Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:lol:

Άρα θεωρητικά, το έπαθε ξαφνικά χωρίς να έχεις κάνει κάποια αλλαγή. Κοίτα, εγώ όταν θέλω να κάνω hard reset για κάποιο λόγο, προτιμώ να πάρω backup από επαφές, μηνύματα και τις εφαρμογές μου και να ξαναστήσω τη συσκευή οπότε πλήρη επαναφορά με το titanium δεν κάνω. Ο υπόλοιπος κόσμος που βαριέται (λογικό) να το κάνει αυτό, εγκαθιστά το titanium backup, παίρνει backup all of user apps + system data και κάνει restore μετά το hard reset, πάλι μέσα από το titanium. Μπορείς να το κάνεις κι εσύ, αρκεί να μην επαναφέρεις με τη μια τα πάντα γιατί δε θα εντοπίσεις το πρόβλημα.

Πάρε ένα nandroid backup. Για να το κάνεις, μπαίνεις στο recovery menu, πηγαίνεις εκεί που λέει backup|restore και επιλέγεις backup. To αφήνεις να κάνει τη δουλειά. Θα πρέπει να έχεις κάποιο χώρο στην κάρτα SD γιατί μετά από 4-5 μήνες παίζει να είναι κανένα 800άρι ΜΒ το αρχείο που θα δημιουργηθεί. Για να μπεις στο recovery menu πας πρώτα και απενεργοποιείς τη Γρήγορη εκκίνηση. (Μενού- Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Γρήγορη εκκίνηση - το ξετσεκάρεις). Μετά κάνεις shut down και μετά κρατώντας πατημένο το volume down πατάς το power και περιμένεις μέχρι να σε βγάλει στην οθόνη που θα το επιλέξεις. Εναλλακτικά, αν η rom σου το υποστηρίζει, μπορεί να σου επιτρέπει να μπεις στο recovery μέσα από το restart menu.

Αφού παρεις το backup, δοκίμασε να κάνεις ένα wipe cache + wipe dalvik cache (πάλι μέσα από το recovery) και κάνε ένα reboot μήπως και γλιτώσεις τα περαιτέρω. Με αυτό δεν χάνεις δεδομένα. Αν δεν στρώσει (πολύ πιθανό), κάνεις factory reset. Δοκιμάζεις με καθαρή τη συσκευή. Αν η κάμερα λειτουργεί κανονικά (που λογικά θα πρέπει να λειτουργεί) αρχίζεις σταδιακή επαναφορά με το titanium.

Το nandroid backup το παίρνεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ότι μπορείς να επανέλθεις εκεί που ήσουν. Αν το κάνεις restore (εννοείται και πάλι μέσα από το recovery), έχεις τη συσκευή σου στην κατάσταση που ήταν όταν πήρες το backup.

Ελπίζω να μην μπερδεύτηκες χειρότερα! :Ρ

 

Τελικά μάλλον υπάρχει πρόβλημα...

Ανακεφαλαιώνω λοιπόν τις ενέργειες...

1. Κάνω back-up με τον τρόπο που μου είπες και αποθηκευονται τα δεδομενα στην SD.

2. Κάνω ένα factory-reset και η συσκευη "καθαριζει"

3. Εγκαθιστω το titanium στην συσκευη. (που το βρισκω?)

4. Μεσω του titanium κάνω την "επαναφορά" των αρχείων-δεδομενων-εφαρμογών

ΣΩΣΤΑ??

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ... Με κάποιον φίλο που μίλησα, μου ειπε πως όταν έχεις εργοστασιακή ROM, δεν γίνεται να κάνεις "ολοκληρωμένο" back-up με αυτόν τον τρόπο.. ΙΣΧΥΕΙ??

 

ευχαριστω πολύ

Edited by grafistas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν λιγη ωρα παρελαβα to htc desire απο το γερμανο που το ειχα στειλει για επισκευη...μου ειπαν οτι η επισκευη θα κοστιζε 250 ευρω καθως το προβλημα ηταν στην πλακετα...φυσικα και δεν το επισκευασα και πηρα απο το πλαισιο το galaxy nexus...αλλα επειδη κατι μου λεει οτι το προβλημα στο desire δεν ειναι σην πλακετα αλλα στο λογισμικο θελω να το σκαλισω λιγο.

