σου είπα ο πρωταρχικός μου στόχος ήταν να κάνω root, ακολούθησα τις οδηγίες που δίνονται εδώ (από το πρώτο ποστ), αλλά κόλλησα διότι μου έβγαλε το έξης μήνυμα: «Error: failed to get root. Is your firmware too new?», γι' αυτό το λόγο απευθύνθηκα σε εσάς, για να μου πείτε τι να κάνω.

Τα άλλα βγήκαν στην πορεία, δηλαδή η έκδοση 2.3, το partition, το ext3 κλπ.

Ελπίζω να έχω ξεκαθαρίσει τη θέση μου. Αυτό που θέλω είναι να κάνω root, και τόσες μέρες γράφω εδώ πέρα μπας και βρω ένα τρόπο να τα καταφέρω.

 

Edit [19/3/2012 16:45]:

Τελικά τα κατάφερα και έκανα root στο κινητό. Αυτή τη στιγμή τρέχω Android 2.3.Χ που είναι πράγματι καλύτερο από το 2.2.Χ.

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου.

Edited by Axilleas_
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά.θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες ρομ με στοκ hboot που να είναι σταθερές αξιόπιστες..Έχω την oxygen αλλά μου κάνει προβλήματα και εξαλου την βαρέθηκα..

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το καλοκαίρι που είχα την Oxygen άρχισε να τραβάει επανεκκινήσεις όταν το ζόριζες λίγο με το gps. Στη συνέχεια όταν το ζόριζες με 3G/GPRS πάλι τα ίδια. Είπα να βάλω την CyanogenMod και τα προβλήματα με τις επανεκκινήσεις υπάρχουν ακόμα. Θα βάλω μαμά ρομ αλλά αν συνεχιστούν θα πρέπει να το στείλω για σέρβις; Τι μπορεί να φταίει;

 

Να πω πως πάντα έβαζα stable εκδόσεις. Το κινητό έχει radio 32.56.00.32U_5.17.05.23, είναι s-off, φοράει την CyanogenMod 7.1.0 και έχει κάρτα μνήμης Transcend 8gb Class6. Τέλος η κάρτα sim είναι της Wind από το 2004, συνεπώς όχι 3G. Τα αναφέρω όλα γιατί αγχώνομαι ιδιαίτερα μιας κι έχω βολευτεί απίστευτα με το κινητό αλλά μ'έχει κουράσει κιόλας η άνευ λόγου επανεκκίνηση.

 

Έβαλα την Official 2.3.3 της HTC για το κινητό και τραβάει πάλι επανεκκινήσεις. Το στέλνω για σέρβις; Τι μπορεί να φταίει; Πόσο καιρό τα κρατάνε συνήθως;:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τώρα και τον MX που τον θεωρώ εξαιρετικό και επίσης παίζει .mp4 κανονικά. Έβαλα ένα που κατέβασα από YouTube για να το δοκιμάσω. :)

 

Ευχαριστώ, να ΄σαι καλά. Θα τον ξαναδοκιμάσω.

Σίγουρα τον έλεγξα κοντά στα Χριστούγεννα χωρίς να με βοηθήσει, πάλι τα ίδια 'κολλήματα'. Είδα ότι μόλις χτες έκαναν update, οπότε ίσως να αλλάξουν τα δεδομένα.

 

EDIT: Μόλις τον δοκίμασα και ενώ τρώει πάλι κάποια σκαλώματα (καμία σχέση με τον Rockplayer και τους υπόλοιπους players), μπορείς άνετα να δεις το video. :yahoo:

Eυχαριστώ και πάλι. :bow:

 

Έβαλα την Official 2.3.3 της HTC για το κινητό και τραβάει πάλι επανεκκινήσεις. Το στέλνω για σέρβις; Τι μπορεί να φταίει; Πόσο καιρό τα κρατάνε συνήθως;:shifty:

 

Στο παρελθόν, όσο ήμουν ακόμη με την RCMix είχα αντιμετωπίσει κι εγώ προβλήματα με επανεκκινήσεις και το πρόβλημα χειροτέρευε τα βράδυα όπου το φόρτιζα και το πρωί το έβρισκα κλειστό και δεν χτυπούσε ούτε το ξυπνητήρι. :ninja: Λίγο πριν βάλω RUU rom και το στείλω για service, έβαλα το τελευταίο update της παραπάνω rom και το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Αυτό σήμαινε ότι κάτι συνέβαινε με την version που είχα βάλει και έτσι γλύτωσα τη διαδικασία του service, που όπως φαίνεται και μέχρι τώρα θα ήταν χωρίς λόγ. Το κινητό δεν έχει κάποιο hardware πρόβλημα.

