Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα!Εφ οσον εγινα s-off ξεκινησα να κανω και εγω το ροοτ...κατεβαζω την εφαρμογη βαζω τους drivers που θελει ο οδηγος και με το που παω ναα ανοιξω το reflash_package.exe σαν διαχειριστης δεν ανοιγει και βγαζει μυνημα οτι δεν ανοιγει λογο 000000x0 κατι τετοιο...υπαρχει καποιος αλλος τροπος?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποια JB σταθερή??

 

Εγκατέστησα σήμερα την P9 του nikez. Αν δε κάνω λάθος, πάνω σε αυτήν πατάνε όλες οι υπόλοιπες JB based για το desire, καθώς είναι ο μόνος πραγματικός dev (και όχι modder), που ασχολείται με την ανάπτυξη του JB πλέον.

Θετικότατες εντυπώσεις, αρκετά σταθερή (δεδομένου ότι είναι σε alpha στάδιο ακόμα) και γρήγορη, ακόμη κι αν της λείπει το butter και ο 3άρης kernel (που αμφιβάλλω αν θα τα δούμε και ποτέ). Η κάμερα για φώτο μου δουλεύει σχεδόν απροβλημάτιστα (ειδικά με την εφαρμογή lgcamera) με εξαίρεση το βίντεο. Κλήσεις, gps, wifi κανονικά (για όσο τα έχω δοκιμάσει). Την κρατάω για δοκιμή και πιστεύω (και ελπίζω :p) ότι δε θα ξαναγυρίσω σε GB πλέον. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα σήμερα την P9 του nikez. Αν δε κάνω λάθος, πάνω σε αυτήν πατάνε όλες οι υπόλοιπες JB based για το desire, καθώς είναι ο μόνος πραγματικός dev (και όχι modder), που ασχολείται με την ανάπτυξη του JB πλέον.

Θετικότατες εντυπώσεις, αρκετά σταθερή (δεδομένου ότι είναι σε alpha στάδιο ακόμα) και γρήγορη, ακόμη κι αν της λείπει το butter και ο 3άρης kernel (που αμφιβάλλω αν θα τα δούμε και ποτέ). Η κάμερα για φώτο μου δουλεύει σχεδόν απροβλημάτιστα (ειδικά με την εφαρμογή lgcamera) με εξαίρεση το βίντεο. Κλήσεις, gps, wifi κανονικά (για όσο τα έχω δοκιμάσει). Την κρατάω για δοκιμή και πιστεύω (και ελπίζω :p) ότι δε θα ξαναγυρίσω σε GB πλέον. :)

 

Είανι όπως ακριβώς τα έγραψες.

Με τη διαφορά ότι και η μαμά κάμερα τραβάει μια χαρά φωτογραφίες (για τις δυνατότητες της κάμερας του κινητού). Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις πλέον άλλη εφαρμογή (εκτός και αν ο λόγος έχει να κάνει με το ότι έχει περισσότερες ρυθμίσεις, εφέ κτλ.) όπως σε παλιότερες εκδόσεις. Απλά ίσως όταν την ανοίγεις να δείχνει ένα 'χαλασμένο' preview (δεν συμβαίνει πάντα), το οποίο διορθώνεται αν κλείσεις την εφαρμογή και την ξανα-ανοίξεις.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εφ οσον εγινα s-off ξεκινησα να κανω και εγω το ροοτ...κατεβαζω την εφαρμογη βαζω τους drivers που θελει ο οδηγος και με το που παω ναα ανοιξω το reflash_package.exe σαν διαχειριστης δεν ανοιγει και βγαζει μυνημα οτι δεν ανοιγει λογο 000000x0 κατι τετοιο...υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

 

Διάβασε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3804608#post3804608

απλά βάζεις το .zip αρχείο στην sd κάρτα μπουτάρεις στο recovery και κάνεις install zip file...

Link to comment
Share on other sites

ΕΛεος το εχουν σβησει!

 

 

το κατεβασα απο xda τελικα!!σας ευχαριστω!!

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα ! Μια βοήθεια για φίλο που πέρασε την Cyanogen 2.3.7 στο κιν και τώρα δεν υπάρχει Play Store ! Καμία υπόδειξη ; Θενξ!
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

στο xda στο desire thread θα τα βρεις!!εχει τ Gapps!η αλλιως απο clockworkmod!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

παιδια sos βοηθεια....κλειδωσε απο μοτιβο και δεν ξερω τι να κανω μου εβγαλε για ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης..
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις πολυ απλα να γραψεις το email σου το Gmail απο το Google Play και το password που εχεις βαλει απο κατω.:) Αν δεν κανω λαθος...
Link to comment
Share on other sites

σε καποιο σημειο αναφερεις

6.Ξεκινάμε το πρόγραμμα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες(θα σας ζητηθεί να γράψετε το κλειδί που σας έδωσε!).