 

Εχουμε και λεμε:

1) αρχικα εκει που ημουν στον ιντερνετ απο το κινητο τελειωσε η μπαταρια και εκλεισε η συσκευη...απο τοτε δεν ανοιγει...

2)Το κινητο ανοιγει και φτανει μεχρι την οθονη που γραφει HTC...μετα κολλαει...

3)Μπαινει στο bootloader...

4) εχω κανει hard reset απο τον bootloader αλλα δεν γινεται τιποτα...

 

Εχετε καποια λυση? μπορω να ανοιξω τη συσκευη μεσω υπολογιστη? το κινητο δεν ειναι rooted και γενικα δεν το εχω σκαλισει καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον υπάρχει πρόβλημα...

Ανακεφαλαιώνω λοιπόν τις ενέργειες...

1. Κάνω back-up με τον τρόπο που μου είπες και αποθηκευονται τα δεδομενα στην SD.

2. Κάνω ένα factory-reset και η συσκευη "καθαριζει"

3. Εγκαθιστω το titanium στην συσκευη. (που το βρισκω?)

4. Μεσω του titanium κάνω την "επαναφορά" των αρχείων-δεδομενων-εφαρμογών

ΣΩΣΤΑ??

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ... Με κάποιον φίλο που μίλησα, μου ειπε πως όταν έχεις εργοστασιακή ROM, δεν γίνεται να κάνεις "ολοκληρωμένο" back-up με αυτόν τον τρόπο.. ΙΣΧΥΕΙ??

 

ευχαριστω πολύ

 

- Kάνεις εγκατάσταση από το Market το Titanium Backup ή όποια άλλη παρόμοια εφαρμογή θέλεις.

- Παίρνεις backup τις εφαρμογές σου, με το πρόγραμμα που μόλις εγκατέστησες

- Κάνεις reboot στο recovery όπου παίρνεις nand backup

- Kάνεις full wipe (εκτός της sdcard σου (FAT32), για να καθαρίσει η συσκευή σου

- Κάνεις reboot και όταν ανοίξει το κινητό θα είναι χωρίς εφαρμογές, όπως όταν το άνοιξες την 1η ημέρα

- Kάνεις εγκατάσταση από το Market το Titanium Backup ή όποια άλλη παρόμοια εφαρμογή θέλεις (ΦΥΣΙΚΑ την ίδια που είχες κάνεις και νωρίτερα για να πάρεις backup).

- Κάνεις restore τις εφαρμογές σου, με το πρόγραμμα που μόλις εγκατέστησες

 

 

Πριν λιγη ωρα παρελαβα to htc desire απο το γερμανο που το ειχα στειλει για επισκευη...μου ειπαν οτι η επισκευη θα κοστιζε 250 ευρω καθως το προβλημα ηταν στην πλακετα...φυσικα και δεν το επισκευασα και πηρα απο το πλαισιο το galaxy nexus...αλλα επειδη κατι μου λεει οτι το προβλημα στο desire δεν ειναι σην πλακετα αλλα στο λογισμικο θελω να το σκαλισω λιγο.

 

Εχουμε και λεμε:

1) αρχικα εκει που ημουν στον ιντερνετ απο το κινητο τελειωσε η μπαταρια και εκλεισε η συσκευη...απο τοτε δεν ανοιγει...

2)Το κινητο ανοιγει και φτανει μεχρι την οθονη που γραφει HTC...μετα κολλαει...

3)Μπαινει στο bootloader...

4) εχω κανει hard reset απο τον bootloader αλλα δεν γινεται τιποτα...

 

Εχετε καποια λυση? μπορω να ανοιξω τη συσκευη μεσω υπολογιστη? το κινητο δεν ειναι rooted και γενικα δεν το εχω σκαλισει καθολου...