Από τη στιγμή που έχεις κάνει δοκιμές με άλλες rom και έχεις βάλεις και RUU και το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει, τότε σχεδόν σίγουρα έχεις πρόβλημα με την πλακέτα και θα χρειαστεί να το στείλεις. Από τα όσα διαβάζω κι εδώ μέσα και σε άλλα forum, αλλά και σύμφωνα με όσα είχαν πει και σ' εμένα θα μείνεις χωρίς κινητό από 15-25 ημέρες.

Αν βέβαια έχει στείλει κάποιο μέλος τώρα πρόσφατα τη δική του συσκευή, μπορεί να σου πει για ποιο σίγουρα. ;)

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ενα λογο που το desire δεν κανει boot καμια ρομ πριν τρελαθω.....!!!!! Δεν ανοιγει ουτε με την runny ουτε με την rsk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ενα λογο που το desire δεν κανει boot καμια ρομ πριν τρελαθω.....!!!!! Δεν ανοιγει ουτε με την runny ουτε με την rsk

 

Πριν flashάρεις, με ποια ήσουν; Την RSK v6 της υπογραφής σου;

Δοκίμασες να δεις αν bootάρει είτε με το flashάρισμα του .zip της rom μετά από full wipe ή με nand restore;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ενα λογο που το desire δεν κανει boot καμια ρομ πριν τρελαθω.....!!!!! Δεν ανοιγει ουτε με την runny ουτε με την rsk

 

adb logcat :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω δοκιμασα σημερα να περασω την RSK v.7 αλλα δεν μπουταρε, εμενε στο σημα των alpharev. Επεστρεψα στην Mildwild cm 3.8 που ημουν προηγουμενως. kollatos τι ειναι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

κ εγω δοκιμασα σημερα να περασω την RSK v.7 αλλα δεν μπουταρε, εμενε στο σημα των alpharev. Επεστρεψα στην Mildwild cm 3.8 που ημουν προηγουμενως. kollatos τι ειναι αυτο?

 

Οπως με ειπε και εμενα ο tsiftsism εχει προβλημα σε οσα τηλεφωνα ειναι PVT4 και θα το διορθωσει το Σαββατοκυριακο, οποτε υπομονη...!

Μπορουμε να αλλαξουμε την εικονα του joker του alpharev Που εμφανιζεται στην αρχη?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=794638 Μπορουμε με αυτο αν δεν κανω λαθος...!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

κ εγω δοκιμασα σημερα να περασω την RSK v.7 αλλα δεν μπουταρε, εμενε στο σημα των alpharev. Επεστρεψα στην Mildwild cm 3.8 που ημουν προηγουμενως. kollatos τι ειναι αυτο?

 

Οπως με ειπε και εμενα ο tsiftsism εχει προβλημα σε οσα τηλεφωνα ειναι PVT4 και θα το διορθωσει το Σαββατοκυριακο, οποτε υπομονη...!

 

Όπως έχει αναφέρει ο Mr.Mefisto στο thread της rom, υπάρχει κάποιο θέμα με τις PVT4 συσκευές και θα προσπαθήσει να φτιάξει μία lite version της rom το Σ/Κ που θα έρθει.

Παρόλα αυτά, πιστεύει ότι η v7.1 πολύ πιθανό να δουλεύει στις PVT4, οπότε ελέγξε μια στιγμή το MD5sum του .zip που έχετε κατεβάσει, μήπως και υπάρχει πρόβλημα με το αρχείο σας. ;)

Τα σωστά πρέπει να είναι:

v7.0 -> 0ebd03c446f87536bfe47dedb5b3061d

v7.1 -> eb6bf39489f9fb0ba0d100af1482fd46

 

Αν δεν έχετε κάποιο πρόγραμμα για τον έλεγχο του hash, εγώ χρησιμοποιώ το WinMD5Sum για το pc (υπάρχει και free εφαρμογή για το Android, αλλά πιστεύω στο pc είναι ποιο εύκολο να κάνεις τη δουλειά σου).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χα..!!!! Μου ανοιξε...! Εκανα ενα φορμαρισμα την καρτα για να ειμαι σιγουρος και ανοιξε..!