 

αλλα δεν βρησκω να καταβασω το προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΞΑΝΑ ΕΔΩ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΘΩΝ!

ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΟDS,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!

 

ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ S-OFF, ROOT, CUSTOM RECOVERY ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟΥ REVOLUTIONARY!!!

Πριν να ξεκινήσουμε ελέγχουμε στην σελίδα εδω ότι η έκδοση του HBOOT μας υποστηρίζεται που βρίσκουμε πατώντας το power,back ή power,volume down ενώ είναι κλειστό το κινητό μας.

1.Μετά αφού κατεβάσουμε τα τα fastboot drivers από εδώ και τα εγκαθιστούμε,σιγουρευόμαστε ότι μπήκαν σωστά όπως λέει εδω !

2.Μετά σιγουρευόμαστε ότι το fastboot είναι απενεργοποιημένο, Settings » Power » Fastboot και αν δεν είναι το απενεργοποιούμε!

3.Ενεργοποιούμε το USB debugging,Settings » Applications » Development » USB debugging!

4.Μετά πηγαίνουμε στην σελίδα του revolutionary.

Αφού επιλέξουμε την έκδοση του λειτουργικού μας θα πρέπει να καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας:

Your operating system: Το λειτουργικό σου σύστημα που έχεις στον υπολογιστή

Your device: HTC DESIRE(OXI TO CDMA)

HBOOT version: Η έκδοση του HBOOT μας.

Serial number: To serial number το γράφει στα Settings->About->Phone Identity->Device Serial Number(ΟΧΙ ΤΟ ΙΜΕΙ)

Αφού καταχωρήσουμε τα στοιχειά μας πατάμε το κουμπί Generate key και το σημειώνουμε κάπου ή το κάνουμε copy!

5.Ενώνουμε το κινητό μας στον υπολογιστή με το USB!

6.Ξεκινάμε το πρόγραμμα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες(θα σας ζητηθεί να γράψετε το κλειδί που σας έδωσε!).

Ακόμη θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κατεβάσει και να εγκαταστήσει την Clockworkmod recovery και απαντήστε ΥΕS για να μπορειται να πειράζεται(ROMS,MODS,RADIOS) και να κάνετε nandroid backups στο κινητό σας!

Όταν τελειώσει το πρόγραμμα,αποσυνδέουμε το κινητό μας και μπαίνουμε να δούμε το ΗΒOOT μας για να σιγουρευτούμε ότι έγινε σωστά(πατώντας το power,back ενώ το κινητό είναι κλειστό),αν γράφει S-OFF και revolutionary τότε συγχαρητήρια μπορειται να "πειράξετε" το κινητό σας και να εγκαταστήσετε ότι θέλετε από το recovery!Το tool του revolutionary εγκαθιστά από μόνο του το CWM recovery!

7.Για να κάνετε ROOT κατεβάζετε αυτο και κάνετε boot στο recovery πατώντας το power,back και μετακινήστε με τα volume buttons και επιλέγετε με το power button!

Αφού μπείτε στο recovery επιλέξτε ->install zip from sdcard το επιλέγετε και κάνετε install .Μελλοντικά θα σας χρειαστεί και το BUSYBOX από το μάρκετ αλλά συνήθως οι περισσότερες ROM τα έχουν προεγκατεστημενα!

 

Αν δεν τα καταφέρατε και σας κάνει πρόβλημα,ρίξτε μια ματιά στα συνηθισμένα προβλήματα στην σελίδα του δημιουργού εδω.

Εναλλακτικά μπορείτε να δείτε ένα αναλυτικό βίντεο

που σίγουρα θα σας βοηθήσει πολύ!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

1.ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70%

2.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Ή ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ!Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ REBOOT!ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ!

3.ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ Ο REVOLUTIONARY ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ COPY PASTE ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΛΑΘΩΝ ΟΠΩΣ ΤΟ 0 ΜΕ Ο!!ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΨΕΤΕ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ INVALID BETA KEY

 

σε καποιο σημειο αναφερεις

6.Ξεκινάμε το πρόγραμμα που κατεβάσαμε και ακολουθούμε τις οδηγίες(θα σας ζητηθεί να γράψετε το κλειδί που σας έδωσε!).