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις και αφού πλέον το κινητό σου είναι εκτός εγγύησης, είναι να πειραματιστείς.

Αυτό που θα σου πρότεινα αφού μπαίνεις στον bootloader είναι να flashάρεις ένα recovery, να κατεβάσεις μια οποιαδήποτε custom rom και να δοκιμάσεις να τη flashάρεις για να δεις αν το κινητό θα ανοίξει.

- Recovery μπορείς να κατεβάσεις το ClockworkMod Recovery που flashάρεται από τον bootloader (το .img, όχι το .zip). Mη ξεχάσεις καλού κακού να ελέγξεις αν το αρχείο δεν κατέβηκε corrupted, με το MD5 του. Κατέβασε για το pc το WinMD5Sum, κάνε browse εκεί που αποθήκευσες το .img του recovery σου και κάνε copy-paste το MD5 που φαίνεται στο site (το γράφει λίγο ποιο κάτω από το link του .img). To πρόγραμμα θα σου πει αν τα δύο MD5 ταιριάζουν (αυτό δηλαδή που σ' ενδιαφέρει).

- Το recovery το flashάρεις ακολουθώντας τα βήματα αυτού του οδηγού (σ' ενδιαφέρουν οι εντολές για recovery και όχι για radio & hboot)

- Rom μπορείς να κατεβάσεις όποια θέλεις από τόσες που υπάρχουν από εδώ (oι rom ΠΑΝΤΑ είναι 1x .zip αρχείο και βρίσκονται στο 1o post, κάθε thread).

- Περνάς το .zip αρχείο της rom χύμα στην sdcard σου και από τον bootloader, αφού flashαρες το recovery πατάς recovery.

- Μόλις μπεις στο recovery κάνεις όλα τα wipes (αν θυμάμαι καλά είναι στο menu Advanced, ΠΡΟΣΟΧΗ όχι wipe την sdcard σου (FAT32) και επιλέγεις Install .zip from sdcard. Ψάχνεις το .zip αρχείο της rom που έριξες νωρίτερα στην sdcard σου και αυτή θα εγκατασταθεί.

- Τέλος, κάνεις reboot και βλέπεις αν το κινητό θα ανοίξει. Αν δεν ανοίξει και πάλι, πριν αποφασίσεις ότι το κινητό έχει όντως μεγάλο πρόβλημα και δεν θα δουλέψει ποτέ, κατεβάζεις και άλλη/άλλες rom για να πειραματιστείς. Σε όλους μας έχει τύχει κάποια/κάποιες rom να μη 'κάθεται'/'κάθονται' στη συσκευή μας. ;)

 

Ό,τι άλλο θέλεις ρωτάς..

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

- Kάνεις εγκατάσταση από το Market το Titanium Backup ή όποια άλλη παρόμοια εφαρμογή θέλεις.

- Παίρνεις backup τις εφαρμογές σου, με το πρόγραμμα που μόλις εγκατέστησες

- Κάνεις reboot στο recovery όπου παίρνεις nand backup

- Kάνεις full wipe (εκτός της sdcard σου (FAT32), για να καθαρίσει η συσκευή σου

- Κάνεις reboot και όταν ανοίξει το κινητό θα είναι χωρίς εφαρμογές, όπως όταν το άνοιξες την 1η ημέρα

- Kάνεις εγκατάσταση από το Market το Titanium Backup ή όποια άλλη παρόμοια εφαρμογή θέλεις (ΦΥΣΙΚΑ την ίδια που είχες κάνεις και νωρίτερα για να πάρεις backup).

- Κάνεις restore τις εφαρμογές σου, με το πρόγραμμα που μόλις εγκατέστησες

Ό,τι άλλο θέλεις ρωτάς..