Μια ερωτηση μονο πως μπορω να κανω το μενου οπως την τριτη εικονα που εχει κουμπι μονο για τις εφαρμογες και το τηλεφωνο?

http://img402.imageshack.us/img402/4183/undefine.jpg

Edited by sakis697

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Χα..!!!! Μου ανοιξε...! Εκανα ενα φορμαρισμα την καρτα για να ειμαι σιγουρος και ανοιξε..!

 

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες μόλις βρεις χρόνο. v7.0, v7.1; Kernel; Τα υπόλοιπα;

Επειδή ο halaros2 έχει πρόβλημα με το router του να γράψω στο xda τί έκανες (αφού δεν μπορείς να κάνεις εσύ post στο xda) μήπως και βοηθήσει και τους υπόλοιπους με PVT4. ;)

 

Μια ερωτηση μονο πως μπορω να κανω το μενου οπως την τριτη εικονα που εχει κουμπι μονο για τις εφαρμογες και το τηλεφωνο?

 

Menu -> Settings -> RCMix3D Tweaks -> Rosie Options -> tick στο Bliss Rosie και οπωσδήποτε reboot

 

Πώς σου αρέσει αυτό το πράγμα; Άσχημο είναι... :O

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

kollatos τι ειναι αυτο?

 

The Android logging system provides a mechanism for collecting and viewing system debug output. Logs from various applications and portions of the system are collected in a series of circular buffers, which then can be viewed and filtered by the logcat command. You can use logcat from an ADB shell to view the log messages.

 

source

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες μόλις βρεις χρόνο. v7.0, v7.1; Kernel; Τα υπόλοιπα;

Επειδή ο halaros2 έχει πρόβλημα με το router του να γράψω στο xda τί έκανες (αφού δεν μπορείς να κάνεις εσύ post στο xda) μήπως και βοηθήσει και τους υπόλοιπους με PVT4. ;)

 

 

Format την καρτα γιατι ηταν η τελυταια μου επιλογη, την 7.1 εβαλα, ΑDSDXD, kernel αυτον με το better wifi που ελεγε και μετα (δεν ξερω αν εχει σημασια) οτι εχει σε μπλε θεμα και οτι customize εκανε ο halaros.... Θα δοκιμασω και αλλον kernel το απογευμα, αυτον που με ειπες εσυ....

 

thanks για το κουμπακι, το λατρευω οχι απλα μου αρεσει..!

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, πριν από λίγες ώρες σταμάτησε στα καλά καθούμενα να λειτουργεί η δόνηση στο κινητό. δεν κατάλαβα να πείραξα κάτι.

Για να καταλάβετε ειναι στο προφίλ της δόνησης πχ, και όταν λαμβάνω κλήση είναι σαν να το έχω στο αθόρυβο.

 

Κάποια ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, πριν από λίγες ώρες σταμάτησε στα καλά καθούμενα να λειτουργεί η δόνηση στο κινητό. δεν κατάλαβα να πείραξα κάτι.

Για να καταλάβετε ειναι στο προφίλ της δόνησης πχ, και όταν λαμβάνω κλήση είναι σαν να το έχω στο αθόρυβο.

 

Κάποια ιδέα ;

 

Εμενα που μου το εκανε δυο φορες αυτο το χτυπησα λιγο με το χερι πισω στο καπακι και εστρωσε..! Τωρα λυση δεν ειναι αυτο αλλα ετσι το εκανα εγω..! :happy:

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που μου το εκανε δυο φορες αυτο το χτυπησα λιγο με το χερι πισω στο καπακι και εστρωσε..! Τωρα λυση δεν ειναι αυτο αλλα ετσι το εκανα εγω..! :happy:

χεχε, αυτό δεν το είχα καν σκεφτεί αλλά τελικά μια χαρά δούλεψε έτσι.

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με το Desire μου. Οταν το ακουμπαω κατω η οταν το εχω στην τσεπη σβηνει μονο του μερικες φορες. Αποτι εχω καταλαβει ειναι λογο κακης επαφης της μπαταριας. Θελω να το παω στο service αλλα δεν εχω αποδειξη. Θα το δεχτουν? Edited by Epag
Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με το Desire μου. Οταν το ακουμπαω κατω η οταν το εχω στην τσεπη σβηνει μονο του μερικες φορες. Αποτι εχω καταλαβει ειναι λογο κακης επαφης της μπαταριας. Θελω να το παω στο service αλλα δεν εχω αποδειξη. Θα το δεχτουν?