 

αλλα δεν βρησκω να καταβασω το προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη ειμαι νεος στο αθλημα. εχω περασει drivers και εχω παρει τον κωδικο απο την σελιδα του revolutionary. μετα ποιο προγραμμα πρεπει να χρησιμοποιήσω για να γινει root το τηλεφωνο; εαν ειναι το reflach package, μου ανοίγει ενα εικονιδιο evo3 και παραμενει εκει.
Link to comment
Share on other sites

όταν λες πρόβλημα εννοεις θέλουν μεγάλη πιεση για να πιασουν; με ενδιαφέρει γιατι ειχα παντα αυτο το προβλημα με τα volume buttons και μαλιστα το τελευταιο μηνα μου το κάνουν και τα κουμπια της κατω γραμμής. δώσε πληροφορίες οταν/εαν το διορθώσεις.

 

ειμαι ακομα στην εγγυηση, τα καλυπτει αραγε;

 

Εχω κι εγω αυτο το προβλημα καιρο, και επειδη οπου να ναι ληγει η εγγυηση, βαριομουν τη διαδικασια να το κανω μαμα, και να το αποχωριστω για μεγαλο διαστημα. Αληθεια που θα πρεπει να το στειλω για να μην κανει κανα μηνα μεχρι να το φτιαξουν?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με τα κάτω κουμπιά διαβάστε την λύση 2 σελίδες πιο πίσω στο ποστ 4599, αναλόγως και πια ρομ φοράτε.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!μετα απο πολλες ρομ κατεληξα στην mildwild 5.0 που μου προτειναν!!ειχα κανει ext3 partision πρην την περασω και με την προηγουμενη ρομ μου εδειχνε οτι ειχα 896 ελευθερη μνημη!τωρα μου δειχνη 135 πρεπει να ξακανω partision?εχω κανει καθαρη εγκατασταση!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έπεσε στα χέρια μου ένα desire το οποίο είχε πρόβλημα με συνεχή restart...αποφάσισα να του κάνω αναβάθμιση αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να ξεκινάει και να μένει στο logo HTC...Όποτε και ξεκίνησα να το επιδιορθώσω...Από την Htc κατάφερα να ξεκλειδώσω το Hboot χωρίς να πειράξω τον s-on...Οπότε με hboot unlocked ξεκίνησα να κατεβάζω official ruu...Δυστυχώς δεν κατάφερα να φορτώσει καμμία...Τι κάνω λάθος...??? Τι να προσέξω...??? Η όλη διαδικασία γίνετε με usb και fastboot από pc....

Ευχαριστώ...

Apple Iphone 5s , Htc Desire HD , Samsung i780 , Qtek 8310 + GPS BT-74S , Sony Ericsson M600i , Nokia 6670 , Sony Ericsson p900....

 

http://theslavezone.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!μετα απο πολλες ρομ κατεληξα στην mildwild 5.0 που μου προτειναν!!ειχα κανει ext3 partision πρην την περασω και με την προηγουμενη ρομ μου εδειχνε οτι ειχα 896 ελευθερη μνημη!τωρα μου δειχνη 135 πρεπει να ξακανω partision?εχω κανει καθαρη εγκατασταση!

 

Μάλλον θέλει ΕΧΤ4 για να δουλέψει σωστά το σκριπτακι

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!μετα απο πολλες ρομ κατεληξα στην mildwild 5.0 που μου προτειναν!!ειχα κανει ext3 partision πρην την περασω και με την προηγουμενη ρομ μου εδειχνε οτι ειχα 896 ελευθερη μνημη!τωρα μου δειχνη 135 πρεπει να ξακανω partision?εχω κανει καθαρη εγκατασταση!

 

Μάλλον θέλει ΕΧΤ4 για να δουλέψει σωστά το σκριπτακι

 

Έτσι νομίζω κι εγώ.

Την έχω δουλέψει στο πρόσφατο παρελθόν με 1GB ext4 partition.

Για κάποιον περίεργο λόγο, είναι η μοναδική CM7-based ROM που "κάθισε" απολύτως σωστά στο Desire μου.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το κανω με το 4ext το φατ32 αφηνω αυτο που ειχα η κανω καινουργιο?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!μετα απο πολλες ρομ κατεληξα στην mildwild 5.0 που μου προτειναν!!ειχα κανει ext3 partision πρην την περασω και με την προηγουμενη ρομ μου εδειχνε οτι ειχα 896 ελευθερη μνημη!τωρα μου δειχνη 135 πρεπει να ξακανω partision?εχω κανει καθαρη εγκατασταση!