 

Λοιπον... δοκιμασα να κανω NADROID-BACKUP οπως μου περιεγραψε ενας φιλος παραπάνω... (με το volume down+power) και μου εβγαλε ενα "μηνυμα"... ενα εικονιδιο συσκευης μαζι με ενα τριγωνο (κινδυνου) και ενα ερωτηματικό...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... δοκιμασα να κανω NADROID-BACKUP οπως μου περιεγραψε ενας φιλος παραπάνω... (με το volume down+power) και μου εβγαλε ενα "μηνυμα"... ενα εικονιδιο συσκευης μαζι με ενα τριγωνο (κινδυνου) και ενα ερωτηματικό...

 

- Eνώ έχεις κλειστή τη συσκευή, με τα Volume down + Power buttons μπαίνεις στον bootloader.

- Από εκεί, με τo Volume down επιλέγεις Recovery και πατάς το Power button για να μπεις στο Recovery.

- Mε το Volume down πηγαίνεις στο Backup and Restore και επιλέγεις Backup. Ξεκινάει το nand backup.

 

Δεν ξέρω τί ακριβώς είναι αυτή η οθόνη με το τρίγωνο κινδύνου και ερωτηματικό, που γράφεις. :X

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου ότι το κινητό κάνει ξαφνικά reboot.

 

Τελικά δε φταίει το κινητό, αλλά η κάρτα μνήμης. Το κινητό δουλεύει άψογα.

 

Το κατάλαβα όταν έβαλα την κάρτα στο desire του αδερφού μου και από εκείνη τη στιγμή ξεκίνησαν και στο δικό του τα ίδια.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

ειναι καμια εβοδομαδα που εχω κανει την αναβαθμιση του τηλεφωνου, και εχω μπει αρκετες φορες στο market απο τοτε. μου εβγαλε ενημερωση για τις προεγκατεστημενες εφαρμογες, εγκατεστησα καινουριες, και πιστευα κι εγω οτι θα αλλαξει μονο του. δεν το εχει κανει ομως ακομα. δεν με ενοχλει και ετσι, απλα μου φανηκε περιεργο. εκτος κι αν το google play προσφερει κατι παραπανω, οποτε πρεπει να το αλλαξω.

Γεια σας παιδια.. σημερα προσπαθησα και εβαλα το oxygen 2.3 rom στο htc desire. αφου κανει το reboot μου εμφανιζει μια μαυρη οθονη και ενα λογοτυπο OXYGEN με πρασινα γραματα και αναβοσβηνει το κινητο δν δεχεται εντολες ουτε μπαινει σε HBOOT για φορματ.. παιδια.νιωθω οτι το κατεστρεψα.αν με βοηθησετε θα ειναι πολυ μεγαλο για εμενα.ελπιζω να υπαρχει λυση.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

- Eνώ έχεις κλειστή τη συσκευή, με τα Volume down + Power buttons μπαίνεις στον bootloader.

- Από εκεί, με τo Volume down επιλέγεις Recovery και πατάς το Power button για να μπεις στο Recovery.

- Mε το Volume down πηγαίνεις στο Backup and Restore και επιλέγεις Backup. Ξεκινάει το nand backup.

 

Δεν ξέρω τί ακριβώς είναι αυτή η οθόνη με το τρίγωνο κινδύνου και ερωτηματικό, που γράφεις. :X

 

Κατεβασα το titanium.... το εγκατεστησα , το ετρεξα αλλα μου βγαζει μνμ "Η εφαρμογη δεν θα λειτουργησει. Παρακαλουμε βεβαιωθειτε οτι η ROM σας ειναι rooted και περιλαμβανει το BusyBox και προσπαθηστε ξανά"......

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!σε λιγο θα ερθει στα χερια μου το desire!ημουν χρηστης του wildfire και τωρα απο μια καλη θα μου ερθει το "θηριο" στα χερια!θελω να ρωτησο

1)απο ρομ ποια ειναι η ποιο stable,smooth?aosp η sense?

2)miui ρομς ειναι αξιοπηστες? απλα ρωταο για να ξερω αν αξιζει να το ρουταρο η να το αγησω στοκ και να εχω το κεφαλι μου ησυχο!! :rolleyes:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!σε λιγο θα ερθει στα χερια μου το desire!ημουν χρηστης του wildfire και τωρα απο μια καλη θα μου ερθει το "θηριο" στα χερια!θελω να ρωτησο

1)απο ρομ ποια ειναι η ποιο stable,smooth?aosp η sense?