 

Θα το δεχτούν αλλά θα πληρώσεις για να σου φτιάξουν την όποια βλάβη έχει...:(

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει καποια απο τις καινουργιες sense roms και να ειστε πληρως ευχαριστημενοι απο την μπαταρια, smoothness, και αριθμο εφαρμογων που μπορεισ να κατεβασεις????

 

Μπορείς να δοκιμάσεις την rom της υπογραφής μου. Stable και με με όσο χώρο δώσεις στο ext4 partition της sdcard σου.

 

 

Swyped from my HTC Desire with Sense 3.5 using Tapatalk 2 beta-4

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό κάνει update σε προγράμματα από μόνο του και πλέον μου βγάζει running low on space. Μου το έκανε πριν καιρό και αναγκάστηκα να σβήσω το navigon γιατί έπιανε πολύ χώρο (40mb περίπου). Τώρα ξαφνικά μετά από updates μου λέει πάλι το ίδιο χωρίς να κάνω install κάτι καινούργιο. Από τα 147,6Mb που έχω για τα προγράμματα έχω μόνο 24,1 ελεύθερα. Όποια μπορούν να μεταφερθούν στην sd τα μετέφερα. Καμία άλλη λύση υπάρχει;;
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό κάνει update σε προγράμματα από μόνο του και πλέον μου βγάζει running low on space. Μου το έκανε πριν καιρό και αναγκάστηκα να σβήσω το navigon γιατί έπιανε πολύ χώρο (40mb περίπου). Τώρα ξαφνικά μετά από updates μου λέει πάλι το ίδιο χωρίς να κάνω install κάτι καινούργιο. Από τα 147,6Mb που έχω για τα προγράμματα έχω μόνο 24,1 ελεύθερα. Όποια μπορούν να μεταφερθούν στην sd τα μετέφερα. Καμία άλλη λύση υπάρχει;;

 

Η μία λύση είναι να κάνεις system reset για να σβηστούν τα data των εφαρμογών σου και να τις ξαναπεράσεις από την αρχή (έτσι θα κρατήσουν λιγότερο χώρο, απ' ότι τώρα με τα συνεχή updates). Μ' αυτό τον τρόπο όμως δεν θα κερδίσεις και πάρα πολλά, μιας και πολύ σύντομα θα ξεμείνεις πάλι από χώρο. Έχουμε πει, η μικρή εσωτερική μνήμη είναι το μοναδικό μειονέκτημα που είχε η συσκευή όταν κυκλοφόρησε.

Η μόνη σου λύση, root και εγκατάσταση κάποιας rom που να υποστηρίζει είτε a2sd script ή ΚΑΙ με την αγορά κάποιας γρήγορης sdcard (πχ. class6), rom με data2ext script.

 

Ή φυσικά να περάσεις τόσες πολλές εφαρμογές. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Περισσότερες πληροφορίες για τα rom που υποστηρίζουν αυτό κλπ που βρίσκω δεν έχω ιδέα και δεν έχω κάνει ποτέ root. Επίσης class10 είναι καλύτερα; Βρίσκω στο σκρουτζ και στο αμαζον σε καλές τιμές αλλά δεν βλέπω class6.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Περισσότερες πληροφορίες για τα rom που υποστηρίζουν αυτό κλπ που βρίσκω δεν έχω ιδέα και δεν έχω κάνει ποτέ root. Επίσης class10 είναι καλύτερα; Βρίσκω στο σκρουτζ και στο αμαζον σε καλές τιμές αλλά δεν βλέπω class6.

 

Η καλύτερη κάρτα για το Desire είναι αυτή εδώ και εδώ στα 8 GB ή εδώ αν θέλεις μεγαλύτερη στα 16 GB.

Με οποιαδήποτε άλλη ρισκάρεις. Αν θέλεις ROM με άπειρο χώρο για εφαρμογές αλλά εντελώς ίδια κατά τα άλλα με την εργοστασιακή (και άρα σταθερή και πλήρως λειτουργική) τότε πας καρφί γι'αυτήν εδώ.

Εκτός των άλλων είναι η ευκολότερη για να εγκατασταθεί από αρχάριους αφού δε χρειάζεται HBOOT και ιστορίες και στο site της έχει αναλυτικότατες οδηγίες. Αυτά όλα φυσικά ΑΦΟΥ πάρεις την Sandisk που σου έγραψα παραπάνω γιατί με οποιαδήποτε πιο αργή κάρτα θα έχεις προβλήματα.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...