 

Ποια rom είχες πριν την Mildwild;

Μήπως η προηγούμενη rom είχε data2ext script και γι' αυτό έβλεπες όλο σου το ext3 partition ως internal memory, ενώ η Mildwild έχει a2sd script;

 

Αν έχει a2sd script, τότε τζάμπα θα αλλάξεις το partition σου από ext3 σε ext4. Δεν θα καταφέρεις τίποτα, πάλι 135Mb θα βλέπεις. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, σκεφτομαι να παρω το desire και εχω κανα 2 ερωτησεις, ξερω πως ειναι πολυ καλο κινητο σε σχεση με τα λεφτα του αλλα ηθελα να ρωτησω αν θα παρει την official jellybean
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, σκεφτομαι να παρω το desire και εχω κανα 2 ερωτησεις, ξερω πως ειναι πολυ καλο κινητο σε σχεση με τα λεφτα του αλλα ηθελα να ρωτησω αν θα παρει την official jellybean

 

official ουτε icecream δεν παιρνει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, σκεφτομαι να παρω το desire και εχω κανα 2 ερωτησεις, ξερω πως ειναι πολυ καλο κινητο σε σχεση με τα λεφτα του αλλα ηθελα να ρωτησω αν θα παρει την official jellybean

 

Μήπως έχεις μπερδευτεί με άλλο desire?

Το συγκεκριμένο desire με OTA πήρε official μέχρι τη Froyo 2.2 ενώ αργότερα η HTC έδωσε τη δυνατότητα αναβάθμισης και σε 2.3 Gingerbread αλλά μόνο με manual εγκατάσταση μέσω υπολογιστή, η οποία ναι μεν δεν είναι δύσκολη, δεν απευθύνεται όμως σε όλους τους χρήστες.

Για ICS δεν έγινε λόγος, πόσο μάλλον για Jelly bean. Κάπου εδώ αξίζει να τονίσουμε ότι και το Nexus One που έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το desire δεν πήρε ούτε αυτό ICS και σταμάτησε σε Gingerbread.

 

Να υπενθυμίσω ότι παρ όλο που η Google έχει βγάλει την 4.1 jelly bean, αυτή τη στιγμή η δημοφιλέστερη έκδοση του android είναι η Gingerbread (με την οποία μπορεί να κάνει κάποιος μια χαρά τη δουλειά του).

Όσο καιρό το έχω βλέπω ότι είναι ενα πολύ καλό και ποιοτικό κινητό που σε κάποια χαρακτηριστικά βάζει κάτω και πολύ νεότερα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις μπερδευτεί με άλλο desire?

Το συγκεκριμένο desire με OTA πήρε official μέχρι τη Froyo 2.2 ενώ αργότερα η HTC έδωσε τη δυνατότητα αναβάθμισης και σε 2.3 Gingerbread αλλά μόνο με manual εγκατάσταση μέσω υπολογιστή, η οποία ναι μεν δεν είναι δύσκολη, δεν απευθύνεται όμως σε όλους τους χρήστες.

Για ICS δεν έγινε λόγος, πόσο μάλλον για Jelly bean. Κάπου εδώ αξίζει να τονίσουμε ότι και το Nexus One που έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το desire δεν πήρε ούτε αυτό ICS και σταμάτησε σε Gingerbread.

 

Να υπενθυμίσω ότι παρ όλο που η Google έχει βγάλει την 4.1 jelly bean, αυτή τη στιγμή η δημοφιλέστερη έκδοση του android είναι η Gingerbread (με την οποία μπορεί να κάνει κάποιος μια χαρά τη δουλειά του).

Όσο καιρό το έχω βλέπω ότι είναι ενα πολύ καλό και ποιοτικό κινητό που σε κάποια χαρακτηριστικά βάζει κάτω και πολύ νεότερα κινητά.

 

 

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου! το θελω για την αρραβωνιαστηκια μου και επειδη μου τρωει την μπαταρια το Gs3 ειπα να της παρω ενα καλο ( σχετικα για τα λεφτα του ) κινητο και ειμαι μεταξυ του Galaxy Ace Plus και του Desire αλλα τεινω προς το htc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...