2)miui ρομς ειναι αξιοπηστες? απλα ρωταο για να ξερω αν αξιζει να το ρουταρο η να το αγησω στοκ και να εχω το κεφαλι μου ησυχο!! :rolleyes:

 

1) aosp φυσικα ειναι πιο smooth, αλλα και οι sense δεν ειναι κακες, οπως η rsk, αρκετα γρηγορη

2)δεν χρησιμοποιω miui αλλα θεωρουνται αξιοπιστες. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να ρουταρεις και να φυγεις απο την στοκ

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια τελικα καταφερα να φτιαξω το desire π ειχε κολησει με το λογοτυπο oxygen ... βεβαια σας ζηταω αν μπορειτε να μου πειτε πως να συνδεσω το κινητο με το sync της. HTC ψαχνω για driver αλλα τιποτα δν συνδεεται επισης η ρομ δν εχει στις ρυθμισεις της μεσα στο μενου ωστε να συνδεθω με sync.. αμα ξερεται καποια λυση... ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το titanium.... το εγκατεστησα , το ετρεξα αλλα μου βγαζει μνμ "Η εφαρμογη δεν θα λειτουργησει. Παρακαλουμε βεβαιωθειτε οτι η ROM σας ειναι rooted και περιλαμβανει το BusyBox και προσπαθηστε ξανά"......

 

ευχαριστω

 

βοηθεια.. καποιος??

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια.. καποιος??

χαζή μάλλον η ερώτηση μου, αλλά έχεις πρόσβαση root;

Για σας παιδια τελικα καταφερα να φτιαξω το desire π ειχε κολησει με το λογοτυπο oxygen ... βεβαια σας ζηταω αν μπορειτε να μου πειτε πως να συνδεσω το κινητο με το sync της. HTC ψαχνω για driver αλλα τιποτα δν συνδεεται επισης η ρομ δν εχει στις ρυθμισεις της μεσα στο μενου ωστε να συνδεθω με sync.. αμα ξερεται καποια λυση... ευχαριστω

 

πρέπει να έχεις sense rom για να συνεργαστεί με το HTC sync

Link to comment
Share on other sites

χαζή μάλλον η ερώτηση μου, αλλά έχεις πρόσβαση root;

 

Αν διαβασεις παραπανω το πρβλημα μου...

θελω να κανω ενα reset στην συσκευη μου... αλλα δεν εχω πειραξει καθολου το τηλεφωνο...

πως θα μπορουσα να παρω back-up εφαρμογες-τηλεφωνα-ρυθμισεις κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την πληροφορια... αλλα ρε παιδια εχω φαει τον τοπο να βρω την gingerbread official 2.3 για το desire και δν μπορω.συνεχεια με βαζουνε στο official site της htc για download και το site δν εχει τπτ.... μηπως καποιος μπορει να μου πει αν μπορω να την βρω και που θα την βρω.???? ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις παραπανω το πρβλημα μου...

θελω να κανω ενα reset στην συσκευη μου... αλλα δεν εχω πειραξει καθολου το τηλεφωνο...

πως θα μπορουσα να παρω back-up εφαρμογες-τηλεφωνα-ρυθμισεις κλπ κλπ

 

Ένας από τους κύριους λόγους που κάνει κάποιος root, ακόμη και αν δεν ασχοληθεί με custom roms, είναι για να μπορεί να παίρνει backup, γιατί σχεδόν όλες οι εφαρμογές ζητούν rooted συσκευή. ;)

Η μοναδική εφαρμογή που μου έρχεται στο μυαλό και δεν απαιτεί rooted συσκευή είναι η My Backup Pro, η οποία είναι επί πληρωμή και είναι ακριβούτσικη. Οπότε είτε την αγοράζεις ή κατεβάζεις την My Backup, η οποία είναι η Pro αλλά σε Trial μορφή 30 ημερών (κάτι που νομίζω ότι δε θα σε βοηθήσει).

 

ευχαριστω για την πληροφορια... αλλα ρε παιδια εχω φαει τον τοπο να βρω την gingerbread official 2.3 για το desire και δν μπορω.συνεχεια με βαζουνε στο official site της htc για download και το site δν εχει τπτ.... μηπως καποιος μπορει να μου πει αν μπορω να την βρω και που θα την βρω.???? ευχαριστω προκαταβολικα

 

Οι RUU roms υπάρχουν εδώ, αλλά ποια είναι η GingerBread και αν θα πρέπει να κατεβάσεις κάποια WWE ή Europe, δεν γνωρίζω.

Ίσως να βγάλεις άκρη από το μέγεθος του αρχείου. Στους περισσότερους οδηγούς που υπήρχαν όταν δόθηκε το update από την HTC, έγραφαν ότι το αρχείο είναι 161Mb. Αν βρεις κάποιο τέτοιο, μάλλον θα είναι αυτό που θέλεις..

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την πληροφορια... αλλα ρε παιδια εχω φαει τον τοπο να βρω την gingerbread official 2.3 για το desire και δν μπορω.συνεχεια με βαζουνε στο official site της htc για download και το site δν εχει τπτ.... μηπως καποιος μπορει να μου πει αν μπορω να την βρω και που θα την βρω.???? ευχαριστω προκαταβολικα

 

κοίτα εδώ

είναι όλες οι rom για το desire

http://www.shipped-roms.com/index.php?category=android&model=Bravo

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους κύριους λόγους που κάνει κάποιος root, ακόμη και αν δεν ασχοληθεί με custom roms, είναι για να μπορεί να παίρνει backup, γιατί σχεδόν όλες οι εφαρμογές ζητούν rooted συσκευή. ;)

Η μοναδική εφαρμογή που μου έρχεται στο μυαλό και δεν απαιτεί rooted συσκευή είναι η My Backup Pro, η οποία είναι επί πληρωμή και είναι ακριβούτσικη. Οπότε είτε την αγοράζεις ή κατεβάζεις την My Backup, η οποία είναι η Pro αλλά σε Trial μορφή 30 ημερών (κάτι που νομίζω ότι δε θα σε βοηθήσει).

 

Aνακεφαλαιωνοντας....

δεν εχω custom-rom.. ειμαι "μαμά"...

Θέλω να κάνω factory-reset...

To μόνο back-up που μπορω να πάρω ποιό ειναι?? τον τηλεφωνικό μου κατάλογο? και πως θα το κάνω??

εχεις κάποιος την καλοσυνη... να με "οδηγησει"??

 

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Aνακεφαλαιωνοντας....

δεν εχω custom-rom.. ειμαι "μαμά"...

Θέλω να κάνω factory-reset...

To μόνο back-up που μπορω να πάρω ποιό ειναι?? τον τηλεφωνικό μου κατάλογο? και πως θα το κάνω??

εχεις κάποιος την καλοσυνη... να με "οδηγησει"??

 

ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Στα Android κινητά για να λειτουργήσουν (να μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές από το Market κ.ά.) χρειάζεται να έχεις gmail account.

Αν εσύ έχεις, την πρώτη φορά που θα συνδεθείς στο internet οι επαφές σου θα συγχρονιστούν με το gmail σου. Όταν λοιπόν, κάνεις hard reset και χαθούν τα πάντα, όταν θα συνδεθείς στο internet όλες σου οι επαφές αυτόματα θα περάσουν στο κινητό σου.

Σίγουρα θα υπάρχουν και εφαρμογές στο Market για backup των επαφών σου, αλλά δεν έχω ασχοληθεί μιας και είναι χαζό να κάνω χειροκίνητα, κάτι, που έχει ήδη γίνει αυτόματα. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

μολις εχθες εβαλα την RSK Special Edition Deodexed και ενω ολα ειναι οκ εχω το εξης προβλημα.

οταν κατεβαζω το notification bar το φοντο ειναι μαυρο και σε συνδιασμο με την μαυρη γραμματοσειρα δεν μπορω να διαβασω τιποτα...:wacko:

τι εχω κανει λαθος και πως διορθωνεται?

Edited by mavras
Link to comment
Share on other sites

μολις εχθες εβαλα την RSK Special Edition Deodexed και ενω ολα ειναι οκ εχω το εξης προβλημα.

οταν κατεβαζω το notification bar το φοντο ειναι μαυρο και σε συνδιασμο με την μαυρη γραμματοσειρα δεν μπορω να διαβασω τιποτα...:wacko:

τι εχω κανει λαθος και πως διορθωνεται?

 

Η RSK έχει διάφορες επιλογές κατά την εγκατάσταση της (Aroma Installer).

Αν θυμάμαι καλά, έχει και 2-3 επιλογές για τα SystemUI & Framework-res. Μήπως επέλεξες για παράδειγμα, black SystemUI ή Framework-res (δεν θυμάμαι ποιο είναι υπεύθυνο για το χρώμα της notification bar) και γι' αυτό σου εμφανίζεται έτσι;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

μολις εχθες εβαλα την RSK Special Edition Deodexed και ενω ολα ειναι οκ εχω το εξης προβλημα.

οταν κατεβαζω το notification bar το φοντο ειναι μαυρο και σε συνδιασμο με την μαυρη γραμματοσειρα δεν μπορω να διαβασω τιποτα...:wacko:

τι εχω κανει λαθος και πως διορθωνεται?

 

Εγω θυμαμαι ειχα ασπρη γραμματοσειρα και ηταν ολα καλα.. Εσενα πως μπηκε μαυρη..????

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

καλησπερααα..αποφασισα να δοκιμασω με τα απο διαφορες ρομ που ειχα δοκιμασει (supervova - runny 6 ,6.1) να δοκιμασω και μια uimi.Αντιμετωπισα ομως προβλημα..δοκιμασα τις MIUI_XJ_A2SD_2.3.30_2.3.7_Final , MIUI_Jelly_Bean_v2.2 , MIUI-0.8.1-2.8.31..και στις τρεις ενω τις εκανα κανονικα flash την ωρα που ανοιγα το τηλεφωνο αρχισαν να βγαινουν προειδοποιητικα μνματα για αναγκαστικα κλεισιματα εφαρμαγων και συστηματων.το τηλεφωνο μου ειναι s-off ,με την μεθοδο revolutionary, root, bravo PVT4 SHIP ,MICROP-051d, RADIO-5.17.05.23, εχω kai recovery 4ext. Πριν κανω εγκατασταση την ρομ εκανα καθαρισμα με full wipe cache , partition ex4 και με 1,5 g και με 1 g .Ολλες τις φορες ομως εφτασα στο αποτελεσμα που σας ειπα και παραπανω...δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξω κατι απο τα στοιχεια που εχω στο τηλ η να κανω κατι που δεν εκανα ...παρακαλω για την βοηθεια σας...
Link to comment
Share on other sites

Στα Android κινητά για να λειτουργήσουν (να μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές από το Market κ.ά.) χρειάζεται να έχεις gmail account.

Αν εσύ έχεις, την πρώτη φορά που θα συνδεθείς στο internet οι επαφές σου θα συγχρονιστούν με το gmail σου. Όταν λοιπόν, κάνεις hard reset και χαθούν τα πάντα, όταν θα συνδεθείς στο internet όλες σου οι επαφές αυτόματα θα περάσουν στο κινητό σου.

Σίγουρα θα υπάρχουν και εφαρμογές στο Market για backup των επαφών σου, αλλά δεν έχω ασχοληθεί μιας και είναι χαζό να κάνω χειροκίνητα, κάτι, που έχει ήδη γίνει αυτόματα. ;)

 

Exω "κατεβάσει" εφαρμογές απο το MARKET, διχως να έχω λογαριασμό gmail. Απλώς συνδέθηκα με το wifi του σπιτιού μου... και κατεβασα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...